HAMBURG DÜŞTÜ, SAYAÇ DURDU!

Bundesliga’nın kuruluşunda yer alan takımlardan olan yani gerçek manada Almanya’nın en köklü kulüplerinden biri Hamburg. 29 Eylül 1887 tarihinde kuruldu ve “Bundesliga’nın Dinozoru“ şeklinde adlandırılıyor. Hamburg, yeni neslin nezdinde çok başarılı bir futbol kulübü olmasa da mazisi başarılar ile dolu. 

Bundesliga kurulmadan önce üç kez ve Bundesliga kurulduktan sonra da yine üç kez olmak üzere toplam altı kez Almanya Şampiyonluğu var. Ayrıca üç kez de Almanya Federasyon Kupası’nı kazandı. Resmî bir şampiyonluk olmasa da sezon öncesi “Lig Kupası“ adı altında düzenlenen turnuvalarda da iki şampiyonluğa sahip olduklarını hatırlatmakta fayda var. Uluslararası alanda da 1977 yılında o zamanki adıyla Avrupa Kupa Galipleri Kupası’nı kazanan kulübün en büyük başarısıysa 1983 yılında elde edilen ve bugünkü Şampiyonlar Ligi’ne tekabül eden Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonluğu oldu. 

Son yıllarda mazisini arasa da köklü kulüp olma özelliğini pek tabii koruyan Hamburg’un stadındaki meşhur sayaç onların kaç yıldır Bundesliga’da olduğunu simgeliyordu.

Ancak 12.05.2018 tarihinde Hamburg evinde M.Gladbach’ı 2-1 mağlup etmesine rağmen düşme hattındaki rakibi Wolfsburg’un da Köln’ü mağlup etmesi ile “Bundesliga’nın Dinozoru“ Bundesliga’nın kuruluşundan bugüne geçen 55 yıl içerisinde ilk kez küme düştü. Hamburg’un bu küme düşme maçı kolay sonlanmadı. Kale arkasındaki taraftarların sahaya meşale atması ve sahaya girmesi sonucu oyun durdu. Polis olaylara müdahale etti.Olayların sona ermesinin ardından hakem Felix Brych oyunu önce başlattı ardından da sona erdirdi. Böylece Hamburg’un 55 yıllık  Bundesliga macerası sona ermiş oldu ve sayaç durdu. Futbol bu; ileride ne olur bilinmez, belki bir gün geri çıkarlar ama maalesef o sayaç sıfırlandı bir kere. 55 yıl sayan sayaçtan ise geriye işte bu görüntü kaldı:

 

 

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More