EURO 2020 Final: İtalya-İngiltere Maç Analizi

Euro 2020 Final karşılaşması, günlerdir Avrupa Şampiyonası ile yaşayan futbolseverler için heyecanın doruk noktasıydı. İtalya ve İngiltere’nin Wembley’de oynadığı maçın son düdüğünde futbol evine değil, Roma’ya dönmeyi tercih etti.

BAŞLANGIÇTAKİ TERCİHLER

Turnuva boyunca iki takımın da sergilediği oyun tarzları finale gelindiğinde bariz bir şekilde belliydi. İtalya, toplu oyunu tercih ederek set hücumları ile stratejisini kurgularken, İngiltere daha kapalı bir anlayışla takımca savunma yapıp, kazandığı toplarla geçiş oyunları üzerinden şans yaratıyordu. İki teknik adam da turnuva boyunca sergiledikleri oyunlarından vazgeçmediler ve buna uygun kadrolarıyla sahaya çıktılar.

MANCİNİ’NİN İTALYASI

Mancini EURO 2020 Final maçına, çeyrek finalde sakatlanan Spinazzola haricinde ilk on birini koruyarak başladı. Emerson, Spinazzola yerine sol bekte görev aldı. Turnuvanın genelinde olduğu gibi İtalyan teknik adam topu alarak set hücumlarıyla oynamayı planladı.

Euro 2020 Final

SOUTHGATE’İN İNGİLTERESİ

İngiltere ise son 16 turu ve çeyrek final maçlarının aksine 3’lü savunmayla sahadaydı. Daha düşük profilli takımlara karşı 4’lü savunmayı tercih eden Southgate, İtalya karşısında tercihini 3’lüden yana kullandı. 3’lü savunmadaki kanat beklerinin 4’lü savunmaya karşı yarattığı eşleşme probleminden dolayı Southgate, özellikle çizgilerde geçiş hücumlarında hızlarıyla fark yaratabilecek Trippier ve Shaw’a şans verdi.

Euro 2020 Final

İLK YARI

İlk düdük geleli henüz iki dakika olmuştu ki İngiltere bir geçiş hücumuyla sürpriz şekilde 2. dakikada golü buldu. Golün oluşumu bir bakıma İngiltere hücum planlarının özeti niteliğindeydi:

Derine gelerek markajdan kurtulan Kane, Shaw’dan topu alarak sağ kanattan koşuya başlayan Trippier’e oynadı. Bu sırada merkeze hareketlenen Sterling rakip stoperleri oyalarken, atağı başlatan Shaw sağ kanattan bindirmeye başladı.

Trippier ceza sahasına yaklaşınca Walker, çizgiye bindirerek Emerson’u da yanında götürdü ve Trippier’in önünü açtı. Chiellini, Emerson’nun kademesine gidince ceza sahasında oluşan boşluktan dolayı Di Lorenzo, Bonucci’ye yaklaştı. Böylece arka direkte boş kalan Shaw, net bir vuruşla İngiltere’yi öne geçirdi.

Luke Shaw'dan tarihe geçen gol

Bu golle beraber Euro 2020 Final maçında iki teknik adamın planları daha da sivrileşti. İngiltere, ilk golü bulmasıyla maç öncesinde planladığı kontra oyununu daha kapalı bir savunmayla oynamaya başladı. Buna karşın İtalyanlar da daha fazla kapanan İngiltere savunmasını aşmak için daha kalabalık set hücumlarına başvurmak zorunda kaldı.

Mancini, kapanan İngiltere savunması aşabilmek için turnuva boyunca uyguladığı set kurgusuna sadık kaldı: Emerson sol çizgiden, Chiesa sağ çizgiden genişliği sağladı. Ceza sahasında Immobile santrafor olarak bulunurken, Emerson’un çizgiye bindirmesiyle Insigne sol iç koridora, Barella da sağ iç koridora yaklaştı. Orta sahada Veratti-Jorginho ikilisi top dağıtırken, Chellini-Bonucci-Di Lorenzo geride üçlü savunma hattını kurarak İngiltere’nin geçiş hücumlarını engellemeye çalıştı.

Euro 2020 Final

Southgate, İtalya’nın set kurgusuna sıkı bir savunma kurgusu ile cevap verdi: 3 stopere ilave olarak 2 kanat beki ile geride 5’li bir hat kurarak ceza sahasını kapattı. Bu 5’li orta sahada Sterling – Rice – Phillips – Mount dörtlü hattıyla yoğunluk sağlayarak İtalyanların alan yaratmasını zorlaştırdı.

İngiltere merkezi sıkı kapatınca İtalya yerden paslarla gelmekte zorlandı. Çizgiye yöneldiğinde ise yapılan ceza sahası ortaları, rakibin uzun üç stoperine karşı anlamsız kaldı. Böylece İtalya’nın set hücumundaki üretimi oldukça düştü. Bu yüzden İngiltere savunmasını az adamla yakalamak zorunda kaldılar. İtalya için rakip kaleye nadiren çok adamla giden İngiltere’yi eksik yakalamanın tek yolu, ön alanda pres yaptıklarında presi kırabilmekti…

Ön alan karşılamasını İngiltere pozisyonlara göre iki farklı şekilde kurguladı:

  1. İtalya’nın Donnarumma ile başlayan oyun kurulumlarında sert bir ön alan baskısı vardı. Merkezde Kane, kanatlarda Mount ve Sterling, arkalarında Phillips ve zaman zaman Rice’ın da katılmasıyla önde sert basan İngilizler, İtalya’nın geriden oyun kurmasını engelledi ancak Immobile’ye atılan uzun toplarla bu presi kırılabileceğinden öndeki sert baskı risk içeriyordu. Southgate 1-0’lık üstünlüğü de almışken bu yapıyı kullanmayı fazla tercih etmedi.
  2. İngiltere riskli sert baskı yerine, aynı düzende konumlanan Kane – Sterling – Mount – Phlips dörtlüsüyle İtalya orta sahasını markaja alarak İtalyanların atak tazelemesini geciktirdi. Böylece İngiltere savunması nefes alma fırsatı buldu.

Euro 2020 Final

İngiltere’nin yerleşik katı savunmasında birkaç pozisyon üretebilen İtalyanlar, İngilizlerin nadiren yaptığı sert baskı sırasında oluşan boşlukları da değerlendiremeyince, onlar adına ilk yarıdaki üretim tam olarak istenilen düzeye gelmedi. Böylece Euro 2020 Final maçında devreye İngilizlerin 1-0’lık üstünlüğüyle girildi.

İKİNCİ YARI

İkinci yarıya iki teknik adam da değişiklik yapmadan başladı. Set kurgusu benzer şekilde devam eden Mancini’ye, Southgate kalabalık savunmasıyla cevap vermeye devam etti. İki takımın da oyun kurguları değişmesiyle doğal olarak oyun da aynı kaldı. 54. Dakikada Mancini, Barella ve Immobile’nin yerine Cristante – Berardi ikilisini sahaya sürerek oyuna ilk dokunuşunu yaptı.

Oyuncu değişiklikleri ile beraber İtalya set hücumunda farklı bir dizilişe geçti. Emerson yine sol çizgiden genişlik sağlarken Chiesa sol iç koridora yaklaştı. Insigne en uca geçerek sahte dokuz görevini üstlendi. Cristante sağ iç koridor yakınlarında konumlanırken, Berardi sağ çizgiye geçti. Veratti – Jorginho ikilisi orta sahadaki yerini korurken Chiellini ve Di Lorenzo atağa daha fazla destek vermeye başladı.

Euro 2020 Final

Bu yapı sayesinde Chiesa kaleye daha yaklaştı ve skorer özelliğini gösterme fırsatı buldu. Insigne sahte dokuz rolüne bürünerek orta sahadaki hareketliliği ve yaratıcılığı arttırdı. Chiellini ve Di Lorenzo’nun atağa destek vermesiyle Sterling ve Mount savunmada daha gömülü kaldılar.

Tabii bu yapı İtalya’nın arkada çok fazla alan vermesine de sebep oldu. Chiellini – Bonucci ikilisinin yaşlarını düşününce İngiltere’ye karşı bu büyük bir riskti. Buna rağmen Mancini ve ekibi aldıkları riskin karşılığını akan oyunda olmasa da 67’de gelen duran top golüyle aldılar.

Euro 2020 Final

Golden sonra riskli set hücumu yapısından vazgeçen Mancini, eski kurgusuna dönerek toplu oyununa devam etti ancak artık biraz daha temkinliydi. Southgate ise yaptığı Saka ve Henderson değişikliklerine rağmen 70. dakikaların sonlarına kadar toptan feragat etmeye devam eti.

80. dakikalarda İtalyanlarda yorgunluk belirtilerinin başlamasıyla Premier Lig’in yüksek temposuna alışık İngiliz oyuncular fizik kalitelerini göstermeye başladılar. Chiesa ve Insigne’nin de çıkmasıyla İngiltere maçın son dakikalarında toplu oyunu hatırladı ancak kalan süre galibiyet için kimseye yetmedi.

UZATMALAR VE KUPA

Uzatmalarda İngiltere topu doksan dakikaya nazaran biraz daha fazla aldı. Bu durumda iki takımın arasındaki fizik kalite farkı etkili olabilir. Ayrıca bunda Mancini’nin oyuna sürdüğü oyuncuların set hücumuna yatkın olmayışlarının etkisi de yok değildi. Oyundaki rollerin bir nebze değişmesiyle savunmaya çekilen İtalya, rakibini üstüne çekmeye çalışırken ilerideki Bernardeschi – Belotti – Berardi üçlüsüyle hızlı hücumlarla şans bulmayı denediler. Ancak Insigne, Barella ve Verratti’nin eksikliğinde merkezde düşen pas kalitesi sebebiyle İtalyanlar net fırsatlar üretemediler. Turnuva boyunca topsuz oyun kurgusu çizen İngilizler de yaratıcı oyuncularının kulübede kalması sebebiyle set hücumunda çok üretken olamayınca maç penaltılara gitti.

Penaltılarda Sancho, Rashford, Jorginho gibi sürpriz isimler penaltıları kaçırdı. Son penaltıda Saka, İtalyan kaleci Donnarumma’yı geçemeyince İtalya, Avrupa’nın en büyüğü oldu. Wembley’de İngilizler adına yine hüsran vardı.

Milli takımlar düzeyindeki büyük turnuvalar yıllarca dönemin trend oyun anlayışlarını bizlere göstermiştir. Bu turnuvalar içinde bulundukları dönemin popüler oyununu bizlere sunarken aynı zamanda geleceğe dair de fikirler verir. Birkaç yıldır futbola damga vuran tempolu geçiş oyunu belki de yerini, daha net çizgilerle ayrılan savunma ve hücum oyunlarına bırakıyordur. Geçiş oyunlarındansa set hücumlarını tercih eden İtalya’nın kupayı alması bu anlamda bize bir ipucu verebilir.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

EURO 2020: 11 Şehir, Tek Turnuva

Türkiye Euro 2020: Başarısızlığın Anatomisi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More