Ömür Günaydın: Fenerbahçe’den Amatör Lige

Türk futbolunun altyapı eksikliği, genç oyuncular için istenilen fahiş bedeller ve olmayan liyakat anlayışı yüzünden biten futbol hayatları veya amatör liglere düşüş…

Ömür Günaydın ile yaptığımız bu samimi söyleşi, oyuncuların altyapılarda neler yaşadığı hakkında az da olsa fikir verecektir.

Ömür futbola başlama öykünü ve yaşadıklarından biraz bahseder misin?

Futbola 9 yaşında babamın desteğiyle Zeytinburnu’ndaki Damlaspor’da başladım. 4 yıl burada oynadıktan sonra Fenerbahçe altyapısına transfer oldum. U14 ile başladığım Fenerbahçe maceramın ilk iki senesi pek parlak geçmedi. Devamlı oynayan bir oyuncu değildim ve buradaki geleceğimden şüpheliydim. Tahmin edersiniz ki büyük kulüplerin altyapısına transfer olmak ve orada kalıcı olmak zordur. U14 ve U15 vasat geçirdikten sonra U16 için sezonu açtık.

Antrenörümüz Semih Özü olmuştu. Eksiklerimi görmüştü ve beni geliştirmek için elinden geleni yaptı.

Çok kaliteli bir antrenör olmasına rağmen şu anda Bölgesel Amatör Lig’de antrenörlük yapıyor. Bu da ülkemizde futbolculuk geçmişi olmayan antrenörlerin ne kadar bilgili ve donanımlı olursa olsun üst liglerde takım çalıştıramayacağının kanıtıdır.

Genç Milli Takım’a seçilmen nasıl oldu?

Fenerbahçe U16 takımında başarılı bir sezondan sonra  Türkiye U16 Milli Takımı’na davet edildim. Azerbaycan’da Caspian Cup şampiyonu olduk. Ne yazıktır ki finalde karşılaştığımız İspanya’nın kadrosundaki çoğu oyuncu Premier Lig ve La Liga gibi liglerde oynarken bizim takımdan sadece 1-2 futbolcu Süper Lig’i görebildi. Finalde karşılaştığımız İspanya’nın sağ beki Hector Bellerin bugün Arsenal’in kaptanıyken, bizim sağ bekimizin(Yiğit Güler / Altay) futbolu bıraktığını biliyorum. Maalesef bizim ülkemizdeki futbolcuların kaderi bu. Genç milli takımlarda oynadıktan sonra kendi takımlarında A takım seviyesinde şans verilmiyor, alt liglerde ve amatör liglerde oynamak zorunda kalıyorlar.

Not: Final de İspanya karşısında 4-3 galip geldik.

Fenerbahçe dönemin ve ondan sonra yaşadıkların ile devam edelim istersen.

Fenerbahçe ile Next Generation turnuvasında boy gösterdim. Benim için Fenerbahçe ve Milli Takım formalarıyla yurt dışında top oynamak çok heyecan vericiydi, bu konuda kendimi çok şanslı hissediyorum.

Büyük kulüplerin altyapılarında oynayan futbolcular için en büyük hayal A takıma çıkıp o formayı terletmektir, fakat altyapıdan A takıma çıkmak neredeyse imkansız. Benim çalışma fırsatına eriştiğim en büyük antrenör de Hasan Kemal Özdemir‘dir. Futbolcuların yeteneğinden çok karakterine önem veren bir hocadır, zaten Fenerbahçe gibi bir takımın altyapısında A2 kategorisine ulaşabilen bir futbolcu yeteneklidir, kabiliyeti vardır.

6 sene altyapıda oynadıktan sonra A2 takımında Hasan hocamın destekleriyle 2013-2014 sezonunda A takımın devre arası kampına davet edildim.

Performansımın en üst seviyede olduğu dönemde tam da teknik direktörün gözüne girmeye başlamışken dizimden sakatlandım, ardından kulüp doktorundan kampı kapattığım bilgisini aldım, hayatımın en üzücü haberiydi. Babamı arayıp ağlayarak haber verdiğimi hatırlarım. Neticede hepimiz, ailemiz bizimle gurur duysun isteriz, her şeyi onlarla paylaşırız. Maalesef aileme iyi bir haber verememiştim. Hayatımın en zor günleriydi çünkü hayallerime yaklaşmıştım. Bu şekilde A takım maceram sona erdi.

 

Şu anki adı U21 olan, o dönemki A2 sezonunu şampiyon kapattıktan sonra birçok 1. ve 2. Lig takımı talibimiz oldu, fakat o dönemki kulüp CEO’su çok yüksek yetiştirme bedeli istedi. Biraz önce söylediğim gibi bizim ülkemizdeki genç futbolcuların elleri kolları kulüpler tarafından bağlı. A takımda oynatmıyorlar ve gitmek istediğin zaman çok yüksek bedeller talep ediliyor “yetiştirme bedeli” adı altında. Hal bu olunca genç ve yetenekli futbolcular alt liglerde sırf futbolculuk geçmişi olduğu için teknik direktörlük yapan vasıfsız hocaların eline düşüyor ve kaybolup gidiyor.

Şahsen iyi bir altyapı kariyerinden sonra belki Süper Lig veya 1.Lig’de oynamayı hayal ediyordum. Fakat Fenerbahçe’den sonra ilk durağım 3. Lig ekibi Halide Edip Adıvar SK oldu. Birinci ve ikinci liglere yetiştirme bedelim o kadar yüksek rakamlara ulaşıyordu ki 18 yaşında bir futbolcu için hiçbir takım o bedelleri ödeyemezdi. Bu da yetiştirme bedelinin genç futbolcuların elini kolunu bağlamasının en büyük örneğidir. Genç futbolcuların derdi bununla da bitmiyor; anlayışsız ve çıkarcı yöneticiler, bilgisiz antrenörler, para için futbolcuya yalakalık yapan menajerler…

Alt liglere düşmek bataklığa düşmeye benzer. Halide Edip Adıvar SK ile 3. Lig’de bir sezon geçirdikten sonra o dönem 2. Lig takımı Fatih Karagümrük ile anlaştım. Burada sakatlıklar yüzünden çok az forma şansı buldum. 2015-2016 sezonunda Cizrespor ile anlaşmaya vardım. Cizrespor‘da hayatımda gördüğüm en kötü antrenör ve en kötü yöneticilerden sonra futbola ara vermeye karar verdim. Yarım sezon boşta geçirdikten sonra sezon başı 3. Lig ekibi Anadolu Bağcılar ile anlaştım. Ligde 10, kupada 2 maçta forma giydim. Devre arasında Bölgesel Amatör Lig ekibi Ceyhanspor ile anlaştım ve amatör lige dönmüş oldum. Süper Lig hayali kurarken amatör lige düşmek moral olarak beni çok geriye attı.

Şu anda Bölgesel Amatör Lig ekibi Çilimli Belediyespor‘da kariyerime devam ediyorum, şükürler olsun ki kendime yetecek kadar para kazanıyorum.

Belki akıl vermek bana düşmez ama yolun başında olan kardeşlerime birkaç tavsiyem var;

Futbol camiası çok acımasızdır. Her zaman güçlü olmak zorundasınız, her zaman iyi olmak zorundasınız, her an sizi tutup aşağıya çekmek için can atan insanlar olacak. Sakatlandığımızda veya kötü performans sergilediğinizde kimse gözünüzün yaşına bakmayacak ya hazır ve verimlisinizdir ya da hiçbir şey. Çok çalışıp elinizdekinin değerini bilmelisiniz ve daha çok istemelisiniz. Emin olun Süper Lig’de oynayan futbolcularla Bölgesel Amatör Lig’de oynayan oyuncuların arasında çok ince ayrıntılar var.

Herhalde Fenerbahçe A takımından Bölgesel Amatör Lige düşen bir futbolcu olarak verebileceğim en büyük mesaj şu: Futbolda dün yoktur.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Bundesliga’da Bir Bölgesel Amatör: Çağlar Söyüncü

Dip ve Zirve: Dani Parejo

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More