Formula 1 Türkiye’de

Geçmişten Günümüze Türkiye GP ve İstanbul Park

Çok bekledik, çok özledik, çok istedik. Ve sonunda beklenen oldu. Formula 1 tam 9 yıl sonra ülkemize geri döndü. Dünyanın en büyük motor sporları organizasyonu olan Formula 1, geçtiğimiz sene pandemi dolayısıyla geç başladı. Bununla beraber planlanan takvimden birçok pist listeden çıkarıldı. Yerine eklemeler yapmak için F1 yönetimi arayışa geçti. Bizleri ise küçük bir heyecan sarmıştı. “Acaba?” diyerek bir ümit gelecek haberi bekliyorduk. Ve beklenen o haber geldi. Formula 1 yönetimi tam 9 yıl aradan sonra yarışın İstanbul Park’ta yapılacağını açıkladı. Bunun heyecanı henüz üstümüzdeyken Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, biletlerin dip fiyattan satılacağını duyurdu. Biletlerin satışa çıkmasının ardından site kilitlendi, sistemler çöktü, insanlar saatlerce (Başta şahsım olmak üzere) telefonların başından kalkmadı. 100.000’e yakın bilet satıldı. Aradan belli bir zaman geçti ve bu pandemi dolayısıyla yarışların seyircisiz yapılacağı açıklandı. Bütün biletler iade edilirken içimizde buruk bir hüzün oldu. Neyse, F1 ülkemize tekrar geldi ya o yeter bizim için.

2021 yılında ise sezon başı takviminde yer almadık. Pandemi sürecinin devam etmesinden dolayı Haziran’daki Kanada GP takvimden çıkarılmış, yerine biz dahil edilmiştik. Ancak İngiltere’nin kırmızı listesinde yer aldığımız için yeniden takvimin dışında kalmıştık. Bu devasa duygu değişiminin arasında Singapur GP’nin takvimden çıkarıldığını öğrendiğimizde yine içimizi ümit kaplamıştı. Vaka sayılarındaki düşüş sebebiyle önümüzde herhangi bir engel bulunmamaktaydı. Haziran’ın sonunda yapılan açıklamayla Türkiye GP’nin Singapur’un yerine geldiği resmileşti! Tabi yine iptal olur korkusuyla diken üstündeydik. Eylül’de yapılan planlamalarla yarışın gerçekleşeceği kesinleşti ve yüreğimize su serpildi. Geçen senenin aksine bu sene tribünler de pistte yer alacak. Kalıcı olması dileğiyle diyor ve Plase Dergisi olarak emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

İSTANBUL PARK

İstanbul Park’ın temeli 2003 yılında atılmıştır. İlk başta adı “İstanbul Speed Park” olmak istense de toplumun Türkçe duyarından dolayı adının İstanbul Park olmasına karar verilmiştir. 250 milyon dolara mal edilen bu pistin tasarımcısı ve mimarı Alman Hemann Tilke’dir. Tilke bu pisti, 5338 metre uzunluğunda tasarlamıştır. Saat yönünün tersine doğru mücadele edilen bu pistte 6 sağa, 8 sola olmak üzere toplam 14 viraj bulunmaktadır. İçerisinde 4 virajın birleşiminden oluşan dünyaca ünlü “8. Viraj” olması sebebiyle pilotların mücadele etmekten çok zevk aldığı bir pist haline gelmektedir. Start-finish düzlüğü mesafesi 655.5 metre olup pistteki en uzun düzlük 720 metredir. İnişli çıkışlı bir yapıya sahip olan İstanbul Park’ta maksimum boyuna eğim %8.145’tir.

150.000’den fazla seyirci kapasitesi olan bu pistin açılışı 21 Ağustos 2005 tarihinde Türkiye’deki ilk Formula 1 yarışıyla yapılmıştır. 7 yıl aktif olarak F1 yarışlarına ev sahipliği yapmıştır. Formula 1’in yanı sıra 2005-2007 arası olmak üzere 3 kez MotoGP yarışı düzenlenmiştir. DTM, WTCC, FIA GT ve LMES gibi yarışlara da kısa süreli ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde isim hakkı ve işletmeden dolayı Intercity İstanbul Park olarak adlandırılmaktadır.

Formula 1 Türkiye

Türkiye’de F1’in ilk kez düzenlendiği 2005 yılından bu yana toplam 8 yarış gerçekleşti. Çok farklı olaylar yaşandı. 8. virajımızla pilotlar dahil olmak üzere tüm dünyayı mest ettik. Gelin hep birlikte geçmişten günümüze Türkiye GP yarışlarına bakalım.

2005 TÜRKİYE GP

Ülkemizde gerçekleşen ilk F1 organizasyonudur. Sezonun 14. yarışı olarak gerçekleştirildi. Raikkönen ve Alonso savaşı burada da tam gaz devam etti. Pole pozisyonunu Kimi Raikkönen aldı. Fisichella Renault ile 2. sırayı alırken takım arkadaşı Alonso 3. sırada yarışa başlayacaktı. Kalkışın ardından pole’deki avantajını koruyan Raikkönen bunu yarış sonuna kadar götürdü ve İstanbul’da kazanan tarihteki ilk pilot oldu. Kürsünün 2. basamağını şampiyonadaki rakibi Fernando Alonso alırken son basamağı ise aynı zamanda yarıştaki en hızlı turu elde eden McLaren pilotu Juan Pablo Montoya aldı. Webber, Massa, Heidfeld, Albers ve Michael Schumacher ise yarış dışı kalan isimler oldu. Sezonu Alonso, Raikkönen’in önünde şampiyon olarak bitirdi.

2005 Podyumu: Alonso, Raikkönen ve Montoya

2006 PETROL OFİSİ TÜRKİYE GP

Yapılan ilk yarışın ardından geniş bir kitle tarafından ilgi İstanbul’a çekildi. Bu sene yarış Petrol Ofisi sponsorluğunda gerçekleşti. Sezonun 14. yarışı olarak gerçekleştirildi. “İstanbul’un Sefiri” olarak da tabir ettiğimiz Felipe Massa, Ferrari’de ilk senesinde burada pole pozisyonunu elde etti. Takım arkadaşı Schumacher 2. sırayı alırken şampiyonada rekabet içinde olduğu Alonso 3. sırayı aldı. Startla beraber pole’deki avantajını koruyan Massa hem İstanbul’da hem de Ferrari’de ilk galibiyetini aldı. Yarış içinde birçok kez yan yana gelseler de bitiş çizgisinde Alonso, Schumacher’in 0.1 saniye önünde 2. sırayı elde etti. Geçen sene burada ilk yarışı kazanan Raikkönen’le birlikte Monteiro, Liuzzi, Yamamoto, Rosberg, Sato ve Albers yarışı tamamlayamadı. Yarış sonrası uzun süre gündemi meşgul eden bir olay yaşandı. Podyumda ödülü dönemin KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın vermesi Rum Kesimi ve birkaç Avrupa ülkesi tarafından kınandı. Yapılan incelemeler sonrası FIA, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’na 5 milyon dolar ceza verdi. Sezonu Alonso, Schumacher’in önünde şampiyon olarak bitirdi.

2006 Podyumu: Alonso, Massa ve Schumacher 

2007 PETROL OFİSİ TÜRKİYE GP

Sezonun 12. yarışı olarak gerçekleştirildi. Bu sezonda çok kritik değişiklikler oldu. Alonso McLaren’e giderken yanına çaylak pilot Lewis Hamilton verildi. Ferrari ise Schumacher’in emeklilik kararı sonrası Raikkönen’i transfer etti. Bu pisti çok seven Massa, bu sene de pole pozisyonunu elde etti. Kendisini McLaren’in çaylak sürücüsü Hamilton takip ederken gridde 3. sırayı Kimi Raikkönen aldı. Startın ardından pole’den iyi bir kalkış yapan Massa bu avantajını yarış sonuna kadar korudu ve 2007 Türkiye GP’yi ilk sırada bitirdi. Takım arkadaşı Raikkönen 2. sırada yer alırken Alonso 3. sırada yarışı tamamladı. Alonso İstanbul’da gerçekleştirilen ilk 3 yarışın tamamında podyuma çıkmış oldu. Geçtiğimiz senelerin aksine bu sene çok az kişi yarış dışı kaldı. Webber 9. turda hidrolik sorunuyla yarış dışı kalırken Sutil 53. turda yakıt sorunu sebebiyle yarış dışı kalan diğer isim oldu. Ferrari’de ilk sezonunu geçiren Kimi Raikkönen, 2007 yılını şampiyon olarak tamamladı.

2007 Podyumu: Raikkönen, Massa ve Alonso

2008 PETROL OFİSİ TÜRKİYE GP

Diğer sezonların aksine takvimde öne çekilip sezonun 5. yarışı olarak düzenlenmiştir. Sezon başında Alonso tekrar Renault takımına dönüş yaptı. Ferrari pilotu Felipe Massa, burada üst üste 3. pole pozisyonunu elde etti. McLaren pilotları arkasından sıralanırken bunlardan Kovalainen 2, Hamilton ise 3. sırada yer aldı. Massa pole avantajını yarış içinde de kullanarak aynı zamanda buradaki üst üste 3. galibiyetini almış oldu. Kendisini McLaren pilotu Hamilton takip ederken Raikkönen kürsünün son basamağını almış oldu. Alonso ise ilk kez İstanbul’da podyum dışı kaldı. Fisichella, Nakajima ve Bourdais yarış dışı kalan isimler oldu. Sezonu McLaren pilotu Lewis Hamilton şampiyon olarak bitirdi.

2008 Podyumu: Felipe Massa

2009 ING TÜRKİYE GP

3 sezonluk Petrol Ofisi sponsorluğunun ardından bu yıl sponsorluk için ING ile anlaşma sağlandı. Sezonun 7. yarışı olarak düzenlenmiştir. Red Bull’da ilk senesini geçiren Sebastian Vettel, sıralama turlarında gösterdiği üstün performansla pole pozisyonunu almayı başardı. Kendisini Brawn pilotları takip etti. Bunlardan Jenson Button 2. olurken Barrichello 3. sırayı elde etti. Pole avantajını kullanamayan Sebastian Vettel, yarışı 3. sırada bitirirken 4. sıradan başlayan takım arkadaşı Webber kürsünün 2. basamağını aldı. Kalkış sonrası agresif ataklarla Vettel’i geride bırakan Jenson Button ise 2009 Türkiye GP’yi kazanan isim oldu. İstanbul’da son 3 yarış galibi Massa ise bu yarışı 6. bitirebildi. Barrichello ve Fisichella yarış dışı kalan isimler oldu. Sezonu kariyerinin ilk ve tek şampiyonluğunu alan Jenson Button zirvede bitirdi.

Formula 1 Türkiye'de
2009 Podyumu: Webber, Button ve Vettel

2010 TÜRKİYE GP

Bu sene yaşanan anlaşmazlıklar ve plansızlıktan dolayı yarış, isim sponsoru olmadan gerçekleştirildi. Sezon öncesi büyük değişimler yaşandı. Fernando Alonso Ferrari’ye giderken Michael Schumacher, yeni kurulan Mercedes takımıyla F1’e dönüş yaptı. Raikkönen ise Formula 1’e ara verdiğini açıkladı. Kafa kafaya giden sıralama turlarının ardından Red Bull pilotu Mark Webber pole pozisyonunu elde etti. Kendisini Hamilton takip ederken 3. sırayı Sebastian Vettel aldı. Pole’deki avantajını kullanamayan Webber, takım arkadaşı Vettel’le yaptığı kaza sonucu 3. sıraya kadar geriledi ve yarışı burada tamamladı. Vettel bu kazadan dolayı takım arkadaşına çok sinirlendi. Button 4. sıradan yükselip yarışı 2. bitirirken 2010 Türkiye GP’yi kazanan isim Lewis Hamilton oldu. Trulli, Kovalainen, Vettel ve Bruno Senna yarış dışı kalan isimler oldu. Kariyerinin ilk şampiyonluğunu alan Red Bull pilotu Sebastian Vettel sezonu zirvede bitirdi.

2010 Podyumu: Button, Hamilton ve Webber 

2011 DHL TÜRKİYE GP

Bu sene yarışın sponsorluğunu DHL üstlendi. Aynı zamanda ülkemizde gerçekleştirilen son Formula 1 yarışıdır. Sıralama turlarında Sebastian Vettel, rakiplerine kurduğu bariz farkla pole pozisyonunu elde etti. Kendisini takım arkadaşı ve geçtiğimiz sene burada büyük bir kaos yaşadığı Webber takip ederken 3. sırayı Nico Rosberg aldı. İlk çizgiden kalkmanın avantajını kullanan Red Bull’lar bu kez takımı ve kendilerini riske atmadılar ve dengeli bir yarış geçirdiler. Vettel yarışı 1. tamamlarken takım arkadaşı Webber 2. sırada bitirdi. Podyumun son basamağını ise Ferrari pilotu Alonso aldı. Sadece Paul di Resta yarış dışı kalırken Time Glock yarışa başlayamadı. Sezonu Red Bull pilotu Sebastian Vettel şampiyon olarak tamamladı.

2011 Podyumu: Webber, Vettel ve Alonso.

2020 DHL TÜRKİYE GP

2020 podyumu: Vettel, Hamilton ve Perez.

2011’deki son yarışın sponsoru olan DHL, 2020 yılı için de bu görvi üstlendi. 9 yıllık hasretin ardından yoğun yağışta geçen sıralama turlarında büyük sürprizler yaşandı. Racing Point pilotu Lance Stroll, yağmur altında kariyerinin ilk pole pozisyonunu elde etti. Sürpriz bununla sınırlı değildi. Harika bir sezon geçiren bir diğer Racing Point pilotu Sergio Perez de 3. sırayı alarak İstanbul’da Lawrence Stroll’un yüzünü güldürdü. Pazar günü de yağış dinmedi ve ıslak zeminde kıyasıya bir mücadele gerçekleşti. Bol aksiyonlu bu yarışı Lewis Hamilton, tam 49 tur lastik koruyarak zirvede bitirdi ve kariyerinin 7. şampiyonluğunu elde etti. Racing Point’te Perez 2. sırayı alırken, son 2 virajda yaptığı atakla takım arkadaşını geçen Vettel kürsünün son basamağına çıktı.

* * *

TÜRKİYE GP’DEN KARELER

Ferrari Türkiye Formula 1
İstanbul’da Ferrari dublesi
Ferrari 2006
Çekim sonrası yolda kalan Alpha Tauri ekibi
Button’ın hamam hatırası
Alpha Tauri ve Galata Kulesi
Coulthard’ın gösteri sürüşü sırasında geçtiği köprüden yediği ceza :)
Hamilton’un Türkiye özel tulumu
Formula 1 Türkiye
Boğazda Tavla. Gasly ve Albon
Formula 1 Galata
Alfa Romeo 2020 İstanbul Posteri
Formula 1 Türkiye
Ferrari 2020 İstanbul Posteri

Türkiye’nin en iyi Formula 1 podcast’i Parabolica‘da da elbette İstanbul konuşuldu;


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Formula 1 Sprint Yarışı ve 2022 Değişimleri

Michael Schumacher: Formula 1’in Kırmızı Efsanesi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More