Türkiye’nin Ev Sahibi Olduğu Uluslararası Spor Organizasyonları

“Liverpool ile Milan arasında oynanan maç tarihin en sansasyonel finallerinden biri olmuştu. Bu maçın bu kadar sükse yapmış olması, ev sahibi İstanbul’un da İngilizlerin gözünde olumlu bir noktaya taşınmasına yardım edecekti…”

Türkiye, uluslararası spor organizasyonlarına ev sahipliği konusunda hiç de yabana atılmayacak bir konumda. Pek çok uluslararası ve saygın spor organizasyonuna ev sahipliği yapan ülkemiz, şu sıralar Avrupa Futbol Şampiyonası için (2016, 20, 24) ev sahipliği adayı olsa da kazanabilmiş değil. Fakat bunun dışında diğer sporlarda ve hatta futbolda çok önemli ev sahiplikleri yapıldı. Şüphesiz akıllara gelen ilk maç 2005 yılındaki Şampiyonlar Ligi final maçı.

Bunun yanı sıra 2009 UEFA Kupası final maçı da Kadıköy Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nda oynanmıştı. Önümüzdeki sezonda yani 2019-2020 Sezonunda da UEFA Süper Kupa finali Vodafone Park’ta oynanacak. Tüm bu özel finalleri bir yana bırakıp, Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı tüm uluslararası organizasyonlara bir göz atalım. Bunların başında Formula 1, Dünya Ralli Şampiyonası, Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası ve FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası ve Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu gelmektedir.

Türkiye’nin geçmişten günümüze kadar düzenlediği tüm organizasyonlar ise şu şekilde: Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası, WRC Dünya Ralli Şampiyonası, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, UEFA Şampiyonlar ligi finali, 23. Dünya Üniversite Yaz Oyunları (UNIVERSIADE), Formula 1, WTA İstanbul CUP Tenis Turnuvası, 1. Karadeniz Oyunları, İşitme Engelliler Atletizm Dünya Şampiyonası, Sualtı Sporları Avrupa Şampiyonası, Tekvando Olimpiyat Oyunları Avrupa Kıtası Eleme Müsabakaları, Okçuluk World Cup GP, Genç Kadınlar Dünya Güreş Şampiyonası, Avrupa Yıldızlar Beyzbol Şampiyonası, Kadınlar Üç Bant Bilardo Dünya Şampiyonası, Avrupa Çim Hokeyi Kadınlar Kulüpler Challenge Kupası, Artistik Bilardo Euro Cup GP, Dünya Gençler Buz Hokeyi Şampiyonası, Avrupa Genç ve Ümit Kadınlar Basketbol Şampiyonası, 17 Yaş altı Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri, Dünya Genç Kadınlar Güreş Şampiyonası, Yelken-Optimist Dünya Şampiyonası, Yelken Cup-İstanbul Yarışları, Avrupa Atletizm 10.000 metre kupası, Dünya Kadınlar Bilardo 3 Bant Şampiyonası, Uluslararası Buz Hokeyi 18 Yaşa ltı 3. Grup Dünya Şampiyonası, Tekvando Dünya Gençler Şampiyonası, Avrupa Şampiyon Kulüpler Golf Şampiyonası, Tenis World Cup GP, Avrupa Gençler Sutopu Şampiyonası, Dünya Üniversiteler Triatlon Şampiyonası, Avrupa Üniversiteler Plaj Voleybolu ve Plaj Oyunları, Dünya Veteranlar Ferdi ve Takım Tenis Şampiyonası, Avrupa Şampiyon Kulüpler Golf Şampiyonası, Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası, UEFA Kupası Finali, Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası, Dünya Okullararası Futbol Şampiyonası, Dünya Okullararası Basketbol Şampiyonası, Kuzey Disiplini Dünya Gençler ve 23 Yaş Altı Dünya Kayak Şampiyonası, 2012 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası, Basketbol Kadınlar Euroleague 8’li finaller, Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) Kadınlar Avrupa Ligi Dörtlü Finali, Büyük Erkekler Avrupa Boks Şampiyonası, Tenis WTA Sezon Sonu Turnuvası…

Görüldüğü gibi her spordan, her yaş grubundan turnuvaları bünyesinde barındıran Türkiye, uluslararası turnuva organizasyonları konusunda yeterli ve tecrübeli bir ülke konumunda. Türkiye’nin yaşadığı terör belası ve tribünlerin boşluğu ve tavrı şimdilik büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmamız için bir engel gibi durmakta. Şayet bunlar aşılır, komiteler ülkedeki güven ve eşilik ortamını görür ve de organizasyonlar gereken ilgiyi görürse, ilerde hedeflendiği gibi çok daha büyük organizasyonlara ev sahipliği yapılabilir.

Türkiye gibi halkı spora çok büyük ilgi duyan bir ülkede, böylesi büyük spor organizasyonlarına olan ilginin de artması ve tribünlere yansıması gerekmekte. İlerde büyüyerek devam edeceğini temenni ettiğimiz Türk Sporu, bu organizasyonlar sayesinde adından söz ettirecek ve büyümesini hızlandıracak diye umuyoruz. Düzenlenen tüm bu organizasyonlarda elde edilen tecrübe ve hemen her ilde yapılan spor tesisleriyle, daha büyük organizasyonlara hazır olduğumuzu da gösteriyoruz. Türkiye olarak bu tarz organizasyonları getirmek, insanlarımızın da diğer milletlerle etkileşimini artıracak ve ülkeye ciddi sayıda turist çekecektir. Kısacası bu organizasyonların ve bundan sonrakilerin bize tecrübe, olumlu reklam ve etkileşim ve maddi destek sağlayacağı açıktır. Yeter ki biz bir şeyleri alnımızın akıyla, şüpheye yer vermeden yapabilelim.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More