Ferguson’un Adamları

Manchester United'ın Sir Alex Ferguson döneminde altyapıdan çıkan önemli oyuncular.

Sir Alex Ferguson, Manchester ile geçirdiği başarılı yıllar boyunca sadece kupalar kazanmadı. Otuz yıla yakın süren Manchester kariyerinde pek çok genç oyuncuyu da futbola armağan etti. İşte o isimlerden bazıları;

 

David Beckham

Unutulmaz İngiliz futbolcu efsanesi olduğu MANU altyapısına 1991 yazında Tottenham altyapısından transfer oldu. 3 sene boyunca Manchester altyapısında top koşturan Beckham 1995’in Ocak ayında Preston’a kiralık gitti. Preston’da pek fazla kalmayan Beckham 1995’in Mart ayında takıma geri döndü. David Beckham altyapılar da dahil MANU’da 12 sene ter döktükten sonra efsanesi olduğu kulüpten 2003 yazında Real Madrid’e transfer olarak ayrıldı.

Ryan Giggs

Galli efsane orta saha oyuncusu Manchester United altyapısına bir diğer Manchester ekibi olan Manchester City’den 1987 yılının Kasım ayında transfer oldu. MANU altyapısında 4 sene ter döken Giggs 1991 yazında A takıma katıldı. Profesyonel futbol hayatının tamamını United’da geçiren ve Ferguson’un gözdelerinden Giggs futbolu 2014 yazında MANU’da noktaladı.

Paul Scholes

İngiliz maestro Manchester altyapısına 1994 yazında dahil oldu. Profesyonel kariyerinin tamamını United’da geçiren Paul Scholes tıpkı Giggs gibi oynadığı süre boyunca Ferguson’un vazgeçilmeziydi. 2013 yazında futbolu MANU’da bıraktı.

Gary Neville

İngiliz sağ bek 1994 yazına kadar MANU altyapısında top koşturdu. 1994’de A takıma geçiş yapan Neville futbol hayatının tamamını MANU’da sürdürerek 2011 yılının şubat ayında futbolculuk kariyerine MANU’da son verdi.

Phil Neville

Gary Neville’in kardeşi olan Phil Neville abisi gibi MANU altyapısında ter döktü. 1994’de A takıma yükselen Phil 11 sene boyunca MANU A takımında top koşturdu. 2005 yazında Everton’a transfer olarak takımdan ayrıldı.

Paul Pogba

Günümüzde de Manchester United forması terleten Pogba, MANU altyapısına 2009 yazında Le Havre altyapısından transfer oldu. 2 sene boyunca MANU altyapısında top koşturan Pogba 2012’nin Ocak ayında A takıma yükseldi; ancak istenileni verememesi, nedeniyle 2012 yazında bedelsiz olarak Juventus’a transfer olarak takımdan ayrıldı. 2016 yazında Juventus’dan 105 mil.€ gibi rekor bir ücretle tekrardan MANU’ya transfer oldu ve hala bu forma için ter dökmeye devam ediyor.

Jesse Lingard

Pogba gibi o da hala Manchester forması terletiyor. MANU altyapısına 2008 yılında girdi. 2012 yazında A takıma yükseldi. 2015 yılına kadar kiralık olarak başka takımlarda top koşturan Lingard 2015 yılından beri MANU’da düzenli olarak oynamaya devam ediyor.

Danny Drinkwater

Günümüzde Chelsea’nin oyuncusu olan Drinkwater futbola MANU altyapısında başladı. 2008 yılında A takıma yükselen Drinkwater MANU kariyerinin tamamını başka takımlarda kiralık olarak geçirdi ve 2012’nin Ocak ayında Leicester City’e transfer olarak takımdan ayrıldı.

Danny Welbeck

Futbola MANU altyapısında başlayan Welbeck 2008 yılında A takıma yükseldi. MANU kariyerinin çoğunluğunu başka takımlarda kiralık olarak geçiren Welbeck 2014 yılında MANU’nun ezeli rakibi Arsenal’e transfer olarak takımdan ayrıldı.

Johnny Evans

Günümüzde Leicester City’nin oyuncusu, 2006’ya kadar MANU altyapısında ter döktü 2006 yazında A takıma katılan Evans 2008’e kadar başka takımlarda kiralık olarak geçiren Evans 2015’e kadar MANU’da kaldı. 2015 yazında West Brom’a transfer olarak takımdan ayrıldı.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

İngiliz Biraderler: Gary ve Phil Neville

Thierry Henry: Plase Tanrısı

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More