SATILIK HATIRALAR!

İngiliz futbolunun ikonik stadyumunun kaderi yakında belli olacak...

İngiliz futbolseverler için Buckingham Sarayı ile eş değer bir öneme sahip stadyum, dünya futbol tarihi için de önemli bir yere sahip.“Oyuncu olarak en büyük pişmanlığım hiçbir zaman futbolun katedralinde oynayamamış olmamdır.”

Pele, 2014 yılında katıldığı bir televizyon programında bu cümleyi, ikonik ikiz kuleleri ve fantastik mazisiyle ünlü İmparatorluk Stadyumu -bir başka ismiyle Wembley– için söylemişti. 2003 ve 2007 yılları arasında küllerinden yeniden doğan ve İngiliz futbolseverler için Buckingham Sarayı ile eş değer bir öneme sahip stadyum (çoğu futbolsever “futbolun Kâbe’si” olarak nitelendirir) sadece İngilizler için değil, dünya futbol tarihi için de önemli bir konuma sahip.

Buradan itibaren yazılanları paylaştığım şarkıyı dinleyerek okumanızı ve tarihe o şekilde tanıklık etmenizi naçizane tavsiye ederim.

Bugünlerde İngiliz spor basınında tartışmalara konu olan olay, Wembley‘in Amerikalı iş adamı Shahid Khan’a muhtemel satışı. Shahid Khan aynı zamanda EPL’den (İngiltere Premier Ligi) FC Fulham ve NFL’den (Amerikan Ulusal Futbol Ligi) Jacksonville Jaguars kulüplerinin sahibi. Kulislerde konuşulan ise Khan’ın Wembley’i satın alarak NFL hakkını Londra‘ya taşımak istediği. Birkaç ay içerisinde olumlu ya da olumsuz bir şekilde sonuçlanması beklenen alışverişin İngiliz spor kamuoyunu bir hayli meşgul ettiği konusu ise yadsınamaz bir gerçek.

Modern futbolun anavatanı olarak görülen ada ülkesinde, FA’in (İngiltere Futbol Federasyonu) başı uzun zamandır Wembley ile dertte. 2007 yılında yenilenen ve Avrupa’nın Camp Nou’dan sonraki en yüksek kapasiteli stadyumu unvanının sahibi olan Wembley‘in maliyetinin 757 milyon £ gibi bir bedeli bulmuş olması, dünyanın en zengin futbol ülkesi olmasına rağmen ülkedeki tesis ve altyapı eksiklikleri sebebiyle eleştirilen FA’in başını devamlı ağrıtan bir başka neden.

Altyapı yetersizliğinden dem vurmuşken, İngiltere’nin ezeli rakiplerinden Almanya’nın sahip olduğu tesislerle bir kıyaslama yaptığımızda eleştirilerin pek de haksız olduğunu söyleyemeyiz. Zira 2014 yılında açıklanan istatistiklere göre Almanya’da halkın kullanımına açık ve her kategoride yüksek standartlarda hizmet veren 3735 futbol tesisi bulunurken, bu sayı İngiltere‘de sadece 639 idi.

Wembley‘in olası satışının 600 milyon £ civarı bir bedele gerçekleşmesi beklenirken, elde edilen gelirin FA tarafından ülkedeki altyapı ve tesisleşme faaliyetlerine harcanacağı ilan edilse de, stadyumun halka ait olduğu düşüncesinde olan İngilizler muhtemel satışa karşı çoktan harekete geçmiş durumdalar. İngiliz futbolunun veteran simalarının öncülüğünde ilerleyen satış karşıtı kampanyaların başarıya ulaşıp ulaşamayacağını ise zaman gösterecek.

Peki nedir bu hepimizin adını defalarca duyduğu ama hakkında çok az bilgiye sahip olduğu Wembley’in özelliği? Hemen bir genel kültür turuyla bilgi açlığınızı gidereyim.

  • Wembley, unutulmaz anılara ev sahipliği yapmış bir stadyum; İngilizler 1966 yılında Batı Almanya karşısında elde edilen tek Dünya Kupası şampiyonluğuna bu statta ulaşmışlardı.
  • İngiltere’nin ev sahipliğinde geçen ve ilk defa bir sportif organizasyon sonrasında politik iltica olayıyla karşılaşılan 1948 Yaz Olimpiyatları‘nın önemli bir bölümü Wembley Stadyumu’nda gerçekleşmişti.
  • Wembley Stadyumu halen dünyanın en büyük beşinci, Avrupa’nın ise en büyük ikinci stadyumu olma niteliğini taşıyor.
  • İngiliz futbolunun simgesi olan stadyum; 78 FA Cup finali, 6 Avrupa Kupası finali, 1966 Dünya Kupası ve 1996 Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yaptı.
  • Futbolun yanı sıra köpek yarışlarından, hokey ve rugby sporlarına birçok farklı alanda karşılaşmaların oynandığı bir spor kompleksi.
  • Queen (1986), Rolling Stones (1990) ve Michael Jackson (1988) gibi şov ve müzik dünyasının önemli isimleri burada unutulmaz konserler verdiler.
  • Wembley‘in açılır – kapanır çatısı, bütün koltukları kapatılabilmesi gibi özellikleri stadyuma, “dünyanın en büyük üstü kapanabilen stadyumu” unvanını kazandırıyor.  
  • 90000 seyirci kapasiteli stadın çim zemini özel olarak tasarlanmış koruyucu panellerle örtülerek konser organizasyonları esnasında ekstra 25000 kişilik kapasite artışına olanak sağlıyor.
  • Seçim aşamasında Allianz Arena’yı geride bırakmayı başaran Wembley, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yarı final ve final karşılaşmalarının da oynanacağı yer olarak belirlendi.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More