Steve Harris-West Ham United

”Wasted Years, Run To The Hills, Fear Of The Dark, The Trooper, Wasting Love, Hallowed Be Thy Name” gibi şaheserleri bestelemiş olan Steve Harris, 1956 yılında Londra’da doğdu. Müzikten önce, Londra’da doğan herkes gibi, ilk tutkusu futboldu.

Şair, besteci, filozof, bas gitar ustası ne söylerseniz söyleyin her şeyden önce tutkulu bir West Ham taraftarıyım.

Steve Harris

Steve Harris, henüz 7-8 yaşlarındayken babası ile gittiği West Ham United – Newcastle United maçının ardından kararını vermişti. Büyüdüğünde hem çok koyu bir West Ham taraftarı hem de futbolcusu olacaktı. Yıllar sonra o maç sorulduğunda “Büyülenmiştim” dedi. Artık hayatının odak noktası futboldu. Hemen büyüdüğü bölgenin yerel takımında futbola başladı. Elbette hayali West Ham forması giymekti. Çok geçmeden yine yerel takımlarda çalışan bir teknik direktörün dikkatini çekti ve onun aracılığıyla 14 yaşındayken West Ham United ile antrenmanlara çıkmak için teklif aldı. Nihayet hayalini kurduğu gibi West Ham United’ın futbolcusu oldu. Ancak yoğun antrenman temposu Harris’i zorlamış ve profesyonel futbolculuk kariyerinin çok fazla fedakarlık gerektirdiğini fark etmişti. Steve Harris, buna hazır olmadığını hissettiği için bir buçuk sene sonra futbolu bırakmaya karar verdi. Futbolu bırakmış olsa da West Ham sevgisi kalbinin en güzel köşesine kurulmuştu.

Steve Harris

Steve Harris’in futbolu bıraktığı dönemde, dünyada bir Rock’n Roll furyası vardı. Yakın bir arkadaşının ısrarıyla Led Zeppelin, Black Sabbath, Jethro Tull, Deep Purple gibi dönemin en büyük rock gruplarının plaklarını dinlemeye başladı. Dinlediği gruplardan çok etkilenen Harris, davulcu olmak istiyordu fakat 17 yaşına geldiğinde gitar çalmanın daha havalı olacağını düşünüp kopya bir Fender bas gitar aldı. Bas gitarı eline aldığında artık hayatını nasıl idame ettireceğini, nasıl yaşamak istediğini anladı. Çok geçmeden okul arkadaşlarıyla birlikte ilk grubunu kurdu. Çeşitli anlaşmazlıklar sonrası gruptan ayrıldı ve kendinden yaşça büyük olan insanların olduğu bir grubu girdi. Bu grupta da ömrü çok uzun olmadı. Gruptan ayrılmasının gerekçesi ise bugün bakınca kahkahalar attıracak kadar komik bir durum. Steve Harris’in yapmış olduğu besteleri diğer grup üyelerine beğendirememesi. Evet inanılır gibi değil. Gerekçe bu. Artık kendi grubunu kurmanın vakti gelmişti. 1975 yılının Noel gününde Londra’da gelmiş geçmiş en büyük heavy metal gruplarından biri olacağının farkında olmadan Iron Maiden‘i kurdu. Grup ismini Steve Harris’in o dönem seyrettiği Demir Maskeli Adam filmin etkisiyle, orta çağda kullanılan tabuta benzeyen kafes şeklindeki bir işkence aletinden aldı.

The Iron Maiden: Torture Device Or Sin-Cleanser? | Lethbridge News Now
The Iron Maiden

Yıllar içinde çeşitli başarılara ulaşsalar da grupta bir solist problemi vardı. Harris, içine sinmeyen veya başarısız bulduğu gitaristleri ve solistleri grubundan kovacak kadar otoriter davranabiliyordu. 1981’e geldiğimizde o sıralar başka grupta solistlik yapan Bruce Dickinson’u Iron Maiden’a çağırdı ve Bruce bu teklifi geri çevirmedi. Bruce ile çıktıkları ilk konserde, Bruce’un hem sesini inanılmaz iyi kullanması hem de sahnedeki enerjik hareketli tavrı Steve Harris’i çok mutlu etti.

Son eklemelerden sonra grubun popülerliği çok hızlı bir şekilde arttı. Bruce Dickinson ile çıkardıkları ilk albümden sonra Iron Maiden, sadece İngiltere’de değil tüm dünyada konser turlarına çıktı. Bu zamandan geriye bakıldığında rock kültürünün gelişimine paha biçilemez katkı bıraktı.

Çıktıkları her konserde Steve Harris gitarında West Ham United’ın logosunu taşıdı hatta hayranları da konserlerde West Ham United forması giyerek ona desteklerini belirtti. Henüz çocukken kalbinin en güzel yerine konumlandırdığı futbol ve West Ham sevgisini hiç bir zaman terk etmedi. Evinin önüne tam saha büyüklüğünde bir futbol sahası inşa ettiği, neredeyse her hafta West Ham forması giyerek o sahada futbol oynadığını röportajlarında da söyledi. 2019’da bu sevgiye West Ham United yönetimi Iron Maiden’a özel forma tasarladı. West Ham Lisans Müdürü Tracey Stratton: “Geçen yaz O2 Arena’da kapalı gişe iki Iron Maiden konseri oldu. Baktık ki o günlerde West Ham Store adeta yağmalandı. Dükkan rockçı dolup taşmıştı. Haliyle bu iş birliğini hayata geçirmek kaçınılmaz oldu.” dedi.

Bir futbol ve Rock’n Roll delisi olarak; seni çok seviyorum Steve Baba.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Lillard ve Sesi: Dame D.O.L.L.A

Avrupa Futbol Şampiyonası Şarkıları

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More