Football Manager: Çaylaklara Öneriler

Futbol üzerine yapılmış en güzel oyunlardan biri olan FM’ye yeni başlayacaklar için altın değerinde tavsiyeler.

Futbolu damarlarınıza kadar hissedebileceğiniz bazı oyunlar vardır, bunlardan biri de hiç kuşkusuz Football Manager, yani nam-ı diğer FM.

Oyunda herkes başarılı olmak istiyor ve sayısız kupalar kazanarak yönettikleri takımlarda efsane olabilmek adına ellerinden geleni yapıyorlar, ben de bu FM tutkunlarından biriyim, ancak zaman buldukça oynuyorum. Bir de işi biraz abartmış ve Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdıran, tam tamına 333 sezon FM oynayan Sepp Hadel abimiz var onu da unutmayalım.

15,678 maça çıkıp 11,217 gallbiyet, 1,997 beraberlik ve 2464 mağlubiyet almış kendisi. Transfere ise 10 milyar dolara yakın para harcamış 333 sezonda.

Bildiğimiz üzere her takım birbiri ile eş olmuyor. Yönettiğiniz takım küçük ve düşük bütçeli bir takım ise bazen her açıdan kemer sıkma politikasını devreye sokmanız gerekebiliyor. İşte tam bu noktada siz değerli oyunseverlere elimden geldiğince önerilerde bulunacağım. Hatam olursa şimdiden affola…

Takıma ve kendine uygun taktiği yarat

Size bu başlık altında şu taktiği veya bu taktiği kullanın demek bana düşmez, bu tamamen sizin oyuna bakış açınıza bağlı, yani en azından bana göre öyle. Sadece yönettiğiniz takımda yapacağınız taktiğin planlamasına dair ufak önerilerde bulunmaya çalışacağım. Küçük takımlarda göreve başlıyorsanız yönetim ilk sezon için sizden büyük bir başarı istemez ve size karşı biraz daha anlayışlı olur. Sizden bu başlık altında ricam ilerleyen yılları düşünmeniz. Bu sizin için daha sağlıklı olacak. Yönettiğiniz takımın mevcut yapısına çok odaklanmayın, ama uzun yıllar ekmeğini yiyeceğiniz bir yapı oluşturmaya bakın derim. Eğer sağlam bir taktik yaratırsanız bunun size avantajları da olacak.

  • Taktik eğer oturursa gereksiz transferlerden de kurtulursunuz çünkü transfer dönemi geldiğinde hangi pozisyonda eksiklik olduğunu biliyor olacaksınız.
  • Genç oyuncuları nasıl yetiştireceğiniz ve hangi mevkilere odaklanacağınızı %100 olmasa da bilirsiniz.

Size taktik konusunda bir önerim daha olacak. Eğer taktiğiniz hücum ağırlıklı veya aşırı hücum ağırlıklı şekilde bir taktik ise 2. taktik oluşturmanız gerekebilir. Peki, neden başka bir taktik daha yapmanız gerekiyor? Hemen cevap veriyorum; 2. taktik büyük ve sizden güçlü takımlara karşı kullanacağınız bir taktik olacak. Bu sayede büyük takımlardan puan veya puanlar almanız imkansız olmayacak.

Teknik ekip

Teknik ekip 3’e ayrılır bilirsiniz.

İlk kısım; teknik direktör, asistan menajer, kondisyon antrenörü, kaleci antrenörü, antrenör ve altyapı sorumlusunun olduğu kısım, yani antrenmanları vs. yönetecek ekip

2. kısım; futbol direktörü, antrenör gelişim sorumlusu, baş gözlemci, istatistik analiz sorumlusu, gözlemci, kiralık oyuncu sorumlusu ve istatistikçilerin bulunduğu kısım yani gözlemcilik, analiz gibi işleri yapacak ekip

3. kısım; baş fizyoterapist, sağlık ekibi sorumlusu, spor bilim teknoloji bölümü sorumlusu, doktor, spor bilimcisi ve fizyoterapistlerin bulunduğu işin sağlık kısmı ile ilgilenen kısım bulunmaktadır.

Elinizden geldiğince bu 3 kısmı liginizin en iyisi durumuna getirmeye çalışmanızı öneririm. Ama şunu da unutmamak gerekir, seçtiğiniz takım düşük bütçeli ve küçük bir takım ise büyük ihtimalle yukarıda saydığım teknik heyetteki kişilerden hepsini ekibe katmanız biraz zor olacak.

Zaman zaman yönetimden teknik heyeti geliştirmek adına talepte bulunmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Teknik ekiplerinizde görev verdiğiniz kişilerin işlerinde iyi olmasına dikkat edin.

Unutma, teknik ekip ne kadar iyiyse sen de o kadar iyisin.

Futbolcu satışı

Takımımız için taktiği ayarladık, taktiğe uygun futbolcuları seçtik şimdi sıra taktiğinize uymayan ve takımdan yollamak istediğiniz futbolculara geldi. Yapmanız gereken gereksiz futbolcuları belirledikten sonra satış listesine koymak olacak. Satacağınız futbolcuyu değerinin üstüne, hemen hemen değerine veya bunun az altına satmanızı öneririm. Şimdi bazılarınız diyecek ki futbolcuyu satamadım elimde kaldı, ne yapmam gerek? Onun da cevabı burada!

Bu aşamada örnek vererek ilerlemem gerek. Örneğin satmak istediğim futbolcunun talibi çıkmadı ve takımda kaldı. Futbolcunun 2 yıllık sözleşmesi kalmış olsun ve yıllık 3 milyon euro maaş alıyor olsun, yani futbolcu takımda kalırsa ona toplam 6 milyon euro para ödeyeceğiz demektir. Futbolcu ile karşılıklı anlaşarak veya tek taraflı fesih yaparak yollarımızı ayırmak için gereken bedele bakın ve daha sonra eğer ödeyeceğiniz maaş, fesih maddelerinden az ise takımda tutun, ama ödeyeceğiniz maaş fesih maddelerinden yüksek ise kovun gitsin.

Futbolcu alımı

Gelelim belki de en önemli detaylardan birine, FM ve transfer konusuna…

Transfer yapmadan önce, daha önceden belirlediğiniz bölgelere uygun oyuncuların altyapıda bulunup bulunmadığına bakmanızı tavsiye ederim. Eğer altyapıda uygun futbolcu bulamadıysanız transferi düşünebilirsiniz. Yönetimin size verdiği transfer bütçesini bir çırpıda harcamanızı önermiyorum, paranın bir kısmına genç oyunculara yatırın. İlk sezondan takımın büyük bir çoğunluğunu satmamanız sizin lehinize olacaktır.

Sözleşmesi bitecek futbolculara aman dikkat!

Transfer yapmak istiyorsunuz ama bonservis bedeli ödemek içinizden hiç geçmiyor değil mi? Bir çaresi var; sözleşmesi bitecek futbolculara sözleşme önerebilirsiniz.

Bosman Kuralı gereğince aynı ligde mücadele verdiğimiz takımların futbolcularına, sezon sonu sözleşmesi bitecek olsa dahi, sözleşme teklif edemiyoruz. Ama hemen üzülmeyin, başka liglerde oynayıp da sözleşmesi sezon sonunda bitecek ve boşa çıkacak futbolculara sözleşme teklifinde bulunabiliyoruz.

Burada ufak bir hatırlatma yapayım; aynı durum sizin içinde geçerlidir. Eğer futbolcunuzun sözleşmesinin son senesinde onunla sözleşme yenilemezseniz, futbolcu yurt dışından bir takım ile anlaşabilir. Buna mutlaka dikkat edin. Ama önünüze gelen her oyuncuya sözleşme teklifi sunmayın derim, gerçekten işinize yarayacak veya ilerleyen yıllarda size para kazandıracağını düşündüğünüz futbolculara sözleşme teklifi sunun.

Serbest futbolcular

Oyuna başladığınız zaman bazı futbolcular serbest statüde olacak ve bu futbolculara sözleşme önerebileceksiniz. Bu olay FM içinde hep olacak ve ilerleyen sezonlarda ekmeğini yiyeceğiniz bir hale bürünecek. Bu transfer metodunu da gözden kaçırmayın derim.

Transfer maddeleri

Yukarıda da gördüğünüz gibi futbolcu alım ve satımlarında çeşitli maddeler var. Size önerim futbolcu alırken ve satarken tamamen sizin lehinize maddeler koymaya özen gösterin. Örneğin; futbolcu satarken bir sonraki satıştan pay istemeye çalışın.

Ekonomik olarak takım ne durumda?

Belki de en çok dikkat etmeniz gereken konuya geldik. Kariyerinize başladığınızda yapmanız gereken şeylerden biri de takımın mevcut mali durumunu incelemek olmalıdır. Yukarıdaki görselde takımınızın genel mali durumu, aylık gelir gider tablosu, transfer ve maaş bütçesi gibi birçok şey mevcut. Aman dikkat! Bunları incelemenizde fayda var. Artık her şey hazır olduğuna göre sezon başlasın, seri galibiyetler gelsin, artık efsane olmaya hazırsınız.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Plase Tanrısı: Thierry Henry

Güney Amerika’da Futbol: Conmebol

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More