Real Madrid: Dünya Devi Mi? Kralın Takımı Mı?

Real Madrid için sık sorulan bu soruya bir cevap arayışı

Real Madrid kulübünün dünya devi olduğunu tek bir fotoğrafla bile anlatabiliriz aslında. Sadece müzenin aşağıdaki görselde görülen kısmında fotoğraf çektirmek için bile futbolcu olmak isteyen milyonlar vardır. Tabii bu dünya devinde oynamak için sadece iyi bir futbolcu olmanız yetmeyebiliyor. Tabiri caizse elinizin yüzünüzün düzgün olması gerekiyor. Değilse bile düzeltmek için gerekli paraları kazanıyorsunuz zaten. 

Futbolun devi mi?

İspanyol ekibinin başarılarına tek tek değinmemize gerek yok. En çok La Liga şampiyonluğu ve Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu bulunan kulüp konumundalar. Tabii Madrid ekibini dev yapan tek özellik kupaları değil. Oyunculara verilen maaş ve bonservis bedelleri, Santiago Bernabau Stadı, antrenman tesisleri, her zaman dünya yıldızlarının kadroda bulunması, “Los Galacticos” dönemi, yazın Amerika ya da Asya’da yaptıkları yaz kampları onların büyüklüğünü gösteren etkenler.

Yakın dönemde Cristiano Ronaldo gibi bir yıldızı kaybettikten sonra kötü sezon geçiren Madrid, Eden Hazard gibi isimleri transfer etmesine rağmen, kısa süre önceki ihtişamını yakalayamadı. Kulübün başkanı, güçlü iş adamı Florentino Perez bu duruma son verecek açıklamalarda bulunmaya başladı bile. Real Madrid’in yeni Los Galacticos’unu kuracak gibi duruyor. Bununla beraber halihazırda harika bir stadı bulunan Madrid’in, stadı yenileme projesi de bulunuyor.

Yeni stat projesi

Bu projenin gerçekleşmesi durumunda Real Madrid’in gelirlerinin iki katına çıkacağı öngörülüyor. Proje, futbol sahasından çok bir cazibe merkezi aslında. İçerisinde birçok etkinliğin yapılabileceği, konaklama imkanlarının olacağı söylenenler arasında. Şu an Bernabeu Stadı’nda bir Şampiyonlar Ligi maçı izlemek dünyanın en eğlenceli spor aktivitelerinden biri. Yeni stadyum ile bu eğlence daha fazla artacak gibi duruyor.

Kralın takımı mı?

Peki bu kadar büyük bir kulübe neden hep “Kralın Takımı” deniyor? Özellikle son dönemlerde, Madrid lehine verilen tartışmalı kararların ardından sosyal medyada bu tanımlamaya sıkça denk gelmişsinizdir. Gelin bu tanımlama üzerine konuşalım biraz da.

Real madrid logo | Fondos de pantalla real madrid, Himno real ...Madrid ekibi, dönemin İspanya Kralı 13. Alfonso’dan “Real” yani Kraliyet unvanını alması ile Real Madrid olmuştur. İspanya’da bu unvanı bizzat Kral’dan alan beş takım* vardır ve Madrid bu unvanı alan ilk(yıl 1920) takımdır. İspanya’da adında Real unvanı bulunan takımların amblemlerinde kraliyeti simgeleyen bir taç bulunur. Ancak “Kralın Takımı” denmesinin asıl sebebi bu değildir. 1940’lı yıllarda dönemin son Faşist diktatörü Francisco Franco’nun kulübü bir propaganda aracı olarak kullanması ve daha sonra gelişen ilişkilere dayanır.

İnsanları bir araya toplayacağı ve onları eğlendireceğini, aynı zamanda etkileyeceğini düşündüğü futbolu seçen Franco, bu konuda en büyük yardımı Real Madrid kulübüne verdi. Tabii dönemin Real Madrid başkanı Santigao Bernabeu ile olan ilişkileri de çok iyiydi. Güzel futbol stadyumları inşa ettiren Franco, aynı zamanda Madrid ekibine en iyi oyuncuların katılmasını sağladı. Bu stadyum inşaatlarında da en büyük yardımı yine arkadaşı Bernabeu’dan aldı. Santiago Bernabeu, Chamartin Stadı’nı 100 bin kapasiteli bir mabet haline getirdi.

Francisco Franco (Görev süresi: 30 Ocak 1938 – 8 Haziran 1973)

Francisco Franco’nun yardımları her zaman yetmiyordu tabii. Barcelona gibi bir kulüp vardı karşılarında. Bu iki kulübün günümüze kadar gelen rekabetleri o günlere dayanıyor, özellikle de Alfredo Di Stefano olayına. Franco’nun en belirgin yardımlarından biri olarak bilinir Di Stefano transferi. Arjantinli Di Stefano, o yıllarda Barcelona’ya transfer olmak üzereyken, Bernabeu’nun büyük iç ilişkileri ile bu transfer engellenmiştir. İspanya Kraliyet Futbol Federasyonu, Barcelona’nın bu transferi yapmasına izin vermemiş ve Di Stefano, Real Madrid’e imza atmıştır. Daha sonrasında bu fotoğrafı çektirecektir kendisi;

Page 6 - All time top scorers of La Liga

Franco ve Real Madrid birlikteliği, Francisco’nun ölümü ile son buldu. Ancak Real Madrid kulübü her zaman gelen hükümetlerle ve kurumlarla arasını iyi tuttu. Hatta o kadar iyi tuttu ki 1990 yılında 300 milyona yakın borç içinde olan kulübün yardımına Madrid Belediyesi koştu. Tüm antreman tesislerini satın alan Madrid Belediyesi, kulübün borçlarını kapatmış oldu.

Real Madrid’ antrenman tesisleri

İşte Real Madrid’e “Kralın Takımı” denmesinin sebepleri bunlar. 1920’li yıllardan günümüze kadar her zaman devletin desteği alan ve devlet ile olan ilişkileri ile tanınan kulüp şu anda bu konumda. Geçmiş yıllarda bu tarz destekler ile bir kulübü başarıya taşımak çok daha kolaydı. Ancak yeni dünyada ve yeni kurallar ile birlikte sadece bu desteği almak yetmiyor. Gelişen futbolda birden fazla rakibiniz bulunuyor. Kim ne derse desin onlar 13 Şampiyonlar Ligi kupası ile en çok şampiyon olan bir “Dünya Devi”

Peki size göre?

 

*Diğer dört takım Real Sociedad, Real Unión, Real Betis ve Real Zaragoza’dır.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Futbol Oynamak İçin Ne Gerekir: Panyee FC

Harikadan Hatıraya: 1949 Superga Uçak Kazası

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More