Ulfan İsmihan Röportajı

Yabancı futbol takımlarının taraftar hesapları arasında ülkemizdeki ilk resmi hesap olan Liverpool Türkiye’nin kurucularından Ulfan İsmihan ile yaptığımız röportaj sizlerle.

Liverpool Türkiye organizasyonu 2009 yılında Facebook üzerinden macerasına başladı. Bir grup genç, ortak yönleri olan Liverpool sevgisi adına bir araya geldiler, birçok etkinlik ve güzel anı ile yaklaşık 12 yılın ardından binlerce Liverpool taraftarını tek çatı altında buluşturdular. Instagram ve Twitter‘da da binlerce kişiye hitap eden bu topluluk resmi olarak Liverpool kulübüne bağlı. Pek çok taraftar sayfasının ilki olan ve bu konuda diğerlerine öncülük eden Liverpool Türkiye oluşumunun kurucularından Ulfan İsmihan ile yaptığımız röportaja geçelim.

 • Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Adım Ulfan. 28 yaşındayım. Liverpool Türkiye’nin kurucularındanım.

 • Liverpool ile tanışma hikayeniz nasıl oldu ve sevginiz nasıl büyüdü?

Liverpool ile tanışmam 2001 UEFA Kupası finalinde 5-4 kazandığımız Alaves maçı ile başladı diyebilirim. Elbette ki çok küçüktüm ama ilk izlediğim Liverpool maçı o olabilir. O dönemlerde babam ile maçları izlemeye çalışırdık. Rush ve Dalglish’den, 80’lerde en iyi takımın Liverpool olduğundan bahsederdi. Gün geçtikçe ilgim ve sevgim artmaya başladı. Sonrasında bir Gerrard hayranlığı oluştu. Kop tribünü, YNWA derken malum 2005 finali ile de Liverpool aşkı bambaşka seviyeye ulaştı.

 • Liverpool sadece futbol kulübü değil, tarihi ve başarılarıyla ayrı bir kültür gibi. Uzun yıllardır bu kulübü seven ve takip eden biri olarak bu durumun sizin için ne ifade ettiğini anlatır mısınız?

Liverpool şehri göçmenlerin kurduğu bir şehir sayılır. Birlik, beraberlik, hak, eşitlik, adalet ve mücadele, şehrin insanlarını tanımlarken akla ilk gelen kavramlar. Elbette ki bu, kulübe de yansımış durumda uzun yıllardır. Konusu açıldığında hep söylerim; eğer Liverpool olmasaydı ‘futbol asla sadece futbol değildir’ sözünün hiçbir anlamı olmazdı. Sayısız başarılar ve zaferlerin yanı sıra trajediler ve adalet mücadeleleri de yer alıyor bu kulübün geçmişinde. Liverpool’u desteklemek çok ayrı bir olay. Henüz adını koyamadım ama futbol takımı olmasına rağmen bazen futbolun dışında bir aşk gibi geliyor bana.

 • Liverpool’un tanık olduğunuz en büyülü anı sizce hangisi?

Yani bu tabii ki de İstanbul Finali. Ailecek izlemiştik. Hepimiz sevinmiştik çok iyi hatırlıyorum. Hep birlikte TV başına geçtiğimiz nadir anlardandı. İkinci sırada da 4-0’lık Barcelona maçı var.

 • İzlediğiniz oyunculardan bir Liverpool on biri çıkarır mısınız?

Reina(Alisson), Trent, Carragher, Van Dijk, Riise, Mascherano, Xabi Alonso, Gerrard, Salah, Mane, Suarez(Torres).

Alisson ve Suarez daha yetenekliler ve daha çok fayda sağladılar ancak Reina ve Torres’i yazmadan edemezdim. İsimleri bulunsun istedim.

 • En sevdiğiniz Liverpool futbolcusu?

Steven Gerrard. Kaptan Steven Gerrard.

Liverpool Türkiye

 • Klopp’un Liverpool’a geldiği zamanlarda  Facebook sayfanızdan ‘Klopp for Kop’ diye bir paylaşım yapıldığını hatırlıyorum. Alman teknik adam hakkındaki duygu ve düşünceleriniz neler?

Brendan Rodgers’ın gönderileceği aylar öncesinden belliydi. Sadece günü bekliyorduk. Hatta 2-3 ay öncesinden tarih verdiğimi hatırlıyorum. Aslında sadece içgüdüsel bir paylaşımdı o. Kim gelir diye düşünmemiştim hiç. Ancak Klopp’un Liverpool’a geleceği çok belliydi bana göre. Nihayetinde de futbol dünyasının en iyi, en özel, en heyecanlı hoca-kulüp birlikteliği gerçekleşti.

 • An itibariyle kadrodaki en değerli oyuncu olarak kimi görüyorsunuz?

Dünya standartlarında değerlendirildiği zaman açık ara Virgil Van Dijk. Takım içi olarak baktığımızda ise bir isim veremem. En az 8-9 oyuncu çok değerli bu takım için. Birisinin eksikliği bile olumsuz etkileyebiliyor. 

 • Türkiye’de yaşayıp futbolla ilgili olup sadece Liverpool taraftarı olmayı nasıl başardınız?

Liverpool taraftarıyım. Elbette ki orada doğmadım ve dolayısıyla küçük yaşlarda ben de Türk takımı tutuyordum ama yaklaşık 15 yıldır sadece Liverpool var. İki takım tutmuyorum veya takip ettiğim başka bir takım yok. Eskiden benim gibi olan birkaç kişi tanıyordum. Şimdi sosyal medyadan da gördüğüm kadarıyla “Ben Liverpoolluyum, evet sadece Liverpool’u tutuyorum” diyenlerin sayısı 200-300’ü bulmuştur. Tabi bunda bizim oluşumumuzun (Liverpool Türkiye) da etkisi büyük. İnsanlara Liverpool’u anlatmaya çalıştık yıllarca. Neyse asıl konuya dönelim. Liverpool sevgisi çok farklı bir şey. Dünyanın dört bir yanında sıkı taraftarlara sahip bir kulüpten bahsediyoruz. En kötü dönemlerinde bile insanların gönlünde yer etmeyi başarmıştır hep. Ve o tutku, o sevgi, o bağ dünyanın neresinde olursanız olun hep aynıdır. Bir kere bağlandınız mi bir daha bırakamıyorsunuz ve her geçen gün daha sıkı bir taraftar haline geliyorsunuz.

 • Daha önce Anfield Road’a gittiniz mi? Gitmediyseniz planınız var mı?

Liverpool TürkiyeBu benim çocukluk hayalimdi. 2016’da gerçekleşti şükürler olsun. Sonrasında birkaç defa daha o şansı elde ettim. Her seferinde küçük bir çocuk gibi mutlu oluyorum. 20 yıl sonra gitsem de öyle olacaktır muhtemelen.

 • Liverpool’un son yıllardaki çıkışı ve eski günlerine dönmesi hakkında düşünceleriniz neler?

Çıkış değil de daha çok yeniden doğmak bu. Futbolda yepyeni bir döneme geçiyor gibiyiz ve Liverpool’da burada kendisine yer ediniyor. Harika bir yapılanma ve sabırla yürütülen proje ile başarılara ulaşıldı. Bu sezon büyük talihsizlikler yaşadık. O nedenle eleştirmek yersiz olur. Dünyanın en iyi menajerine ve harika oyuncu grubuna sahip olmak dışında Nike anlaşması, FSG’nın yatırım alması ve LeBron faktörü, kulübün geleceğinin parlak olacağına dair işaretler. 

 • Türkiye’de pek çok Liverpool taraftarı vardı ancak son zamanlarda bu sayı daha da arttı. Bu konuda fikirleriniz neler?

Türkiye’de yabancı takımlara sempati duyan çok sayıda futbolsever var ve çoğu dönemsel olarak değişir. Elbette ki yıldız isimler, kazanılan kupalar ve sürekli gündemde olmaları insanların ilgi duymasına sebep olabiliyor. Ancak Liverpool için bunlar geçerli değil. Liverpool’a sadece sempati duyanlar da çok. Elbette ki Klopp vesilesiyle, Salah’a olan hayranlık sebebiyle veya göze hoş gelen oyun sayesinde sempati besleyenler de var ancak içlerinde farklı bir sevgi, farklı bir bağ da alevleniyor. Real Madrid’i, Barca’yı, Manu’yu destekleyenlerde olmayan bir bağ. Başarısızken bu kadar çok taraftara sahipsek, şampiyonluklar kazanılmaya devam ederse neler olacak bilemiyorum. 

 • Sosyal medyada zaman zaman taraftar buluşmalarını görüyoruz. Bu aile ortamını nasıl sağladınız?

2009’da Facebook’ta başladığımda Türkiye’de Liverpool taraftarlarıyla toplanıp hep birlikte maç izleme hayalim vardı. Avrupa’da ve Uzak Doğu’da insanlar bunu yaparken neden biz de yapmayalım ki, diye sorarken 2013’te ilk etkinliği düzenledik ve yaklaşık 50 kişi toplanmıştık. İnsanlarla çok sıcak ilişkilerimiz var. Gelip giden herkes ile tanışıp sohbet etmeye çalışıyoruz. Liverpoollu olma hikayelerini dinliyoruz. İnsanlar gelip eğlenebiliyor, keyifli vakit geçirebiliyor. Kendileri gibi olanlarla aynı atmosferi yaşamak istiyor. 

 • Önümüzdeki yıllarda Liverpool başarılarına devam edebilir mi? Takım sizce korunur mu?

Kesinlikle devam edeceğine inanıyorum. Takımda ayrılık yaşanırsa da başka bir dünya starı getirilir. Zirveye oynamak için çok yol yürüdük. Şimdi burada kalma zamanı. Klopp ile yapacak daha çok işimiz var.

 • Resmî olarak Liverpool’a bağlı bir topluluksunuz. Bu konuda başka hedefleriniz var mı?

Resmi taraftar kulübüyüz. Kulüp tarafından tanınıyor ve takdir ediliyoruz. Hayat normale döndükten sonra Liverpool Türkiye olarak bazı düşüncelerimiz var. Yine ilkler ve yenilikler için uğraşacağız.

 • Türkiye’de ki Kırmızılara ve diğer futbol severlere neler söylemek istersiniz?

Bu sezon için takımı ve hocayı eleştirmemelerini rica edeceğim sadece. Gerçekten büyük talihsizlik bu olanlar. Bu sezon çöpe gidebilir, hiç önemli değil. İlla ki bir suçlu aramak zorunda değiliz. YNWA sözü asıl böyle zamanlarda anlamlı ve değerli. Okuyan tüm Liverpoollulara selamlar. YNWA!


Bunlar da ilginizi çekebilir;

You’ll Never Walk Alone Gerrard

Liverpool 2005: İstanbul’un Galip Tarafı

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More