Busby Babes’in Sonu: Münih Hava Faciası

6 Şubat 1958’de Busby Babes, yani Manchester United bir başka Avrupa macerasından dönüyordu. Ancak dönemeyecekler, futbol tarihinin en acıklı hikayelerinden biri yaşanacaktı.

Çok değil, bundan 60 sene kadar önce, yani Sputnik 1 adlı uydunun uzaya gönderilmesiyle uzay çağının başladığı günlerde, uydunun pilleri bitince atmosfere girip yanmasından ve yeryüzüne düşmesinden sadece 1 ay kadar sonrasında, yani havanın yine oynak çaldığı 6 Şubat 1958 tarihinde, Münih-Riem havaalanı pistini sulu bir kar tabakası örtmüştü. BEA, British European Airways’e ait Elizabethan sınıfı Airspeed Ambassador tipi Lord Burghley adlı uçağın pilotu kalkışta zorluk yaşıyordu. İkinci Dünya Savaşı’nda uçmuş sabık Royal Air Force savaş pilotu Kaptan James Thain geri dönüş yolculuğunda uçağın kontrolünü, tıpkı onun gibi eskiden asker olan yardımcı pilotu Kaptan Kenneth Rayment’a bırakmıştı. Birinci girişimde başarısız olan Rayment, ikinci kalkış denemesinde de muvaffak olamayınca uçak boşaltıldı ve 44 yolcu terminale gönderildi.

Bir Busby Babe olan Duncan Edwards Manchester’daki evine çoktan telgraf geçmişti:

Bütün uçuşlar iptal, uçuş yarın. Duncan.”

Ne var ki Kaptan Rayment’a üçüncü bir deneme için izin çıktı. Yolculara sadece 15 dakika sonra uçağa dönmeleri yönünde çağrı geçildi.

Tüm bunlar Morrissey’in “You Are the Quarry” albümünü çıkarmasından, hatta albümdeki “Munich Air Disaster 1958” şarkısını yazmasından da önce yaşanmıştı.

— Morrissey – Munich Air Disaster 1958

Daha fazlasını okumak için tıklayınız.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More