Michael Schumacher: Formula 1’in Kırmızı Efsanesi

Barış Işık ve Oğuz Ağan'ın ortak çalışması...

Formula 1’in Kırmızı Efsanesi ve Onun Eşsiz Yolculuğu…

Michael Schumacher’in yarış pistlerine evirileceği ve onu efsane statüsüne götürecek yolculuk küçük bir kaza ile başlamıştı. Babası Ralf, Kerpen’de bulunan bir go-kart pistinde görevliydi. Annesi ise piste ait olan ufak bir büfenin işletmeciliğini yapıyordu. Michael bu sayede dilediği zaman pistlerde yer alabilme şansına sahip oluyordu. Michael Schumacher bu kazayı yaptığında yaşı henüz 4’tü ve altında oyuncak bir araba vardı.  Korkusuz Michael geçirdiği kazadan etkilenmeden araç kullanmaya devam etti. İlk kupasını kazandığında sadece 5 yaşındaydı. Schumacher ailesi finansal olarak çok iyi durumda olmadığından, Micheal genellikle eski parçalar ve çöpe atılan lastikleri kullanmak durumundaydı. Elde ettiği başarıları çocuk ve gençler klasmanlarında sürdürdü. 1984 yılına gelindiğinde ilk Alman Gençler Karting Şampiyonluğu’nu elde ediyordu.

Michael’in ilk gençlik ikonu taraftarı olduğu FC Köln’ün kalecisi Tony Schumacher’di. Okul yıllarında onun, amcası olduğunu söyleyip bununla hava atardı. Fakat ne yazık ki yalan söylemekteki becerisini derslerinde gösteremiyordu. Buna rağmen bir şekilde okuldan mezun olmayı başaran Michael’in tüm tutkusu ise elbette pistlerdi. 1985 yılında ikinci kez Gençler Almanya Şampiyonu olduğunda bu sefer yanına dünya ikinciliği unvanını da ekliyordu. 1987 yılında ise artık Avrupa Karting Şampiyonu olmuştu.

Michael Schumacher
1988 yılında Michael Schumacher’in kullandığı Formula Ford 1600 aracı

Gerçek yarış dünyasına girmesi de 1987 yılında gerçekleşti. Sponsor desteği ile ulaşımını sağladığı Hockenheimring pistinde Eufra ekibine ait olan Formula Ford 1600 aracı ile yaptığı 20 test sürüşü sonrasında ilk anlaşmasını imzaladı ve dört yarışa katıldığı Formula Ford’da Almanya ikincisi oldu. 1988 yılına gelindiğinde ise Formula Ford’da hem Almanya hem de Avrupa şampiyonu olmuştu. Bu başarı onun kartingten Formula serilerine  geçerken zorlanmadığının göstergesiydi. Onun bu başarısı Formula 3 yöneticilerinden Willi Weber’in dikkatinden kaçmadı. Arabayı kullanışındaki keskinlik ve araç hakimiyeti Weber’in Formula 3 için Schumacher’e test sürüşü önermesini sağladı. Nürburgring’de gerçekleşen ilk denemesinin beşinci turunda, aracı bariyerlere çarptı. Normalde bu hata onun şansını yitirmesi demekti ama Weber yaşanan kazayı normal karşıladı. Schumacher ikinci denemesinde daha sakindi ve önceki denemeden daha hızlıydı. Schumacher deneme sonrası 1989 yılı Formula 3 Şampiyonası’nda WTS takımı için yarışma teklifini önünde buldu.

Weber bu genç yıldıza o kadar güveniyordu ki Formula 3 sezonuna katılım için gereken yaklaşık 750 bin markı gözü kapalı ortaya koydu. Ayrıca küçük bir de maaşı olacak olan Schumacher’den istenen sadece bildiği gibi arabayı kullanmasıydı. Birlikte en tepeye çıkmayı hedeflemişlerdi. Ayrıca Schumacher, Genç Yetenek Destekleme programından 200 bin Mark destek yardımı alıyordu. Schumacher pistlere çok hızlı bir giriş yaptı ve ilk üç yarışta elde ettiği üçüncülük ile takım liderliğine yükseldi. Avusturya’da yağmur altınca gerçekleşen oldukça zorlu beşinci yarışında ilk galibiyetini elde etti. 1990 yılında Formula 3 şampiyonluğunun yanına, ileride Formula 1’deki en büyük rakibi olacak Mika Hakkinen’in de yer aldığı oldukça prestijli olan Macau Grand Prix galibiyetini de ekledi. Bu süreçte ayrıca ileri düzeyde İngilizce öğrenen Schumacher toplum içinde nasıl davranması gerektiği ile alakalı da büyük bir deneyim kazandı.

O günlerde Schumacher ile Frentzen arasında yaşanan rekabet  izlenmeye değerdi. Bu rekabet sonradan özel hayatlarına da taşınacak, Schumacher o dönem Frentzen’in kız arkadaşı olan Corinna ile 1991 yılında sevgili olacak ve sonrasında hayatını birleştirecekti. 1990 senesi sona erdiğinde Michael Schumacher, Alman motor sporlarında gelecek vaat eden kişi olarak anılmaya başlayacaktı. 1991 yılında Schumacher, Japonya Formula 3000’e katıldı. Uzun bir süredir burada yarışan Ross Cheever’ın ardından ikinci olması büyük bir başarıydı. Viraj hızı neredeyse Formula 1 düzeyinde olan Formula 3000’de iyi bir deneyim kazandı.

Michael Schumacher
Schumacher’in Benetton günleri
Bertrand Gachot

Belçika’lı pilot Bertrand Gachot’un Londra’da bir taksi şoförü ile yaşadığı tartışma kendini biber gazı ile savunmasıyla sona ermişti ve bu olay sonunda Gachot hakim karşısına çıkmıştı. Yüksek mevkide birinin oğlu olan Gachot haklı olduğunu savunmak için 22 tane avukat tutarak kendini savundu. Ancak İngiliz hukuku şartlı tahliye yolunu kapatarak kendisini 18 ay hapse mahkum etti. Gachot erken tahliye olmayı başarmıştı ancak Formula 1’deki yerini çoktan kaybetmişti. Takım Şefi Eddie Jordan’ın mutlaka bir alternatif bulması gerekiyordu ve bu isim Michael Schumacher olacaktı. Michael Schumacher ismi Formula 1 dünyasında pek duyulmamıştı. Formula 1’i takip eden basın mensupları Alman meslektaşlarına “Bu çocuk eski Alman milli kaleci Toni Schumacher’in akrabası mı?” diye soruyorlardı. Schumacher kısa zamanda kendini ispatladı ve takım arkadaşı Cesaris’in de önünde yer alarak başarılı dereceler almaya devam etti. Benetton takımında elde ettiği tüm bu başarıları Bertrand Gachot’un kaderine borçluydu. Michael Benetton’daki ilk sezonunda Portekiz ve İspanya’da iki kez altıncı olarak tamamladı. İlk ciddi kazasını Japonya’da yaşadı. Dünya Şampiyonası klasmanını dört puanla on üçüncü olarak tamamladı.

Efsanevi Ayrton Senna

Hayatı bir anda değişen Michael, Kerpen’deki 70 metrekarelik evinden Monaco’ya taşındı. 1991 sonbaharına gelindiğinde ise Corinna ile olan ilişkisi ciddi bir hal almaya başladı. 1991 Kasım ayında yaşamlarını birleştirdiler. O dönem Ayrton Senna Formula 1 dünyasının kralı konumundaydı. Senna ileride tahtını sallayacak kişinin yetişmekte olduğunun farkındaydı. Schumacher 1992 yılında Brezilyalı Senna’nın rakiplerini yarış sırasında provoke ettiğini iddia etti. Fransa’nın Magny-Cours pistinde yapılan yarışın henüz başında Schumacher, Senna’ya karşı oldukça iyimser bir atak girişiminde bulunarak rakibinin yarış dışında kalmasına vesile oldu. 20 tur geride kaldığında ise yağmur nedeniyle yarışa ara verildiği sırada ikilinin yarışın başındaki kaza hakkındaki konuşmaları bir süre ekranlara yansıdı. Devam eden sezonda Hockenheim’da ikili arasındaki rekabet kızıştı. Schumacher pite girmeden hemen önce sert bir fren yaptı. Senna ona çarpmaktan son anda kurtuldu. Rakibinin peşinden giderek küfürler yağdırdı. Kavganın büyümesini araya giren teknisyenler engelledi. İkili uzun süren uğraşların sonunda meseleyi konuşarak çözdüler. Hockenheim’da 44 turun sonunda damalı bayrağı ilk gören Michael oldu. Zaferini uzun zamandır bir Alman’ın Formula 1 yarışı kazanmasını bekleyen vatandaşlarına adadı. En son 17 yıl önce Jochen Mass 4 kişinin yaşamını yitirdiği kazalarla dolu yarışta Barcelona’da kazanmıştı. Sezon sonunda transfer dedikoduları vardı ancak Michael Benetton’da yarışmaya devam edeceğini açıkladı.

Pause, rewind, play: Michael Schumacher's first F1 race win at Belgian GP – the start of a
Michael Schumacher, 1992’de ilk Grand Prix zaferini kutluyor.

Schumacher ile Senna arasındaki rekabet müthiş bir düello haline dönüşmüştü. McLaren ve Benetton takımlarının kapışması ayrıca takım şeflerinin didişmeleriyle de zirveye ulaştı. Birbirlerine yaptıkları şantaj ve suçlamalar da rekabeti korlaştırıyordu. Almanya’nın iki yakasının birleşmesi sonrası Doğu ve Batı’yı bir arada tutacak kahramanlara ihtiyaç vardı. Spor bunun için fazlasıyla uygun bir ortamı içinde barındırıyordu. Schumacher ise bu tabloda adeta parıldıyordu. Schumacher kimsenin tanımadığı bir kişiden dünya yıldızı olma yolunda ilerliyordu. Özel kanallar Formula 1’i keşfediyor ve heyecan tüm dünyaya yayılmaya devam ediyordu. 1984 yılından beri yayın haklarını elinde bulunduran RTL, Schumacher ile reyting ve reklam gelirlerini arttırmıştı. Schumacher de bu şöhretten son derece memnundu. 23 yaşında başkalarının ancak hayal edebilecekleri paraları kazanıyor, güzel arabalara biniyor ve ülke ülke geziyordu. Katolik olarak yetişen Schumacher dindar bir kişiliğe sahipti ancak kilisenin temsil ettiği her şeyi doğru bulmuyordu. Onun için bu hayattaki en büyük değerler dürüstlük ve insancıl olmaktı.

1994 yılında Senna pistlerin bir numarasıydı. Michael, Imola’da testler sırasında Williams’ı bu sene geride bırakacaklarını düşünmediğini söyledi. En iyi arabaya ve güçlü motora onların sahip olduğunu düşünüyordu. Imola’ya geldiğimizde ise Formula 1 için bir devir kapanacak ve başka bir devir başlayacaktı. Maalesef ki olabilecek en talihsiz ve üzücü şekilde.

This was the accident that cost Ayrton Senna his life
Ayrton Senna’nın hayatını kaybettiği kazanın ardından aracının son hali.

Cumartesi günü Roland Ratzenberger’in hayatını kaybettiği üzücü kazanın ardından pazar günü neredeyse yarışa çıkmama kararı alacak noktaya gelen Ayrton Senna, bu düşünceyi kafasında fazla tutmadan yarışma kararı aldı. O an kimsenin aklının ucundan geçmese bile son kez start alacak olan Ayrton Senna, yarışa alışkın olduğu yerden yani en önden başlayacaktı. Yanında ise tarihin en trajik yarışını kazanacak ve devamında sezon sonunda ilk şampiyonluğuna ulaşacak olan Michael Schumacher vardı. Yarışın yedinci turunda Formula 1 tarihi değişecek ve Senna bir daha geri alamayacağı şekilde yerini Schumacher’e bırakacaktı. Formula 1 adını neredeyse dünyaya duyuran Senna tahtını Formula 1’i tüm dünyaya sevdirecek adam olan Michael Schumacher’e bıraktı. Bu trajik hafta sonunda meydana gelen kazalar 1986 yılı sonrası gerçekleşen ilk Formula 1 ölümleri olacaktı. Ayrton Senna, Formula 1 güvenliği için toplantılar yaparak destek topluyordu. Bu konuda savaşanların başında gelen Senna’nın, İmola’da sonu ölümle biten kazası ise spordaki güvenlik önlemlerinin en üst düzeye çıkmasına vesile oldu. Senna’nın cenazesi Sao Paulo’da gerçekleşti ve Schumacher’in katılmaması sert şekilde eleştirildi.

Öncelikle o gün test yarışım var, ayrıca inançlı biri olmam için kiliseye gitmem gerekmiyor, yani olanlara üzülmem için oraya gitmem şart değil. Üstelik Brezilya’da güvenliğimden endişe ederim. Beni öldürmek isteyen bir çılgın olup olmadığından emin olamayız.

Michael Schumacher

Schumacher, Formula 1’in en fit pilotlarından birisiydi ve ayrıca zihinsel gücü de elde ettiği başarılar ile artmaya devam ediyordu. Kanada ve Fransa’da da kazanmaya devam etti. Formula 1’in İncili olarak kabul gören İngiliz dergisi Autosport “Benetton yasak çekiş gücü kontrolüyle mi yarışıyor?” sorusunu yönlendiriyordu. İngiltere Silverstone’da Schumacher siyah bayrağı görmezden gelerek lisansını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı ama kendisi ve takımına yapılan uyarı artı 25 bin dolar para cezası ile bu işten sıyrıldığını düşünürken FIA davayı Dünya Konseyi’ne taşıdı. Hockenheim öncesi istenen ceza iki yarıştan men edilip Silverstone’da kazandığı puanların silinmesi ve 500 bin dolar para cezasıydı. FIA, Schumacher’in siyah bayrağı görmediğine dair savunmasını inandırıcı bulmamıştı. Hockenheim’da Schumacher ikinci sıradayken motor arızası nedeniyle yarışı tamamlayamadı. Takım arkadaşı Verstappen’in aracı da benzin ikmali sırasında alev aldı. Anında müdahale edilip söndürülen yangında Hollandalı sürücü ve beş teknisyen hafif yanıklar ile olayı atlattılar. Seyirciler hayal kırıklığına uğramıştı. Olay sonrası Benetton’un benzin doldurma hortumunda bir farklılık olduğu ve şampiyonadan diskalifiye edilmesi gerektiği yönünde iddialar ortaya atıldı fakat sonunda bir ceza çıkmadı. Schumacher bunca olumsuzluğa rağmen iki hafta sonra Spa’da kazandı ancak aracının altındaki ahşap plaka kurallara uygun değildi. On milimetre olması gereken kalınlık 7,4 milimetreydi ve diskalifiye oldu. Bayrak olayı neticesinde istenen iki yarış cezası kesinleşti. Monza ve Portekiz’de verdiği ara sonrası Damon Hill, Schumacher’e bir puan kadar yaklaştı. Aradaki bir puanlık fark Avusturalya’daki yarışta kalpleri durduran bir finalin ortaya çıkmasını sağladı. Hill tarafından takipte olan Schumacher hata yaparak aracı ile duvara çarptı. Hasarlı aracıyla yarışa dönerek sonraki virajda Hill ile çarpıştı. Eski yarışçı ve Eurosport yorumcusu John Watson Schumacher’in bunu kasıtlı olarak yaptığını düşünüyordu. Hill’i beraberinde götürmek onun dünya şampiyonu olması için tek şansıydı. İki sürücü de yarış dışı kalınca Schumacher, Dünya Şampiyonu oldu. Kazandığı bu başarıyı her ne kadar dürüstlüğü sorgulanmış olsa da Ayrton Senna’ya ithaf etti.

Michael Schumacher
1994 Dünya Şampiyonu Schumacher

Michael Schumacher, 1995 yılına zor bir başlangıç yapmıştı. Aracın ağırlığı ile alakalı hile yaptığı ve yakıt örneklerinin düzgün olmadığı iddiaları ile karşı karşıya kalmıştı. Önce diskalifiye edildi ancak FIA takımın hatasından dolayı yarışçıların sorumlu tutulamayacağı gerekçesiyle kararı iptal etti. Takımların puanları silindi ve 200 bin dolar ceza verildi. Schumacher kötü başladığı sezonda yarışlar kazanarak toparlanmayı bildi. Ama asıl zaferini 5 Ağustos 1995 günü kilise nikahı gerçekleştirerek kazandı. Yaşamlarını ebediyen birleştiren Corinna ve Michael’in davetiyesinin üzerinde “Tek başımıza kelimeyiz, birlikte şiir” yazıyordu. Nikah organizasyonu için RTL ve Bunte, UNICEF’e bağışlanmak üzere 250 bin Euro ödediler.

Formula 1’in geleneksel takımlarının başında gelen Ferrari’nin imajı İtalya’dan başlayarak tüm dünyaya yayılmış durumdaydı. Ancak buna rağmen Formula 1 başarıları istenilen düzeyde değildi. Bunun için bir hamle yapmak istiyorlardı ve hedeflerinde Michael Schumacher vardı. Michael de Ferrari’ye karşı kayıtsız değildi. Transfer için yıllık 30 milyon mark gibi bir rakamdan söz ediliyordu. Ancak Michael’in bu transferden önce kazanması gereken bir dünya şampiyonluğu daha vardı. Damon Hill ile girdiği büyük rekabetten kazançlı çıkan Schumacher dünya şampiyonu oldu. Bu zafer Schumacher için ilk şampiyonluğundan daha anlamlıydı çünkü tüm sezon boyunca çok zorlu bir mücadele vermişti.

Michael Schumacher
Schumacher yeni takımı ve yeni aracıyla

1996 Formula 1 Sezonu için Michael Schumacher yeni Ferrari pilotu olarak İtalya’ya geldi. Yeni takımıyla çıktığı ilk üç yarışı ortalama geçirdi. Teknik sorunlar yaşanmasına rağmen umut veren bir performans ortaya koyuyordu. Michael, İtalyanca Michele’ye dönüştü. İtalyanların rahat yaşam tarzlarını seven Michael, makarna başta olmak üzere İtalyan mutfağına bayılmıştı. Ferrari adına Barcelona’da haziran başında ilk galibiyetini elde etti. Ancak bu başarı kısa sürdü. Kanada yarışı sonrasında şansızlık ve arızalarla dolu bir yaz onu bekliyordu. Ferrari’deki herkes başarı için fazlasıyla çalışıyordu ve Michael yakın bir zamanda başarının geleceğini düşünüyordu. Ancak Alman medyası çok acımasızdı ve onun için “Kırmızı Salatalık” başlığı atıldı. Ferrari danışmanı Niki Lauda ekibi küçültüp daha etkili hale getirmeyi düşünüyordu. Bu süreçte Michael İsviçre’de Cenevre Gölü’ne bakan bir villaya taşındı. Macaristan yarışına gelindiğinde artık şampiyonluk şansını matematiksel olarak yitirmiş durumdaydı. İtalya Grand Prix’i öncesinde UNESCO elçisi olarak Balkan Savaşı’nda hasar gören Saraybosna’yı ziyaret etti.

Yugoslavya Gurusu on Twitter: "Formula 1'in efsane pilotu Michael Schumacher, Bosna Savaşı'nda çocuk hastanelerine büyük maddi yardımlar yapmıştır. http://t.co/EVwJJLHM05"
Schumacher, Saraybosna’da

1997 Michael ve eşi için çok özel bir yıldı çünkü 20 Şubat’ta kızları Gina-Maria dünyaya geldi. 22 Mart 1999’da ise oğulları Mick aileye katılacaktı. Ferrari yine çok harika değildi ve favori olarak Williams takımındaki Jacques Villeneuve gösteriliyordu. Ancak Schumacher sezonun bitimine dört yarış kala on puan öndeydi. Sonrasında Villeneuve, Avusturya ve Nürburgring’de kazandığında Schumacher bir anda dokuz puan geride kalmıştı. Ardından bir Ferrari mucizesi gerçekleşti ve Schumacher, Jerez’deki finalde öne geçti. Final yarışında iki pilot birbirine temas etti ve Schumacher pisten çıktı. Villeneuve hasarlı aracıyla yarışa devam etti. Her iki sürücü de yarış hakemlerine yönlendirildi fakat bunun normal bir yarış kazası olduğu yönünde bir karar çıktı. Bu karar yuhalanmalara neden oldu. FIA, sonrasında Schumacher’i Paris’e çağırarak Dünya İkinciliği unvanını elinden aldı ve tüm sezon puanları silindi. Schumacher yaptığı hatayı anladı ve popülerliğini yitirmeye başladı.

1997 yılı sonrası Michael’in erkek kardeşi Ralf da pistlerdeki yerini almaya başladı. Kendisine fazlasıyla güvenmesiyle tanınan Ralf genellikle abisinin gölgesinde kalmaktan kurtulamayacaktı. 1998 yarış yılı sonunda yapılan o kadar yatırıma rağmen şampiyon olamayan bir Ferrari takımı kafaları meşgul ediyordu. 1999 yılı başında yapılan beş yarış sonrası Schumacher, Hakkinen’in ilk üç yarışın ikisini bitirememesini iyi değerlendirerek öne geçmiş fakat Kanada’da yarış dışı kalarak liderliği tekrar McLaren-Mercedes pilotu Mika Hakkinen’e kaptırmıştı. 11 Temmuz’da Silverstone’da Schumacher geçirdiği kaza sonrasında ciddi şekilde yaralandı. Genel durumu iyi gözüküyordu ancak bacağı kırılmıştı. Schumacher hayatını Formula 1 araçlarının giderek artan güvenliğine borçluydu. Schumacher’in dünya şampiyonluğu şansını yitirmesi ve yokluğu Ferrari üzerinde derin yaralar açmıştı.

Michael Schumacher | Formula 1®
Michael Schumacher, Ferrari ile ilk Dünya Şampiyonluğu’nu kutluyor.

2000 yılı geldiğinde Ferrari ve Michael Schumacher üzerinde müthiş bir baskı bulunmaktaydı. Bu saatten sonra şampiyonluk dışında elde edilecek her sonuç İtalya’da başarısızlık olarak kabul görecekti. Schumacher, Melborne’de iyi başladı ve birinci oldu. Ardından başarısını Brezilya’da da sürdürdü. İlkbaharda topladığı puanlar sonucu yazın aldığı darbeleri tolere edebiliyordu. Arka arkaya üç yarıştan puan alamaması neticesinde 24 puanlık fark 2 puana kadar düşmesine rağmen Schumacher durumu yeniden kendi lehine çevirmeyi başaracaktı. Michael Schumacher İtalya’daki beşinci yılının sonunda Ferrari takımı ile ilk şampiyonluğunu kazanmayı başardı. Bu şampiyonluk onun için kariyerinin sonuna kadar aldığı en özel şampiyonluk olarak hatırlanacaktı.

2001 Formula 1 Championship Results >>> MotorSports Etc.

Schumacher ve Hakkinen rekabeti çok özel ve sıra dışıydı. 2000 yılı sonunda Schumacher durumu 2-1’e getirmişti. İlk kez 1990 yılında Formula 3’de karşılaşan ikilinin ilk rekabetini Finli sürücü kazanmıştı. 2001 sezonu başında Alman ordusu için üretim yapan Schuberth firması Michael Schumacher’e özel olarak bir kask üretmişti. Sadece 1200 gram ağırlığında yüksek teknoloji ürünü karbon fiber malzemeden yapılmıştı. Belki de bu yüzden Schumacher iki büyük kaza yaptığı sezonda arabadan yara bile almadan çıkmayı başardı. En büyük rakibi Mika Hakkinen Mclaren’in dayanıklılık sorunları yaşaması sonucu çok erken havlu atarken Schumacher durumu 2-2 yapacak ve artık durdurulamayan bir hale gelecekti. Dördüncü şampiyonluğunu sezonu ikinci ve üçüncü tamamlayan pilotların toplamında daha fazla puan alarak dominant bir şekilde kazanan Schumacher, sonraki yıllar için olacakları şimdiden göz önüne seriyordu.

2002 yılı geldiğinde Schumacher’in hakimiyeti fazlasıyla hissedilmeye başlanmıştı. Formula 1 tarihinin o zamana kadarki en erken şampiyonluğunu tek bir kez yarış dışı kalmadan elde etti. Elde ettiği beşinci dünya şampiyonluğuyla Arjantinli yarışçı Juan-Manuel Fangio’nun rekorunu kırmıştı. Ferrari takımı rakiplerinin hepsinin toplamda aldığı puanları tek başına kazanmayı başarmıştı.

Bu dominasyon sonrası 2003 yılında rekabeti arttırmaya yönelik bazı hamleler yapıldı. Beş yıllık dominasyonun belki de en zorlu şampiyonluğu yine bir Mclaren-Finlandiya birlikteliğine karşı alınacaktı. Bu sefer rakip, emekli olurken Ferrari koltuğunu devredeceği genç Finli Kimi Raikkonen olacaktı. Schumacher ve Ferrari, sezona beklenenden uzak bir performans sergileyerek başladı. Schumacher kardeşler bunun üstüne bir de annelerini kaybetmenin şokunu yaşamışlardı.

Sezonun devamında durumu iyice lehine çeviren Schumacher, pistlerde kazanmaya ve en büyük hobisi olan futbol oynayarak deşarj olmaya devam ediyordu. Fizyoterapistinin memnun olmamasına rağmen İsviçre’de üçüncü lig takımlarında FC Echichens’de forma giyiyordu. Dominasyonunu 2004 yılında da devam ettiren Schumacher, bir sezonda en çok yarış kazanan sürücü unvanını elde ederek yedinci şampiyonluğunu aldı.

2005 yılına gelindiğinde Ferrari ve Schumacher hakimiyeti bir anda ortadan kalkacaktı. Ferrari takımı lastiklerle uyum sağlama konusunda problem yaşıyordu. Tüm sezon boyunca sadece bir kez birincilik elde edebildiler. Formula 1 tarihinde eşi görülmemiş bir başarının artık sonu gelmişti. Ferrari’nin altı ve Schumacher’in beş yıllık tarihe geçen şampiyonluk serisi genç bir İspanyol tarafından sonlandırılmıştı. Bu isim ileride Ferrari ile de yarışacak olan Fernando Alonso’ydu.

25th September 2005 Fernando Alonso took his first F1 World Championship for Renault

Geçen seneyi rakibinin 71 puan arkasında tamamlayan Schumacher ve Ferrari geri dönülmesi zor bir durumdan büyüklüklerini bir kez daha kanıtlarcasına çıkmış ve şampiyonaya son ana kadar ortak olmuşlardı. Sezonun sondan ikinci yarışı olan Japonya Grand Prix’ine rakibi Alonso ile aynı puanda giren Schumacher, belki de kariyerindeki en büyük şanssızlıklardan birini yaşayacaktı. Yıllarca Schumacher’i zirveye taşıyan Ferrari motoru 2000 yılından sonra ilk defa Alman yıldızı yarı yolda bırakmış ve şampiyonluk umutlarına son darbeyi indirmişti. Schumacher, sezon içerisinde yaptığı basın açıklamasıyla emeklilik kararını yarış severlere çoktan duyurmuştu. 16 yıldır Formula 1’de yarışan ve 1994 yılında Senna’nın ölümünden beri yarış camiasının en önemli yıldızı olan Michael Schumacher artık Formula 1’de yer almayacaktı.

Michael Schumacher #formula1 #formula #1 #michael #schumacher | Michael schumacher, Racing motorcycles, Schumacher

Michael Schumacher ayrıca motosiklet kullanmayı da çok seviyordu. Motosiklet üzerinde insanın hızı daha çok hissettiğini düşünüyordu. Formula 1’den ayrıldıktan sonra motosiklet konusunda daha da uzmanlaştı. Rekabet içeren bir yarışta profesyonel sürücülerle birlikte olmak istiyordu. 2008 yılı Mart ayında Macaristan’da on turluk bir yarışa katıldı ve üçüncülük elde etti. 11 Şubat 2009 tarihinde İspanya’da sert bir şekilde düştü. Bu süreçte Ferrari pilotu Felipe Massa Budapeşte’de önemli bir kaza geçirmişti. Kafasından ağır yaralar alan Massa’nın yerine Ferrari yedek sürücü arayışına başladı. Eski takım arkadaşını ziyarete gelen Michael Schumacher geri dönmesi için ikna edilmeye çalışıldı. Ancak doktorlardan geri dönüş onayı alamadı.

2010 yılına gelindiğinde ise Schumacher’i geri döndürme fikrini Mercedes ortaya koyuyordu. Noel akşamından bir gün önce ise yeni pilot olarak Schumacher ile üç yıllık bir sözleşme yapıldığı duyuruldu. Schumacher, 41 yaşındaydı ve üç yıllık ara sonrası ne kadar başarılı olabilecekti? Hamilton, Alonso, Vettel gibi genç rakipleriyle rekabete girebilecek miydi? İtalyan basını Schumacher’i bu kararından dolayı hain olarak ilan etti. Schumacher ve Mercedes rakiplerinin arkasında kalmaktan kurtulamadı. 2011 ve 2012 sezonları da Schumacher ve Mercedes için hedeflerin çok uzağında sona erdi. Schumacher büyük bir mağlup olarak yarış dünyasına veda etmek zorundaydı. Frankfurt’ta bulunan Spor Basını tarafından düzenlenen şölende “Spor Efsanesi” olarak onurlandırıldı. Bu onura hayattayken erişebilmek herkesin harcı değildi. Formula 1 sonrası en büyük hedefinin Corinna ile sonsuza dek mutlu olmak olarak açıkladı. Artık sürekli olarak yarış düşünmek zorunda olmadığı için çok mutluydu.

Thanks and goodbye ... Michael Schumacher before his final race | Brazilian Grand Prix photos | ESPN.co.uk

Michael aynı zamanda çok iyi bir kayakçıydı. Ancak Fransız Alplerinde yer alan Les Trois Valles onun yaşam ile olan bağlarının neredeyse kopmasına neden olacaktı. Burada geçirdiği kaza sonrasında gelen ilk haberler Michael’ın beyin sarsıntısı geçirdiği yönündeydi. Helikopter aracılığı ile kliniğe getirildiğinde bilincini kaybetmiş durumdaydı. Acilen ameliyat yapılması gerekiyordu. Beyindeki kanamalar sonrası artan basınç ölüm riskini arttırıyordu. Basıncın azaltılması için kafatası açılarak büyük bir subdural hematom (beynin yüzeyinde, duramater adı verilen koruyucu zarın hemen altında meydana gelen bir kan pıhtısı) çıkarıldı. Sonrasında Michael yapay komaya sokuldu ve beyne giden oksijeni daha efektif hale getirmek amacıyla vücut ısısı 34 ila 35 dereceye kadar düşürüldü.

Biser3a on Twitter: "Michael #Schumacher's skiing route prior to his accident #PrayForSchumi http://t.co/oZccWMrrYG"

Birkaç gün sonrasında bir ameliyat daha yapıldı. Ancak doktorlar umutsuzluğa kapılmışlardı. Ailesi için beklemek ve dua etmekten başka bir seçenek yoktu. Tüm dünyanın gözü ve kulağı klinikten gelecek haberlerdeydi. Kazanın nedeni ile alakalı farklı söylentiler dolaşmaya başlamıştı. Times gazetesi Michael’in kayak yaparken saatte 100 km. hıza ulaştığından bahsediyordu. Bu durumda Schumacher hız tutkusunun bedelini pahalıya ödemiş gibi görünüyordu. Michael zaten aktif olarak Formula 1’de yarışmayı bıraktığından beri motosiklet, paraşüt, dalma, planör ve kayak gibi spor dallarıyla fazlasıyla meşgul olmaktaydı. Soruşturmayı yürüten Fransız savcı kazanın olduğu bölgenin yüksek hız yapılmasının imkansız olduğunu raporladı. Karlar altında kalan kayaya takılan Schumacher’in kafa üstü düştüğünü belirtti. Bu kazanın yıllarca bulunduğu tehlike içeren pistlerde değil de bir eğlence aktivitesi sırasında başına gelmesi elbette çok acıydı.

Mercedes 2014 yılının test sürüşünü üzerinde “KeepFightingMichael” çıkartması bulunan bir araçla gerçekleştirdi. Ferrari ise “Forza Michael” yazılı bir tabela ile kendisine destek verdi. Schumacher’in taraftarı olduğu FC Köln hazırlık maçına “Geçmiş olsun! Başaracaksın, Michael!” yazılı pankart ile çıktı. Bahreyn’deki yarış pistinin ilk virajına ailesinin onayıyla onun adı verildi.

Kazadan 4 ay sonra doktorlar Micahel’ı yapay komadan uyandırmaya başladılar ancak onun tam olarak ne zaman bilincinin yerine geleceğini söylemek mümkün değil. Schumacher’i yarış dünyasında zirveye taşıyan hırs, mücadele, disiplin, çalışma ve dayanma gücü onun en büyük silahı ve biz hayranları için de en büyük umut…


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Ayrton Senna: İsyankâr, Deli ve Hayalperest

Michael Schumacher vs. Mika Hakkinen Rekabeti İncelemesi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More