Ceyhun Balçık İle Söyleşi

Formula 1 alanında belirli bir kitleye ulaşabilmiş ve işini layıkıyla yapan sayılı kişilerden Ceyhun Balçık ile yaptığımız söyleşi huzurlarınızda!

Bundan o kadar da uzak olmayan bir zamanda, aynı anda ilerleyen F1 ve YouTube bağımlılıklarımı sonunda birleştirmeye karar vermiştim. Bu karar sonucunda, dümdüz bir mantıkla arama çubuğuna “F1 2019 Türkçe Kariyer” yazmış bulundum. Sonucunda karşıma çıkan kişi ise, birazdan sorularımıza verdiği cevapları okuyacağınız Ceyhun Balçık oldu.

Ceyhun Balçık, hâlihazırda 21.2 Bin takipçi sayısıyla YouTube’de bu alanda en çok takip edilen isimlerden biri. F1 oyunu ile alakalı çektiği videoların yanı sıra, güncel F1 sezonu ile alakalı değerlendirme videoları ve azınlıkta da olsa diğer bazı oyunlarla alakalı videolar kanalında mevcut. Bu ufak tanıtma yazısından sonra şimdi söz, Ceyhun Balçık’ta!

Öncelikle Ceyhun Balçık kendini nasıl tanımlar? Kendinizi tanıtmanız için size 5 cümlelik bir hak sunsak bu cümleleri nasıl seçersiniz?

Şu şekilde yanıtlayayım: Meraklı ve sorgulayıcı. Bunlara ek olarak küçük detaylara gereğinden fazla zaman harcadığını da söyleyebilirim.:)

YouTube’de F1 hakkında oyun, haberler ve kendi yorumlarınızı kapsayan bir kanalınız var. Bu macera nasıl başladı ve nasıl buraya kadar geldi?

5 yıl öncesinde bir şeyler yapmam gerektiğini düşünüyordum. İçerik üretmek ve farklılık oluşturmak istiyordum o şekilde başladım. Aslında ilk başlarda oyunlar üzerine ilerliyordum sonrasında tutkum olan F1 alanına yöneldim. Genel değişim 2017’de başladı. Yeni gelen aero kuralları beni tekrar Formula 1’e bağlamıştı. F1 2017’nin çıkışıyla kanalımın odak noktası tamamen Formula 1’e döndü.

Bu kanalda neredeyse tamamen F1 ile alakalı videolar çekiyorsunuz. Ceyhun Balçık F1 ile ilgilenmeye nasıl başladı?

Formula 1’e ilgim 2006-2007 sezonlarında başladı diyebilirim. 2006’daki Bahreyn GP ve Türkiye GP. Beni bu spora bağlayan ana yarışlardır, ilk izlediğim yarışlardır. Tabii o zamanlar yaşımın da küçük olduğunu düşünürsek sadece izliyordum. Asıl olarak tüm detaylarıyla izlemeye başladığım yıl 2012’dir ve bir daha da bırakamadım. 2017 sezonuyla da F1, hayatımda büyük bir yere sahip oldu.

Geniş kitlelere ulaşmayı başarmış bir YouTube kanalınız var. Kanalla ilgili planlarınız neler? Kafanızda belli bir hedef var mı?

Canlı yayın kısmına geçişimiz olabilir bakalım planlarım var.:)

F1 oyun serisindeki MyCareer seriniz insanlar tarafından en çok izlenen içeriklerinizden biri oldu. Bu seriyi takip eden insanların geri dönüşleriyle alakalı nasıl hissediyorsunuz?

F1 2020’deki ana serimiz oldu. Takipçilerim sağ olsun bu seriyi çok sevdiler ve sürekli yeni bölümleri istiyorlar.:) 2019’a kıyasla yeni bir mod olması daha izlenebilir kıldı ve ilgi çekti. Tabii ki eksiklikleri göze çarpıyor ama ilk defa bu denli büyük bir kariyer modu gördük. Sıfırdan bir takım kurup, tesislerimizi geliştirip, giderek büyüyen bir takımı şampiyon yapmak keyifli.

Güncel F1 sezonuna dönelim. Sizce bu sezon genel olarak nasıl ilerliyor? Verstappen sonunda beklediği şampiyonluğa ulaşabilecek mi?

Bu soruya kesin bir yanıt vermek cidden çok zor. Her an güç dengesi değişebilir. 2018’deki şampiyonluk yarışa benziyor bu sezon. Her iki tarafta hata yaptı ama Monako, Bakü özelinde Mercedes biraz daha saçmaladı. Hem takım hem de pilot kaynaklı değerli puanlar kaybettiler. Fakat en önemli nokta Red Bull ve Verstappen’in Fransa GP formuydu. Mercedes’in net üstün olmasını bekliyorduk ama işler öyle olmadı. Red Bull, Mercedes’in kalesi diyebileceğimiz bir pistte bu denli hızlıysa kalan tüm pistlerde rekabet edebilir.

Her iki aracında birbirine karşı üstünlük kurduğu alanlar var. Paul Ricard araçları anlama açısından çok önemliydi. Düzlükleriyle, virajlarıyla ve lastikleri sorgulayan yapısıyla aracın tüm karakteristiği ölçen bir pist. Red Bull, bu pistte Mercedes’i mağlup edebiliyorsa Spa, Silverstone ve Suzuka gibi yüksek hızlı pistlerde de aynı formu koruyabilir. Saf hız anlamında Red Bull şimdilik daha önde.

Red Bull lastikleri daha çabuk ısıtıyor bu yüzden tek turda hızlı olabiliyorlar ancak takım patronu Horner’ın da dediği gibi yarışta aşınma biraz daha yüksek. Mercedes’te ise durum tam tersi aşınma daha az ve biraz güç avantajı var. Fransa’da Red Bull’un düzlüklerde hızlı olması downforce ayarlarıyla ilgiliydi. Mercedes, virajlarda hızlı olabilmek adına bu şekilde bir yol izlemiş.

Takımlar şampiyonasında Verstappen – Perez ikilisi daha avantajlı. Perez’in yükselen formu Mercedes’in başını ağrıtacak. Mercedes, Bottas’ı pek önemsemiyor gibi. Fransa’da takımla arasındaki gerginliğini radyo mesajında görmüştük. Bottas çift pit yapmak istediğini söylemiş olsa da takım tek pitle devam etme kararı aldı.
Mercedes’in daha önce benzer durumlardan geri döndüğü gördük. İlerleyen yarışlarda güncellemeler ile her an dönüş yakalayabilirler ama şuanda Red Bull ve Verstappen’i önde görüyorum.

Sizi bulmuşken F1 tarihinde en sevdiğiniz pilot, yarış ve sezonu sorsak?

Sebastian Vettel. En sevdiğim yarışa gelirsek tek bir yarış seçmek gerçekten zor. 2012 Brezilya veya 2018 Britanya olabilir. En sevdiğim sezon olarak da 2012 sezonu diyebilirim. İlk 7 yarışta 7 farklı pilot galibiyet almıştı. Red Bull, McLaren, Ferrari savaşı sezon sonuna kadar nefes kesmişti.

Gelelim milyonların sorduğu o soruya. Ne olacak bu Sebastian Vettel’in hâli? Ceyhun Balçık, Vettel’in durumunu nasıl değerlendirir?

Seb maalesef bahtsızlığını Aston’da da kanıtladı. Taban kuralları beklenen fazla etkiledi takımı. Bu durumun yaşattığı hayal kırıklığını kabullenmesi kolay olmadı ama son yarışlarda çok iyi bir ivme yakaladı. Özellikle Monako’da artık araca alıştığını görebiliyorduk. İspanya’da sinyalleri vermeye başlamıştı ama son adım Monako’da geldi. Bakü’de de muhteşem bir performansla eski günlerinden bir kesit izletti. Fransa’da da puan serisine devam ediyor. Neredeyse 3 yıldır bu kadar iyi görmeden onun vücut dilini. Ama onun asıl planı 2022.

AMR21’in genel olarak sorunu tek tur hızı gibi görünüyor. Yarış hızında zaman zaman orta grubun en hızlı aracı olabilen bir Aston var karşımızda. Ancak saf hız anlamında araç sıkıntı yaşıyor, bu sorunu çözebilirlerse Vettel zaman zaman podyum ziyaretlerine devam edebilir.

Herkes tarafından cevabı merak edilen bir başka soruya dönelim. Asıl bu Ferrari’nin hâli ne olacak? 2022’de gelen yeni kurallarla beraber uzun süredir bekledikleri şampiyonluğa ulaşabilecekler mi?

Ferrari, 2020 faciası sonrası 2021’de beklenenden iyi bir geri dönüş yaptı. Motor tarafında eksiklik olsa bile aerodinamik olarak gelişimleri takdiri hakediyor. Özellikle arka tarafta kullandıkları yeni vites kutusu sayesinden aracın stabilete sorunları azaldı. Ferrari mühendislerinden gelen açıklamalara göre, bu yeni tasarım sayesinde arka aksı daha da yukarı konumlandırabilmişler. Ayrıca aracın önü de oldukça iyi. Yarış hızında ve lastik aşınmasında sorun var. Bu da SF90’dan gelen bir karakteristik diyebiliriz.

Gelişimin kısıtlı olduğu bir dönemde bu şekilde bir adım atmış olmaları umut veriyor bana kalırsa. 2022’de tam zamanlı olarak kullanılmaya başlanacak yeni simülatörde Ferrari’ye yardımcı olacak. Önceki yıllarda yaşanan korelasyon ve ayar sorunlarının azalmasını bekliyorum. Araç olarak Ferrari illaki geri dönecektir 2022 ile tekrar şampiyonluk yarışına girmelerini bekliyorum. Ancak önemli olan yönetimsel sorunlar ve kalite kontrol departmanındaki hatalar. Pit duvarının ve pit ekibinin kritik hataları devam ederse, geçmişte de gördüğümüz üzere araç hızı bile kurtarmaz. Gerçi bu sene pit ekibi baya iyi, geçen yıla kıyasla istikrarlı görünüyorlar. Ayrıca takım için politakada sıkıntılı bir durumdu. Arrivabene ve Binotto savaşı halen daha akıllarda.

Aston Martin’in marka olarak F1’deki hedefleri hakkında ne düşünüyorsunuz. Onlar da gelecek seneki kural değişiklikleriyle beraber Vettel’e bir şampiyonluk verebilecek duruma gelebilirler mi sizce?

Aston Martin ve Lawrence Stroll, sadece F1’de olmak için burada değiller bence. Çok ciddi yatırımlar yapıyorlar ve başarılı olmadan bu işin peşini bırakmayacaklardır. 2022’de yepyeni bir fabrika takımın hizmetinde olacak. Yakın zamanda takımdaki çalışan sayısını da 800 civarına çıkartmaya çalışacaklar. Geçtiğimiz günlerde F1’deki tecrübeli isimlerden birisi olan Furbatto ile anlaştılar. Bu adımlar boşa değil. Aston Martin yani eski adıyla Racing Point kısıtlı bütçeyle harika işler yapan çok yetenekli bir ekipti. Bütçe sınırıyla ve gelen yatırımlarla bu sorun ortadan kalkacak. 2022 değil ama 2023’te iyi bir gelişim bekliyorum. Vettel’in şampiyonluk durumu ise biraz karışık. Belki yarış kazanabilir ama şampiyonluk için emin konuşamıyorum.

Ceyhun Balçık F1 dışında hangi sporlarla ilgilenir? Hobileri nelerdir?

Formula 1 dışında bir sporla ilgilendiğimi söyleyemem. Şuanda YouTube kanalıma pek yansımasa da oyunlarla içli dışlıyım ve sıkı bir DC fanıyım.

O MU? BU MU?

Bu köşemizde Ceyhun Balçık’a iki seçenek sunuyoruz, o da tercihini yapıyor. Bir tane de “Bunları Beğenmedim” jokeri var!

Lewis Hamilton – Michael Schumacher ?

Michael Schumacher.

Jean Todt – Ron Dennis ?

Ron Dennis.

SF2004 – W07 ?

SF2004.

Ayrton Senna – Alain Prost ?

Ayrton Senna.

Aerodinamik – Motor Gücü ?

Aerodinamik.

Röportajımızı sonlandırırken Plase Dergi adına Ceyhun Balçık’a davetimizi kırmayıp, sorularımıza içtenlikle cevap verdiği için teşekkür ediyoruz.


Formula 1 Kadın Pilot Adayları

Nikita Mazepin: Kötü Çocuk Formula 1’de

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More