FİBRA Metodu

FM Günlükleri-1

Serinin ilk yazısında oyuna bir başka bakış açısı katacak FİBRA metodunu inceleyeceğiz.

Defalarca kez duyduğumuz gibi futbol, hiçbir zaman yalnızca futbol değildir. Ne teknik kapasite ne de hız hiçbir zaman futbolda başarı garantisi verir. Takım sporlarında asla es geçilmeyecek bir şey vardır; takım oyunu. Kadronuzda Messi bile olsa takım oyununuz yoksa asla yeteri kadar başarı elde edemezsiniz.

FM Günlükleri serisinin ilkinde FMGrasshoppers‘ın FM dünyasına kazandırdığı FİBRA metoduna değinmek istiyorum.

FİBRA Nedir?

FİBRA, savaşçı ve takım oyununu ön planda tutan bir metottur. Bu metot FMG sayesinde oyunda da hayat bulmuştur. Birçok ligde, birçok takımda, birçok teknik adamda somut örnekleri ile karşılaştığımız bu metot oyun içerisinde de bize bambaşka bir bakış açısı sunmaktadır.

FİBRA, oyuncunun takım oyunundaki iş birliğini, saha içerisindeki azmini, cesaretini, agresifliğini ve saha dışı yaşamındaki çalışkanlığını, gelişim gösterme özverisini göstermektedir. Hepimiz yıldız ve teknik oyuncuları severiz ancak kim takımında forma için savaşan, taraftar ile bütünleşen, sırtındaki isim için değil önündeki arma için oynayan oyuncuyu istemez ki? İşte FİBRA sayesinde böyle oyunculara daha çok sahip olacağız.

Teknik direktör örneği

Simeone hails 'best match so far' for Atletico Madrid - YouTubeFİBRA için teknik adamlar arasında en somut örneklerden biri ile başlayalım. Diego Pablo Simeone, Atletico Madrid’in DNA’sını değiştiren, onlara savaşçı kimlik büründüren, teknikten çok hırsa ve şov yapmaktan çok sonuca önem veren isim. Belki yetiştiği Buenos Aires’in tılsımındandır bilinmez ama oyunculuğunda sahip olduğu o hırsı daha da sağlamlaştırarak teknik adamlık yaşamında da sürdüren Simeone, Atletico’da çoğu zaman hırslı ve dirençli oyunun benimsenmesini sağladı. Hiçbir zaman takımı yıldızlar ile doldurmaya çalışmadı, gol yükünü tek bir oyuncuya yüklemektense takıma yaymayı başardı, çünkü takım oyununa çok güvendi. Onun için winner veya loser denilemez çünkü olmayacak başarıları elde edebildiği de oldu, son anda çelme yediği de. Ancak hiçbir zaman kadrosuna eleştiri yöneltmedi, kazanma hırsı her zaman oyuncularından bile fazla oldu. Hırsa ve forma için savaşma ruhuna bir de tekniği eklediğinde büyüleyici bir futbol oynattığı dönemler oldu. La Liga’da parasının ve altyapısının gücü ile mücadele eden takımlara karşı dirençli performans sergilemeye devam ediyor.

Oyuncu örneği

Football: Gennaro Gattuso, AC Milan coach, Serie A | Fox SportsFİBRA için oyuncular arasında en somut örneklerden bazıları kuşkusuz Gattuso veya bizlerin daha yakından tanıyabileceği Melo, Emre, Batalla veya Sosa. Herhangi birisi için forması için savaşmadığını, takımı ateşlendirmediğini, taraftarlarca sevilmediğini söyleyebilir miyiz? Neden takımlarımızda onlardan çok daha teknik ve skorer oyuncular varken biz bu isimleri tekrar tekrar konuşurduk? Çünkü biz yalnızca gol atan, asistler yapan, çalımlar atan oyunculardan çok bizim için savaşan, formasını sırılsıklam eden, taraftar bağlılığı ile sahada çabalayan oyunculara aşığız. Varsın onlar 10 gol atamasın, onlarca asist yapamasın ama en kritik anda rakibin ayağına sert bir müdahale ile topu kazansın, son dakikalarda gol ararken taraftara kolları ile ayağa kalk desin, derbi maçta rakibe taviz vermesin, taraftarın tribündeki bağrışlarını sahada takıma yaysın veya derbi maçta sert müdahaleden sonra kırmızı kart görüp takımı zorda bıraksa da armayı öperek saha dışına çıksın… İşte biz buna bayılıyoruz.

Oyun içerisinde FİBRA

Gözlemcilik ve ileri görüş konusunda futbol dünyasında kendisinden çokça söz ettiren hatta bazı transferlerin kaynağı olduğu iddia edilen Football Manager oyununu neredeyse bilmeyen kalmadı. Futbolu oynamaktan çok yönetmeyi sevenlerin, futbolun şov yönünden çok arka plandaki işlerinden hoşlananların, çim kokusundan çok mali tablolar arasında kafa patlatanların oyunu FM yalnızca taktik ve simüle edilen sezonlar değildir. FM’de bir genç oyuncunun nasıl yetiştirildiğini ayrıntısına kadar incelemek ve düşünmek bizlerin görevidir, taktiksel kurguların nasıl oluştuğunu ve takımın uyum sağladığını görmek bizim görevimizdir, bir kulübün batıştan yükselişini an ve an yaşayan, para kazanmak için didinen yöneticileri anlamak yine bizim görevimizdir. FM yalnızca taktikleri yapıştır, maçları oyna, kupaları kazan oyunu değildir. FİBRA da FM’yi en iyi anlatan metotlardan biridir. Kim istemez ki takımında savaşçı, agresif ve yıllarca kulübe hizmet edecek bir oyuncu. İşte FİBRA sayesinde artık bu oyunculara sahip olabilirsiniz. Nasıl mı?

Fibra için oyun içerisinde 5 özelliğe dikkat etmemiz gerek. Bunlar AGRESİFLİK, CESARET, ÇALIŞKANLIK, KARARLILIK ve TAKIM OYUNU. Bildiğiniz üzere bir özelliğin üst limit puanlaması 20’dir. Bu özellikler için toplam üst limit normal şartlarda 100’dür. Ancak Agresiflik özelliği 15’in üzerinde olduğunda sert müdahalede bulunma ve kart görme eğilimi arttığı için biz oyuncunun bu özelliğinin olabildiğince 12-15 arasında olmasına dikkat edelim. Bu özellikleri oyun içerisine göre ve gerçeğe en uygun şekilde kısaca şöyle açıklayabiliriz;

Saldırganlık — Agresiflik: Oyuncunun sert müdahale bulunması, faul yapma yatkınlığını gösterir ancak yeterli seviyede olursa bu sayede tatlı sert bir oyun sergiler, ancak çok yüksek olması (>15) bazen başınızı belaya sokabilir.

Cesaret: Oyuncunun sakatlık ihtimali bulunmasına rağmen sert müdahaleden, savaşmaktan ve riskli atılımlar yapmadan kaçınmaması. Bu ayrıca düşük kondisyonda bile kendini hırpalaması ile de tanımlanabilir.

Çalışkanlık: Her oyuncunun oyun içerisinde bir CA ve PA değeri vardır, çalışkanlık bu PA değerine ulaşmakta önemli temel taşlardan biridir çünkü çalışkanlık oranı yüksek olan bir oyuncu tüm yeteneklerini sergileyebilmek ve mevcut formunu yükseltmek için her zaman biraz daha zorlar kendini.

Kararlılık: Tüm FM oyuncuları arasında en çok önem verilen bir özellik olan Kararlılık, tek başına birçok anlam ifade eder ve asla yeterli değildir. Hem gelişiminde hem de yeteneklerini sergilemek için varını yokunu ortaya koymaya çalışma gücünü gösteren bu özellik en az 12 olmalıdır ki daha iyi etkiler görebilelim.

Takım Oyunu: Taktiğinize, antrenmanlarınıza, değişikliklerinize, maç içi aksiyonlarınıza hızlıca etki gösterebilen bir takım yaratmak için takım oyunu özelliği tamamlayıcıdır. Bu sayede oyuncularınız size ve takıma daha sadık olur.

Fibra metoduna uygun bir oyuncu profili
FİBRA değeri oyuncuları nasıl bulabiliriz?

Oyuncu içerisindeki gözlemcilik kısmında oyuncu aramada bu şekilde detaylandırma yapabiliyoruz. Orta halli bir ikinci lig veya daha alt liglerden bir takım için FİBRA değeri 100 üzerinden 55 üzeri iş görebilecek haldedir. Genç oyuncular için genel olarak alt limit 50’dir ancak 21 yaşından sonra bunu arttırmalıdır. Yaş ve FİBRA doğru orantılıdır, genel olarak oyuncular yaşlandıkça teknik özelliklerini kaybetmeye başlasa da FİBRA konusunda daha iyi noktaya gelirler ve armaya bağlılıkları artar. Sert oynanan bir ligde yer alıyorsak ve defansta pres gücümüze inanıyorsak agresifliği riskli bir şekilde yükseltebiliriz ancak 10–15 arası ideal bir seçenektir.

FİBRA toplamda 100 puandır. Ancak agresifliği en fazla 15 bulacağımızı varsayarsak toplam rakam 95 olacaktır. Standart bir oyuncu profilinde kararlılık en az 12 olması gerektiği için geri kalan özelliklere 73 kalır. Bunu da çalışkanlık, takım oyunu ve cesaret için dağıtmamız gerekir. Bunu oyuncunun yaşına, tekniğine ve kişiliğine göre değiştirebiliriz.

FİBRA metodunu birçok şey ile destekleyebilirsek mükemmel bir kadro oluşturabiliriz. Örneğin kişilik, profesyonel, sadık, özverili, sportmen gibi kişilikler pozitif olarak sayılır. Bunların yanı sıra lige ve hedeflerimize göre de oyuncunun temel özelliklerini yüksek tutabilirsek yıllarca size en iyi şekilde hizmet edecek bir kadro oluşturabilirsiniz.

Şu asla unutulmamalıdır ki; FİBRA tek başına size başarı getirmeyebilir, belki güçlü ve sıkı çalışan bir ekibiniz olur ama düşük özelliklerde güçlü rakiplere karşı savaşmak her zaman olumlu sonuçlar kazandırmayabilir. Belirli bir noktaya kadar sizi iyi taşır ama yetenekleriniz bir yerde tıkanırsa olumsuz sonuçları kabullenmek zorunda kalırsınız. Örneğin 2002 Dünya Kupası’nda Güney Kore, 2010 Dünya Kupası’nda Güney Afrika, 2014 Dünya Kupası’nda Kosta Rika, 2018 Dünya Kupası’nda Güney Kore gibi takımlar yeteneklerinden, tekniklerinden, harika taktiklerinden ziyade harika takım oyunları ve cesaretleri ile isimlerinden söz ettirdiler.

Keyifli oyunlar FM tutkunları…

(Devam edecek…)


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Football Manager 2020: Takım Önerileri

Football Manager: Çaylaklara Öneriler

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More