EURO 2020: 11 Şehir, Tek Turnuva

Euro 2020 hakkında bir şeyler söylemeden önce, Avrupa Futbol Şampiyonası’ndan genel itibariyle bahsedelim. Avrupa Futbol Şampiyonası, 1960 yılından itibaren UEFA tarafından 4 yılda bir düzenlenen resmi futbol turnuvasıdır. Orijinal adı Avrupa Uluslar Kupası adıyla kurulmuş olup, 1968 yılında şu anki ismini almıştır. Turnuva ülkelerin üst düzey milli futbol takımları arasında düzenlenir.

Turnuvaya katılım göstermek için ev sahibi ülke dışında kalan takımlar ön eleme oynamak mecburiyetindedir. Avrupa Futbol Şampiyonası’nı kazanan takım ayrıca FIFA Konfederasyonlar Kupası’na katılma hakkı elde eder ancak bu turnuvaya katılım göstermek zorunlu değildir.

Günümüze kadar oynanan 15 turnuvayı 10 farklı milli takım kazandı; Almanya ve İspanya üçer kez, Fransa 2 kez, SSCB, İtalya, Çekoslovakya, Hollanda, Danimarka, Yunanistan ve Portekiz birer kez turnuvayı birinci olarak tamamlayan ülkelerdir.

2008 ve 2012 yıllarında düzenlenen turnuvayı kazanma başarısı gösteren İspanya bu turnuvayı üst üste kazanabilen tek takım olma unvanını taşımaktadır.

Daha fazlası için: Avrupa Futbol Şampiyonası Tarihi

EURO 2020 NEDEN FARKLI ŞEHİRLERDE OYNANIYOR?

UEFA Euro 2020 Vector Logo - Logowik.com

2012 yılında alınan kararla Euro 2020, Avrupa Futbol Şampiyonası organizasyonunun 60.yıl dönümüne denk gelmesi dolayısıyla tarihte ilk kez 11 ülkede düzenlendi. UEFA, kararı verdiği dönemde kararın sadece Euro 2020’ye özgü olacağını ve ilerisi için bir örnek taşımadığını kaydetmişti. Euro 2020  için ilk başta 12 veya 13 ülke düşünülse de nihayetinde turnuvanın 11 ülkede yapılmasına karar verildi.

Avrupa’da bu karar çok büyük eleştirilere sebep oldu. Bu kararın tamamen ekonomik nedenlerle bağlı olduğu ve Avrupa’daki kemer sıkma politikalarına göre alındığı belirtildi.

UEFA tarafı bu kararla birlikte turnuvanın taraftarların ayağına gideceğini, taraftarların turnuvayı tribünlerden izleme imkanının daha fazla olacağını ve bunun dışında stat inşa edip etmeme konusunda kararsız olan ülkelere destek olunacağını düşünüyordu.

Turnuvanın farklı kentlerde oynanacak olması doğal olarak ekonomik gücü daha da ortaya çıkardı. Infantino ise bu konu hakkında “Bu kararın amaçlarından biri de stat inşa edip etmeme konusunda kararsız olan ülkelere destek olmaktı. Eğer bir stadyum ve havaalanı inşa etme fikriniz varsa bu kararın ardından her şey daha da kolaylaşacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Avrupa Süper Ligi: FIFA Başkanı Infantino 12 kulübü eleştirdi, 'Yeni lige katılanlar sonuçlarına katlanır' dedi - BBC News Türkçe

Turnuvanın farklı ülkelerde oynanması kararı sonrası taraftarların 51 maçlık programı takip edebilmesi için tüm Avrupa’yı dolaşmasının söz konusu olamayacağı düşünülüyordu. Dönemin UEFA Başkanı Platini ise Polonya ve Ukrayna’nın ev sahipliği yaptığı 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’na, 50 Fransız ve 70 İspanyol taraftar geldiğini gördüklerinde bir sorun olduğunu anladıklarını ifade ederek, “Polonya ve Ukrayna’ya gitmek zordu. Artık taraftarlar, maçları izlemek için seyahat etmek zorunda kalmayacak. Şampiyona taraftarların ayağına gelecek.” dedi.

UEFA’nın aldığı, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın 24 takımın katılımıyla farklı ülkelerde yapılması kararına, 53 üyeden 52’sinin destek verdiğini bildirirken destek vermeyen tek ülkenin ise şampiyonayı tek başına organize etmeye talip olan Türkiye’ydi.

Platini bu fikrin, bundan yıllar önce Libya’nın öldürülen eski devlet başkanı Muammer Kaddafi tarafından da dile getirildiğini ifade etmişti; “Bu fikir, daha önce Muammer Kaddafi’nin de aklına gelmiş. Afrika Uluslar Kupası’nı tüm Afrika’ya yaymak istiyormuş.”

Turnuvanın 11 farklı ülkede düzenlenmesinin etkilerini düşünürsek akıllara direkt futbolcuların ve milli takımların yoğun bir tempoda seyahat edip maçları bu şekilde oynaması geliyor. Virüs nedeniyle sıkışık, yoğun ve yorgun geçen sezonun ardından milli futbolcular, milli takımlarıyla kamplara katıldılar. Hazırlık maçları oynadılar ve devamında ise farklı ülkelere seyahat ederek turnuvada maçlar oynuyorlar. Doğal olarak yorucu bir sezonun ardından yorucu bir turnuva oynanacak gibi görünüyorlar. Buna karşın gelişen ve modernleşen futbolu düşünürsek takımlar ve futbolcular yoğun tempoda oynamaya alıştılar. Bunun haricinde 1.5 senedir dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs de bu konuda olumsuz bir etki olacak.

Öte yandan turnuvanın farklı ülkelerde oynanması taraftarlar açısından da daha iyi olacak gibi görünüyor. Taraftarlar, tribünlerden daha çok maç izleme fırsatı bulacak. Daha çok ülkeden, daha çok taraftar katılımı olacak.

UEFA, 2021 ilkbaharında Korona pandemisine rağmen stadyumlara seyirci alınmasında ısrarcı oldu. Bu tutum, Koronavirüs’ün Avrupa’nın çoğu ülkesinde etkili olması nedeniyle fazlasıyla tepki topladı. Bu tepkilerle birlikte aralarında Münih’in de olduğu üç stadyum UEFA’ya bu sözü veremedi. Bilbao ve Münih turnuvanın oynanacağı statlar olarak kalırken Dublin turnuvadan ayrıldı. İrlanda’nın başkentinde oynanacak maçlar başka stadyumlara dağıtıldı. Bilbao’da oynanacak maçlar ise Sevilla’ya taşındı. Diğer EURO 2020 maçları: Roma, Bakü, Saint Petersburg, Budapeşte, Londra, Bükreş, Amsterdam, Glasgow ve Kopenhag kentlerinde yapıldı. Nisan ayında virüs nedeniyle bir kez daha turnuvanın tek bir ülkede yapılması gündeme gelse de karar değişmedi

Karar alındığı gibi bu yıl başlayan Euro 2020, 11 farklı ülkede oynanıyor. Bu karar başlarda virüs de göz önüne bulundurularak tartışılmış olsa da, turnuvaya gösterilen yoğun ilgiyle ve taraftarların katılımı ile birlikte çoğunluğu memnun etmiş gözüküyor.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Avrupa Futbol Şampiyonası Tarihi (2)

Hollanda – Almanya Rekabeti: Savaş’ın Futbol’u

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More