Formula 1 Tarihinin Korkunç Kazaları

"Kazanan bir pilotun neler hissettiğini asla anlayamazsınız. Çünkü kask anlaşılmaz duyguları içerisinde saklar." Ayrton Senna

Yazıya bu güzel söz ile başlamamın sebebi kaskın, duygularla beraber günümüz teknolojisinde 300 km/h ve üstünü gören araçlarda, pilotların yüz ifadelerini de saklaması. Çıkılan hız limitleri, maruz kalınan G kuvveti ile beraber pilotlar ölümle burun buruna yarışırlar. Bu yazımda da sizlere ölümle burun buruna gelinen, Formula 1 tarihinin korkunç kazalarından birkaçını hatırlatacağım.

Formua 1 korkunç kazalar
Jules Bianchi 2014 yılında geçirdiği kaza sonrası verdiği yaşam mücadelesini 17 Temmuz 2015’te kaybetmiştir. Bianchi’nin ardından günümüze kadar F1 pistlerinde bir pilot yaşamını kaybetmemiştir.

Ayrton Senna

Çoğumuzun bildiği gibi Formula 1 tarihinin en üzücü günlerinden biri, Ayrton Senna’nın hayatını kaybettiği o korkunç kaza. Formula 1 tarihinin en korkunç kazası olmayabilir ama en trajik kazası olduğu konusunda herkes hemfikirdir diye düşünüyorum. 1994 senesi San Marino Grand Prix’te beton bariyerlere çarpıp, hayatını kaybetmesinin ardından sevenleri yasa boğmakla beraber, Formula 1 tarihinde de köklü değişikliğe gidilmesine sebep oldu. O kazanın ardından “GP Sürücü Birliği”nin yeniden kurulmasına ve yeni güvenlik sistemlerinin artırılmasına karar verildi. Şu an güvenliğin en üst seviyede olduğu Formula 1’in dönüm noktası işte o kazaydı.

Fernando Alonso

Bu kaza yakın zamanda Formula 1 takipçilerinin yüreğini ağzına getiren olaylardan biri. 2016 yılı Avusturya GP’de Estaban Gutierrez’e karşı atak yaparken, sağ ön lastiğini kurtaramayan Fernando Alonso, önce yanındaki bariyerlere çarpıp, ardından kaçış yolundaki kuma girerken takla atmaya başlıyor. Takla esnasında duvar içinde bulunan kameradan gözümüzün önüne gelen görüntüler ise son zamanlarda izlediğimiz en korkunç anlardan biri olarak aklımıza kazınmış bulunmakta.

Niki Lauda

Tüm Formula 1 hayranlarının bildiği, filmlere konu olmuş o kaza. Niki Lauda’nın 1976 senesinde şampiyonluk yarışındaki rakibi James Hunt’ı kovalarken ölümden döndüğü anlar. Yarış öncesi hava şartlarından dolayı yarışın yapılmaması gerektiğini öne süren Niki, pilotların oy çokluğu ile yarışmak istemesinin ardından, Nurburgring’in keskin virajlarından birinde, araç arızası sebebiyle kontrolünü kaybediyor ve paramparça olan aracının içinde, alevler arasında uzun süre sıcak ateşe maruz kalıyor.

Robert Kubica

BMW markasının Formula 1’de olduğu dönemlerde, Kubica Kanada GP’de tüyler ürpertici bir kaza yaşadı. 2007 senesinde atak yaptığı sırada, kenardaki çimenlik alana giren ve adeta eskiden bisikletimizin önünü kaldırarak gittiğimiz gibi şahlanan Bmw aracı, önce aynı hizadaki duvara çarpıyor, ardından yolun karşısına takla atarak geçip bariyerlerde yan bir şekilde kalıyor. Kubica bu kazanın ardından sadece tek yarış kaçırıyor.

Mark Webber

Bu sefer 2010 senesine RedBull’un takımının hüküm sürmeye başladığı döneme gidiyoruz. O zaman takvimde bulunan European GP’de, Heikki Kovalainen’i kovalayan Mark Webber geç frenleme yapması nedeniyle önce rakibinin arka kanadını kırarken, bu çarpışmanın etkisiyle kendisi takla atıyor ve düz bir şekilde karşısındaki bariyerlere sertçe çarpıyor. Formula 1 arabalarının ne kadar sağlam olduğunu gösteren bir kaza olarak da bakabiliriz buna. Ayrıca bu kaza ne kadar korkutucu olsa da, kazayı Mark Webber’in aracının onboard kamerasından izlemek, biz F1 severlere çok keyifli gelebiliyor.

Romain Grosjean

Bu listeye Grosjean’ın son sezonda yaşadığı kazayı koymamak olmazdı. 2020’nin son yarışlarına girerken Bahrain’de, demir bariyerlere girip alevler içinde kalan ve adeta alevler arasından “yeniden doğar” gibi kurtulan Grosjean, tüm Formula ailesine korku dolu anlar yaşatmıştı. Bu kazanın ardından halo sayesinde ölümden dönen pilot, halo sisteminin tartışmalarına da son vermiş oldu.

Sergio Perez – Sebastian Saavedra

Aslında bu listeyi bir önceki kaza ile bitirmek istiyordum ancak bu kazayı bilmeyenleriniz varsa sizlere de aktarmak istedim. Bu kaza Formula 1 kazası değil, eskiden düzenlenen Formula BMW serisinden ve asıl konumuz “korkunç kazalar” değil, biraz komik bir kaza. Konumuz gereği kötü olaylardan bahsettikten sonra yazıyı biraz eğlenerek bitirmek istedim. Sergio Perez ve Sebastian Saavedra’nın neden böyle bir kaza yaptığını ben pek anlayamadım. İzlerken hem güldüm hem de iki pilot için bir anlam çıkarmaya çalıştım.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Ayrton Senna: İsyankâr, Deli ve Hayalperest

Alex Zanardi: Yarış Dünyasının En İlham Verici Karakteri

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More