Quartararo: El Diablo’nun Zirveye Uzanan Serüveni

Şeytanın pistlerdeki gölgesi ve onun macerası...

Bazen nereden geldiğini anlamadığınız, bir anda ana sahnede beliren alternatif rock grupları olur konserlerde. Yıllardır sahne alırlar ama piyasada isimleri hiç geçmez. Sonra bir şarkı patlatırlar, geçmişteki kötü melodileri de unutulur. Quartararo da bu alternatif rock gruplarından birisi.

İKİ TEKERE MERHABA

El Diablo lakabını kullanmasına karşın “bebek yüzlü katil” tanımının ete kemiğe bürünmüş hali olan Fabio Quartararo, 1999 yılında Fransa’da dünyaya geldi. Daha yarım yamalak yürüyemezken 4 yaşında motorun üzerinde buldu kendini. Çoğu motor sporları pilotunda olduğu gibi onda da aile teşviği ön plandaydı. Herkes küçükken heves eder ama hiçbir çocuk 4 yaşında bu işin profesyonelliğini düşünmez.

Quartararo 9 yaşındayken, genç sürücülerin yarıştığı ve kendi içinde klasmanları olan Promovelocidad Kupası için İspanya’ya yerleşti. Burada 50cc motosikletlerle yarış kariyeri amatör de olsa başlamış oldu. 2008’de 50cc’yi, 2009’da 70cc’yi, 2011’de de 80cc’yi kazanarak gençlerin içinde ön plana çıktı. Buna karşın işi hala çok zordu çünkü motosiklet yarışçılarının fabrikası olan İspanya’daydı ve etrafında çok fazla İspanyol rakibi vardı. Yine de burada kalmayı tercih etti ve 2012’de yerel şampiyona olarak görülen Akdeniz Moto3 Ön Şampiyonası’nı kazandı.

İspanya’da ilk yılları

KÖPRÜ GEÇİŞİ

Ergenlik dönemini tamamen yükselmeye adamıştı. Üstelik doğduğu şehirden uzaklarda. En üst klasmanda Marc Marquez rüzgarının esmeye başladığı sene olan 2013’te Quartararo, Moto3 seviyesinde olan CEV Repsol serisine geçiş yaptı. FTR Honda takımıyla henüz ilk senesinde, sadece 1 puan farkla şampiyonluğu elde etti. Gitmesine kesin gözüyle bakılırken 1 sene daha devam etti (iyi ki de devam etmiş). 2014’te 8 farklı pistte düzenlenen 11 yarışın 9’unu kazanarak şampiyonluk kürsüsüne yeniden çıktı. Şunu da eklemek isterim; kalan 2 yarışı da 2. sırada tamamladı. Robotik bir sezondu resmen.

Quartararo
El Diablo ve Annesi

PROFESYONEL SEVİYE

Artık kuşun yuvadan uçma vakti gelmişti. 2015 yılında resmen Moto3’e ayak bastı. Honda motoru kullanan Estrella Galicia 0,0 takımıyla ilk sezonunda 13 yarışa çıktı. Bu 13 yarışta 2 adet ikincilik elde ederek sezonu 10. sırada tamamladı. Aslında bir çaylak için hiç fena değildi ancak kendisinden beklenti çok yüksekti.

Bir sonraki sene KTM motoru kullanan Leopard Racing’e geçiş yaptı. İlk senesi alışma cart curt derken görmezden gelindi ama artık hedef ilk 3’te bitirmekti. Keşke beklenti bu kadar yükselmeseydi… Bizim bebek yüzlü şeytan hedef bir yana dursun, geçen seneki derecesine bile ulaşamadı. Tüm yarışlara katılmasına rağmen podyum bile göremeden sezonu 13. sırada tamamladı. Bir önceki sene arkasında olan Mir ve Bagnaia, 2016’da Quartararo’yu gölgede bırakmışlardı. Üstüne katması gerektiği yerde daha da gerilemişti. Koltuğu bile sorgulanıyordu. Ancak işler beklendiğinin tam tersi gelişti…

Quartararo
Moto3 dönemi

Hiç beklenmedik bir şekilde Quartararo, 2017 yılı için Moto2 takımlarından Pons Racing ile anlaştı. Hangimiz böyle bir kumar oynardı? Soyadı Pons olan takım patronları oynadı işte. Bu zar da tutmadı ve Quartararo sezon boyunca ilk 5 dahi göremedi. 64 puan toplayarak 13. sırada kaldı.

Koltuğunun ciddi bir şekilde sallantıda olduğunun kendisi de farkındaydı. Somut bir şeyler göstermek zorundaydı. 2018 senesinde Speed Up Racing’e katıldı. Kısmen daha iyi bir sezon geçirdi. Kariyerinin ilk grand prix galibiyetini Katalonya’da aldı. Yanına bir de Hollanda’da ikincilik ekleyerek sezonu 10. sırada tamamladı. Yerinde saymaya devam ediyordu. Moto3’te mücadele ettiği sürücülerin çoğu kariyerlerine galibiyetler eklemiş, hatta Bagnaia 2018 senesinde Moto2’yi zirvede tamamlamıştı. Quartararo’nun tam sezon yarıştığı dönemde sadece 1 yarışa yedek pilot olarak katılabilen Joan Mir bile Diablo’yu geride bırakmıştı (Gerçi “bile” dediğimiz adam henüz 2. senesinde MotoGP’yi kazandı ama olsun).

Quartararo
Moto2 dönemi

ANA SAHNE

Benim aylarca sorguladığım kararı Petronas Yamaha takımı 2019 başında gerçekleştirdi. Alt kategoriden genç Fransız Quartararo’yu takıma dahil etti. Eleman grand prix kariyeri boyunca genel klasmanda hiçbir zaman 10. sıradan öteye geçemedi. 4 yılda sadece 1 yarış kazandı. Birinin çocukken yaptıklarının mükafatı, onu MotoGP’ye götürmeye yeter mi? Asla. Moto2’de bile soru işaretleriyle devam etmeliydi. Tabii ki sonradan bu düşünce bende bir yüz kızarıklığına dönüştü. Çünkü Moto3 ve Moto2’deki istikrarsız korkak pilot gitti, yerine pistlerin tozunu atacak bir şeytan geldi. Üstelik en büyük sahnede ilk senesiydi.

MotoGP kariyerinin ilk yarışından puansız ayrıldı ancak en hızlı tura imza attı. Artık beklenti eskisi gibi yüksek değildi hatta tek senelik olduğu bile düşünüldü. Ancak ilk yarışındaki hızlı tur kafada soru işaretleri bıraktı. Çaylak şansı vurmuştur diye çok üstünde durulmadı ilk yarışın. Ama o, herkesi yanıltmaya devam etti. İlk yarış haricinde tamamladığı bütün yarışları ilk 10’da bitirdi. Yetmezmiş gibi 6 pole pozisyonu ve tam 7 podyum elde etti. 192 puanla sezonu 5. sırada tamamladı. E bunları yapan kim? Moto3’teyken bile soru işaretleri bırakan Quartararo nerede? Bütün eleştirileri silip geçti. Resmen yeniden doğdu.

Quartararo
MotoGP’de ilk yıl

2020 senesinde COVID-19 salgınından dolayı yarışlar geç başladı. Henüz ilk yarışta son yılları domine eden Marquez, sert bir high side yaşayarak sağ kolunu kırdı ve sezonun kalanında yarışamadı. Meydan boş kalmıştı. Marquez’in kaza yaptığı bu yarışı, poleden başlayan Quartararo kazanmıştı. MotoGP’deki ilk galibiyet gelmişti. Şampiyonluk için önündeki en büyük engel olan Marquez artık yoktu. Quartararo, ikinci yarıştan da galibiyetle ayrılarak parmakla gösterilir hale gelmişti. Ama rehavete kapıldı ve bunun sorumluluğunu kaldıramadı. Zirvedeki rakipleri tek tek podyum alırken Quartararo, 5 yarış boyunca kendini podyuma kapattı. En sevdiği pist olan Katalonya’da galibiyet alıp silkelense de son yarışlara doğru yine afalladı ve şampiyon olabileceği sezonu 8. sırada tamamladı. Şampiyon olan Mir, sadece 1 galibiyet alırken Quartararo 3 galibiyete rağmen istediğini alamadı. Bana göre bunun en büyük sebebi; yarış içerisinde öndeki baskıyı kaldıramaması… Çok fazla geçiş yapıyor ancak bunu sürdüremiyor ve yerini koruyamıyor. Çok fazla panik sürüş yaptığına şahit olduk ve hepsinde ön sıralardayken düşüş yaşadı.

2021 yılında tırnağıyla kazıya kazıya Yamaha Fabrika Takımı’na geçiş yaptı. Hem de efsane Valentino Rossi’nin yerine. Sezona çok hızlı bir başlangıç yaptı. İlk 3 yarışta 2 galibiyet alarak liderliğe oturdu. İspanya’da poleden başladığı yarışı, kolunda yaşadığı rahatsızlık sebebiyle lider götürürken ancak 13. sırada tamamlayabildi. Bununla ilgili küçük bir operasyon geçirdi ve yarış kaçırmadan pistlere dönüş yaptı. Katalonya’da ise ikonik bir an yaşandı. Galibiyet için mücadele ederken bir anda tulumunun ön kısmı açıldı ve göğüs siperliği çıktı. Quartararo korumasız ve önü açık bir şekilde yarışı tamamladı. Sezon genelinde birçok isimle şampiyonluk mücadelesi verdi ve sonunda Moto3’ten beri mücadele ettiği Bagnaia ile zirvede baş başa kaldı… Sadece bir isim 2021’de dünyanın en büyüğü olabilecekti.

Son ana kadar süren mücadelede El Diablo, çok istediği, yıllarca hayalini kurduğu premier sınıf şampiyonluğuna MotoGP’de ulaştı!

Başta ben olmak üzere herkesin kafasında hep soru işareti bırakan Quartararo, MotoGP’yle beraber bunları rafa kaldırdı, aksine kendini kanıtlayarak bu sahnenin yeni dominasyonuna imza atacağının sinyallerini verdi. O artık grand prixlerin orta sıra sürücüsü değil, MotoGP dünya şampiyonu!


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Toprak Razgatlıoğlu: Zirveye Tek Teker

Valentino Rossi: Doktor

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More