Elton John ve Watford: Müzisyen Başkan

Renkli kişiliğiyle tanıdığımız müzisyen Elton John, zamanında oldukça başarılı bir kulüp başkanıydı. Vicarage Road’da bulunan “Sir Elton John Tribünü” ve Watford onursal başkanlığı, Elton’ın unutulmaz bir başkan olduğunu bize gösteriyor. Kulübü yetmişlerin sonu, seksenlerin başında alt liglerden zirveye taşıyan iki isimden bahsedebiliriz, bunlardan birisi Elton John. Diğeriyse daha sonra kulüpte yöneticilik de yapan, “Graham Taylor Tribünü” ile onurlandırılmış Watford efsanesi teknik direktör Graham Taylor.

Müzik hayatında günümüz itibariyle 30 albüm üretmiş olan Elton John, kulüp başkanlığı döneminde de müzik hayatına ara vermemişti. Başkanlık yaptığı 1976-1987 ve 1997-2002 tarihleri arasında 12 albüme imza atarken, BRIT Ödülleri, MTV Müzik Ödülleri, Grammy Ödülleri, Tony Ödülleri de kazanmaktaydı.

Vicarage Road’da bir tribüne adının verildiği günü “Hayatımın en mutlu günlerinden biriydi” sözleriyle tanımlayan Elton John’ın yaptığı en büyük işlerden biri, presi İngiltere’ye taşıyan genç teknik direktör Graham Taylor’ı(Taylor o zamanlar sadece 33 yaşındaydı)1977 senesinde takımın başına getirmekti.  Taylor sıra dışı bir isimdi; Watford’a teknik direktör olmadan evvel alt liglerde şampiyonluk yaşamış, döneminde federasyon onaylı profesyonel lisansı alan en genç teknik adam olmuştu. 1977 yılında en az Taylor kadar sıra dışı bir isim olan Elton John, beş senelik bir sözleşmeyle birlikte Graham Taylor’a gittiğinde, Taylor’ın aklında kulübü ikinci lige çıkartmak, Elton’ın aklındaysa Avrupa kupaları vardı. Bu yıllar Elton John’ın müzik listelerini alt üst ettiği dönemlerdi, ancak Elton’ın ışıltısı Watford’a henüz bulaşmamıştı. Sıra dışı iki ismin el sıkışmasıyla birlikte, Elton’ın ışıltısının küçük bir kısmını üzerinde taşıyacak Watford’un temelleri atıldı. Gerçekten de beş yıl sonra Watford, Elton’ın istediği yere gelmişti. 1982/1983 sezonunda Watford, ilk kez en üst klasmanda yer aldı ve ilk senesinde ligi ikinci sırada bitirerek müthiş bir başarıya imza attı. 1983/1984 sezonundaysa Watford tarihinde ilk(ve günümüz itibariyle son kez) kez Federasyon Kupası finali oynamasına rağmen, Wembley’de maçı Everton’a karşı 2-0 kaybetti. Elton-Graham dönemi, Watford tarihinin en başarılı dönemiydi. Bu iki sıra dışı ismin buluşmasından da daha azı beklenemezdi.

Alışılmışın dışında bir başkan olan Elton John, Watford kulübünü dipten alıp üst seviyelere taşıyan bir isimdi. Watford kulübü, Elton John ile birlikte kazanılan başarıların üzerine henüz çıkamadı. Pozzo ailesiyle birlikte gelecek neler getirecek, kim bilebilir ?

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More