Bruce Lee: Ejder’in Yansıması

Zihnini boşalt. Su gibi formsuz, şekilsiz ol. Şimdi suyu bir bardağa doldurursan, su bardak olur. Onu çay demliğine doldur, o zaman çay demliği olur. Su akar, yayılır, damlar ya da parçalanır. Su gibi ol dostum… Bruce Lee

Bruce Lee karizması ile çevresindeki herkesi etkileyebilme özelliğine sahip, sanki yerden bir kaç santim yukarıda izlenimi veren bir dövüş sanatları ustasıdır. Yumuşak görünüşünün ardında birden bağırmaya başlayarak içinden ejderi çıkaran bir eski dönem kahramanı… O kadar büyük bir figürdü ki kendisi ölümünden sonra dünyaya yansıyan kahraman kişiliklerin ortaya çıkmasını bile sağladı. Bruce Lee, sadece 32 yıl süren yaşamı süresince derin öğreti ve felsefesi ile dövüş sanatları dünyasında bir devrim yarattı ve filmleri sayesinde bir efsaneye dönüştü. 2,5 santimetre mesafeden attığı etkili yumruğu “one inç punch” ve nunçakuyu kullanması unutulmaz arasındadır.

20. yüzyılın en büyük dövüş sanatçısı olarak kabul edilen Bruce Lee, 27 Kasım 1940 yılında San Francisco’da Lee Jun Fan adıyla dünyaya gözleri açar. Babasının oyuncu olması nedeniyle ilk sahne deneyimini henüz 3 aylıkken bir kız çocuğu rolü ile yaşar. Bir yaşına geldiğinde ise ailesi ile birlikte Hong Kong’daki evlerine dönerler. 6 yaşında ilk çocukluk filmi olan 1946 yapımı The Beginning of a Boyda rol alır. Aynı sene “The Birt of Mankind” ve “My Son, Ah Cheun” filmlerinde de rol alır. 1952 yılında “La Salle College”de okumaya başladığında toplamda 20 filmde görev almış bir oyuncudur. 1953 yılında ünlü usta Yipman’dan Wing Chun sanatını öğrenmeye başlar. Doğal hızı, zamanlaması ve zihinsel odaklanma gücüyle bu sert dövüş sanatını kısa zamanda öğrenir.

14 yaşına geldiğinde ise o dönem yerel gençler arasında çok popüler bir dans olan Cha Cha dersleri almaya başlar. 1958 yılında “İngiliz Sömürgesi Cha-Cha Şampiyonası” ödülünü kazanır. Ayrıca Kung-Fu turnuvalarında birincilikler alır. Ancak sokak kavgalarına da katıldığı anlaşılan Bruce, ailesi tarafından doğduğu yer olan San Francisco’ya gönderilir. Ailesi tarafından Amerikan vatandaşlığı hakkını talep edip eğitimini tamamlaması istenir. Edison Teknik Okulu’na yazılıp lise diplomasını edinir. 1962 yılında Washington Üniversitesi felsefe bölümüne kayıt olur. Almış olduğu felsefe eğitimi onu, yaşamı boyunca sürecek bir felsefi arayışın içine iter. Yeteneği kısa zamanda tüm okula yayılır ve öğrencilere dövüş sanatını öğretmeye başlar. Sonrasında evlenir ve kendine ait bir dövüş sanatları okulu açar.

Okul başarılı olunca Oakland’da Jun Fan Gung-Fu okulunun ikinci şubesi açılır. Ancak Bruce Lee’nin kendi ırkı dışındakilere yerel dövüş sanatını öğretmesinden rahatsızlık duyan büyükleri vardır. Bruce’u bir düelloya davet ederler ve kaybederse eğitim vermeyi bırakacağını söylerler. Bruce Lee rakibini kısa zamanda yenmeyi başarır. Ancak bu süre Bruce Lee’ye göre kısa değildir. Tekniğini daha da geliştirmesi gerektiğine karar verir ve böylece “Durduran Yumruğun Yolu” olarak da bilinen “Jeet Kune Do”nun ilk adımları atılmış olur. Jeet Kune Do, zamanla en etkili silahsız dövüş sistemine dönüşür. Zihin ve bedeni, alışılmış hareket ve modellere güvenmeden herhangi bir saldırıya içgüdüsel olarak karşılık verecek şekilde eğiten bir ideoloji ve beden eğitimi sistemi.

Bruce Lee hayattaki en büyük amacı olan televizyona çıkmayı henüz 24 yaşındayken başarır. 1 Şubat 1965 günü ise ilk çocuğu Brandon Bruce Lee dünyaya gelir. Bir hafta sonra ise Hong Kong’dan babasının ölüm haberi gelir. 1966 senesinin başlarında “Green Hornet” dizisinde Kato rolünde oynamaya başlar. Sonrasında yine çeşitli dizilerde yer alarak oyunculuk yaşantısını sürdürür. 19 Nisan 1969’da ikinci çocuğu Shannon Lee Santa Monica dünyaya gelir. Bruce Lee, 1971 yılı itibariyle beyazperde dünyasına doğru sağlam bir geçiş yapar.

THE BİG BOSS (1971)

Bruce Lee

Bruce Lee’nin uluslararası alanda isminin duyulduğu ilk film olan The Big Boss‘ın çekimleri Tayland’da yapılır. Öncesinde tüm izleyenlerin dövüş koreografisi zannettiği, dövüş tekniğini tüm dünyaya tanıtan bu ilk Hong Kong yapımı Bruce Lee filmi büyük bir başarı elde eder. Film yayınlandığı ilk üç haftada 3.5 milyon USD kazanır. Bruce, çekici karizması ve vahşi fiziği ile bir fenomene dönüşmeye başlar.

FİST OF FURY (1972)

Bruce Lee

Fist of Fury, ülkemizde gişe rekorları kırmış, haftalarca kapalı gişe oynamış ender filmlerden biridir. Filmde Bruce Lee’nin kullandığı “Çinliler hasta insanlar değildir” repliğinde ifade etmek istediği şey aslında Çinlilerin de atletik, saldırgan, enerjik ve dünyadaki diğer ırklar kadar fiziksel kapasiteye sahip olduğudur.

THE WAY OF THE DRAGON (1972)Bruce Lee

İnsanlık tarihinin en fenomen dövüş ustası olarak gösterilen Bruce Lee’nin hasılat rekorlarını alt üst eden ve “Colosseum”daki muhteşem finaliyle Chuck Norris’i sinema dünyasına kazandıran bir başyapıttır. Bu inanılmaz teke tek karşılaşma filme alınmış en hünerli ve gerçekçi dövüş sahnesi olarak günümüzde bile akıllarda yer almaktadır. Roma’da çekilen film eşsiz Roma mimarisinden de izler taşır. Bruce Lee silahların ve bıçakların dünyasında tek başına daima kendi yolunda ilerler.

ENTER THE DRAGON (1973)

Bruce Lee

Bruce Lee bu film ile artık batı dünyasında bir yıldıza dönüşür. Bruce son filminde izleyicileri “Ayı işaret eden bir parmak düşünün. Parmağa konsantre olursanız tüm o cennetsi ihtişamı kaçırırsınız” diye uyarır. Bruce Lee, film vizyona girdikten kısa süre sonra 20 Temmuz 1973’te henüz 32 yaşında trajik bir şekilde beyin anevrizmasına yenik düşerek aramızdan ayrılır. İddiaya göre ölümü, baş ağrısı ilacı Equagesic’de bulunan Meprobabate’a verdiği tepkiden kaynaklanır. Bruce’un yaşamı Hong Kong’da Queen Elizabeth hastanesinde son bulur. Hong Kong’da binlerce kişinin katıldığı ulusal bir cenaze töreni ile uğurlanır.

THE GAME OF DEATH (1978)

Bruce Lee

Bruce Lee, filmin çekimlerine 1972 Ağustos’unda başlar. Ne acıdır ki, eskrim uzmanı ve kıdemli Jeet Kune Do eğitmeni Don Inosanto, Hapkido ustası Chi Hon Joi ve 2.18’lik basketbolcu Abdul Kareem Jabbar ile bir kaç heyecanlı sahne çektikten sonra zamansız ölümü nedeniyle projeyi tamamlayamaz. Ölümünden 5 yıl sonra, Golden Harvest Başkanı Raymond Chow nihayetinde filmi vizyona çıkarır. Chow, Bruce Lee’nin tamamlanmayan son eserini izleyiciler ile buluşturabilmek için şahane bir ekip yaratır.

Kendini gerçekleştirmek önemlidir. İnsanlara mesajım şudur: Umarım ki çarpık bir benlik algısını gerçekleştirme yolunda değil, kendinizi gerçekleştirme yolunda ilerlersiniz. Umarım ki içinizi araştırıp kendinizi dürüstçe ifade etmenin bir yolunu bulursunuz.

Bruce Lee

Bruce Lee’nin yapmış olduğu dövüşü anlatabilmek için sanırım felsefeden yardım almamız gerecek. Bruce Lee’in öne çıkan en önemli özelliği inançları ve kendine olan sonsuz güvenidir. Fiziksel kapasitesini sinema izleyicisine kesinti olmadan gösterebilmek gibi önemli bir kondisyona sahiptir. Bruce Lee tanıştığı herkesle sohbet etmeye seven ve oldukça kibar bir insandı. Çok uzun boylu ve iri yarı bir fiziğe sahip değildi ama iç ve dış gücünü birleştirebiliyordu. Game of The Death filmini tamamlayamadan hayata gözlerini yumdu. Ölümü üzerinden uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen insanlar onu hala hatırlıyorlar ve sanki bugün ölmüş gibi gözyaşı döküyorlar. Yabancı ülkelerde yaşayan Çinliler onun filmlerinden sonra daha fazla sinemada rol alma şansını yakaladılar. Bruce Lee görülen hemen her Çinliye “Kung-Fu biliyor musun?” sorusunun sorulmasına neden oldu. Bruce Lee sayesinde Kung-Fu tüm dünyada meşhur oldu.

Bruce Lee’nin Ardından…

Öncelikle o bir öğretmendi. Felsefe öğretir, bilgiyi ve bilgeliği yaymaya çalışırdı. Bruce yaşamını öyle bir bütünlükle yaşar ve doğru olduğuna inandığı şeyi öyle bir inançla savunurdu ki bu, insanların hayatlarını nasıl yaşaması gerektiğine dair örnek oluşturmuştur. Bruce Lee beni kesinlikle çok etkiledi.

Karem Abdul-Jabbar

Bruce’un felsefesi her zaman Zen düşüncesinden köklerini alıyordu; Zen felsefesinde çelişkili nasihatler tüm gerçeklerin en basitini ifade eder.

Stirling Silliphant

Bruce’un gündelik yaşama dair çok iyi bir filozof olduğunu düşünüyorum. O en temelde kim olduğunu bulmak için uğraşırdı. İnsanlara en önemli nasihati, ‘kendini bil’ olurdu.

Steve McQueen

CamuSpotu’nun Bruce Lee Özel Bölümü:


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Khabib Nurmagomedov: Yeni Nesil Muhammed Ali

Amanda Nunes: Dünyanın En Tehlikeli Kadını

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More