The Englısh Game

2. BÖLÜM

“Özgürlüğün için ne kadar ileri gidersin?”

Futbolun inceliklerini bizlere sunan The English Game’in ikinci bölümü Suter’ın Darwens’in sahibi James Walsh’a anlattığı bir taktikle başlar;

“Karşı takım bizen daha hızlı, daha büyük ve daha hızlılar ama biz daha iyi paslaşıyoruz. Bu sezon daha az forvet, daha çok bek kullanmamız gerek. Bir piramit şeklinde oynayacağız. 2 stoper, 3 orta saha ve 5 ön saha” (2-3-5)

2-3-5 taktiğinden biraz bahsetmek gerekirse orjinal adı “Piramit” olan bu taktik  2 stoper, 3 orta saha; sağ ve sol orta sahalar aynı zamanda takım savunmaya geçtiği zaman defansa yardım etmekte, merkezdeki orta saha ise oyun kurucu görevini üstlenmektedir. İlerideki 5’li diziliş ise 2 kanat oyuncusu, 2 sahte forvet ve 1 merkez forvetten oluşmaktadır. Bu dizilişin 1880’lerde kullanılmaya başlandığı kayıtlara geçse de tam olarak 1890’larda İngiltere’de kullanılmaya başlanmıştır. Elit düzeydeki takımlar bu dizilişi 1930’lara kadar farklı formasyonlarla uygulamışlardır. Özellikle 1924 ve 1928 Olimpiyat Oyunları’nda Uruguay Milli Takımı bu dizilişi kullanırken son kez 1930 Dünya Kupası’nda kullanılmıştır. Sonrasında bu taktik 1930 Dünya Kupası’nda İtalya Milli Takımı Teknik Direktörü Vittorio Pozzo tarafından “Metodo” adıyla 2-3-2-3 sistemine evrilmiştir. Yine İtalya 1934 ve 1938 yıllarında düzenlenen Dünya Kupası’nda bu sistemle oynamıştır. Günümüzde ise Pep Guardiola bu sistemin modern versiyonun zaman zaman Barcelona ve Bayern Münih dönemlerinde uygulamıştır.[*]

The Englsh Game’in ilk bölümünün sonunda belirttiğim Blackburn Rovers hikayesini bu bölümde kaleme almaya düşünürken dizi ikinci bölümünde adeta bizlere tokat atarak gözlerimizi futbolun ardındakilere de açmamızı sağladı.  Bu tokadın adı “kapitalizm”dir. İster kapitalizm deyin ister geçim gayesi isterseniz de alt sınıfın sömürülmesi, ancak bu bölüm bıraktığı tatla bizleri futboldan uzaklaştırıp adeta gerçeklerle bir kez daha yüzleşmemize vesile oldu.

Dizinin sonraki sekansında Darwen oyuncusu ve işçisi olan Ted Stokes’ın özel forma tasarlamak ve üretmek için girişimlerde bulunması, (Bu konuya daha sonraları detaylıca değineceğiz.) hemen red yanıtı alması da bankacılık sisteminin o dönemde nasıl ve ne şekilde işlediğinin bizlere bir göstergesidir. Lonca ile yapılan toplantı sonrasında yüzde onluk bir maaş kesintisi kararı, ki tam bu noktadan sonra gerçeklerle bir bir yüzleşmeye başlıyoruz, ve bu kararı kabul etmeyen işçi sınıfı, dizinin geçtiği Darwen’de bir grev başlatır. Darwen’deki fabrikanın sahibi James Walsh her ne kadar Lonca’da böyle bir kesintinin olmaması gerektiğini savunsa da Lonca sınıfındaki statü sahibi iş insanlarını ikna edemez ve bunun neticesinde bir grev başlatılır. Bu grev neticesinde işçiler çalışmayacaklarını belirtmekle kalmayıp bu şartların yeniden düzenlenmesi veya kaldırılmaması durumda futbol da oynamayacaklarını belirtirler. Bunun yanı sıra Suter’in İskoçya’dan bunun için gelmediği düşüncesine, futbol oynayıp Federasyon Kupası’nı kazanmak istemesinin ardında yatan motivasyonuna biz izleyicilerin hak vermemesi elde değil. Grev sırasında Suter ve Walsh arasında geçen şu diyalog iki taraf içinde sürecin ne kadar zor ve yıpratıcı olduğunu göstermektedir:

Suter: Ya yarınki maç? Grevdelerse takım olmaz. Çalışmak istiyorlar. Başka şansları yok.
Walsh: Bence de yok ama Lonca’nın yüzde on indirimine uymak zorundayım.
Suter: Seni sindirmelerine izin mi vereceksin ?
Walsh: Geç kaldım, gitmeliyim.
Suter: Zili çalıyorlar sende koşarak ayaklarına gidiyorsun.
Walsh: Biliyor musun? Bugün olduğum yere gelmem hiç kolay olmadı. Hiçbir şeyle doğdum. Alın terimle ilerledim.
Suter: Herkes bunu yapmaya çalışıyor.
Walsh: Sence bu şekilde olmasını istiyor muyum? Bundan hoşlanıyor muyum? Bu insanlar sadece fabrikada çalışmıyor. Bu insanlar fabrikanın ta kendisi.
Suter: O zaman hakları olanı geri ver, onlar da grevi iptal etsin.
Walsh: Lonca olmadan pamuğa daha fazlasını ödeyip mahvolabilirim.
Suter: Yani kendi arkanı kolluyorsun.
Walsh: Ben aşağı düşersem, indirimden şikayet eden herkesi hiçbir şeysiz bırakırım. İş yoksa fabrika da yok, fabrika yoksa futbol yok, Darwen yok.

The English Game' Cast: Who Stars in the Julian Fellowes Netflix Show?
Fergus Suter(Kevin Guthrie) ve James Walsh(Craig Parkinson)

Tüm bu grev sekanslarının ardından Lonca heyeti işçilerle müzakere etmeye başlar. İşçiler kesintiyi ancak % 5 olarak kabul ettiklerini belirtseler de Lonca heyeti buna yanaşmaz ve sonunda grev isyana dönüşür. Toplantı sonunda Lonca Başkanı’nın arabasına binerken kullandığı; “Bırakın ne isterlerse yapsınlar. Yakında para bulamayınca açlıktan ölürler.” repliği zengin ve fakir arasındaki statünün, birbirlerine olan bakış açısının nasıl bir insanlık dramı olduğunu ortaya koymaktadır. İsyan sırasında Martha Almond’un Suter’e söylediği “Hayatlarımızı yaşayacak kadar özgür bile değiliz.” cümlesi insanın özgürlük uğruna neler yapabileceğinin renkli ekranda bizlere gösterilen bir kanıtıdır.

Günlerce süren isyan sonucunda Darwen’de % 5’lik kesinti sonunda kabul edilir ve tekrar futbola geri dönüşün vakti gelmiştir. Darwen Takımı FA Kupası’nda oynayacağı maç öncesi ısınmada olan Suter’in yanına Blackburn Rovers Başkanı John Cartwright gelerek şu sözleri sarf eder: “Harika bir futbolcusunuz Bay Sutter. Bunu görmemek için aptal olmak gerekir. Ancak hedeflerinizi Darwen’de gerçekleştiremezsiniz. Ben de sizin kadar hırslı bir adamım. Darwen, sizi işe aldığından beri ortalama bir takımdan kupa kazanma potansiyeline sahip bir takıma dönüştü ama potansiyel bana yetmez. Ülkenin dört bir yanından şahane oyuncularım var ve siz Bay Suter, siz en yeteneklisisiniz. Garanti ederim ki Blackburn’e katılırsanız FA Kupası’nı kazanan ilk işçi takım olacağız.” Bu sözler üzerine teklifini 100 sterlin olarak yapan başkan, Suter’i bir çelişkinin tam ortasında bırakır ve dizinin ikinci bölümü burada sona erer.

The English Game’in sonraki bölümünde Suter’in Rovers transferini kabul etmesinin altındaki sebepleri ve kendisiyle bir nevi yaşadığı iç hesaplaşmalara değineceğiz.

1. BÖLÜM                         3. BÖLÜM (PEK YAKINDA)


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Futbolda Savunma Sanatları: 1. Sone

Beşiktaş: İlk Spor Kulübümüz


 

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More