Hem Oyun Kurucu, Hem Skorer: Bir Necati Ateş Portresi (4)

Sahip olduğu saç stili ve oyun tarzıyla bir dönem Türk futboluna damga vuran oyuncuydu Necati Ateş. Şimdilerde Galatasaray'ın antrenör ekibinde yer alan oyuncunun kariyerine kısa bir bakış attık.

Mustafa Denizli, Beşiktaş’ta şampiyonlukla taçlandırdığı sezonun ardından yaz transfer döneminde takıma katmak istediği oyuncuyu tanımlarken ”10,5 numara arıyorum” demişti. Necati Ateş ise bu profile yakın olmakla birlikte tüm kariyeri boyunca çok iyi bir 9,5 numaraydı…

O sezonki tek golünü Antep’e karşı atmamıştı Necati Ateş. Yine kritik bir deplasman olan Sivas maçı ve ligin sonlarına doğru iç sahada oynanan Orduspor maçlarında da attığı gollerle kilit açıcı olmuştu. Bir devre arası transferinden beklenen katkının fazlasını yapmış ve takımın o sezon şampiyonluk elde etmesinde önemli bir katkı sağlamıştı. Necati bunları yaparken yine bir pivot santrforla oynama şansına erişmiş ve bu durum sahip olduğu özelliklerin parlamasını sağlamıştı. Bir sonraki yıl Şampiyonlar Ligi vizesi alan Galatasaray kadro kalitesini arttırma yoluna gitmiş ve takıma Burak Yılmaz, Umut Bulut gibi isimler dahil olunca Necati Ateş kadroda dördüncü santrfor pozisyonuna düşmüştü. Bazen bir futbolcudan alacağınızın maksimumunu alırsınız ve doğru anda vedalaşmayı becerebilirseniz kendisini daima iyi şekilde anarsınız. Necati Ateş de Galatasaray’a doğru anda geldi, hikayeyi tamamladı ve ayrılması gerektiği anda da sıkıntı çıkarmadan gidiş yolunu tuttu. Kariyerinin son döneminde Eskişehir, Erciyes ve Karşıyaka formaları giyen tecrübeli oyuncu, lig kariyeri boyunca atmış olduğu 140 golle 100’ler barajına girmeyi de başardı.

Aktif futbolculuk yaşantısını sonlandırdıktan sonra Fatih Terim’in görev vermesiyle Galatasaray‘da iş başı yapan Necati Ateş, hem hiç değiştirmediği saç stili hem de attığı jeneriklik gollerle Türk futbol tarihinin en müstesna kişilerinden biri olarak anılmaya devam edecek.

NOT: Galatasaray’ın yeni transferlerinin değerlendirildiği yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More