Hem Oyun Kurucu, Hem Skorer: Bir Necati Ateş Portresi (2)

Sahip olduğu saç stili ve oyun tarzıyla bir dönem Türk futboluna damga vuran oyuncuydu Necati Ateş. Şimdilerde Galatasaray'ın antrenör ekibinde yer alan oyuncunun kariyerine kısa bir bakış attık.

Mustafa Denizli, Beşiktaş’ta şampiyonlukla taçlandırdığı sezonun ardından yaz transfer döneminde takıma katmak istediği oyuncuyu tanımlarken ”10,5 numara arıyorum” demişti. Necati Ateş ise bu profile yakın olmakla birlikte tüm kariyeri boyunca çok iyi bir 9,5 numaraydı…

Aynı sezonu 15 golle tamamlayan Necati Ateş için güven duygusu çoktan tesis edilmişti. Ceza yayı çevresinde, ceza sahasının dışında ve havadan gelen toplarda eğer ki pozisyonda Necati varsa taraftarın heyecanı da, haliyle, tavan yapıyordu. O sezon Galatasaray hücum oyuncusu konusunda da son derece şanslıydı. Necati Ateş’in de içerisinde bulunduğu birbirinden farklı dört hücum oyuncusu müthiş bir rekabet içerisindeydi. Necati’yi farklı kılan noktalardan biri ise hiç şüphesiz ikinci bir santrfor olarak hem oyun kurucu özelliğinin olması hem de skorer yapısıydı. Bu yönüyle hem birlikte oynadığı santrforları besliyor hem de kendisi bu durumdan faydalanıyordu. Bu anların en müstesna olanlarından biri; Ali Sami Yen’de Fenerbahçe’ye karşı attığı goldü. Hücum hattında birlikte oynadığı Hakan’ın rakip takım stoperleri tarafından yakın markaj altında olduğu bir pozisyonda tamamlayıcı forvet özelliği ile arkadaşına yakın oynayan Necati, boşta kalan topu alarak kaleye doğru hareketlenmiş, kaleci Rüştü’yü de geçerek topu ağlara bırakmıştı. Belki de Necati Ateş’in kariyerini bir golle özetleyin dense bir tek bu gol yeterli olabilirdi!

Ayrılık zamanı

Her ne kadar attığı sıra dışı gollerle taraftarın gönlünü kazanmayı bilse de işler onun için her zaman yolunda gitmedi. Galatasaray’a katıldığı 2003-04 sezonundan itibaren forma giydiği 3,5 sezonda toplam 48 gole imzasını atmasına rağmen; 2007-08 sezonunda takımın başına gelen Alman teknik adam Karl Heinz Feldkamp, Necati Ateş ile çalışmayacağını oyuncuya bildirdi. Aynı sezon o dönemki ismiyle Ankaraspor’a kiralanan Necati, sezonun ikinci yarısını ise İBB’de geçirdi. Sezon sonu şansını yurt dışında denemek istediğine karar verdi ve Real Sociedad’ın yolunu tuttu. Türk oyuncuların o dönem yolunun sıkça düştüğü bir kulüp olan Bask ekibinde kariyerinin gidişatını değiştirmek isteyen golcü oyuncu, aradığını bulamadı ve sezon sonunda Galatasaray ile olan sözleşmesini feshedip Antalyaspor’un yolunu tuttu.

Daha fazlasını okumak için tıklayınız.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More