Hillsborough Faciası: Nedir, Kaç Kişi Öldü, Liverpool Tarafı

Sheffield şehrinin takımı Sheffield Wednesday’in Hillsborough Stadyumu’nda, 1989 yılında, 96 kişinini hayatına mal olan felaket ve arkasındaki ihmalkarlıklar…

Nedir bu Hillsborough Faciası?

15 Nisan 1989, Liverpool ile Nottingham Forest arasında Hillsborough Stadyumu’nda oynanan Federasyon Kupası yarı final maçında, tam 96 kişinin hayatını kaybettiği,766 kişinin yaralandığı ve Hillsborough Faciası olarak adlandırıldığı kara gün.

Kupa yarı finalinin tarafsız sahada oynandığı dönemde, Hiillsborough Stadyumu’nu tam 53 bin kişi doldurmuştu. Maçın başlamasına dakikalar kala stadyumun dışında, içeri girmeye çalışan büyük bir kalabalık bulunuyordu. 24 bin kişilik tribüne 40 bine yakın Liverpool taraftarı gelmişti. Bunu fırsat bilen Yorkshire polis amiri David Duckenfield ve stat görevlileri turnikelerin yetmediği dakikalarda, çıkış kapılarından birinin açılmasını emretti. Bu sayede kimsenin haberi olmadan, belli fiyat karşılığında, binlerce insan bu çıkış kapısından stada alınmaya başlandı ve halihazırda turnikelerden geçen taraftarlarla birleşen bu kalabalık, tünelde sıkışmasına sebep oldu. Erken saatlerde içeri giren taraftarlardan alt katta bulunanlar tellere sıkışmış, üst katta bulunanlar ise kalabalıktan dolayı aşağı düşme tehlikesi yaşamıştı. Canını kurtarmak isteyen taraftarların bazıları tellere tırmanmış, bazıları telleri patlatıp kendilerini sahaya atmıştı. Maçın 5. dakikasında durumu fark eden hakem oyunu durdurmuştu.

Maç başlamadan 15 dakika önce ise maçın iptal edilmesi ve tribünlerin boşaltılması teklif edilmiş ancak David Duckenfield tarafından bu teklif reddedilmişti. Çünkü maç iptal edilirse polisin yapmış olduğu yolsuzluk ortaya çıkacaktı.

Facia sonrası

Bu felaketin sonrası ise daha trajedik. Polisin yaptığı yolsuzluk ve faciaya yol açan uygulama İngiliz hükümeti tarafından öğrenilmiş ve hemen üstü örtülmüştü. Çünkü bu durumda orada bulunan polis görevlileri ve dönemin bakanı ile başbakanı istifa etmek zorunda kalacaktı. Bu olayın üstünü örtmeyi ve manipüle etmeyi ise The Sun gazetesi eliyle gerçekleştirdiler. İngiltere’nin en çok okunan gazetesi The Sun “İşte Gerçek” manşeti ile tüm kamuoyunu bu olayın bir holiganizm olduğuna inandırdı. Liverpool taraftarının olayları başlattığı, dövdükleri insanların ceplerinden paraların çalındığı gibi iftiraları gazetesine taşıdı. Bir de üstüne dönemin UEFA Başkanı Jacques George’un “Liverpool taraftarı insan değil, canavar ve eşkiya” açıklaması olayları iyice karıştırdı.

The Sun’ın manşeti

İngiltere ve dünya futbolunun en ölümcül kazasının ardından, İngiltere hükümeti soruşturma başlattı. Soruşturmayı üstlenen savcı Lord Peter Taylor, “Taylor Raporu” adından iki tane rapor sundu. İlk raporunda felaketin baş mimarın polis teşkilatının olduğunu söyleyen Taylor; polislerin görevini doğru şekilde yapmadığını, turnikesi bulunmayan kapıların açıldığını, içeri giren taraftarların boş alanlara yönlendirilmediğini ve bu yüzden olayların bu duruma geldiğini ekledi.

Bu raporun ardından 1990 yılında olayla ilgili yeterli delil bulunmadığı söylendi ve dava açılmadı. 1991 yılında alınan adli tıp raporlarında olayın “kaza” olduğu belirtildi. Ancak kamuoyu ve ölen isimlerin ailelerinin baskısı ile 2009 yılında yeniden bir heyet kuruldu. Uzun yıllar süren incelemelerin ardından heyet, polis teşkilatının suçlu olduğunu ve kendilerini kurtarmak için taraftarlara atılan iftiraların gerçeği yansıtmadığına karar verdi. Olayı “kaza” olarak adlandıran adli tıp raporu geçersiz sayıldı.

2014 yılında ise yeni bir soruşturma başlatıldı. Polis teşkilatı raporları hep taraftarı suçluyordu. Emniyet müdürü, olayın baş kahramanı David Duckenfield ise bir önceki soruşturmada verdiği “Kapıyı taraftarlar zorlayıp açtı” ifadesinin yalan olduğunu kabul etmişti.

David Duckenfield

2016 yılında ise bir önceki soruşturmanın sonucu olarak dava açıldı. David Duckenfield ile beraber 6 kişi “adam öldürme” suçlaması ile karşı karşıya kaldı.

Peter Taylor’ın ikinci raporu

Taylor’ın ikinci raporu ise bu tarz faciaların tekrardan yaşanmaması için stadyum düzenlemeleri ile ilgiliydi. İngiltere’de bulunan stadyumlarda “tribün ile saha arasında bulunan tellerin kaldırılması” bu raporda belirtiliyordu. Ayrıca oturma gruplarının da yerleştirilmesi öneriliyordu.

Bu raporun ardından bu uygulamalar İngiltere’de yürürlüğe girdi.

Hillsborough Faciası
Hillsborough Faciası

O gün o stadyumda bulunan Dave Roland isimli taraftar ise bugün en büyük sorunumuz olan korona virüs nedeni ile geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetti. Dave Roland’ın bu fotoğrafı ise o günün önemli karelerinden biri olarak biliniyor.

Fotoğraf: Dave Roland

O gün ile ilgili bir diğer acı olay ise orada bulunan ve 10 yaşında hayatını kaybeden Jon Paul Gilhooley’dir. Jon, Liverpool’un efsanesi Steven Gerrard’ın kuzenidir.

Steven Gerard
Steven Gerard

Bunlar da ilginizi çekebilir;

Heysel Faciası: Futbolun Utanç Gecesi

Terör ve Spor: 1972 Münih Katliamı

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More