Formula 1 Kadın Pilot Adayları

Günümüzde kadın sporcuların ve kadınların yer aldığı spor müsabakalarının izlenme sayıları geçmiş dönemlere göre çok ciddi bir artış gösteriyor. 1988 Seul Olimpiyatları’nda kadın sporcuların sayısı 2194 iken bu sayının 2012 Londra Olimpiyatları’nda 4776 çıkması bunun en net örneklerinden biri. Aynı şekilde 2019 Kadınlar Dünya Kupası’nın da 993.5 milyon tekil kullanıcıya ulaşarak, 2015 yılındaki turnuvadan %30 oranında daha fazla izlenmesi ilginin gün geçtikçe arttığını göstermesi bakımından önemli. Olimpiyat ve futboldaki bu gelişmelere karşın motor sporlarında ve özellikle Formula 1’de kadın pilotlar arasında durum pek parlak değil. Formula 1’e uzanan yolda kadın sporcular maalesef gereken o son adımı atmakta zorlanıyor veya buna fırsat bulamıyorlar. Bu durumu değiştirmek isteyen FIA, “The Girls on Track” gibi genç sürücülerin belli testlerden, yarışmalardan geçtiği ve kazanan pilotun Ferrari Akademisi’nin desteği altında İtalya Formula 4 (en prestijli Formula 4 serisi) serisinde yarıştığı bir program oluşturdu. Buna göre 2019 yılında ilk sezonu koşulan ve sadece kadın sporcuların yarıştığı W Series, 2021 yılı ile birlikte Formula 1 hafta sonlarında koşulacak ve potansiyelli kadın sürücülerin göz önünde olması sağlanacak.

Lella Lombardi - Wikipedia
Lella Lombardi

25 Ağustos 1976. Bu tarih bir kadın sürücünün Formula 1’de start aldığı son gün. Formula 1’de puan almayı başaran tek kadın sürücü olan Lella Lombardi, Avusturya yarışında start alma hakkı kazanmış ve yarışı 12. Sırada tamamlamıştı. O günden sonra Formula 1 kadın pilotları arasında hiçbiri start alma hakkını kazanmayı başaramadı. Günümüze geldiğimizde ise FIA’nın uğraşları ve kadın pilotlara verilen şansların nispeten artmasıyla kırk dört yılı aşan bu bekleyiş son bulmaya yaklaşmış olabilir. Birazdan aşağıda Formula 1’e en yakın kadın pilotları inceleyeceğiz fakat şunu belirtmem gerekir; gerçekçi bakacak olursak bir iki pilot dışında maalesef kadın pilotlar hala Formula 1 koltuğuna çok fazla yaklaşabilmiş değil. Bu yönde adımlar var ve etkileri gözle görülür şekilde ortaya çıkıyor ancak ihtimaller hala çok düşük durumda. Bu ihtimallerin gün geçtikçe artmasını dileyerek Formula 1 koltuğu için en ciddi adaylardan olan bazı kadın pilotları incelemeye geçelim.  

Jamie Chadwick

Formula 1 Kadın

Yirmi üç yaşındaki Britanyalı, açık şekilde Formula 1 koltuğuna en yakın kadın pilot. Halihazırda Williams Akademi pilotu olan Jamie Chadwick genç yaşında birçok farklı seride yarışarak oldukça tecrübelendi. Karting ile kariyerine başlayan ve 2012 yılında 60 genç pilot arasından seçilerek “Ginetta Junior Championship” için burs kazanan Chadwick, özellikle ikinci yılında aldığı 5 podyum ile dikkatleri çekti. 2015 yılına gelindiğinde direksiyonuna oturduğu Aston Martin’i ikinci pilotuyla beraber Britanya GT Şampiyonası GT4 kategorisinde şampiyonluğa taşıdı. Bu şampiyonluk ile beraber Britanya GT Şampiyonası’nda şampiyon olan en genç pilot ve ilk kadın unvanlarını ele geçirdi. 2017 yılıyla birlikte tek koltuklu araç serilerine geçen Jamie Chadwick, 2018 Britanya Formula 3 Şampiyonasında kazandığı yarış ile Britanya Formula 3 serisinde yarış kazanan ilk kadın pilot oldu. W Series’in 2019 yılında kurulması ile bu seriye geçiş yapan Jamie Chadwick, altı yarışta yakaladığı beş podyum ile serinin ilk şampiyonu unvanını ele geçirdi. 2021 yılında unvanını korumak için mücadele edecek olan başarılı isim, aynı zamanda bu yıl ilk kez düzenlenen Extreme E (elektrikli 4×4) serisinde de Veloce Racing takımı adına yarışıyor. Stephane Sarrazine ile birlikte takım olarak yarışan Jamie Chadwick henüz ikinci yarıştan podyuma çıkma başarısı gösterdi. GT sınıfı, Formula 3, Extreme E derken genç yaşında birçok farklı seride yarışarak tecrübelenen ve yeteneklerini sergileyen Jamie Chadwick, hem Williams ile olan yakın ilişkileri hem de yıllardır farklı serilerde yakaladığı başarılar sayesinde Formula 1’de yarışmaya en yakın kadın pilot.  

Juju Noda

Hakkında çok fazla bilgi olmasa bile ben ikinci sırada Japon pilot Juju Noda’ya yer vermek istedim. Üç yaşında karting ile başladığı motor sporları kariyerine dokuz yaşında Formula 4’e geçerek devam eden Juju, bu yazının yayınlandığı tarih itibariyle henüz on beş yaşında. Forbes’un 2020 yılında eğlence ve spor sektörü için yayınladığı “30 under 30-Asia” listesinde kendine yer bulan Juju Noda daha on bir – on iki yaşlarında Japonya’da pist rekorları kırarak adını duyurmaya başlamıştı. 2020 yılıyla beraber kariyerine Danimarka Formula 4 serisinde devam eden Juju Noda, ilk yılında yapılan 3 yarışa da pole pozisyonunda başlayarak tek turda ne kadar hızlı olduğunu bir kez daha gösterdi. Yarışlarda sıralama turlarında ki performansını devam ettiremese de sezonu bir galibiyet ve üç podyum ile 6. tamamladı. 2021 yılı için aynı seride devam eden Juju Noda için tahminlerim bu yılın, artık bu seride geçireceği son yıl olacağı yönünde. 2022 yılıyla beraber Formula 3 yükseleceğini ve daha rekabetçi serilerde yer alacağını tahmin ettiğim Juju kesinlikle gözlerin üstünde olması gereken bir pilot. Eğer bu zamana kadar başardıklarını üzerine koyarak devam ettirebilirse kendisini ilerleyen yıllarda Formula 1 takımlarında veya akademilerinde görebiliriz. 

Maya Weug

Maya Weug is the first female driver selected to join the Ferrari Driver Academy: debut at

Babası Hollandalı, annesi Belçikalı olan Maya Weug 2004 yılında İspanya’da doğdu. İspanya ve İtalya’da başarılı karting sezonları geçiren Maya, 2019 senesiyle beraber işleri bir adım ileri taşıdı. Ünlü karting markalarından BirelArt ile iş birliği içinde olan “Richard Mille Young Talent Academy” tarafından katıldığı seçmelerde başarılı bulunan Maya Weug, 2020 senesinde altmış beş sporcunun katıldığı Avrupa Karting Şampiyonasını 17. tamamlayarak uluslararası arenada bir başarıya imza attı. 2020 yılında başına gelen en iyi şey tabii ki de bu değildi. FIA’nın “The Girls on Track” adı altında başlattığı ve kazanan genç pilotun Ferrari Akademisi altında Formula 4 İtalya’da yarışacağı etkinliği kazanan Maya Weug bir kez daha bir seçmeden başarı ile ayrıldı. Ferrari Akademisi’nde 2021 yılını İtalya Formula 4 serisinde geçiren Maya Weug, bugünlerde orta sıralarda mücadele veriyor. Çaylaklar kategorisinde ise on yedi pilot arasından 5. sırada yer alan Maya tek koltuklu serilerdeki ilk yılında fena iş çıkarmıyor. Daha konuşmak için erken gibi gözükse de Ferrari Akademisi’nde bulduğu şansı iyi değerlendirirse onun içinde işler Formula 1’e uzanan yolda oldukça kolaylaşabilir. 

Hamda Al Qubaisi

Hamda Al Qubaisi Formula 1 Kadın

Birleşik Arap Emirliği vatandaşı olan on sekiz yaşındaki Hamda Al Qubaisi, belki de şu ana kadar bize yukardaki iki pilottan (Maya Weug ve Juju Noda) daha fazla şey göstermiş olabilir. Potansiyelinin sınırlı olabileceği nedeniyle kendisine bu sırada yer bulan Hamda Al Qubaisi, asıl patlamasını 2020 BAE Formula 4 şampiyonasında yaptı. Beş sıralama seansının ilk üçünde en hızlı zamanı yaparak pole pozisyonundan başlayan Hamda, bunları sonuca çevirmekte oldukça zorlandı. Bu beş yarışta düzenlenen on dokuz ayağın on ikisinde podyuma çıkmayı başaran Hamda Al Qubaisi, üçünden de zaferle ayrıldı ve şampiyonayı dördüncü sırada tamamladı. 2021 yılına yine BAE Formula 4 serisinde başlayan Hamda, bu sefer biraz daha güçlü rakiplere karşı mücadele ederken sezonu yedi podyum ve üç zaferle yine dördüncü olarak tamamladı. En prestijli Formula 4 serisine ev sahipliği yapan İtalya’da sezona devam eden Hamda Al Qubaisi,  yukarda anlattığım sonuçlar arasından benim gözümde en önemlisine sezonun ikinci yarışında imza attı. Misano pistinde düzenlenen yarışa, yirmi dokuz pilot arasından beşinci sıradan başlayan Hamda Al Qubaisi, startla birlikte yükseldiği üçüncü sırayı yarışın sonuna kadar baskı altında kalmasına rağmen koruyarak İtalya Formula 4 serisinde podyuma çıkan ilk kadın pilot oldu. Sezonun ilk yarışında oldukça sönük kalan Hamda, Misano ile yakaladığı çıkışı umarım devam ettirebilir. Ekonomik açıdan sıkıntı çekmediğini tahmin ettiğim Hamda Al Qubaisi, bir de böyle başarıları cebine koyarsa işler onun için Formula 1 yolunda daha kolay hale gelebilir.  

Yazının geri kalanında adından söz etmek istediğim üç pilot daha var fakat bunları yukarda ki pilotlar kadar uzun tutmayacağım.

I Don't Care About Them Paying Me Millions - Tatiana Calderon - EssentiallySports
Tatiana Calderon

İlk isim Kolombiyalı Tatiana Calderon. Yıllarca Avrupa Formula 3 Şampiyonası, GP3 ve hatta 2019 sezonunda Formula 2’de mücadele eden Calderon, bana kalırsa Formula 1 şansını yavaş yavaş kaybetti. Yirmi sekiz yaşındaki Tatiana Calderon, 2018 yılından beri geliştirme pilotu veya test pilotu unvanlarıyla Alfa Romeo Formula 1 takımı bünyesinde yer aldığı için bu listede adından söz etmem gerektiğini düşündüm. Yaşının ilerlemesi ve Formula 2’de gösterdiği vasat performans, işinin çok zor olmasını düşünmemde ki temel neden. 2021 yılıyla beraber biraz daha alan değiştirerek Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’na yönelen Tatiana Calderon’u bu listede tutan tek şey Alfa Romeo ile olan bağı.

Nerea Martí | W Series
Nerea Marti

Son olarak değinmem gerektiğini düşündüğüm iki pilot da İspanyol. Önce beklentimin daha az olduğu isim 2002 doğumlu Nerea Marti ile başlayalım. Ulusal karting başarılarından sonra 2019 İspanya Formula 4 serisine yükselen Marti, burada sezonun ilk yarışından bir podyum ile ayrılarak dikkatleri çekti ve sezonun devamında aynı başarıyı yakalayamasa da puanlar almaya devam etti. 2021 yılı için W Series de yarışacak olan Nerea Marti genç yaşta bu seride yarışacak olmasından ötürü takip etmeye değer. 

Formula 1 Kadın Marta García
Marta Garcia

Marta Garcia ise adından söz edeceğim son pilot. 2000 doğumlu İspanyol Marta Garcia 2015 yılında kazandığı Karting Akademi Şampiyonluğuyla uluslararası arenada ilk başarısına imza attı. Aynı yıl İtalya’da köklü bir yarış olan ve hatta bazı kaynaklarda en eski karting yarışı olarak geçen Trofeo delle Industrie yarışını 44.sünü Christian Lundgaard (Alpine Akademi pilotu) ve Frederick Vesti’nin (Mercedes Akademi pilotu) önünde kazanmayı başardı. 2016 yılıyla beraber tek koltuklu serilere yükselen Marta Garcia, ilk yılından istikrarlı sonuçlar almaya başladı. Devamlı olarak yarıştığı serilerde bir istikrar tutturan Marta Garcia belki en yukarda saydığım pilotlar kadar saf hıza sahip olmayabilir fakat istikrar konusunda rakiplerinin önüne bile geçebilecek düzeyde. W Series’in ilk yılı olan 2019 yılında gridde yer alan Marta Garcia sezonu bir galibiyet ve iki podyum ile dördüncü tamamlayarak göz ardı edilmemesi gerektiğini kanıtladı. 

Yukarda adını geçiremediğim daha birçok başarılı ve potansiyelli kadın pilot mevcut. Ben isimleri öne çıkan veya çıkmaya daha yakın olan pilotları kısaca size tanıtmaya çalıştım. Umarım en kısa zamanda kırk dört yıllık bekleyiş sona erer ve Formula 1’de rakipleriyle tekerlek tekerleğe mücadele eden bir kadın pilot görürüz.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Stephanie Frappart: Futbolda Kadının Adı Var

Kadın ve Erkek Futbolcular Arasındaki Kazanç Farkı Tartışması

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More