Nikita Mazepin: Kötü Çocuk Formula 1’de

Son olarak Instagram’da paylaştığı bir story ile gündem olan Nikita Mazapin’in kötü şöhreti de kendisiyle beraber Formula 1’e geldi. Burada ne kadar kalacağı ise artık sadece onun ellerinde.

Nikita Mazepin, daha bir yarışa bile çıkmadan son zamanlarda adından fazlaca söz ettiren, fakat bunu pist üstünde yaptıklarıyla değil pist dışındaki hareketleriyle başaran Formula 1’in taze pilotu. Her şey bir Instagram hikayesiyle başlamış gibi gözükse de aslında bu olay insanların gözünde sadece bardağı taşıran son damla oldu. Mazepin’in kariyerine kısaca bir bakış attıktan sonra bu konuya daha derinlemesine geçeceğiz. 

Mazepin Ailesi
Dmitry Mazepin ve oğlu Nikita Mazepin

1999 doğumlu Rus pilot babasının şirketi olan Uralchem ve Uralkali şirketlerinin desteğiyle yıllardır Avrupa’da çeşitli serilerde yarışıyor. 2018 GP3 serisi şampiyona ikinciliği dışında bu seneye kadar elle tutulur bir başarısı olmayan Rus pilotun asıl çıkış yaptığı sezon bu yıl oldu. Birçok başarılı pilotun bulunduğu 2020 Formula 2 şampiyonasını 2 zafer ve 6 podyumla beraber beşinci olarak tamamladı ve sezon sonunda Haas Formula 1 takımı ile anlaştığı duyuruldu. Bu anlaşmadan önce Nikita Mazepin’in babası Dmitry Mazepin’in Haas F1 takımını satın alabileceği konuşuluyordu. Şu aşamada böyle bir olay gerçekleşmedi, fakat kendisinin takıma ciddi bir şekilde ekonomik bir katkı sağlaması bekleniyor. 

Nikita Mazepin bir paralı pilot mu? 

Soruya açıkça cevap vermek gerekirse, evet. Yıllardır beklenen başarının gelmemesiyle beraber ekonomik olarak yıpranan Haas’ın, üstüne bir de Covid-19 salgını eklenmesiyle beraber, Formula 1’deki geleceği sezonun büyük bölümünde soru işaretiydi. Haas’ın böyle önemli bir ekonomik desteğe hayır demesi beklenemezdi. Daha sponsorluklar ve pilotların maaşları gibi konular 2021 sezonu için belli olmasa da Dmitry Mazepin’in hatırı sayılır bir “yardım” yapacağını tahmin edebiliriz. Muhtemelen Mick Schumacher için de Ferrari’den destek alacak olan Haas açısından kazançlı bir anlaşma. Nikita Mazepin için zaten olabilecek en üst düzeyde yarışma fırsatı ortaya çıkaran bu durum doğruyu söylemek gerekirse iki taraf için de gayet mantıklı. 

Peki sorun ne? 

Sorun tam olarak Nikita Mazepin’in yıllardır süre gelen davranışları ve bunun Formula 1’e verebileceği zararlar. Bu zararlar sadece pist dışında değil pist üstünde de Formula 1’in imajına gölge düşürebilecek türden. Şimdi kronolojik sırayla Mazepin’in içinde bulunduğu olaylara bakalım. Yazının başında bardağı taşıran son damla derken neyi kastettiğimi anlamış olacaksınız.

2016 Avrupa Formula 3 Şampiyonası 2. Yarışı Macaristan

İkinci antrenmanda yeni lastikleriyle hızlı tur denemesi yapacak olan Mazepin kendisini engellediği gerekçesiyle şu anki Ferrari test pilotu Callum Ilott ile bir laf dalaşına giriyor. Devamında hızını alamayan Mazepin üstüne yürüyerek Ilott’a yumruk atıyor, taraflar ayrıldıktan sonra Mazepin bir daha saldırarak Illot’un gözünü morartıp rakibinin yüzünde ve çenesinde çizikler ve şişlikler bırakıyor. Ceza olarak sadece hafta sonunun ilk yarışından men edilip 2. ve 3. yarışlara katılabileceğine karar veriliyordu. 

2019 Formula 2 Şampiyonası Rusya Yarışı 

Hafta sonunun ikinci yarışına en önden başlama fırsatı yakalayan Mazepin, ilk virajda mücadele ettiği Jack Aitkin ile birlikte virajı kaçırıyor, fakat rakibi gibi FIA tarafından piste dönüş için belirlenen rotayı kullanmadan, tehlikeli bir biçimde piste dönerek önce Aitkin’e çarpıp ardından hiçbir şeyden haberi olmayan Nobuharu Matsushita’ya çarparak büyük bir kazaya sebep oluyor. Şanslı olan Matsushita olaydan ciddi bir yara almadan kurtuluyordu. FIA bu harekete karşılık Mazepin’e bir sonraki yarış olan Abu Dhabi yarışında 15 sıra grid cezası verdi. 

2020 Formula 2 Şampiyonası Barcelona Yarışı 

Bu sefer kimseye bir zarar vermeyen Mazepin bir sene önce yaptığı davranışı tekrar ederek yine FIA’nın uygun gördüğü yerden piste girmeyerek 5 saniye zaman cezası alıyor ve finiş çizgisini üçüncü sırada geçmesine rağmen yarışı 13. olarak tamamlıyordu. 

2020 Formula 2 Şampiyonası Belçika Yarışı 

Mazepin’in belki de yakın zamanda en fazla olumsuz yönden dikkat çektiği yarış Spa pistindeki ilk yarıştı. Yarış boyu şu anki AlphaTauri pilotu Yuki Tsunoda ile yarış galibiyeti için çekişen Mazepin 2 farklı turda aynı yerde yaptığı agresif savunmadan ötürü 5 saniye zaman cezası aldı. Özellikle ikinci savunmada yanındaki Tsunoda yokmuş gibi davranıp yarış çizgisinden devam eden Mazepin rakibini pistin dışına itmiş ve finiş çizgisini önde geçmişti. Doğruyu söylemek gerekirse karar hakkında hala net bir görüşe sahip değilim. Bana göre çok ortada bir karar. Ceza doğru veya yanlış demek zor. Ama asıl olay bundan sonra başlıyor. Aldığı cezadan haberi olan ve ikincilik tabelasının önünde durması gereken Mazepin geç frene basarak (Daha sonrasında ”Frenler soğuktu o yüzden oldu.” açıklaması medya ve seyirciler tarafından çok fazla kabul görmedi.) o anda takımıyla kutlamaya giden Tsunoda’ya doğru, tabelaya aracıyla vuruyordu. Tsunoda son anda görerek, bir hamleyle tabeladan kaçıp olayı büyütmeden takımının yanına gidiyor fakat FIA’nın gözünden kaçmayan bu hareketin sonucu, bir sonraki yarış için 5 sıra grid cezası oluyordu. Olaylar burada bitmiyor maalesef. Bazı Rus taraftarların Tsunoda ile ilgili yaptığı ırkçı sayılabilecek yorumlara gülen ifadeler atması, Mazepin’in takipçileri tarafından ırkçı söyleme uğradığını dile getiren bir insana “Burası gerçek dünya.” şeklinde cevap vermesi olayları Mazepin açısından hiç iyi bir noktaya getirmedi. 

Kod adı: Tehlike

Önce Yuki Tsunoda’ya daha sonra Felipe Drugovich’e yaptığı agresif savunmalardan ötürü 5’er saniye, toplamda 10 saniye ceza aldı. Belçika’da olanlardan ders almış gibi gözükmeyen Mazepin rakiplerini yine tehlikeli konumlara düşürdü.

Gelelim herkesin tepkisini çeken, hakkında sosyal medyada hashtagler açılmasına kadar uzanan Instagram hikayesi olayına. Mazepin daha sonra silmiş olsa da bir süre hikayesinde kalan videoda, arabanın ön koltuğunda otururken bir anda arka koltuğa dönüp orada oturan bir kadının o esnada kapatmaya çalıştığı göğsüne dokunuyor ve devamında hanımefendi orta parmağını kameraya gösteriyor. Olayın ardından video silinip Mazepin özür dilese de sosyal medyada çoktan sevilmeyen bir karakter haline geldi kendisi. 

Haas takımı ciddi şekilde durumu kınasa da daha sonra yaptıkları bir açıklama ile 2021 sezonunda pilot kadrosunun daha önce belirlendiği şekilde Mick Schumacher ve Nikita Mazepin şeklinde kalacağını açıkladı. 

Revisiting Haas
Mick Schumacher ve Nikita Mazepin önümüzdeki sezon takım arkadaşı olacaklar.

Yukarda anlattıklarım, verdiğim örnekler hepsi aslında Mazepin’in ders almayan bir yapısı olduğu ve Formula 1’in itibarını zedeleyebilecek bir pilot olduğu izlenimini uyandırıyor, fakat durum her ne olursa olsun burada daha 21 yaşındaki genç bir pilottan bahsettiğimizi unutmayalım. Hala öğrenme evresinde, sadece bir pilot olarak değil hayatın diğer kısımlarında da kendini geliştirebileceği uzunca bir süre var önünde. Artık büyüklerin liginde, eğer aklını kullanırsa onlardan öğreneceği çok şey var. Buraya kadar babasının desteği sayesinde geldi ama artık burada tutunmak kendi elinde. Olumlu ya da olumsuz düşüncelerimiz ne olursa olsun bir gerçek var; Nikita Mazepin artık bir Formula 1 pilotu.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Michael Schumacher vs. Mika Hakkinen

Naomi Osaka: Naomi’nin Platformu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More