Kaptan Tsubasa: Nankatsu’nun Tarihini Değiştiren Adam

Utku Turhan'ın katkılarıyla...

‘’Tek amacım, futbolun çok keyifli bir oyun olduğunu ve Dünya Kupasını izlerken hissettiğim duyguları insanlarla paylaşmaktı. O yıllarda Japonya’da futbol adına bir şey yoktu. Dünya Kupası’na gitmeyi hayal bile edemiyorduk. Hayallerin eksik olduğu zamanlardı.’’

Kaptan Tsubasa, her ne kadar 1981 yılında Japon karikatürist ve manga sanatçısı Yoichi Takahashi tarafından yayımlansa da özellikle 90’lı yıllarda çocukluğunu yaşamış (benim gibi) futbola düşkün çocukların süper kahramanıydı. İkinci Dünya Savaşı sonrası Japon kültürü, Amerikan kültüründen fazlasıyla etkilendi ki bunun sonucunda Japonya’da egemen olan ve halk tarafından daha çok sevilen spor hep beysbol oldu; ta ki Kaptan Tsubasa yayımlanana dek.

Kaptan Tsubasa Mario Kempes1978 Dünya Kupası’nda 2’si final maçında olmak üzere toplam 6 gol atan ve tartışmasız şekilde o turnuvanın yıldızı olan Mario Kempes, bu unutulmaz manganın da ilham kaynağı olmuştu aslında. Serinin yaratıcısı Takahashi, 1978 Dünya Kupası’nı izlediğinde futboldan çok etkilendiğini ve Tsubasa’yı yaratırken 1978 Dünya Kupası şampiyonu Arjantin’in bıyıklı forveti Mario Kempes’ten ilham aldığını açıklamıştı. O günleri, daha sonra yaptığı röportajlarda şöyle anlattı; ‘’Tek amacım, futbolun çok keyifli bir oyun olduğunu ve Dünya Kupasını izlerken hissettiğim duyguları insanlarla paylaşmaktı. O yıllarda Japonya’da futbol adına bir şey yoktu. Dünya Kupası’na gitmeyi hayal bile edemiyorduk. Hayallerin eksik olduğu zamanlardı.’’

Kaptan Tsubasa, 1983 yılında çizgi film olarak yayımlanmaya başlayınca onu izleyerek büyüyen Japon çocukları oldukça olumlu yönde etkiledi. Animeyi izleyerek büyüyen çocuklar, 1998’de düzenlenen Dünya Kupası’na katılmayı başarıp o günden sonra düzenlenen tüm Dünya Kupalarına da katılmayı sürdürdüler. Yayımlandığı dönemde Japonya’da futbol sevgisini ve kültürünü yaygınlaştırmak gibi çok önemli bir görevi üstlendiği için Japonya Futbol Federasyonun da desteğini arkasına aldı. Takahashi, Tsubasa’yı çizmeye başladığında okuyuculara ilk etapta futbolun kurallarını öğretmesi gerektiğini fark etti ve çizerken aynı zamanda oyunun kurallarını da anlatmaya başladı. Yani sadece çizmiyor aynı zamanda futbolu da tanıtıyordu. Bugün Japonya’da futbol denilince akıllara her ne geliyorsa, her şeyin ilk başlangıç noktası Tsubasa’ydı.  Peki kimdir bu Kaptan Tsubasa?

SERİNİN HİKAYESİ

Kaptan Tsubasa, futbolu çok seven ve Japonya adına Dünya Kupası’nı kazanmak isteyen henüz 11 yaşında bir öğrencidir. Babası dünyayı dolaşan bir gemi kaptanı olduğu için genellikle annesiyle yalnız yaşar. Tsubasa ve annesi Nankatsu’ya taşınır ve orada Nankatsu ilkokuluna kaydolur Tsubasa.

Bu okula kaydolmasının sebebi ise şu anda Galatasaray forması giyen Uruguaylı file bekçi Muslera’nın idolüm ve kahramanım dediği Genzo Wakabayashi’ye rakip olmak istemeseydi. Genzo Wakabayashi o bölgenin en iyi kalecisi ve takımı da bölge şampiyonudur. İlk etapta hayli yetersiz bir takım olan Nankatsu; Tsubasa’nın babasının yakın arkadaşı, Brezilya eski futbolcusu Roberto Hongo’nun futbol konusunda Tsubasa‘yı geliştirmesi ve aynı okula, babasının mesleği yüzünden sürekli dolaşmak zorunda kalan, daha sonra Tsubasa’nın en yakın arkadaşı olacak Taro Misaki‘nin gelmesiyle güçlü bir takıma dönüşür.

Kaptan Tsubasa
Kojiro Hyuga

Seri boyunca Tsubasa ve takımı Nankatsu’nun, her biri özel yeteneklere sahip pek çok güçlü rakip ve onların takımlarıyla mücadelelerine tanık oluruz. Bu rakiplerden en önemlisi zor geçen çocukluk yıllarını oyun karakterine dönüştürmüş olan; güçlü fiziği ve kendine has sert şutuyla (kaplan vuruşu) bilinen Meiwa takımı kaptanı Kojiro Hyuga‘dır. Yine aynı takımdan dövüş spor tekniklerini yeşil sahalara taşıyan karizmatik kaleci Ken Wakashimazu da animedeki önemli karakterlerden biridir. Bu iki karakter haricinde, Tsubasa’nın rakiplerinden biri olan ve animenin bazı hayranlarına göre Tsubasa’dan daha yetenekli olduğu söylenen ancak bir kalp hastalığından muzdarip Jun Misugi, Hanawa takımının ikiz forvetleri Tachibana Kardeşler, Furano takımının yenilgiyi asla kabul etmeyen kaptanı Hikaru Matsuyama da ilk sezonların öne çıkan karakterleridir.

Misaki’nin seri boyunca attığı tüm goller mütevazi karakterine uygun olacak şekilde beraberlik golleriydi. ‘’Altın İkili’’ olarak bilenen Tsubasa ve Misaki, Nankatsu bölge takımına ulusal turnuvada şampiyonluğu kazandırmayı başarırlar. Peşi sıra gelen yıllarda her ne kadar Misaki takımdan ayrılsa da Tsubasa önderliğinde Nankatsu 3 yıl daha üst üste şampiyon olmayı başarır. Tüm bu hikâyenin sonunda seri devam eder aslında. Tsubasa mezun olur ve futbol hayatını babasının arkadaşı Roberto Hungo’nun memleketi olan Brezilya’da devam etme kararı alır. Orada da başarılarına devam edip Japonya genç takımına da seçilen Tsubasa sonunda kız arkadaşı olan Sanae’ye evlenme teklifinde bile bulunur. Hatta Barcelona forması da giyer. Ancak 90’ların çocukları için Tsubasa dendiğinde akıllara gelen şey Tsubasa’nın Nankatsu günleridir.

Cavani ile Van Der Wiel'den Tsubasa vuruşu
Tsubasa ve Misaki’nin birlikte attıkları bu şut serinin unutulmaz anlarından biridir.

POPÜLER KÜLTÜRE ETKİLERİ

On numara diye tabir edilen ofansif orta saha pozisyonunda oynayan Tsubasa’nın en temel etkisi, aynı kendisi gibi oyuncuların yetişmesinde oldu. Japonya, futbol anlamında her zaman bir orta sıra ülkesi oldu. Doksanlı yıllardan bu yana Dünya futbolunda şöhret edinen Japon futbolcular Nakata, Nakamura, Kagawa, Inamoto tamamı orta alanda forma giyen futbolculardı. Kaptan Tsubasa’nın etkisi sadece erkek futbolu ile sınırlı kalmadı. 2011 de düzenlenen Kadınlar Dünya Kupası’nda şampiyon olan Japonya’nın en önemli oyuncusu tıpkı Tsubasa gibi on numara giyiyordu.

İlham verdiği futbolcular arasında Del Piero, Fernando Torres, Zinadine Zidane, Messi, Neymar gibi büyük yıldızlar da olan Tsubasa için 2013 yılında Tokyo’da bronz bir heykel de dikilmiştir.

Kaptan Tsubasa

Halihazırda tüm bölümlerini Kaptan Tsubasa isimli Youtube kanalında bulabileceğiniz bu unutulmaz anime, başta da belirttiğimiz gibi Japonya’ya futbolu sevdirmek için yaratılmıştı. Beklenenin de ötesinde bir başarı hayal eden Tsubasa, tıpkı mangada Nankatsu’nun tarihini değiştirdiği gibi gerçekte de bir ülkenin futbol tarihini değiştirdi. Ünü ve etkileri Japonya sınırlarını fersah fersah aşan bu animeye ve yaratıcısına, ilham verdiği tüm çocuklar adına teşekkürü bir borç biliriz.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Cunta ve Futbol: 1978 Dünya Kupası

Aly Raisman: Hayatta Kalma Savaşı 

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More