Egemen Güven ile Söyleşi

HDI Sigorta Afyon Belediyesi’nin başarılı pota altı oyuncusu Egemen Güven ile 25 Nisan 2021 tarihinde keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Bu sezon HDI Sigorta Afyon Belediyesi ile iyi bir çıkış yakalayan, alt yaş kategorilerinde milli formayı terletmiş olan 24 yaşındaki pivot Egemen Güven ile gerçekleştirdiğimiz röportaj sizlerle. Keyifli okumalar…

Basketbolla tanışma hikayen nasıl gerçekleşti?

Küçüklüğümden beri fiziken arkadaşlarımdan uzun olmam ve annem ile babamın eski profesyonel basketbolcu olmasıyla başladı. Arkadaşlarımdan hep uzun olduğum için bir basketbol sevgim ve isteğim vardı. Küçüklük videolarımda hep basketbol potalarıyla geçti, eve alınan küçük basketbol potalarıyla oynadım. Antalya’da Efes Pilsen İlkadım ile başladım ardından babamın tayini çıkınca Ankara’ya taşındık ve orada ODTÜ’de forma giydim. Babamın tekrar İzmir’e tayini çıkınca Karşıyaka altyapısıyla başladım, A takıma kadar orada çıktım. Sonrasında ise Türk Telekom’da forma giydim ve Afyon’da kariyerimi sürdürüyorum.

Kariyerini bilmeyenler için kısa bir şekilde özetleyebilir misin?

Az önce dediğim gibi Antalya’da Efes Pilsen İlkadım’da başladım daha sonrasında ODTÜ’de oynadım. Karşıyaka’da uzun süreler oynadıktan sonra Türk Telekom’a transfer oldum bir sene Telekom’da oynadıktan sonra bu sezon Afyon Belediyespor’da oynuyorum.

Pınar Karşıyaka günlerini nasıl değerlendirirsin?

Pınar Karşıyaka günlerim altyapıda müthiş bir şekilde geçti ancak A takıma çıktığım zaman istediğimi bulamadığımı söyleyebilirim. Çok süre ve sorumluluk istedim ama bir şekilde olmadı. Benim de hatalarım oldu tabii ki sadece karşı tarafa bir şey demek istemiyorum ama Karşıyaka ile anlaşma sebebim o dönem 3+2 yabancı kuralı vardı. Oynayabileceğimi, sorumluluk alabileceğimi düşündüm fakat ben anlaştıktan sonra 6 yabancı kuralı gelince iyice oynayamamaya başladım ve orada çok zaman kaybettim.

Pınar Karşıyaka'da Egemen Güven

Kariyerinde pişman olduğun bir kararın var mı, geçmişe dönme şansın olsa kararını değiştirir miydin?

Geçmişe dönme şansım olsaydı 18 yaşında Türkiye dışında Amerika veya Avrupa’da yerde, bir organizasyonda bulunmak isterdim.

2014 FIBA U18 Avrupa Şampiyonası’nda MVP olduktan sonra bu sezona kadar beklenen çıkışı yakalayamadın, bu durumdaki faktörler neler?

Az önce dediğim gibi U18’deki ödülden sonra 3+2 kuralı devam ediyordu Türkiye’de. Sorumluluk alabileceğimi düşündüm, Karşıyaka’da oynayıp Avrupa’da tecrübe edinip daha üst seviyelere gitmek istiyordum. Ama kural 18 yaşında benimle beraber kontrat imzalayan arkadaşlarım için de çok şanssız gelişti.

Uzun bir karantina dönemi geçirdik, basketboldan uzak kaldığımız dönemi nasıl değerlendirdin?

Evet çok uzun bir karantina dönemi oldu. Sezonun bitmesine zannediyorsam 1.5 – 2 aylık bir süre kalmıştı. En son geçtiğimiz sene Ankara’da Efes ile oynamıştık. Efes ile oynadıktan sonra bir günlük dinlenme süremiz vardı, idman saatlerini söylediler sonra iptal oldu başka bir gün daha idman saatini söylediler o da iptal oldu böylece yavaş yavaş idman yapamamaya başladık. Ben ufak ufak evde ne yapılabiliyorsa onları yapmaya başladım ondan sonra dediler artık evlerinize gidebilirsiniz ben de İzmir’e gittim. 3-5 gün kafa dinledikten sonra İzmir’de çalışmalarıma başladım. Birkaç hafta kendim çalıştıktan sonra kondisyonerimi de ikna edip onu eve çağırdım ve evde çalışmaya başladık. Yaz dönemi gelene kadar halter salonları, fitness salonları, basketbol salonları açılmaya başladı. Sabah halter, akşam basketbol şeklinde çalışmalarımı Afyon ile anlaşana kadar sürdürdüm. Afyon ile anlaştıktan sonra takımla çalışmalara başladım.

Basketbol Süper Ligi’nin COVID protokolleri hakkında ne düşünüyorsun, sence bu süreci nasıl yönettiler?

Ligimizin COVID protokollerini gerçekten çok destekliyorum. Öncelikle her maçtan 2 gün önce test olmamız gayet sağlıklı bir durum. Onun dışında pozitif çıktığımız zamanda maçlar ertelendi, diğer takımlar riske atılmadı, biz de hep korunduk. Kulüplerimiz sağ olsun, en azından kendi kulübüm için söyleyeyim hep aradılar, sordular, ilgilendiler. Ben bu sürecin gayet güzel yönetildiğini düşünüyorum. Çok şükür ciddi bir şeyde yaşanmadı hiçbir kulüpte herkes sağlıklı bir şekilde idmanlarına, maçlarına geri döndü. Bizde şanssızlık olarak tabii ligin sonlarına doğru bunu yaşadık ama takımda çok COVID vakası oldu neyse ki herkes çok şükür sağlıklı bir şekilde döndü. Kulübümüzde bizimle çok ilgilendi, çok yardımcı oldu. O yüzden federasyonun uyguladığı protokolleri destekliyorum ve takdir ediyorum.

Geçtiğimiz sezon Türk Telekom’da kısıtlı sürelerde iyi bir skor katkısı veriyordun, bu sezon ise Afyon’da süre aldıkça neler yapabileceğini gösterdin. Koç Can Sevim ile iletişiminiz ne durumda?

Evet dediğiniz gibi Telekom’da kısıtlı sürelerde elimden geldiğince skor katkısı, ribaund katkısı verip elimden geldiğince, ne yapılabiliyorsa onları yapmaya çalıştım. Onun dışında Can Sevim ile sezon başından beri gerçekten çok güzel bir iletişimimiz var, ben Afyon’a gelmeden önce iletişimimiz başladı. Hep konuştuk, ben ona problemlerimi anlatmadan o bana problemlerimi anlattı ve neler yapabileceğimizi, nasıl üstesinden geleceğimizi konuştuk. Bana sorumluluk ve süre vereceğinden bahsetti, ben de tabii bunları duyunca heyecanlandım, gerçekten inandım ve güvendim. İyi ki de Afyon’a gelmişim, iyi ki Can Sevim ile Erhan Yetim ile Halil Atlı ile böyle bir teknik kadroyla masörümüzden malzemecimize kadar müthiş bir karakterler ve hepsi bana yardımcı oldu. İyi ki Afyon’a gelmişim diyebilirim.

Kariyerinin geri kalanı için hedeflerin neler?

Afyon’da bir şeyleri kanıtladığımı düşünüyorum, bunun üstüne koyarak ilerlemek istiyorum. Seneye oynayabileceğim ve sorumluluk alabileceğim bir Türk takımı veya Avrupa takımında devam etmek istiyorum. Yazın ne olup biteceğini o zaman göreceğiz. Şu an Afyon ile 3 maçımız kaldı onları kazanarak playoff yapmak istiyoruz. Takım olarak zor bir süreçten geçiyoruz, hepimiz korona hastalığını yeni atlattık, hala korona olan arkadaşlarımız var. Tek odaklandığımız 3 maçımızı kazanarak playoff yapmak istiyoruz.

Egemen Güven Afyon

Forma numaranın özel bir anlamı var mı?

Forma numaramın özel bir anlamı yok ancak 15 numaranın bana uğurlu geldiğini düşünüyorum. Özellikle 5 numarayı çok seviyorum ama bir uzun oyuncu için sadece 5 numarayı pek yakıştıramıyorum bu tabii ki de kendi görüşüm. 15 numarayı seviyorum ve bana iyi geldiğini düşünüyorum.

Bu sezon iyi bir performans sergilemene rağmen milli takım aday kadrosunda seni göremedik, bu konu hakkında düşüncelerin neler?

Aday kadroda olmamamla ilgili pek bir şey söyleyemem, haddime değil. Antrenörün, teknik ekibin, federasyonun kararı. Daha çok çalışıp, daha çok emek harcayıp bir şekilde aday kadroda yer almak istiyorum. Her Türk genci milli takımın değerinin ne kadar yüksek olduğunu biliyor, ben de çok iyi biliyorum. Bu yüzden ay yıldızlı formayı şampiyonalarda temsil etmek ben de çok isterim. Daha çok çalışıp, daha çok hak etmeye çalışacağım.

Bu sezon öncesinde toplamda 5 tane üç sayılık atış denerken bu sezon 20 tane üçlük denedin ve daha sık orta mesafe kullanmaya başladın, ilerleyen dönemlerde daha sık şut atarken görecek miyiz?

Üçlükleri ve orta mesafeleri çok denedim, özellikle orta mesafelerde iyi bir ritim tutturduğumu düşünüyorum. Üçlük de atabiliyorum aslında ama yeterince kendim gibi atmadığımı düşünüyorum yani üçlüklere çok çok daha fazla çalışacağım ve daha çok konsantre olmam gerekiyor. Bunu kesinlikle geliştireceğim. Daha önceki senelerde böyle bir özgüvenim, özgürlüğüm ve alanım yoktu. Şimdi daha rahat orta mesafe ve üçlük kullanıyorum. Bu özgürlüğü de tabii ki bulunduğum organizasyondan ve teknik ekipten aldım. Her idmandan sonra gerçekten çok orta mesafe ve üçlük çalışıyorum, daha çok kendimi bu konuda geliştireceğim.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Pete Maravich ve John Lennon: Tepedeki Ahmaklar

Kobe Bryant: Mamba’nın Olmak İstediği Yer

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More