BU OYUN (GERÇEKTEN) BÖYLE OYNANIR: FOOTBALL MANAGER’DA KADRO MÜHENDİSLİĞİ

Sakatlık oldu kadrom eksik kaldı, “reddedilemeyecek bir teklif” geldi kadrom eksik kaldı, oyuncum trip attı kadrom eksik kaldı derdine son! İtalya liginin özel durumu dahil kadro mühendisliği hakkında üç beş meseleden bahsedeceğim bu yazı, elinizi epey rahatlatacak!

Sakatlıklar, kart cezaları, oyuncularla yaşanan tartışmalar ve kadro dışı bırakmalar… Bunların hepsi kadro yapısını bozan büyük dertler. Bu kısa, ancak etkili yazıda tüm bu sorunların üzerinden nasıl geleceğinizi anlatacağım. Öyle ki, her mevkide üç adamınız bulunacak ve pek fazla problem yaşamayacaksınız.

İngiltere ve İspanya Ligleri

Bu iki lig de 25 oyuncu kaydetme sınırı olan ligler. Yani biraz problem yaratıyorlar. Bu liglerdeki en güzel olay, ve avantajımıza kullanmamız gereken olay, 19 yaş altı ve üç yıldır kulüpte oynayan oyuncuları kaydetme zorunluluğunuz olmaması.

Yani standart bir dörtlü savunma ile oynadığınızı düşünürsek:
3 Kaleci,
2 Sağ Bek,
4 Stoper,
2 Sol Bek,
2 Defansif Orta Saha,
5 Orta Saha
4 Kanat
3 Forvet

Bu şekilde 25 oyuncuya ulaşabiliyoruz. Burada kilit nokta şu, 2. ve 3. kalecilerin muhakkak, muhakkak altyapıdan yetişen oyuncular olması lazım. Transfer ekranınızdan böyle oyuncuları aratın. Muhakkak 30 yaşlarında, zamanında kulübünüzde yetişmiş ortalama, ortalama üzeri kaleciler bulacaksınız. Bunları transfer etmeniz size iki adet altyapı kontenjanından oyuncu kaydetme fırsatı verecektir. 5. orta sahanızı ve 3. forvetinizi de aynı şekilde takıma kattığınızda, otomatik olarak altyapı kontenjanlarını halletmiş oluyorsunuz.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta, 4. kaleciyi, 3. sağ ve sol beki, 5. stoperi, 3. defansif orta sahayı, 6. orta sahayı, 5. kanat oyuncusunu ve 4. forveti istihdam etmek. Bunu da u21 takımınızı ciddi, disiplinli şekilde kurarak yapacaksınız. Üç sene boyunca istihdam ettiğiniz ve temel eğitimlerini verdiğiniz oyuncuları kiraya gönderdikten sonra, en potansiyelli oyuncularınızı u21 takımınıza veya B takımınıza koymalısınız. Özenle transfer edilen veya altyapınızdan yetişen oyuncular kriz anlarında hem parlama şansı yakalayacaklar, hem de sizler belki de A takımınıza bir genci adapte etme şansı yakalayacaksınız. Kriz olmazsa ne güzel! Ancak krize de hazır olmak gerek.

Almanya Ligi

Almanya Ligi, ekstra hiçbir şey yapmamanız gereken bir lig. Çünkü bu ligin en güzel olayı, 99 adet oyuncu kaydedebiliyorsunuz ve hiçbir sınırlama yok. Yine de burada Şampiyonlar Ligi kriterlerine uyabilmek için 4 altyapı oyuncusu, 8 adet de yerli oyuncu istihdam etmeniz gerekiyor. Önerim 3. forvetinizi, 2. ve 3. kalecinizi, 5. orta saha alternatifinizi altyapınızdan yetişmiş oyuncular olarak kullanmanız.

Fransa ve İtalya Ligi

Bu iki ligde de baş ağrısı bir kural var… AB Dışı Oyuncu istihdam edecekseniz, belirli kotalara tabi tutuluyorsunuz. Bu İtalya’da 3, Fransa’da ise 4 olarak sınırlanmakta. Özellikle Güney Amerika’dan oyuncu alırken bu noktaya dikkat etmelisiniz, birden aldığınız müthiş futbolcuyu kayıt edememe riskiyle karşılaşabilirsiniz.

İtalya Ligi’nin özel durumu şu, 11 adet futbolcuyu yedek kulübesinde oturtabiliyorsunuz. Dolayısıyla bu size müthiş bir taktiksel avantaj kazandırıyor. Tabii diğer liglere karşı. Yoksa rakip teknik direktörün de elinde böyle bir şans oluyor. Benim İtalya ligi için önerim şu: Yedek kulübesine oturtacağınız futbolcuların hepsi tek mevkili olabilir. Çünkü kulübeye her mevki için bir yedek koyabiliyorsunuz. Ancak diğer liglerde mümkün olduğu kadar yedek oyuncularınızın çok yönlü olmasına dikkat edin. 3. stoperiniz sağ ve sol bekte de oynayabilsin. En azından birisinde. Bu şekilde tek futbolcuyla tüm bir hattı yedekleyebilirsiniz.

Dönelim İtalya’ya. Burada Şampiyonlar Ligi kısıtlamaları var. Altyapı oyuncuları ve yerli oyuncu limitleri bu ligde geçerli. Bunları nasıl aşacağımızdan ve genç takımlarımızı nasıl krize adapte edebileceğimizden bahsettim.

Fransa’da ise AB Dışı Oyuncu kotası dışında ekstra bir kısıtlama yok.

Altyapınızdan yetişen oyuncuları transfer etmek isterseniz şu şekilde bir filtre uygulamalısınız: Koşul Ekle>Yerli Oyuncu Statüsü seçeneğini seçtikten sonra “Eğitim Aldığı Kulüp” kısmını seçmeniz yeterli.

 

 

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More