King Power’da Facia: Srivaddhanaprabha’nın Helikopter Kazası

Sadece kulübe değil, tüm şehre mutluluğu getiren Vichai Srivaddhanaprabha’nın trajik ölümü

Bence, o olmasaydı hiçbirimiz burada olamazdık. Tarih, bir kulüp ve bir aile olarak beraber yarattığımız anılar, muhtemelen gerçekleşmiş olmazdı.

Kasper Schmeichel

Leicester City kalecisi, beklenmedik kazanın bir sene ardından, kulüp başkanı Vichai Srivaddhanaprabha hakkında bu yorumları yapmıştı. Leicester şehrine altın çağını yaşatan ve Premier League şampiyonluğunu getiren takımın başkanı Srivaddhanaprabha, trajik bir kaza sonucunda, sekiz sene başkanlığını yaptığı kulübün stadyumunda –King Power’da- hayatını kaybetti.

Trajik kaza ve yaşananlar

Leicester City’nin iç sahadaki tüm maçlarına helikopterle gelip gitmek, aslında Srivaddhanaprabha ve taraftarlar için oldukça sıradan bir şeydi. Taraftarlar, helikopteri gördüğünde başkanın geldiğini anlardı. Tarih 27 Ekim 2018’i gösterdiğinde Srivaddhanaprabha, takımının West Ham United’la olan mücadelesini izlemek için tribündeki yerini aldı. Helikopter ve pilotu, King Power’a yaklaşık olarak iki kilometre mesafede bulunan Leicester City’nin antrenman tesislerinde maçın bitişini bekliyordu. 1-1 beraberlikle sonuçlanan maçın ardından başkan Srivaddhanaprabha’yı almak için stadyuma doğru yola koyuldu. Buraya kadar hiçbir problem yoktu, helikopter geldi ve Srivaddhanaprabha’yla beraber iki kulüp çalışanını aldı. AgustaWestland AW169 tipi helikopter, Luton Havalimanı’na iniş yapacaktı.

Leicester City Açıkladı: 'Kulüp Sahibi Vichai Srivaddhanaprabha ...
Vichai Srivaddhanaprabha

Saatler, İngiltere’nin zaman dilimine göre 20:37’yi gösterirken; başkan, pilot ve üç diğer yolcuyu içerisinde bulunduran helikopter havalandı. Pilot helikopteri rota istikametine doğru çevirmeye çalışırken helikopterin kuyruk rotoru* kontrol bağlantısı kırıldı ve helikopter kendi etrafında, kontrolü mümkün olmayan bir şekilde, dönmeye başladı. Hızla ve kontrolsüz bir biçimde düşmeye başlayan helikopter, görgü tanıklarının benzetmesiyle “zemine düşen bir taş gibi” yere çarptı. Stadyuma yaklaşık olarak 200 metre mesafede bulunan araç park alanına düşen helikopter, saniyeler içinde yanmaya başladı. Stadyum çevresinde bulunan iki polis ve kulüp çalışanları hızlı bir şekilde helikopterin yanına gelmiş olsalar da helikopterden gelen yüksek sıcaklık ve alevler sebebiyle kimse yangın söndürülene kadar helikoptere yaklaşamadı. Başkan Srivaddhanaprabha’nın da dahil olduğu helikopter içerisindeki beş kişi, kaza alanında hayatını kaybetti.

Left: the wreckage of an Augusta SPA helicopter is recovered off the coast of Grand Cay. Right: the helicopter of billionaire Leicester City owner Vichai Srivaddhanaprabha.

Kazanın bir gün sonrasında Leicestershire polisi, helikopter içerisindeki beş kişinin, kaza ve kazaya bağlı yangın sebebiyle hayatını kaybettiğini doğruladı. Hayatını kaybedenler arasında Vichai Srivaddhanaprabha’nın yanı sıra kulüp çalışanları Kaveporn Punpare ve Nusara Suknamai, pilot Eric Swaffer ve yardımcı pilot -ki kendisi aynı zamanda da pilot Swaffer’ın kız arkadaşı- Izabela Roza Lechowicz bulunuyordu. Helikopterin düştüğü alanda başka kimse bulunmadığından, kazada başka herhangi bir kayıp olmadı.

Kazanın nedeni

Bir aydan fazla süren soruşturma ve inceleme sürecinin sonucunda, 6 Aralık 2018’de, müfettişler kontrol kaybının sebebinin kuyruk rotoru aktüatör kontrol şaftının (kuyruk rotor kanatlarının eğimini kontrol eden mekanizma), aktüatör kolu mekanizmasından ayrılması olduğunu ortaya çıkardı. Daha basit bir tabirle, mekanizmadan ayrılan kontrol şaftıyla birlikte pilot pedallarının kuyruk rotorlarını kontrol etmesi imkânsız hale geldi ve bu da helikopterde kontrol kaybına sebep oldu.

Leicestershire’da vefa gösterisi

Kazanın bir gün ardından King Power Stadyumu’nun etrafına adeta akın eden Leicester City taraftarları, stadyumun her tarafına çiçek, atkı ve formalarını bırakmaya başladılar. Yalnızca Leicester City taraftarları değil, hala şehirde bulunan West Ham United taraftarları da Vicai Srivaddhanaprabha’yı ve hayatını kaybeden diğer yolcuları anmak için oradaydı. 30 Ekim tarihinde Leicester City kulübü insanların kendi baş sağlığı dileklerini yazdığı bir taziye kitabı yayınladı. Trajik kazanın ardından, yine hayatını kaybedenleri anmak için İngiltere’deki bazı ulusal binalar ve Wembley Stadyum’u da mavi ışıklandırılmıştı.

Vichai Srivaddhanaprabha, Leicester City Owner, Is Dead After ...

Leicester City Foxes Vakfı yeniden adlandırıldı ve Vichai Srivaddhanaprabha Vakfı adı verildi.

10 Kasım günü oynanan Burnley müsabakası öncesinde taraftarlar “5000-1” adını verdikleri bir yürüyüş düzenledi. Binlerce taraftar bu yürüyüşe katıldı. Katılımın 5000 kişilik olması öngörülse de tahminlere göre 10 bini aşkın futbolsever, hayatını kaybedenleri anmak için oradaydı.

Futbol dünyasından tepkiler    

Kazayı kendi gözleriyle gördüğünü ve bir şeylerin ters gittiğini hemen anladığını belirten Leicester City kalecisi Kasper Schmeichel, geçtiğimiz ekim ayında verdiği röportaj esnasında, kazanın üstünden bir sene geçmiş olmasına rağmen hala gerçekleşen kazanın gerçek olduğuna inanamadığını belirtti. Başkan ve personeller helikoptere binmeden birkaç dakika öncesinde onlara el salladığını ve helikopter havada dönmeye başladığında korku dolu bir şekilde yardım istemek için soyunma odası tünellerine doğru koştuğunu belirten Schmeichel, helikoptere doğru koştuğunu fakat güvenlik görevlilerinin onu durdurduğunu söyledi. Güvenlik görevlileri yardım etmek için helikoptere yaklaşmış olsa da yapılabilecek herhangi bir şey olmadığını anlamak çok da uzun sürmedi. Kendilerini en tepeye çıkaranın Vicai Srivaddhanaprabha olduğunu belirten Schmeichel, o ekim gecesinin Leicester City tarihinin en kötü gecesi olduğunu belirtti.

Ağlamamak için kendimi zor tutuyordum. Özellikle bunu yaşayan sevdiğiniz kulüp olduğunda ve hayatını kaybeden kişi sadece kulübe değil, tüm şehre mutluluğu getiren kişi olduğunda profesyonel kalmak çok ama çok zor. Bu herkes için çok korkutucu bir deneyimdi.

Geçen sene ekim ayında yaşanan bu olay, hiçbir zaman unutulmayacak ve bence Vichai’nin hatırası Leicester taraftarları arasında yaşamaya devam edecek.

(Talksport muhabiri ve aynı zamanda bir Leicester City taraftarı da olan Geoff Peters)

Kazadan sonraki günlerde gerçekleşen Burnley-Chelsea ve Crystal Palace-Arsenal maçlarında da kazada hayatını kaybeden herkes için saygı duruşunda bulunuldu.

Leicester City taraftarlarına ve İngiliz futbolseverlerin büyük bir kısmına göre İngiliz futbolu için gelmiş geçmiş en iyi başkan ve kulüp sahiplerinden biri olan Vicai Srivaddhanaprabha, nispeten kısa süren sekiz senelik başkanlık görevi boyunca Leicester City’yi, takımdan beklenenin çok üzerinde birçok başarıya taşıdı ve kulüp tabir-i caizse bir peri masalını gerçekleştirerek Premier League şampiyonu oldu. Kulüp, efsanevi başkanın vefatının ardından yakaladığı başarılarla da Srivaddhanaprabha’nın getirdiği ekolü yaşatmaya devam ediyor.

 

*Rotor: Rotor kelimesi, makinelerin dönen bölümlerini tanımlamakta kullanılır. Kuyruk rotoru, tek rotorlu helikopterlerin kuyruğunun uç kısmında, dikey veya dikeye yakın bir şekilde bulunan, ana rotora göre boyut olarak daha küçük olan rotor. 


Bunlar da ilginizi çekebilir;

1989 Hillsborough Faciası

Plase Tanrısı: Thierry Henry

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More