İtalyan İşi Holiganizm: Catania-Palermo Maçı

Maç takviminde 2006-2007 sezonu Serie A 22. hafta karşılaşması olarak gözüküyor. Hatıralarda kalan kısmı ise, malesef çok farklı.

Sicilya Derbisi olarak da adlandırılan, normalde başlama tarihi 4 Şubat 2007, saat 15.00 olan bu maç, aynı tarihte gerçekleşen St. Agatha kutlamaları ile çakışacağından dolayı daha büyük olaylar olmasın diye ayın 2’sine (cuma günü) alınmıştı. Sicilya’da her şubat ayının 5’inde kutlanan bu törende Azize Agatha, İncil’de geçen yedi bakire rahibeden birisini temsil eder ve her sene kutlamak Hıristiyanlar için büyük önem teşkil eder. (Müslümanlardaki aşure günü veya kandil günleri gibi) Bu karar, bu kutlamalarda oluşacak yoğunlukla, Sicilya Derbisinde yaşanması olası olaylar ile beraber gerçekleşmesi ile çok daha büyük çaplı sıkıntı çıkaracağından dolayı alınan bir karardı.

Maçın başlamasına yakın saatlerde, potansiyel gerginliğin üzerine aşırı alkollü Catania taraftarlarının etrafta yaptığı taşkınlık, maçta yaşanacak olanların bir fragmanı gibiydi adeta. Metropolitana Di Catania’da oynanacak maçtan önce bu yaşananlar İtalyan polisini harekete geçirdi. Maçtan hemen önce Palermo taraftarlarının stada alınmayacağı bilgisi, oldukça acil ve bir o kadar da radikal bir karardı. Alınan karar üzerine stat çevresinde bekleyen taraftarların bir kısmı önce polis tarafından götürülmüş, kalan muhtelif bir kısmı da stat çevresinde bekleme kararı almıştı. Fakat ne olduysa ikinci devrenin başlama düdüğü ile birlikte gerçekleşti.

Ä°lgili resim

Devre arasında, stat çevresinde bekleyen o muhtelif bir kısım, daha önceden polis tarafından müşahede altına alınan taraftarların katılımıyla beraber stada kaçak bir şekilde giriş yaptı. Kaçak dediysem, aslında polisin her türlü engel ve barikatını aşarak stada girmelerinden bahsediyorum. Stat turnikelerini kırmış, kapıları yıkmış bir kitle, deplasman tribününde yerlerini aldı. Zaten aralarının papaz oldukları Catania taraftarları da barut gibiydiler, bu olaylarla beraber fitil ateşlenmiş oldu.

catania palermo 2007 ile ilgili görsel sonucu

İkinci yarıda 50. dakikada Palermolu Andrea Caracciolo’nun golü, büyük olayların başlaması için ilk işaretti. Maçın 58. dakikasına gelindiğinde sahaya çok fazla yabancı cisim atılması ve iki takımın taraftarları arasında şiddet olaylarının başlaması üzerine maça yaklaşık 40 dakika ara verildi. Bu 40 dakikalık arada polis ekipleri de müdahale etti. Taraftarların yatıştırılmasının ardından maç yeniden başladı. Palermo’nun 2-1 galip geldiği maçın bitiminde ise tam anlamıyla bir savaş yaşandı.

Saha dışında birbirleri ile dalaşan taraftarlara müdahale eden polis, bir anda gözü dönmüş taraftarların hedefi haline geldi. Polisin göz yaşartıcı bombalarla müdehale ettiği fanatikler ise, bu kez polisi hedef aldı. Ellerine geçen her şeyle polise saldırıya geçen fanatiklerden birinin attıği molotof polis araçlarından birine denk geldi. Aracın içinde bulunanlardan biri de 38 yaşındaki evli ve iki çocuk babası polis komiseri Filippo Raciti’ydi. Raciti olay yerinde hayatını kaybetti. Yaklaşık 250 kişi de yaralı olarak çevre hastanelere kaldırıldı.

filippo raciti ile ilgili görsel sonucu

Polis memuru Raciti’nin cenazesi

Peki sonrasında ne oldu?

Olaylar üzerine olağanüstü toplantı yapan İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) yönetim kurulu, ligi durdurma kararı aldı. Kararı açıklayan FIGC başkanı Luca Pancalli, “Federasyon olarak, Serie A’dan amatör lige kadar sampiyonaları şu an itibariyle durdurduk” dedi. Başbakan Romano Prodi de olayları kınayarak, “Federasyonun kararını destekliyorum” diye konuştu.

Hatta yakın tarihlerde oynanacak olan İtalya milli takımının Romanya ve Belçika karşılaşmaları da bu yüzden iptal edilmiş oldu.

Catania, 30 Haziran 2007 tarihine dek saha kapatma cezasına çarptırıldı. Maçlarını tarafsız sahada seyircisiz oynamaya mahkum olan kırmızı mavililer, 50 bin avro da para cezası almış oldu.

Sicilya Adası’ndaki takımlardan biri olan Catania’nın tarafsız saha olarak Roma’daki Flaminio Stadı’nı ya da Rieti’deki stadyumu kullanması gerekecekti, ancak kırmızı-mavililer, söz konusu maçları seyircisiz oynamak zorunda kalacaklardı elbette. Kolay kolay bir Catania taraftarını almak biraz zor olacağından dolayı, İtalya futbol federasyonu böyle bir karara varmış oldu.

Aynı şekilde Palermo da 150 bin avro para ve üç maç seyircisiz oynama cezasına çarptırılmıştı.

Futbol şiddeti bilançosu

Dünyanın futbolla yatıp kalkan, ateşli taraftarlarıyla bilinen İtalya’da yaşanan bu olaylar, ülkedeki ‘futbol şiddeti’ tarihini de gözler önüne serdi.

Catania’yla Palermo arasında oynanan Sicilya Derbisi maçında ve sonrasında yaşanan şiddet olaylarında ölen 38 yaşındaki polis memuru Raciti, ülke futbolunda son 45 yılda, şiddet olaylarına kurban giden 12. Kişi oldu.

Image result for catania palermo 2007

İtalya’da ölümle sonuçlanan şiddet olayları şöyle

28 Nisan 1962: Salerno ve Potenza arasında oynanan üçüncü lig maçının sona ermesinin ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda Gaetano Plaitano adlı şahıs öldü 57 kişi yaralandı.

28 Ekim 1979: Lazio taraftarı Vincenzo Paparelli, Roma’yla Lazio arasında oynanan Roma derbisi maçının başlarında, bir Roma taraftarının attığı patlayıcı bir maddeyle hayatını kaybetti

22 Mart 1982: Bologna’yla yaptıkları maçtan sonra evlerine dönen roma taraftarlarının bindiği tren ateşe verildi. Andrea Vitone isimli Roma taraftarı yanarak hayatını kaybetti.

8 Şubat 1984: Udinese ve Triestina arasında oynanan bir İtalya kupası maçından sonra Sandro Furlan isimli bir taraftar polis tarafından göz altına alındı. Sorgulanan Furlan kısa süre sonra serbest bırakılmasına rağmen rahatsızlandı ve komaya girdi. Furlan üç hafta komada kaldıktan sonra öldü.

30 Eylül 1984: AC Milan taraftarı Marco Fonghessi bir başka AC Milan taraftarı tarafından kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Cinayetin nedeninin ise, katilin Fonghessi’yi, Cremonese taraftarı sanması olduğu ortaya çıktı.

7 Aralık 1986: Sambenedettese taraftarı Giuseppe Tomasetti bıçaklanarak öldürüldü.

9 Ekim 1988: Ascoli taraftarı Nazzareno Filippini, Inter taraftarları tarafından feci şekilde dövüldükten sekiz gün sonra
hayatını kaybetti.

29 Ekim 1995: Genoa ve AC Milan arasında Genoa’nın Marassi Stadyumu’nda oynanan maçtan önce çıkan şiddet olaylarında, Genoa taraftarı Vincenzo Spagnolo, bir Milan taraftarı tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Buna rağmen maç oynandı ancak ikinci yarıda futbolcuların sahaya çıkmayı reddetmeleri üzerine maç tatil edildi.

17 Haziran 2001: Messina’yla Catania arasında oynanan derbi maçta atılan bir ev yapımı bombanın patlamasının ardından Messina taraftarı Antonio Curro öldü.

20 Eylül 2003: Napoli ve Avellino arasında oynanan maçın başlarında iki takım taraftarları arasında çıkan kavgada tribünden düşen Sergio Ercolano adlı Napoli taraftarı hayatını kaybetti.

27 Ocak 2007: Amatör küme takımlarından Sammartinese’nin antrenörlerinden Ermanno Licursi, rakip takım olan Cancellese’nin bir taraftarının yüzüne vurmasından sonra beyin kanaması geçirerek öldü.

2 Şubat 2007: Catania ve Palermo arasında oynanan Sicilya Derbisinden sonra yaşanan şiddet olaylarında arabasının içine ev yapımı bir bomba atılan Filippo Raciti adlı polis memuru hayatını kaybetti.

İnsanların bir spor müsabakası için birbirlerini bırakın öldürmeleri; birbirlerine zarar vermeleri bile büyük ahmaklık.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More