Quidditch: Bir Muggle Oyunu

-Hagrid, Quidditch nedir?

-Vay canına, Harry, ne kadar az şey bildiğini boyuna unutuyorum – daha Quidditch’ten bile haberin yok!

J.K. Rowling, Harry Potter ve Felsefe Taşı

En son hangi hayalinizin gerçekleştiğini hatırlıyor musunuz? Şanslıysanız bu soruya cevabınızı vermek için çok fazla düşünmenize gerek yok fakat aksi durumda sanırım yazının başından itibaren sizi derin düşüncelere sevk etmiş olmalıyım. Bir inanışa göre evrende gerçekleşme ihtimali olan sonsuz sayıda olasılık vardır ve insan, bu olasılıklardan hangisinin gerçekleşeceğini asla önceden bilemez. İşte bu yüzden ne zaman bir hayal kurulsa, sonsuz sayıdaki olasılıklardan birini önceden tahmin ettiğimiz için, onun gerçekleşme ihtimali ortadan kalkar. Privet Drive 4 numarada oturan Dursleylerin, son derece normal olduklarını söylemekten gurur duyduklarını öğrendiğim andan beri benim de kurduğum bir hayal var. Bazen yukarıdaki inanıştan kaynaklı olarak, sırf hayalini kurduğum için bunun gerçekleşmediğini bile düşündüm sanırım. Üstelik bu hayali sadece ben değil, dünya üzerindeki milyonlarca çocuğun kurduğu düşünülürse gerçekleşmesi epey zordu aslında. Buna rağmen yaşam var oldukça umut her zaman vardır diye bir inanış da var. Belki asamdan (bir asam var evet) şu ana kadar (hala umudum var) hiçbir büyü çıkmadı ve belki de Hogwarts mektubumu getiren baykuş Türkiye sınırında gümrüğe takıldı (zavallı baykuş kim bilir nerelerde). Fakat tüm bunların arasında inanılmaz bir şey oldu. O büyülü evrenden, dünyamıza ve hatta ülkemize, o evrenin en popüler sporu geldi. Küçükken süpürge üstünde havalanmaya çalıştığımız, altın snitch figürümüzü havaya atıp atıp yakaladığımız, büyücüler dünyasının en popüler sporundan bahsediyorum elbette: Quidditch!

Quidditch tournament taking over Muggle Roseville - Sacramento Business Journal

Harry Potter evreninden gerçek dünyaya geçiş yapan Quidditch, tabi ki her fantastik ögede olduğu gibi önce Amerika’ya uğradı. 2005 yılında Vermont’ta, Muggle (büyü dışı insan topluluğu) dünyamıza uyarlanan Quidditch, bundan tam 9 yıl sonra ise ülkemiz sınırları içerisine girdi. Harry Potter evreninde gördüğümüz uçan süpürgelerin, uçan topların ve büyülerin uzağında olsa da, Quidditch’in gerçek dünyaya girmesi birçok kişiye heyecan verdi. Öyle ki şuanda dünya üzerinde 20’ye aşkın ülkede 400’den fazla Quidditch takımı var. Fantastik bir dünyada doğmuş bu oyunu, gerçek dünyada oynarken neler hissettiğini sorduğum Hacettepe Quidditch oyuncusu Baran Sınırtaş, oyunun kendisine verdiği heyecanı şöyle anlattı: “Öncelikle oyunun kendisi insanda oldukça ilgi uyandıran bir oyun. Zaman geçtikçe yeteneğinizi zenginleştiren, asla kopmak istemeyeceğiniz, büyüleyici etkisiyle insanı sarıp sarmalayan hislerin yoğunluğunda oynadığınız bir oyun.”

Buna rağmen neyleyim Quidditch’i uçan süpürge olmayınca diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak inanın Quidditch bunların çok ötesinde gerçek bir spor. Aranızda hala ikna olmayanlar var, hissediyorum (yazar hissiyatı işte). Öyleyse haydi gözlüklerimizi alalım (yuvarlak ve Harry Potter stili tavsiye edilir) ve bu oyuna yakından bakalım.

Öncelikle Quidditch’i diğer tüm sporlardan ayıran ve şahsen benim hayran olduğum bir özelliği var. Quidditch karma cinsiyetli bir oyun! Öyle ki 7’şer kişilik takımlarda aynı cinsiyetten en fazla 4 kişi bulunabiliyor. Peki bu 7 kişilik takımlar saha içinde ne yapıyor derseniz işte sporun kompleks yapısı burada karşımıza çıkıyor. Quidditch’de 3’ü farklı türde olmak üzere tam adet 5 top var. Quaffle, Bludger (3 adet) ve Snitch, 4 farklı pozisyonda oynayan 7 oyuncu arasında farklı görevlerde kullanılıyor. Kovalayıcılar, Quaffle’ı çemberlerden geçirmeye çalışırken; Tutucular buna engel olmaya uğraşıyor. Vurucular, Bludgerlar ile rakibi vurmayı hedeflerken Harry Potter’ın mevkidaşı olan arayıcılar ise Snitch’i yakalayıp maçı bitirmenin peşinde koşuyorlar (çünkü uçamıyorlar maalesef).

Quidditch’in tüm kuralları düşünüldüğünde oyunun ne kadar kompleks bir yapıda olduğunu anlamak kolaylaşıyor. Evet itiraf ediyorum, benim için de ilk bakışta takip etmesi hayli zorlu bir spor Quidditch. Hal böyleyken acaba Quidditch oynamak ne kadar zordur diye düşünmekten kendimi alamadım ve konunun muhataplarına danıştım:

Günümüzde oynanan çoğu oyuna kıyasla, birden fazla topun olması ve farklı mevkilerin bulunması oyunun takibini çok fazla zorlaştırıyor. Örnek vermek gerekirse, “kovalayıcı”yı oynarken kendi mevkinizde Quaffle oyununa odaklanmanız, aynı zamanda da vurucuların oynadığı Bludger oyununu takip etmeniz gerekiyor.

Baran SINIRTAŞHacettepe Quidditch Oyuncusu

Quidditch diğer geleneksel sporlara göre çok daha kompleks. Diğer sporlarda bir topu takip etmeniz gerekirken Quidditch’te 4-5 topu aynı anda takip etmeniz gerekiyor. Bence sporun en zor kısmı yüksek derecedeki farkındalık gerekliliği. Çok sayıda top olmasından ötürü saha içinde çok daha fazla kritik karar vermeniz gerekiyor. Quidditch’in aynı zamanda çok yüksek tempolu periyotları olduğunu düşünürsek, bu farkındalığa ve karar yetisine sahip olmak pek de kolay bir iş değil.

Mert AYDUMANHacettepe Quidditch Oyuncusu

Oyuncular tarafından bu oyunun ne türlü zorluklar barındırdığını öğrendikten sonra onlara olan saygım birkaç kat daha arttı. Evet belki uçan süpürgenin üzerinde serseri Bludgerlar arasında dolaşmak kulağa daha havalı gelebilir; ancak ne olursa olsun Muggle Quidditch’i de bir o kadar zorluklarla dolu. Bu denli zorluklarla dolu bir oyunun, zorluklarla baş etmekte adeta bir dünya markası olmuş ülkemiz gençleri tarafından benimsenmemesi elbette olanaksız olurdu. Haliyle Türkiye’de Quidditch, tahmin ettiğinizden çok daha yaygın ve ülkemizde bu konuda çok başarılı olan ekipler mevcut.

TÜRKİYE’DE QUİDDİTCH

Türkiye’ye 2014 yılında ODTÜ’de kurulan ODTÜ Hippogriffs’ ve Unicorns Quidditch takımlarıyla giren “büyücü sporu”, burada hatırı sayılır bir ilgiye mazhar olmuş. 2015 yılında Türkiye Quidditch Derneği’nin kurulmasıyla daha profesyonel bir işleyişe bürünen Quidditch, hali hazırda Türkiye Quidditch Ligi ve Türkiye Quidditch Kupası’nın organizasyonundan sorumlu.

Türkiye’nin Quidditch’te kısa sürede kat ettiği mesafe ise azımsanmayacak kadar büyük. Son Quidditch Dünya Kupası’nda 3. olan Türkiye Quidditch Takımı’nın yanı sıra, Unicorns Quidditch de Avrupa Quidditch Kupası’nda 2018’de aldığı üçüncülük ve 2019 yılında aldığı ikincilikle hayli başarılı bir grafik çiziyor.

İnsanlara Quidditch oynuyorum dediğimde “Nasıl ya Harry Potter’daki Quidditch mi?”, “Uçabiliyor musunuz”, “O uçan şeyi nasıl yapıyorsunuz” gibi sorular soruluyor genelde. Kişiden kişiye göre değişiyor tabi tepkiler, bazıları çok ilgili olup daha fazla öğrenmek istiyor, bazıları da küçümseyip dalga geçme amaçlı espri üretmeye çalışıyor tabi. Tabi ki beni yakından tanıyan insanların Quidditch hakkındaki fikirleri, oyunu yakından gözlemleme fırsatı buldukları için değişiyor. Gerçek bir spor yaptığımızın ve işin arkasında büyük bir emek olduğunun farkında oluyorlar. Sporun yanı sıra organizasyon yetisi, insan ilişkileri, kriz yönetimi gibi birçok becerinin gelişmesine katkı sağladığını görüyorlar.

Mert AYDUMANHacettepe Quidditch Oyuncusu

Tabi ki bu başarının arkasında yoğun bir çalışma ve planlama yatıyor. Isınma, temel yetenek (şut, pas, top yakalama, hareketlenme, Bludger baskısı idaresi vs.), takım içi uyum, rakip analizi gibi birçok antrenman çeşidi üzerinde titizlikle çalışan Quidditch takımları, sadece antrenman planlarından bile bu oyunun ne denli emek istediğini gözler önüne seriyor.

Quidditch’in gerçek bir spor olduğu konusunda sizi ikna edebildiysem (ki bu yazının amacı kesinlikle bu değildi), şimdi sizleri başladığımız yere, bir hayal kurmaya davet ediyorum. Günümüzde teknolojinin geldiği noktayı düşünelim ve sonra bununla neler yapabileceğimizi.  Elbette uçan bir Snitch yapmak veya serseri Bludgerları kodlamak dronelar marifetiyle şu gün bile pekala yapılabilir. Geriye kalan şey, süpürgelerdeki insanların güvenle uçmasını sağlamak. Yaklaşık bin yıllık bir fanteziden bahsettiğimin elbette farkındayım. Düşünsenize, İstanbul trafiğinde uçan süpürgeler! Buna karşın hayallerin sınırı olmadığını tekrar hatırlatmalıyım. Öyle ya; Harry, Neville’ın hatırlatıcısını yakaladığında konunun buralara kadar geleceğini hangimiz tahmin edebilirdi ki?

Muggle’lar tarafından yapılmış hiçbir cadı resminde süpürge eksik değildir. Bu çizimler her ne kadar üstünkörü de olsa (Muggle’ların çizdiği o süpürgelerin hiçbiri havada bir saniye bile duramazdı), bize bir şey anlatıyorlar: O kadar çok yüzyıl boyunca dikkatsiz davrandık ki, artık süpürgeyle sihrin Muggle zihninde ayrılmaz bir biçimde iç içe geçmiş olmasına şaşırmıyoruz bile.

J.K Rowling, Çağlar Boyu Quidditch


Bu yazının hazırlanış sürecinde tüm samimiyetleriyle yardımıma koşan Hacettepe Üniversitesi Quidditch Topluluğu‘na, Hacettepe Quidditch Takımı’nın çok kıymetli oyuncuları Mert Ayduman ve Baran Sınırtaş’a gösterdikleri nezaket için çok teşekkür ederim.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Colin Kaepernick: Hayaller ve Eylemler

Ayrton Senna: İsyankâr, Deli ve Hayalperest

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More