FUTBOL AŞIĞI BİR AVUKAT: DAMIEN COMOLLI

Fenerbahçe’nin yeni Sportif Direktörü Damien Comolli’nin kariyeri, başarıları ve daha fazlası…

Ali Koç, 20 yıllık Aziz Yıldırım başkanlığını sona erdirmesinin ardından ilk iş olarak Fransız futbol adamı Damien Comolli’yi sportif direktör olarak takımın başına getirdi. Peki çoğumuzun ismini ilk defa duyduğu Damien Comolli kimdir?

Comolli aslında Nice Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu bir avukattır ancak futbola olan ilgisi, onu bu yöne doğru çekmiştir. Damien Comolli, futbol dünyasındaki kariyerine 1992 yılında Monaco U16 takımının teknik direktörü olarak başladı. Daha sonra 1997 yılından itibaren Arsenal’de scout olarak 7 yıl çalıştı. Burada Kolo Toure, Gael Clichy, Thierry Henry ve Robert Pires gibi isimleri keşfetmesiyle, dikkatleri üzerine çekti. Dikkatleri o kadar üzerine çekti ki İngiltere’de Thierry Henry’yi keşfeden adam olarak gazete manşetlerine çıktı. Bunun üzerine Arsene Wenger Comolli için, ”Burada bir tane patron var ve takıma kimlerin alınıp alınmayacağına ben karar veririm. O sadece, Steve Rowley’nin altında çalışan bir scout.” diyerek Comolli’nin kendisinden rol çalmasına tepkisini dile getirmişti.

Comolli ise bu demecin ardından, ”Henry’i keşfeden kişi olduğumu hiçbir zaman söylemedim. Bu bir saçmalık. Henry’yi herkes biliyordu ama biz onu Juventus’ta sol kanatken aldık, Anelka’nın yerine forvet yaptık. Benim olayım buydu.” diyerek konuyu açıklığa kavuşturmuş ve Wenger ile olan polemiğe son vermişti.

2004 yılında Comolli, Saint-Étienne’de teknik direktör olarak çalışmaya başladı. Saint-Étienne’de geçirdiği dönemde, ligi 6. sırada tamamlarken, Fransa Kupası’nda da yarı finale yükselme başarısı gösterdi.

2005’de ise Premier Lig ekiplerinden Tottenham Hotspur’un Sportif Direktörü olarak göreve başladı. Burada Gareth Bale, Alan Hutton, Kevin Prince Boateng, Yaounes Kaboul, Luka Modrić, Benoit Assou-Ekotto, Heurelho Gomes, Vedran Corluka, Dimitar Berbatov ve Roman Pavlyuchenko gibi isimleri takıma kazandırdı.

2008’de ülkesine dönen Comolli, Saint-Étienne’de bu sefer Sportif Direktör sıfatıyla görev yaptı. 2010 yılında Liverpool’a Sportif Direktör olarak gelen Fransız futbol adamı, burada da Luis Suárez, Andy Carroll, Jordan Henderson, Charlie Adam, Stewart Downing, Doni, Jose Enrique, Sebastian Coates ve Craig Belammy gibi isimleri takıma kazandırdı ancak eski günlerindeki başarılarını aratan bir görüntü çizdi.

Nihayetinde de Damien Comolli, 7 Haziran 2018 tarihinde Fenerbahçe’nin sportif direktörlük görevini üstlendiği 3 yıllık sözleşmeyi imzaladı. Göreve geldiğinde de ilk olarak PSV Eindhoven’ın hocası Phıllıp Cocu ‘yu takımın başına getirdi. Devamında da Berke Özer, Barış Alıcı, Ferdi Kadıoğlu gibi potansiyelli gençleri transfer ederek sarı lacivertli takımdaki değişimin ilk kıvılcımlarını çaktırdı. Bakalım Comolli ilerleyen günlerde Fenerbahçe için başka hangi hamleler yapacak? Bu hamlelerde başarılı olabilecek mi? Hep birlikte birlikte göreceğiz.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More