Podcast Nedir? Podcastin Tarihçesi ve Hakkında İlginç Bilgiler

Günümüz dijital çağının hayatımızdaki ekmek, su gibi olmazsa olmazlarından podcast kavramı nasıl doğdu, ne gibi değişimlere uğradı, isminin kaynağı nedir? Çok daha fazlasının cevabı bu yazıda.

Podcast Nedir?

Podcast; en kaba haliyle yorum, görüş, bilgi aktaran ses kayıtlarıdır. Daha teknik haliyle ise ses dosyalarının internet üzerinden -genellikle feed (RSS) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara (cep telefonu, tablet vs.) indirilebilecek şekilde yayınlanmasıdır ki burada bir parantez açmak gerekirse, ‘feed’ kullanılması ve böylece her yeni bölümün özel yazılımlar yoluyla  otomatik olarak yükleniyor olması, podcast sisteminin internetten bir ses ya da video kaydını indirmekten farkını oluşturur.

Podcast Nasıl Doğdu?

Podcast tarihinin başlangıcı resmen Apple’ın iTunes projesi ve iPod teknolojisine yani 2005 yılına kadar gidiyor olsa da bunu, podcast teknolojisine temel oluşturan RSS teknolojisinin başlangıç tarihi olan 2000 yılına çekmek de pek tabii mümkündür.

Yazılımcı Dave Winer RSS’in 1.0 versiyonunu yayınlamasıyla birlikte o yıllarda henüz audio blog olarak bilinen öncü podcastler RSS bildirimcileri aracılığıyla dinleyicilere ulaşmaya başlamıştır. Dave Winer MTV’de VJ olan arkadaşı Adam Curry’in kendisinden ricası üzerine ses dosyalarının da taşınmasını sağlayan bu yazılımı geliştirmiştir (Winer, 2000). Süreç içerisinde, internet ve teknoloji tutkunları RSS’ler üzerinden ses dosyalarının taşınmasını deneyimlediler ve internet üzerinden indirilen ses dosyalarını taşınabilir oynatma cihazlarına aktararak dinlemeye başladılar. 2004’te Apple iTunes 4.9 yayınladığında “Podcast’ler” uygulaması masaüstünde hazır olarak yer almaktaydı. Bu durum, podcast kullanımının yaygınlaşması yönünde bir diğer büyük adım olarak atılmıştır.

Bir sonraki aşamada ise iPodder isimli bir programın aracılığı ve RSS feed yardımıyla indirilen ses dosyalarının Apple’ın meşhur müzik çaları iPod’lara senkronize edilmesi, yani dosyaların cihazlara otomatik olarak aktarılması sağlandı. Podcast kavramı bu gelişmeyle birlikte iyiden iyiye kendine gösterme fırsatı buldu. Böylece insanlar iPodlarını ve sevdikleri bloglardaki ses dosyalarını istedikleri zaman istedikleri yerde, hiçbir uğraş sarf etmeksizin dinleyebiliyordu.

Podcast İsmi Nereden Geliyor?

Podcast isminin ortaya çıkışı, yazar Ben Hammersley’nin The Guardian’da 12 Şubat 2004’te yayınladığı makaleye dayanıyor. Podcast isminin bilinen ilk kullanılışı bu makalede yer alıyor ve bu isim iPod ve broadcast (yayın) kelimelerininden türetiliyor. Podcasting kelimesi ise 2005 yılında New Oxford American Dictionary tarafından yılın kelimesi seçiliyor.

Günümüzde Podcast Kültürü

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de podcast rüzgarı ancak 2010’lu yıllarda hatta 2015 ve sonrasında kendini hissettirmeye başladı. Podcast nedir vb. soruların sıkça sorulduğu bir dönemin ardından günden güne gelişen ve kendine yeni mecralar bulan bu kavram, günümüzde artık Spotify, SoundCloud, Apple Podcasts ve Youtube gibi platformlar yoluyla bir kültür haline gelmiş durumda.

Anahtar Deyişler: Podcast Nedir, Podcast Kültürü, Podcast Tarihi, Spotify, Podcast Önerileri

Bunlar da ilginizi çekebilir;

İlhan Palut: 2. Lig’den Süper Lig’e

Samsunspor: Kırmızı-Beyaz Ama Siyah

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More