Tokyo 2020: Rötarlı Olimpiyat

Tokyo'nun Olimpiyat Yolculuğu

Bu yazıda, 1 yıl rötarlı yapılacak Tokyo 2020 öncesinde yaşananlar, hazırlık süreci ve pandeminin olimpiyat hazırlıklarına etkileri yer almaktadır.

EV SAHİBİ SEÇİLME SÜRECİ

Serüvenin en başında 2020 Olimpiyatları’nı yapmak için 6 şehir aday olduğunu açıkladı. Bu şehirler; Roma, Bakü, Doha, Madrid, İstanbul ve Tokyo’ydu. Devam eden süreçte Roma, ülkedeki ekonomik krizi gerekçe göstererek adaylıktan çekildi. Kalan 5 adaydan Bakü ve Doha, 23 Mayıs 2012 tarihinde IOC tarafından elendi. Böylece olimpiyatları düzenlemek için yarışacak 3 şehir kaldı. Her şehrin kendine göre dezavantajları bulunuyordu. İspanya’nın içinde bulunduğu ekonomik kriz ve İspanya vatandaşlarının olimpiyatların ülkelerinde düzenlenmesine olumlu bakmamaları, Madrid’in adaylığını olumsuz etkileyen konulardı. Türkiye’nin adaylık sürecini ise yanı başında 2011 yılında başlayan Suriye iç savaşı ve Gezi olayları olumsuz etkiliyordu. İstanbul’un 16,8 Milyar $ ile Madrid ve Tokyo’nun toplamından daha fazla yatırım bütçesiyle olimpiyatları düzenlemeyi planlaması ve o dönem gelişmekte olan ülkelerden para çıkışlarının olması kafalarda soru işareti yaratıyordu. 4,4 Milyar $ bütçeyle olimpiyatları yapmayı planlayan ve bu iş için parasını da hazırlayan Tokyo’nun, adaylık sürecinde yaşadığı en olumsuz gelişme; Mart 2011’de Japonya’da yaşanan 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından meydana gelen tsunaminin etkisiyle Fukuşima şehrinde bulunan nükleer santralde meydana gelen kazaydı. Yaşanılan nükleer sızıntı Olimpiyat Komitesi’nin Tokyo hanesine koyduğu en önemli eksiydi.

Buenos Aires’te 7 Eylül 2013’te yapılan ilk tur oylamasında 42 oy alan Tokyo 2. tura yükselirken Madrid ve İstanbul 26’şar oy aldı. Tokyo’nun 2. turdaki rakibini belirlemek için tekrar bir oylama daha yapıldı. Oylamayı kazanan ise 49 oy alan İstanbul oldu. 2020 Olimpiyatlarını düzenleyecek şehri belirleyecek olan 2. tur oylamasında, Tokyo 16 oy farkla kazanan taraf oldu ve 1964’ün ardından 2. kez yaz olimpiyatlarını düzenleme fırsatına sahip oldu.

Tokyo 2020

HAZIRLANIŞ SÜRECİ 

Birçok tesisi hazır olan Tokyo’da bazı önemli tesislerde yenileme çalışmaları yapılırken, jimnastik, yüzme gibi temel olimpik branşlara ev sahipliği yapacak tesisler ise sıfırdan inşa edildi.

1964’te yapılan olimpiyatlara ev sahipliği yapan Tokyo Ulusal Stadyumu, Tokyo 2020 öncesinde yenilendi. Stadyum için ilk olarak Zaha Hadid’in tasarımının yapılması kararı alınsa da sonrasında bu projeden yüksek maliyeti nedeniyle vazgeçildi ve Kengo Kuma’nın tasarımının uygulanmasına karar verildi.

Tokyo 2020
Zaha Hadid’in tasarımı
Tokyo 2020
Kengo Kuma’nın tasarımı

 

 

 

 

 

 

 

2016 yılında restoresine başlanan stadyumun inşaatı Aralık 2019’da tamamlandı ve törenle açıldı. Açılış ve kapanış törenleriyle beraber futbol maçları ve atletizm yarışlarının yapılacağı 68.000 seyirci kapasiteli stadyumun yapımı için 156 milyar 900 milyon Japon yeni harcandı.

Japonya’nın ahşap işleme kültürünü ön plana çıkartmayı amaçlayan 12.000 kapasiteli Ariake Jimnastik Merkezi’nin inşaatı Kasım 2019’da noktalandı. Dünyanın en büyük ahşap çatılarından birine sahip olan komplekste Tokyo 2020 boyunca artistik, ritmik ve trambolin jimnastik müsabakaları yapılacak. Tesis, paralimpik oyunlarında ayrıca bocce müsabakalarına ev sahipliği yapacak.

Ariake Jimnastik Merkezi

Voleybol maçlarına ev sahipliği yapacak Ariake Arena inşaatı ise planlandığı gibi 2019 yılında bitirildi ve açıldı. 12.000 kapasiteli inşa edilen salon 320 milyon $’a mal oldu.

Ariake Arena

Su sporlarının kalbinin atacağı ve muhtemelen bol bol olimpiyat rekoruna şahitlik edecek 15.000 kapasiteli Tokyo Su Sporları Merkezi, Tokyo Büyükşehir Hükümeti tarafından inşa edildi ve yapım çalışmaları Şubat 2020’de tamamlandı.

Okçuluk yarışmaları için 21.500 metrekarelik alana Yumenoshima Parkı Okçuluk Sahası inşa edildi.

Fukuşima’da yer alan beyzbol stadyumu, Ariake’de bulunan tenis kortu ve pist bisikleti etkinliklerinin yapılacağı Izu Velodrome’da yenileme çalışmaları yapıldı.

OLİMPİYATIN PANDEMİ SÜRECİ

2020 yılının 24 Temmuz-9 Ağustos tarihleri arasında yapılması planlanan Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları, 2020 yılının başında ortaya çıkan koronavirüs salgını sebebiyle 1 yıl ertelendi. Tarihte sadece 3 kez ve savaş sebebiyle yapılamayan olimpiyatlar, ilk kez barış zamanında yapılamamış oldu. Sonrasında ise Tokyo 2020’nin, 2021 yılının 23 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında yapılacağı duyuruldu.

Haziran 2021’de olimpiyatların seyircili yapılacağı ve salonlarda kapasitenin %50’sine seyirci alınacağı açıklansa da 8 Temmuz 2021’de koronavirüs varyantları ve bunun neticesinde kentte vakaların artış göstermesi sebebiyle Japonya Olimpiyatlar Bakanı Tamayo Marukawa oyunların seyircisiz yapılacağın açıkladı. Ayrıca Tokyo’da 12 Temmuz-22 Ağustos tarihleri arasında olağanüstü hal ilan edildi.

Olimpiyatlarda yer alacak tüm katılımcılar için sıkı tedbirlerin uygulanmasına karar verildi. Ülke dışından gelecek sporculara yola çıkmadan önceki 96 saat içinde 2 kez test yaptırmaları, uçaktan indikten sonra havalimanı içinde tekrardan test olmaları ve Tokyo’da bulundukları süreçte her gün koronavirüs testinden geçmeleri gibi kurallar koyuldu.

Katılacak sporcular için aşı zorunluluğu bulunmazken, IOC ile Pfizer arasında mayıs ayında yapılan anlaşma neticesinde olimpik ve paralimpik sporculara istemeleri taktirde ücretsiz aşılama yapılacak.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Olimpiyatlar ve Ekonomi: Ülkeler için Fırsat mı, Zarar mı?

100 Metre: Olimpiyatların Ana Yemeği

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More