Uyuşturucuya Teslim Olmuş Bir Hayat: Lamar Odom

Queens sokaklarından NBA şampiyonluğuna ulaşan ve uyuşturucunun yok ettiği “Hollywoodvari” bir hikaye.

Lamar Odom kasım ayında 39 yaşına basacak. Çoğu NBA oyuncusu gibi adı basketboluyla gündeme gelen biri olsaydı eğer muhtemelen şu anki yazımın içeriği aldığı emeklilik kararının ardından kariyerinden bahseden bir yazı olurdu. Aslında kariyeri hiç de fena sayılmazdı. 99 draftında Los Angeles Clippers tarafından 4. sıradan seçildikten sonra kısa bir Miami Heat macerasından ardından 2004’te zirve yapacağı Los Angeles Lakers’ın yolunu tuttu. Çok yönlü bir oyun stiline sahipti ve 2.08 santimetrelik boyuna rağmen oyun zekası ve topa hükmedişi üst seviyedeydi. 2009 ve 2010’daki Los Angeles Lakers’ın şampiyonluklarında takımın önemli parçalarından birisiydi. Bir kez de en iyi altıncı adam ödülünü kazandı. Ancak dış sahadaki hayatı, herhangi bir kurgu katmadan bile çok başarılı bir biyografi filmi olabilecek seviyedeydi.

Hayatı trajik başlamıştı aslında. New York’un pek de tekin olmayan Queens ilçesinde doğmuştu. Eroin bağımlısı olan babası -kendi tabiriyle- “ortalarda görünmediği” için annesi büyütmüştü onu. Mookah takma adıyla seslendiği Lamar Odom’a gözünün içi gibi bakmıştı annesi, ta ki kolon kanserine yakalanana kadar. “Herkese karşı iyi davran Mook.” Bu söz annesinin kansere yenik düşmeden önce 12 yaşındaki Lamar’a söylediği son sözdü. Her türlü pisliğe bulaşabileceği Queens sokaklarına karşı hem annesiz hem de babasız olarak kalmak 12 yaşında bir çocuk için çok fazlaydı. O günleri atlatmasını iki şeye borçlu olduğunu söylüyordu; “büyükannesi ve basketbol”. Daha 10 yaşında bile isminin anonsundan sonra ailesiyle kucaklaşıp David Stern’ün elini sıktığının hayalini kuruyordu . Bu durumu “Çoktan bunu görmüştüm.” diye açıklıyor kendisi.

NBA’deki ilk iki senesinde de NBA’in uyuşturucu politikasını ihlal ettiği için kısa süreli cezalar aldı. İhlal sebebi sadece esrardı ve o zamanlar çok da gündem konusu da olmamıştı. NBA’deki 3.senesi olan 2003’te Miami Heat’e takaslandı. Hayatını mahvedecek olan şey ile ilk denemesini burada yaptı. 24 yaşında kadar esrardan başka herhangi bir uyuşturucu kullanmadığını açıklayan Lamar Odom, Miami Heat’te kokain ile tanışmıştı. Bir çok kez hayatının dönüm noktası olduğunu belirten o anı şu sözlerle açıklıyor: “Keşke kullanmam ile ilgili bir sebep söyleyebilseydim. Ama bir sebebi yoktu. Sadece verdiğim aptalca bir karardı. Eğer hayatımı bu şekilde etkileyeceğini bilseydim denemeyi düşünmezdim bile. Asla. Ama yaptım. Hayatımı değiştirecek bir kararmış.” Kullanmaya başladığı sıralarda büyükannesini de kaybetti. Hayatında kısa bir süre içinde bir çok kişiyi kaybeden Lamar, stresten ve düşüncelerinden kaçmak için kokaine sarılmıştı. O sıralarda bağımlılığının kontrol altında tuttuğunu belirtiyordu.

2004’te Shaquille O’Neal’a karşılık kendisinin de içinde bulunduğu Caron Butler, Brian Grant ve ilk tur draft hakkı karşılığında Los Angeles Lakers’a takaslandı. İlk iki sezonunda maç başına ortalama 15.4 sayı, 9.5 ribaunt ve 5.2 asist istatistiklerine imza atarak iyi de bir grafik çizdi. Ancak trajik olaylar Lamar Odom ‘un peşini bırakmıyordu. 2006’da partileyerek sabahladığı bir gecenin ardından o zamanki eşi Liza Morales tarafından korkunç bir telefonla uyandırıldı. 6 aylık oğulları Jayden hayata gözlerini yummuştu. Doktorlar ölüm sebebini “ani bebek ölümü(SIDS)” olarak açıkladığıda Lamar Odom hala daha olanlara inanamıyordu. Daha 6 ay önce ilk kez kucakladığı evladı artık yoktu. Hayatında değer verdiği bir kişiyi daha kaybetmişti. Sarıldığı şey ise kokainden başkası değildi.

Soldan sağa; Destiny, Jayden, Lamar Jr.

Bu korkunç olaya rağmen kendini bırakmayan Odom yine basketbola sarılmıştı ama hikayedeki bu sefer sarıldığı diğer şey olan büyükannesinin yerini kokain almıştı. 3 sezon daha ortalama bir performans ortaya koyan Lamar, 2009 Ağustosun’da hayatında bir başka dönüm noktası yaşadı. Bu sefer hayat ona gülmüştü ve takım arkadaşı Ron Artest’in verdiği bir partide Khloe Kardashian ile tanıştı. İkili tanıştıktan 30 gün sonra evlendi. Hayatının aşkını bulduğunu her fırsatta dile getiren Lamar, o zamanlar “Keeping Up with the Kardashians” adlı reality show ile Amerika’nın gündeminde olan Kardashian ailesine adımını atmıştı. Khloe ile ilk tanıştığında “Onun gerçekten kim olduğunu bilmiyordum, sadece çok hoşlanmıştım.” diyerek hayatının aşkını bulduğunu dile getirmişti.

Dışarıdan bakıldığında hayatını yoluna sokmuş gibiydi. Önce hayatının aşkıyla tanışmış, ardından Aralık 2009’da “Khloe and Lamar” adlı program ile televizyon sektörüne de adımını atmıştı. Hayatlarını Amerika’ya açtıkları bu program ile birlikte Lamar magazin gündemine de oturmuştu. Artık sadece basketboluyla değil tüm yaşamıyla birlikte Amerika’nın en çok konuşulan kişilerinden biri haline gelmişti. 2009 ve 2010 yıllarında Lakers ile kazandığı üst üste iki şampiyonluk ile birlikte iyice sükse yapmıştı. –2011 yılındaki lokavt döneminde Beşiktaş ile anlaştığı haberleri basında geniş yer bulmuştu, hatta uçaktan döndüğü söylenmişti. Bu transferin yatmasının Khloe Kardashian’ın İstanbul’u veto etmesinden kaynakladığı dedikoduları ortaya çıkmıştı.- Her anlamda başarıyı ve mutluluğu yakalamış gibi gözüken Lamar’ın bu gösterişli hayatında hiç gözükmeyen bir şey vardı…

Lamar’ın madde bağımlılığı da zirve yapmıştı. Tüm parasını kokaine yatırıyor, kendisini kontrol edemiyor ve bulduğu her boş anında kokain kullanıyordu. TV programının çekimlerinde bile zaman zaman kafasının iyi olduğunu söyleyen Lamar Odom’ın yaşadığı onca trajediden sonra kurduğu bu hayatı uyuşturucu uğruna böyle harcıyor olması içler acısı bir durumdu. Artık durumun ciddiyeti aile bireyleri tarafından da anlaşılmıştı. Odom, Khloe’nin uzattığı yardım elini her seferinde geri çevirdi. Bütün bu olaylar yaşanırken bir gece bir motel odasında kızın biriyle kafası iyiyken Khloe tarafından yakalandı. Bu bardağı taşıran son damlaydı ve 4 senelik evliliklerin ardından Khloe boşanma kararı aldı. Kendisi o olayları şu sözlerle anlatıyor, “Her şeyden önce, bir moteldeydim. Bir motel. Ben bir milyonerim. Jamaica, Queens’den çıkıp iki NBA şampiyonluğu kazandım. Ve bir motelde, rastgele biriyle kokain kullanıyordum. Sadece o kızla kafayı bulmak istiyordum ve gidecek başka hiçbir yerim yoktu. Onu eve götüremezdim. Pisliğin tekiydim. Kendimi savunabileceğim bir şey yok. Bahane yok. Saçmalık yok. Tek gerçek bu.” Hayatında yaptığı en büyük hatanın o motel odasında Khloe’yi aldatmak olduğunu söylüyor. Uçkuru ve bağımlılığı yüzünden tüm hayatını çöpe atmış birisinin ağzından çıkan acı bir itiraftı bu.

İlişkileri tamamen bitmişti, sadece resmi olarak boşanmamışlardı. Bu süre zarfında Khloe aralarında French Montana ve James Harden’ın da olduğu bir kaç kişiyle kısa süreli birliktelikler yaşadı. Ve Lamar Odom’ın, “Ölümle el sıkıştım, bundan geri dönüş yoktu.” diye bahsettiği olay Kasım 2015’de yaşandı. Nevada’da bir genelevde bilinci kapalı olarak bulunan Lamar apar topar hastaneye kaldırıldı. Artık dipteydi. Doktorlar tarafından yaşama şansı %50 olarak verilmişti. Mucizevi bir şekilde komadan uyandı ancak konuşamıyor ve hareket edemiyordu. Eski sağlıklı hayatına dönmesinin çok zor olduğu belirtilmesine rağmen yine mucizevi bir şekilde 4 aylık bir sürede taburcu oldu. Kendisinin de belirttiği gibi ölümü yendiği ve doktorların yapamaz dediğini yapıp sağlığına geri kavuştuğu bu dönemde, daha bir ay önce resmi olarak imzaladıkları boşanma evraklarını askıya alıp tüm bu süreçte yanında olan Khloe’nin etkisi çok büyüktü. Çünkü birbirlerine gerçekten aşıktılar. Katıldığı bir televizyon programında kendisine sorulan, “Her şeye sahiptin, tüm o partiler, kadınlar, Ferrariler… Neden bir Kardashian olmayı seçtin?” sorusuna, “Çünkü Khloe ile tanışmadan önce hepsine param ile sahip oluyordum.” sözüyle cevap vermişti. Ama ilişkileri artık devam edemezdi. Odom’ın aldığı yanlış kararlar, bağımlılığı ve uçkuru işleri geri dönülemez bir noktaya getirmişti.

Çocukları Lamar Jr. ve Destiny ile birlikte

Lamar Odom şu an temiz ve sağlıklı. 16 yaşındaki oğlu Lamar Jr. ve 18 yaşındaki kızı Destiny ile bağlarını tekrar kurmaya çalışıyor. Uyuşturucunun hayatını bu denli mahvetmesine rağmen hala her an kullanmak istediğini belirten Lamar Odom buna engel olan tek şeyin çocukları olduğunu söylüyor. Kızı Destiny’nin “Baba yardım alman gerek, yoksa bir daha seninle konuşmam.” demesi onu sağlıklı tutan tek şey belki de. Parasal durumunun yerinde olduğunu belirten Lamar kendisini şöyle tanımlıyor: “Hala çocuklarıma sahibim. Hala buradayım. Ve lanet olsun ki hala daha epey yakışıklıyım.” Los Angeles Lakers’ın teknik ekibine girmek gibi bir planı olduğunu söyleyen Lamar umarım bunu başarır ve bu trajik hayatını mutlu sonlandırır. Sağlıklı kal Odom!

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More