Ömer Mert Savcı Röportajı

Türk MMA medyasının öncülerinden olan MMA Türkiye Ekibinin Kurucusu Ömer Mert Savcı ile yaptığımız röportaj sizlerle.

Ömer Mert Savcı, 2015 yılında 20 yaşında bir genç olarak Türkiye’de neredeyse hiç duyulmamış bir spor olan Karma Dövüş Sanatları üzerine ‘MMA Türkiye’ organizasyonunu sosyal medyada başlatan kişi oldu. Twitter, YouTube ve Facebook sitelerinde binlerce insana hitap eden bu medya ekibi, ilk zamanlarda daha düşük ilgi ve etkileşim içeren sosyal medya paylaşımları ve sadece bu spora ilgi duyan az sayıda insanın izlediği videolar ile bu işe başladı. Son zamanlarda S Sport ile işbirliği yapan, UFC yıldızlarına soru yöneltebilecek kadar büyüyen, Türk sporcuları ve yorumcuları çatısı altında toplayabilen aynı zamanda sosyal medyada MMA sporunun öncüsü olan bu organizasyonun kurucusu olan Ömer Mert Savcı ile yaptığımız röportaja geçelim.

 • İlk izlediğiniz UFC maçı ve ilk olarak canlı izlediğiniz UFC şovu hangileri?

İlk izlediğim canlı şov ile izlediğim maç aynı maç sayılır. Daha öncelerinde WWE seven bir çocuk olarak ‘Brock Lesnar nereye gitti acaba’ diye merak edip izlemiştim ama onlar sayılmaz diye düşünüyorum. İlk ve canlı izlediğim maç Londra’da yapılan Silva – Bisping maçı olmuştu. En sevdiğim dövüşçü olan Michael Bisping’e sevgim de bu maçla birlikte başlamıştı.

 • Bu maçlarda aklınızda neler kaldı ve en çok nelerden etkilendiniz?

Sanırım Bisping’in evinde dövüşmesi ve orada aldığı destek çok hoşuma gitmişti. UFC maçlarında Amerika seyircisine nazaran Avrupa seyircileri adeta futbol maçı havası yaratıyor. Bu çok hoşuma gitmişti ve yine o maçın aşırı çekişmeli geçmesi büyük ihtimalle tutkumu ateşleyen şeylerden oldu.

 • Favori MMA dövüşçüleriniz ve GOAT adayınız kimler?

Dediğim gibi Michael Bisping benim için bir numara ama onun haricinde Stephen Thompson ve Cody Garbrandt özel olarak sevdiğim isimler. GOAT adayları sayabilirim ama bu mevzu çok uzun konuşulan ve asla sonuca bağlanmayan bir mevzu o yüzden hiçbir zaman kesin bir sonuca ulaşabileceğini düşünmüyorum. Benim için saymam gerekirse; Jon Jones, Amanda Nunes, Georges St-Pierre ve Khabib Nurmagomedov gibi bir liste oluşturabilirim.

MMA Türkiye Ekibinin Kurucusu Ömer Mert Savcı
Stephen Thompson – Michael Bisping – Cody Garbrandt
 • Khabib – McGregor rekabeti hakkında düşünceleriniz neler ve bu rekabet Türkiye’de bu spora olan ilgiyi ne kadar körükledi?

Bu harika bir rekabetti bence eşi benzeri olmayan bir hikaye olarak akıllarda kalacak. Bizim dönemin Ali vs Frazier’ı diyorum. Benim için çılgınca bir dönemdi, tehditler falan alıp savcılığa gitmek zorunda kaldığım günlerde oldu ama genel olarak inanılmaz bir tempoda içerik ürettiğimiz muhteşem bir serüvendi. Türkiye’de inanılmaz büyüttü MMA sporunu, bizim 6.000’lik kanal bir haftada 24.000 olmuştu. Cidden hala etkileri sürüyor diyebilirim.

Ömer Mert Savcı Röportajı
Khabib Nurmagomedov – Conor McGregor
 • MMA izlemeye yeni başlayacak olan birine üç maç önerecek olsanız hangi maçları önerirdiniz?

1. Robbie Lawler – Rory MacDonald 2
2. Conor McGregor – Nate Diaz
3. Dominick Cruz – Cody Garbrandt

 • Gelecekte şampiyon olur dediğiniz dövüşçüler kimler?

Zabit bunlardan biri diye düşünüyorum. Fakat zamanla çok ilgili bir konu bana kalırsa. Çünkü doğru zamanda hiç olmaz dediğimiz isimler (Bisping gibi) bile kemer aldılar. O yüzden aklımda bir iki isim var ama kağıt üzerinde Zabit’in geleceğin önemli şampiyonlarından biri olarak görüyorum. Onun haricinde Islam, Aspen Ladd, ve Kevin Holland geleceğin şampiyonluk adayları.

 • Pandemi süreci sonrası yakın zamanda Türkiye’de bir UFC şovu görmemiz mümkün mü?

Bu çok zor. Genel ekonomik durum ve burada sabit resmi bir federasyon olmaması bu işin olmasına engel oluyor. UFC’nin gittiği ülkelere dikkat ederseniz genelde bu ülkelerden çıkan büyük yıldızların parlamasının ardından şovlar oraya gitti. Bizden de umarım büyük bir isim çıkar ve şov buraya gelmek zorunda kalır.

 • Yapılma ihtimali olmasa da sizin en çok görmek istediğiniz eşleşmeler neler?

Khabib Nurmagomedov ve Kamaru Usman arasında geçecek bir maç en çok görmek istediğim maçlardan biri. Fakat benim için en rüya maçlardan biri Prime Anderson Silva ile Prime Georges St-Pierre maçı, bu maç harika olurdu.

MMA Türkiye Ekibinin Kurucusu Ömer Mert Savcı
Anderson Silva – Georges St-Pierre
 • Türkiye’de az bilinen bir spor hakkında çalışırken nasıl motive oldunuz?

Dürüst olmam gerekirse ilk videolar 30-40 izleniyordu ve biz bir şeyler üretiyor olmanın keyfini aldığımız için devam ettik. İzlenme hala bizim için çok önemli değil öyle olsa zaten farklı yollara gittiğimizi görürdünüz. Youtube haricinde reklam yaptığımız tek yer kendi Twitter sayfamız. Motivasyon konusuna gelirsek dediğim gibi bir şeyler üretmek ve geri dönüş almak çok güzel bir his ve hala aynı şey için devam ediyoruz.

 • Üst seviyede Türk bir MMA sporcusu olmasa da Avni Yıldırım boks dalında en büyük yıldızlarla maçlara çıkıyor. Avni Yıldırım ve son maçı hakkında düşünceleriniz neler?

Avni Yıldırım bana kalırsa Türk spor tarihinin en büyük maçlarından birine çıktı. Maçın genel değerlendirmesini çok yerde yaptım ama kısaca şöyle söyleyebilirim; alışık olmadığımız bir arenada, alışık olmadığımız bir güce karşı mücadele ettik ve kaybettik. Gönül isterdi ki daha çok kafa kafaya geçen bir maç olsaydı ama olmadı. Genel olarak üzüldüğüm Avni’nin performansı değil halkın tepkisiydi. Halkımız desteklerken çok iyiler ama kaybettiğimiz zaman biraz sınıfta kalıyoruz. Bunu nasıl yaparız bilmiyorum ama acilen değiştirmemiz lazım. Avni Yıldırım’ı eleştirelim ama hakaret boyutuna varan şeylere geçmeyelim tek dileğim bu.

 • Kendinizi ve MMA Türkiye ekibini tanıtır mısınız?

Ömer Mert Savcı RöportajıBen kendimi şöyle tanıtayım; İstanbul doğumluyum, burada büyüdüm. Gaziantep şehrinde Mekatronik bölümü okudum. Spor konusunda hep çok ilgili oldum ve Bahçelievler Spor Kulubünde 4 sene basketbol oynadım. Onun haricinde WWE, futbol gibi bir sürü sporun yakından takipçisi oldum. Ekibe gelecek olursak ilk başta başlarken Yıldırım Hakan Savcı (Abim) ve Canberk Korkut (Kuzenim) ile başladık. Daha sonra onların iş yoğunluğundan dolayı ben bir dönem tek devam ettim fakat onlar kanalın onursal üyeleri ve yerleri asla değişmez. Onlar haricinde bu serüvende bir sürü insanla tanıştım onlarla iş birlikleri yaptım. Ekip diyebileceğim insanlarsa İrfan Tekinkuş, Tamay Batuhan Hazar, Mert Fuat ve Ozan Gökçe. Artık kadromuz bu şekilde. Bu arkadaşlar ve onların ürettikleri içerikler ile yola devam ediyoruz. Hepsi en güzel yerleri hak ediyor sizler aracılığı ile onlara da tekrardan teşekkür ederim.

 • YouTube’da ekip olarak 40 bin aboneyi aştınız ve siz (Ömer Mert Savcı) dövüşçülere soru yöneltecek kadar medyada yükseldiniz. Bu seviyeye nasıl geldiniz?

Bunu sürekliliğe ve disiplinli olmaya bağlıyorum. İyi kart ya da kötü kart demeden her maça her geceye içerik ürettim ve ya üretiminde bulundum o yüzden bu işle ilgili akla gelen isimlerden biri oldum. Adım adım yükseldim, bana kalırsa güzel, ses getirecek röportajlar ve dediğim gibi sürekli olarak içerik üretmek bizim için önemli oldu. Böyle olunca da bazı mecralardan teklifler geldi ve onlarla iş yaptım. Sports Digitale için program ürettiğim dönem oradaki stüdyonun kaliteli olmasından dolayı legit bir isim olmamı sağladı ama iyi stüdyo yapan insanların iyi olmadığını anlamamı sağlayan bir tecrübe oldu benim için. Oradan ayrıldıktan 2-3 gün sonra S Sport Dijital Pazarlama bölümünden bir telefon aldım ve görüşmeye gittim, ardından S Sport için çalışmaya başladım. Kendi işimin ana hatları içinde ayrıca UFC basın toplantılarına katılmaya başladım ve harika bir deneyim oldu benim için. Buna pandemi sürecinde devam edeceğim fakat UFC 24 Nisan gecesi ilk tam kapasiteli UFC şovunu yapacak ve bu sanal basın toplantıları bitecek gibi o yüzden biraz hüzünlüyüm.

 • MMA sporuna ülkemizde öncülük ediyorsunuz. Bu kadar fanatik bir topluluğa hitap etmek nasıl hissettiriyor?

Böyle bir konumdayım demek için çok erken bence ama teşekkür ederim böyle bir konumda beni gördüğünüz için. Topluluğumuz çok tutkulu ve fanatik dediğiniz gibi, bu bazen bize yarar sağlıyor, bazen zarar veriyor. Fakat bu toplulukta bir sürü güzel genç arkadaş var ve hepsi temiz kalpli arkadaşlar. Bu topluluğu güzelce bir arada tutmak benim öncelikli görevim. Bu topluluğun futbol ve basketboldan sonra sosyal medyada bulunan en örgütlü topluluk olduğunu düşünüyorum o yüzden bu topluluğu daha da büyütmek için elimizden geleni yapıyoruz.

 • MMA medyasında ulaşmak istediğiniz hedefler neler?

Ömer Mert SavcıGüzel bir soru. Benim cevabım uzun zamandır aynı; ESPN’de çalışmak. Bugüne kadar gerçekçi değil diye düşündüğüm çoğu şeyi başardım o yüzden artık bu hedefe daha çok inanıyorum diyebilirim. Genel olarak yabancı bir ülkede spor medyası ile ilgili bir iş yapmak isterim sadece burada kalıp yerimde saymak istemiyorum.

 • Son olarak Türkiye’de henüz MMA sporuna ilgisi olmayan insanlara neler söylemek istersiniz?

Dışardan biraz sert görünüyor ama bu dünyaya bir kereliğine ön yargılarına bir kenara bırakıp girmelerini rica ediyorum. Gerçekten burada bulunan çekişmeleri ve mücadeleyi araştırırken bu dünyanın içinde kaybolacaklar. O yüzden boş zamanlarında bakmalarını isteyebilirim, merak ettikleri şeyleri bana hesaplarımdan ulaşarak sorabilirler hiç çekinmesinler. Plase Dergi ailesine de MMA Türkiye ailesi adına teşekkür ederim. Bu güzel söyleşi için çok mutlu oldum. Herkese bol sağlıklı günler diliyorum. Arrivederci.

Farklı sosyal medya platformlarında boy gösteren, amatör bir ruhla başlayan ancak profesyonel işler başaran, MMA ve spor sevgisiyle güzel etkinliklere imza atan, aynı zamanda Plase Dergi’de yayımlanan Conor McGregor: Tahtını Geri İstiyor isimli yazıyı paylaşıp daha büyük bir kitleye ulaşmasını sağlayan Ömer Mert Savcı ve MMA Türkiye ekibine teşekkür ediyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More