Yeni Nesil Yorumcuların Yükselişi; Uğur Karakullukçu

Televizyonlarda spor yorumcularının belli bir yaşın üzerinde olması gerektiği tabusunu yıkan adam, Uğur Karakullukçu’nun kariyeri

Uğur Karakullukçu’nun hikayesi ilk olarak 2008 yılında, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde okurken futbol ağırlıklı Pclion FC adında bir blog kurmasıyla başlamıştır. Daha sonra 2009’da blog yazarlarının davet edildiği Ntvspor’daki ‘’Yenilsen de Yensen de’’ programıyla ilk defa ekranlarda boy göstermiştir.

Buradaki çıkışından sonra aynı yıl Gs Tv’de Melih Şabanoğlu’nun moderatörlüğü’nde Atahan Altınordu ve Eray Sözen ile ‘’Yalnız Futbol’’ programında yorumculuk yapmaya başlamıştır.

2009 Karakullukçu’nun kariyeri için hareketli bir yıl olsa gerek, zira yine aynı yıl Taraf Gazetesi’nde, yaklaşık iki yıl sürecek olan altyapı futbolu üzerine köşe yazıları yazmaya başlamıştır.

2010 yılından bir fotoğraf

2011 yılında ise o zamana kadar denemediği radyoculuğa ilk olarak Lig Radyo’da başlamıştır. Burada Eski Açık, Avrupa’nın Sesi, Euro 2012 Günlüğü, Hayatım Futbol gibi programları hazırlayıp sunmuştur. 2012’de yayın hayatına başlayan ve 4 yıl boyunca yayınlanan haftalık futbol e-dergisi Hayatım Futbol’da, kurucu editörlük ve yazarlık yapmıştır. Daha sonra ise Eurosport Türkiye’deki ‘’22 Adam, 1 Top’’ adlı köşesinde futbol gündemi üzerine yazılar yazdı, Milliyet gazetesinin İddaa eki olan Milliyet Taktik’te İddaa tahminleri yaptı ve ayrıca TRT Haber kanalında hafta içi her gece yayınlanan Spor Kritik programında spor gündemini yorumladı. 2014 yılından bu yana A Spor kanalında yorumcu, Sabah gazetesinde ise Spor Dış Haberler Sorumlusu olarak görev yapmaktadır.

Ayrıca Life+ Tv’de Mehmet Ayan ve Serdar Ali Çelikler ile birlikte Kırmızı Çizgi+ programında ve çeşitli programlarda yorumculuk yapmaya devam etmektedir.

Bu kısa bilgilendirmeden sonra Uğur Karakullukçu’nun neden bu ivmeyle yükseldiğini kendimce anlatmaya çalışayım. Karakullukçu’nun yükseldiği yıllara bakarsak, o dönem televizyonlarda çok izlenen programlar genelde kavga gürültü ve bağrış çağrışın olduğu, Galatasaraylı, Fenerbahçeli ve Beşiktaşlı taraflı yorumcuların, sadece biz daha iyiyiz üzerinden takımının haklarını korumaya çalıştığı televizyon programlarıydı (Gerçi şu an hala bu ortam var çünkü bu tarz tartışmalar reyting getiriyor ve insanlar severek izlemeye devam ediyor.). Ancak yetiştirilme farkından mı yoksa nesil farkından mı bilinmez, sadece kaliteli saha içi analiz dinlemek isteyen, özellikle futbolda sahanın içiyle daha çok ilgilenen, araştıran ve sahanın içini ’’Hocam, Ali Güneş’i çıkar da Baliç’i al.’’ dan daha detaylı sorgulayan bir kitle oluştu. Bu kitleye, taraflı yorumcuların yüzeysel tartışmaları yavaş yavaş yavan gelmeye başladı. O dönem aslında bu kitlenin talebine uygun yorumcular da vardı ama sayıları bana göre bir elin parmaklarını geçmezdi.

Bu talebe uygun olarak Önder Özen, Metin Tekin gibi daha çok saha içini izleyiciye anlatabilen kaliteli yorumcular ekranlarda daha çok boy göstermeye başladılar ve inanılmaz derecede sevildiler.

Bu tarz güzel, anlaşılır ve saha içini kaliteli analiz edebilen ve ekranlarda boy gösteren yorumculardan belki de en genci, o dönem Uğur Karakullukçu’ydu. Özellikle Aspor’da sürekli ekranlarda görünmeye başladı. İsabetli ve objektif yorumlarıyla birlikte yıldızını iyice parlattı. İzleyenlere kendisini dinletti ve sevdirdi ve bulunduğu konuma geldi. Kariyerini şu an sadece yorumculuk üzerinden değil iyi bir gazeteci olarak da devam ettirmektedir. Kariyerinin devamında Sayın Karakullukçu’ya başarılar diliyorum ve kendi adıma severek takip ettiğimi belirtmek istiyorum. Ayrıca yukarıda belirttiğim “kitle”nin bir ferdi olarak, bu kitlenin talebine uygun yorumcuların, Youtube’un da işin içine girmesiyle, sürekli arttığını ve var olanların da daha iyiye gittiğini görüyorum.

Bu yazımı noktalarken, bizlere futbolun oyun kısmını çok iyi anlatıp daha çok sevdiren, bizleri kutuplaştırıp oyundan soğutmayan, başta bu yazının kahramanı Uğur Karakullukçu’ya ve adını yazdığım, yazamadığım diğer herkese teşekkür etmek istiyorum.