Münih Hava Faciası (4)

6 Şubat 1958’de Busby Babes, yani Manchester United bir başka Avrupa macerasından dönüyordu. Ancak dönemeyecekler, futbol tarihinin en acıklı hikayelerinden biri yaşanacaktı.

manchester uçak faciası
Münih Hava Faciası 1958’de hayatını kaybeden Manchester United futbolcuları. Duncan Edwards, Tommy Taylor, Geoff Bent, Roger Byrne, Mark Jones, Billy Whelan, David Pegg, Eddie Colman.

Kazadan sonra Albert Scanlon üç hafta boyunca bilinçsiz yattı. Johnny Berry ve Jackie Blachflower ise bir daha futbol oynayamadı. Teknik direktör Matt Busby’in gün be gün durumu düzeldi. Yine de hastanede tam 2 ay kaldı. Onun takımın başında olmadığı süre boyunca takıma Jimmy Murphy refakat etti. Çünkü Manchester United, ağır bir travma ve facianın ardından sonra bile mücadelesine devam ediyordu. Avrupa Kupası’da yarı finale yükselmiş ve rakibi Milan’ı Old

Pat Crerard, Matt Busby, George Best, Avrupa Kupası ile. 30 Mayıs 1968, Euston İstasyonu, Londra.

Trafford’da 2-1 skorla geçmeyi başarmıştı. Fakat Milano’daki mücadeleden 4-0 ile mağlup ayrılınca kupadan elenmişti. Ligde ise kazadan sonraki ilk maçına 22 Şubat 1958’de Old Trafford’da çıktı. Rakibi Nottingham Forest idi. 66124 kişinin izlediği maç 1-1 berabere sonuçlandı. Sonraki 13 maçta sadece 1 galibiyet ve 4 beraberlik alabildi. Böylece kazadan önce lider Wolverhampton Wanderers’ın 6 puan gerisinde ikinci sıradayken ligi 9. sırada bitirdi. FA Cup finaline yükselmesini ise bilmişlerdi. Gelgelelim Wembley’de oynanan maçta Bolton Wanderers’a 2-0 mağlup ayrılmışlardı. Fakat bundan 10 yıl sonra, 1968’de, Wembley bir tarihe tanıklık edecekti.

Matt Busby ve onun Busby Babes’i, Manchester United’ı Avrupa Kupası’nı kazanan ilk İngiliz kulübü yapacaktı. 1958 Münih faciasının hayatta kalanları Bobby Charlton ve Bill Foulkes Benfica’ya karşı 4-1 kazandıkları maçta sahada olacaktı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More