Münih Hava Faciası (2)

6 Şubat 1958’de Busby Babes, yani Manchester United bir başka Avrupa macerasından dönüyordu. Ancak dönemeyecekler, futbol tarihinin en acıklı hikayelerinden biri yaşanacaktı.

Uçağın yolcuları arasında Manchester United futbol kulübü de vardı.

Kulübe o zamanlar, takım seçiminde, oyuncu transferlerinde ve antrenmanlar konusunda tek yetkili olan Matt Busby ve onun güvendiği genç ve yetenekli oyuncuları hatrına Busby Babes lakabı yakıştırılmıştı. Status Quo adlı İngiliz müzik grubu, kulübe atfettikleri “Come On You Reds” şarkısına/marşına “Busby Babes They always made me cry” yani “Busby Babes, beni her zaman ağlattılar” diye başlayarak kulüp tarihinin Busby Babes’ten alarak söylemeye başlar. Boşuna değildir. Önemli bir mihenk taşıdır Busby Babes.

Kaynak: BBC

Zaten Matt Busby’nin de 1945’ten itibaren yaptığı gençlere güvenme politikası meyvesini göstermeye başlayacaktı. 1948’de FA Cup zaferi, 1952’de Man United’ın 41 yıllık aradan sonra birinci ligdeki (First Division) ilk lig şampiyonluğu unvanı ve 1956 ile 1957 yıllarında üst üste alınan şampiyonluklar bunun en açık göstergesiydi. 1957’de Man United, Avrupa Kupası’nda oynayan ilk İngiliz kulüp oldu. Çeyrek finalde Real Madrid’e elenmelerine rağmen, Anderlecht’e karşı aldıkları 10-0 skorlu galibiyet kulübün Avrupa kupalarındaki rekoru oluyordu.

Old Trafford Stadyumundaki daimi Münih saati.

6 Şubat 1958’de Busby Babes, yani Manchester United bir başka Avrupa macerasından dönüyordu.

Avrupa Ligi çeyrek finalinde Yugoslavya’nın Kızılyıldız takımıyla eşleşmişlerdi. Old Trafford’daki maç 2-1 Man United galibiyeti ile sonuçlanmıştı. Rövanş için Belgrat’a gitmişlerdi. Maç 3-3 beraberlikle sonuçlanmış, Man United yarı finale yükselmişti.

Zaferin dönüş yolculuğunda ilk durak, uçağın depo doldurması için inilen Münih’ti. Oradan İngiltere’ye uçacaklardı. Yolcular elbette tedirgindi. 15 dakikalık arada, kar yağışı şiddetini daha da artırmıştı. Tommy Taylor, Mark Jones, Eddie Colman ve Duncan Edwards uçaktaki yerlerini değiştirdi. Kalkıştan önce bir kaza meydana gelirse, uçağın arkasında daha güvende olacaklarını düşünmüşlerdi.

 

Daha fazlasını okumak için tıklayınız.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More