Münih Hava Faciası (3)

6 Şubat 1958’de Busby Babes, yani Manchester United bir başka Avrupa macerasından dönüyordu. Ancak dönemeyecekler, futbol tarihinin en acıklı hikayelerinden biri yaşanacaktı.

Üçüncü kalkış denemesinde, uçak pistin sonuna geldiğinde yeterince hız alamadı. Ama durmak için çok geçti. Burnunu kaldırdı ama altına çitlere dokundurdu. Kanat bir çiftlik evini kesti. Çok geçmeden burnu bir ağaca çarptı. Gövdesi bir kulübenin üstüne devrildi. Kulübede park halindeki kamyon infilak etti. 20 kişi olay anında hayatını kaybetti.

Yardımcı pilot Kaptan Rayment kabinde sıkışmıştı. Pilot Kaptan James Thain, uçağın hayatta kalan görevlileri ve kazayı ufak sıyrıklarla atlatan Man United file bekçisi Harry Gregg diğer hayatta kalanları ve yaralıları enkazdan çıkarmaya başladı.

Tüm bunlar koyu bir Katolik olduğu söylenen İrlandalı Liam Whelan’ın şu sözlerle kadere iman etmesinden sonra yaşanmıştı:

Ölüm buysa, ben hazırım.

Munich Air Disaster 1958‘de toplam 23 kişi hayatını kaybetti.

2’si uçak tayfasındandı: Yardımcı pilot Kenneth Rayment ve Tom Cable. dahil uçak görevlisiydi. 8’i takıma refakat eden gazeteciydi; Alf Clarke, Donny Davies, George Follows, Tom Jackson, Archie Ledbrooke, Henry Rose, Frank Swift, Eric Thompason. 2’si ise sen ben mukabilinden “ünsüz” kimselerdi: Seyahat acentesi Bela Miklos ve sonuna kadar taraftar Willie Satinoff.

3’ü Manchester United çalışanı ve teknik ekibindendi: Kulüp sekreteri Walter Crickman, antrenör Tom Curry ve baş antrenör Bert Whalley.

8’i Manchester United’ın futbolcuları, Busby’nin bebekleriydi. Eddie Colman (21), Liam Whelan (22), David Pegg (22), Mark Jones (24), Geoff Bent (25), Tommy Taylor (26) ve takım kaptanı Roger Byrne (28) olay yerinde canlarını teslim ettiler.

Matt Busby kırık omurgalar, delinmiş akciğerler ve çatlamış, incinmiş ve kırılmış ayaklar ile ağır yaralıydı. Tam iki kere son nefesini verdi. Doktorlar onun hakkında şu demeci vermişlerdi:

Onu kurtarmak için fazla bir umut yok.

Duncan Edwards’ın omurgaları ve bacakları kırılmıştı; böbrekleri ağır hasar almış neredeyse iflas edecek durumdaydı. Duncan Edwards (21) ise kazada aldığı yaralar sebebiyle kazadan 15 gün sonra vefat etti.

Daha fazlasını okumak için tıklayınız.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More