Avrupa Futbol Şampiyonası Tarihi (2)

Bölüm 2

1960’ta başladığımız şampiyona yolculuğunda 1992 yılına geldik. Bu yazımızda 1992’den 2016 yılına kadar yapılan Avrupa Futbol Şampiyonaları’nda neler yaşandığı anlatılacaktır.

Önceki bölüm: Avrupa Futbol Şampiyonası Tarihi

* * *

1992-İSVEÇ

1992 Avrupa Futbol Şampiyonası - Vikipedi

1988’den 1992’ye doğru ilerlerken Avrupa’da büyük değişimler yaşandı. 4 yılda adeta yeni bir Avrupa meydana geldi. Hem silahlanma mücadelesinde hem de sosyo-ekonomik olarak Batı bloğunun çok gerisinde kalan Doğu Bloğu ülkeleri artık Sovyetlerin etkisinden arınmış bağımsız bir ülke olarak demokratik seçimler yapma niyetindeydi. 1985 yılında Gorbaçov’un uygulamaya koyduğu Glasnost ve Perestroyka hareketleri de bu süreci hızlandırmıştı hiç şüphesiz. Demokratik grupların güçlü olduğu Polonya ve Macaristan‘da 1989 yılında yuvarlak masa toplantıları neticesinde serbest seçimlerin yapılması kararı çıktı ve demokratikleşme sürecine hız verildi. Almanya’da ise Alman Demokratik Cumhuriyeti (Doğu Almanya) hükümetinin, isteyen vatandaşların Batı’ya gidebileceğini açıklamasıyla Berlin Duvarı’nın sonu geldi ve yıkıldı. Devam eden süreçte Alman Demokratik Cumhuriyeti’nde Mart 1990’da ilk kez serbest seçimler yapıldı. Eylül ayında Batı ve Doğu Almanya, Fransa, SSCB, Birleşik Krallık ve ABD arasında yapılan İki Artı Dört Antlaşması’yla Batı ve Doğu’nun birleşmesinin önünü açıldı. 3 Ekim 1990’da ise Batı ve Doğu birleşerek bugünkü bildiğimiz Federal Almanya Cumhuriyeti kuruldu. Doğu’da kalelerin bir bir düşmesiyle sıra artık Sovyetler Birliği’ne geldi. Gorbaçov’un reformist politikalarından memnun olmayan bir grup, Ağustos 1991’de 3 gün sürecek başarısız bir darbe girişiminden bulundu. Bu girişim bastırılarak Gorbaçov, iktidarı yeniden eline alsa da bu durum çökmek üzere olan Sovyetler Birliği’ne son bir dokunuş oldu. Aralık 1991’de Sovyetler Birliği feshedildi. Bu ülkenin dağılmasıyla toplam 15 ülke farklı ülke bağımsızlığını ilan etti.

Kremlin’de Sovyetler Birliği bayrağının indirilerek Rusya bayrağının onun yerini alması ( Kapitalizmin zaferi)

1992 Avrupa Futbol Şampiyonası İsveç’in ev sahipliğinde yapıldı. Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri, Avrupa’da değişim rüzgarlarının estiği bir dönemde, 30 Mayıs 1990-22 Aralık 1991 tarihleri arasında oynandı. Öyle ki, 7. grupta yer alan Sovyetler Birliği, grubu iyi bir performans sergileyerek İtalya’nın 3 puan önünde lider bitirdi fakat grupta son olarak oynadığı ve 3-0 kazandığı Kıbrıs Cumhuriyeti maçından sadece 43 gün sonra Sovyetler Birliği tarihe karıştı. Sovyetler Birliği yıkılması sebebiyle Bağımsız Devletler Topluluğu ismiyle turnuvaya katıldı.

1988 Avrupa Futbol Şampiyonası katılımının sağlanamamasının ardından teknik direktörlük görevine, daha 1 yıl önce futbolu bırakmış Michel Platini getirildi fakat o da Mavileri, 90 Dünya Kupası’na götürmeyi başaramadı. Buna rağmen devam kararı alınarak 92 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri’ne Fransa’nın başında çıktı. Çekoslovakya ve İspanya’nın yer aldığı 1. grupta 8’de 8 yaparak adeta gövde gösterisi yapan Platini’nin öğrencileri İsveç’te yapılacak olan Avrupa Futbol Şampiyonası için yerini ayırt etmiş oldu.

Avrupa Futbol Şampiyonası Eleme aşamasının en büyük sürprizini İskoçya yaptı. Hagi’li Romanya ve Stoiçkov’lu Bulgaristan’ın yer aldığı 2. grubu lider bitiren İskoçlar, tarihinde ilk kez Avrupa Futbol Şampiyonası heyecanını yaşamaya hak kazandı.

Grup kuraları çekildiğinde Batı ve Doğu Almanya daha birleşmemişti. Birleşme için son düzlüğe girildiği dönemde 2 ülke de aynı gruba düştü. Belçika, Lüksemburg ve Galler de 5. grubun diğer katılımcılarıydı. Doğu Almanya’nın oynayacağı Belçika maçından önce Doğu Alman Parlamentosu, Batı Almanya ile birleşme kararı alınca, bu maç dostluk maçı olarak oynandı. Grupta artık sadece Almanya vardı. Rudi Völler, Klinsmann ve Matthaus gibi yıldızlara sahip Panzerler, 6 maçta 10 puan toplayarak gruptan çıktı.

Fan pictures - 1992 UEFA European Football Championship Germany Team

Son Avrupa Futbol Şampiyonası şampiyonu Hollanda ise 6. grubu Portekiz’in 2 puan önünde lider tamamlayarak sürprize izin vermedi ve şampiyonaya katılım hakkı elde etti.

7. grupta ise İngiltere, İrlanda ve Polonya ile beraber Türkiye yer alıyordu. Milli takım için bu müsabakalar, tarihe en kötü Avrupa Futbol Şampiyonası Eleme Grubu performansı olarak geçti. Çünkü Milliler grupta oynadığı 6 maçta hiç puan alamadı. 17 gol yerken sadece 1 gol atabildi. O gol de son grup maçını oynadığımız İrlanda karşılaşmasında Rıza Çalımbay’ın penaltı golüydü. Grubu ise favori İngiltere lider tamamladı.

1992 Avrupa Futbol Şampiyonası 4. grup ise şampiyonanın kaderini değiştirecekti. Grubu Yugoslavya lider bitirdi fakat o dönem Yugoslavya’da iç savaş vardı. Adeta her gün ülkenin içinden bir ülke daha çıkıyordu. Slovenya, Hırvatistan, Makedonya, Bosna Hersek ardı arkasına bağımsızlıklarını ilan etti. Yugoslavya da buna karşı silahla yanıt verdi ve gerilim giderek tırmandı. Ülkenin içinde bulunduğu bu kaos durumuna Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi el attı. Yugoslavya’ya uluslararası ambargo uygulanmasına karar verdi. Bu karar neticesinde Yugoslavya şampiyonadan men edildi ve yerine grubu 2. sırada bitiren Danimarka şampiyonaya davet edildi. Tatilden turnuvaya katılan Danimarka için hikaye daha yeni başlıyordu.

Danimarka, Avrupa Futbol Şampiyonası 92 elemelerine çok büyük problemlerle başlamıştı aslında. Teknik direktör Sepp Piontek’in 1990 yılında görevi bırakmasının ardından Piontek’in de önerisiyle yardımcısı Richard Möller Nielsen göreve getirilmişti. Buna karşın kimse bu adama güvenmiyordu. Danimarka Futbol Federasyonu, Möller Nielsen’den önce 7 teknik adamla görüşmüş, hiçbiriyle anlaşamayınca aslında mecburen Nielsen’le çalışmaya karar vermişti. Oyuncular ise Nielsen’e yeteri kadar saygı duymuyordu. Elemelerin ilk maçında büyük çoğunluğu amatör futbolculardan oluşan Faroe Adaları’nı 4-1 mağlup etseler de oyundan kimse memnun değildi, özellikle de Laudrup kardeşler. Bunu gören Nielsen, maç sonunda soyunma odasından herkesi çıkartarak Michael Laudrup ve Brian Laudrup ile özel olarak konuştu. Otoritesini kuvvetlendirmek için onlara sert bir konuşma yaptı ve adeta rest çekti: Ya benim istediğim gibi oynarsınız ya da sizin yerinize başkalarını oynatırım.

Danimarka 2.gruptaki Kuzey İrlanda maçında berabere kaldı. Maçın 2. yarısında Nielsen, Laudrup kardeşleri oyundan alınca olanlar oldu. Maç sonunda önce Michael Laudrup milli takımı bıraktığını açıkladı. Brian da abisini takip edince, Danimarka Milli Takımı bir anda 2 yıldızını kaybetmiş oldu. Bu olaylar sebebiyle teknik direktör Möller Nielsen üzerindeki baskı giderek arttı. Kahramanlarını kaybetmiş halk da Laudrup kardeşlerden yanaydı. Elemeler sonunda Yugoslavya’nın gerisinde kalan Möller Nielsen’i BM Güvenlik Konseyi kararı kurtardı. Turnuvaya hazırlanmak için sadece 10 gün vakti olan Danimarka’da şampiyonaya katılan 20 kişilik kadroda Laudrup kardeşlerin küçüğü Brian da vardı.

Denmark European Championship Classic XI: Euro '84 & Euro '92 Cult Heroes | 90min
Brian Laudrup

10-26 Haziran tarihleri arasında İsveç’te düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası A grubunda Fransa, İngiltere, İsveç ve Danimarka yer alırken B grubu ise İskoçya, Almanya, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Hollanda’dan oluştu.

Avrupa Futbol Şampiyonası A grubunda maçlar oldukça kısır geçti. Oynanan 6 müsabakada seyirciler sadece 9 gol izleyebildi. Fransa’yla berabere kalan, Danimarka ve İngiltere’yi mağlup eden ev sahibi İsveç, grubu lider tamamlayarak yarı finale yükseldi. Kendini bir anda turnuvada bulan Danimarka ise ilk maçta İngilizler’le golsüz berabere kalıp, ikinci maçta İsveç’e yenilse de gruptan çıkacak takımı belirleyecek son karşılaşmada Fransa’yı Larsen ve Elstrup’un golleriyle 2-1 mağlup ederek gruptan çıkmayı başardı.

Danimarka, Fransa’yı mağlup ederken Kim Vilfort’tan da yoksundu. Çünkü Vilfort’un kızı kanser hastasıydı ve durumu ağırlaşınca Vilfort maç günü kızını görmeye gitmişti.

B grubunda ise son şampiyon Hollanda ilk maçta İskoçya’yı Bergkamp golüyle mağlup ederken, Almanya ile Bağımsız Devletler Topluluğu 1-1 berabere kaldı. 2.maçlarda bu sefer Almanya, İskoçya’yı yendi, Hollanda ise Bağımsız Devletler Topluluğu ile berabere kaldı. Son grup mücadelelerinde Hollanda ve Almanya karşılaşırken, İskoçya da BDT ile oynadı. Portakallar, Rijkaard, Witschge ve Bergkamp’tan gelen gollerle Almanları mağlup edip grup birincisi oldu. Diğer karşılaşmada BDT’yi 3-0 mağlup eden İskoçlar sayesinde Almanya yarı finale yükseldi.

İlk yarı finalde İsveç, Almanya ile karşılaştı. Maçta ilk yarı Almanya’nın 1-0’lık üstünlüğüyle geçildi. İkinci yarıda Riedle ile Almanlar farkı 2’ye çıkardı. Ev sahibi İsveç, 64’te Brolin’in penaltısıyla farkı 1’e indirdi. Maçın son anlarında Lazio’lu Riedle yine sahneye çıktı ve skoru 3-1’e getiren golü attı. Hemen 1 dakika sonra Kenneth Anderson durumu 3-2’ye getirse de, son düdük çaldığında Almanya tarihinde 4. kez finale çıkıyordu.

Diğer yarı final maçında Hollanda ile karşılaşan Danimarka, maçın 5. dakikasında Laudrup’un sağdan kestiği topta Larsen’in kafa vuruşuyla 1-0 öne geçti. 23’te Hollanda Bergkamp’ın golüyle skoru eşitledi. 10 dakika sonra Larsen yine sahneye çıktı ve takımını öne geçiren golü attı. 86’da ise Rijkaard durumu 2-2’ye getirdi. Penaltı atışlarına giden yarı finali Danimarka’ya kazandıran, bir önceki şampiyonanın yıldızı Van Basten’in penaltısını kurtaran Peter Schmeichel oldu. Bu sonuçla Danimarka, Almanya’nın finaldeki rakibi oldu.

26 Haziran’da Göteborg’da oynanan finalin 18. dakikasında Danimarka, John Jensen’in füzesiyle 1-0 öne geçti ve ilk yarı bu skorla tamamlandı. Maçın 78. dakikasında, kızı kanser tedavisi gören Kim Vilfort, attığı golle farkı 2’ye çıkardı ve maçta bu skorla bitti. Şampiyon Danimarka’ydı, bir peri masalı hikayesi gerçek olmuştu. Bu başarıda hiç tartışmasız en büyük rol teknik direktör Richard Möller Nielsen’indi.

Fransa maçından önce takıma golf oynatan, yarı finaldeki Hollanda maçı öncesi de çizburger yediren ve eğer finale çıkılırsa futbolculara, eşlerini ve sevgililerini otele çağırma vaadinde bulunan ve böyle garip tekniklerle Danimarka’yı Avrupa Futbol Şampiyonası şampiyonu yapan Nielsen’i, radikal ve farklı kararlar almaya iten ise yardımcısıydı. Ona “Harika bir teknik direktörsün ama çok kötü bir lidersin, bir sürü harika oyuncun var ama takımın yok” diyordu. Bu konuşma hocayı farklı şeyler denemeye itti ve sonucunda Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinin en unutulmaz şampiyonluğu geldi.

Remembering Denmark's Fairytale Euro 1992 Win Over Germany | 90min

1996 – İNGİLTERE

UEFA Euro 1996 - Wikipedia

1993 yılına gelindiğinde Maastricht Antlaşmasıyla Avrupa Birliği kuruldu. Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun devamı olan bu oluşum, 1995 yılında Avusturya, İsveç ve Finlandiya’nın da dahil olmasıyla daha kapsamlı bir birlik haline geldi.

90’ların başında Sovyetler Birliği ve Yugoslavya’nın parçalanmasını takip eden diğer bir ülke Çekoslovakya oldu. 1993’ün başında iki ülke barışçıl bir şekilde ayrıldı, Çek Cumhuriyeti (Çekya) ve Slovakya adında iki devlet ortaya çıktı. Bu değişim rüzgarıyla beraber artık Avrupa’da çok daha fazla ülke vardı. Durumu sayılarla açıklamak gerekirse; 92 elemelerine 33 takım katılırken 96 elemelerine 47 takım katıldı. UEFA da kalabalıklaşan ülke sayısından sadece 8 takımın Avrupa Şampiyonası’nda mücadele etmesini az bulacak ki şampiyonaya katılan ülke sayısını 16’ya çıkardı. Artık 8 grup birincisine ilaveten 6 en iyi grup ikincisi doğrudan Avrupa Futbol Şampiyonası bileti alacaktı. Son takım, geriye kalan 2 grup ikincisinin arasında tarafsız sahada oynanacak maçı kazanan olacaktı.

1996 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın ev sahibi İngiltere oldu. İngiltere’nin turnuva sloganı “Futbol evine dönüyor” idi. Şampiyona, Euro ön adının kullanıldığı ilk turnuva oldu. Bu şampiyona 3 puanlı sistemin uygulandığı ilk Avrupa Futbol Şampiyonası olarak tarihe geçti. Ayrıca Euro 96, altın golün ilk uygulandığı turnuvadır.

8 Eleme grubunun 7’si 6 takımla oynanırken 1 grup 5 takımla oynandı. Türkiye, 5 takımın yer alacağı gruba düştü. Rakipleri Macaristan, İzlanda, İsveç ve İsviçre’ydi. Milliler, ilk maçta deplasmanda Macaristan ile 2-2 berabere kalırken, 2.maçta İzlanda’yı 5-0 gibi rahat bir skorla mağlup etti. Gruptaki en güçlü rakibi İsviçre’ye Ali Sami Yen’de 2-1’le boyun eğen Türkiye, İsveç’le oynadığı 4. maçta 1-0 geriye düşse de Emre Aşık ve Sergen Yalçın’ın golleriyle 3 puanı cebine koydu. 1 ay sonra İsviçre’den rövanşı 2-1 ile alan Milliler, Macaristan’ı da 2-0’la geçti. Kalan son iki karşılaşmada Macaristan ve İzlanda ile berabere kalan Türkiye, grupta topladığı 15 puanla en iyi ikinciler arasına girmeyi başardı ve tarihinde ilk kez Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılım hakkı elde etti.

Elemelere ilk kez katılan Azerbaycan, Slovakya ve İsrail’in yanı sıra Polonya ile beraber 1. gruba düşen Fransa ve Romanya, ilk 2 sırayı alarak şampiyonaya katılım hakkı elde etti.

Önceki şampiyonaya katılamayan İspanya, 2. grubu aldığı 8 galibiyet 2 beraberlikle topladığı 26 puanla lider tamamladı ve şampiyonaya katılım hakkı elde ederek İspanyol halkına kendini affettirdi. Son Avrupa şampiyonu Danimarka ise topladığı 21 puan ile en iyi grup ikincileri arasına girerek İngiltere biletini aldı.

4. grupta ise Davor Suker şov vardı. İlk kez Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri’ne katılan genç Hırvatistan’ın, İtalya’nın önünde grubu lider tamamlamasında 12 gol atan Davor Suker büyük pay sahibi oldu. Hırvatistan ile aynı puanı toplayan Gök Mavililer ise en iyi grup ikincileri sıralamasında 1. olarak şampiyonaya katılım sağladı.

Avrupa Futbol Şampiyonası
Davor Suker

Bir diğer genç ülke Çek Cumhuriyeti ise Hollanda’nın önünde 5. grubu lider bitirdi. 6. gruptan Portekiz şampiyona bileti alırken,  bu grubu 2. tamamlayan İrlanda ile Hollanda Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılabilmek için baraj maçı oynadı. Anfield Road’da oynanan mücadelede Patrick Kluivert attığı 2 golle Portakalları şampiyonaya taşıdı.

7. grupta Almanya ve Bulgaristan, 8. grupta ise Rusya ve İskoçya gruplarında ilk iki sırayı alarak İngiltere’ye rezervasyonunu yaptırdı.

8-30 Haziran tarihlerinde İngiltere’nin ev sahipliğinde düzenlenen turnuvada, 16 takım, 4 grupta mücadele etti. Gruplarını ilk 2 sırada bitiren takımlar çeyrek finale yükseldi.

A grubunda İsviçre, İngiltere, Hollanda ve İskoçya mücadele etti. Turnuvanın açılış maçında ev sahibi İngiltere ile İsviçre karşılaştı. Mücadele 1-1 eşitlikle noktalanırken İngilizlerin golünü Alan Shearer atarken, İsviçre’nin golünü atan Türk asıllı Kubilay Türkyılmaz’dı. Yozgat’tan İsviçre’ye göçmüş bir ailenin çocuğu olan Kubilay, 1993-1995 arası Galatasaray’da da forma giymişti.

İngilizler oynadığı diğer 2 maçta İskoçya ve Hollanda’yı mağlup ederek gruptan 7 puanla lider çıktı. Hollanda ise ilk maçında İskoçya ile golsüz berabere kalırken, İsviçre’yi Johan Cruyff’un oğlu Jordi Cruyff ve Dennis Bergkamp’ın golleriyle 2-0 mağlup etti. İngilizlere 4-1 yenilen Portakallar, grubu 4 puanla tamamladı. İskoçlar da Hollanda ile aynı puanı toplasa da gol fazlasıyla Hollanda üst tura yükseldi.

Fransa, Romanya, Bulgaristan ve İspanya’nın yer aldığı B grubundan İspanya ve Zidane’lı Fransa çeyrek finale yükseldi. Romanya ile İspanya arasından oynanan grubun son karşılaşmasında maçın hakemi Ahmet Çakar’dı. Çakar, 1980 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda düdük çalan Hilmi Ok’tan sonra Avrupa Futbol Şampiyonası’nda maç yöneten 2. Türk hakem oldu.

C grubunda favori Almanya 2 galibiyet 1 beraberlikle grubunu lider tamamlayıp çeyrek finale yükseldi. İtalya’yı yenen ve Rusya ile berabere kalan Çek Cumhuriyeti ise son Dünya Kupası’nın finalisti İtalyanları turnuvanın dışına iterek çeyrek finale çıktı.

D grubunda ise Türkiye, Hırvatistan, Danimarka ve Portekiz ile mücadele etti. Milli takım, ilk kez katıldığı Avrupa Şampiyonası’nda gol atamadan 0 çekerek elendi. Turnuvada Türk taraftarlar için en fazla akılda kalan ise Hırvatistan maçının 86. dakikasında Alpay Özalan’ın gole giden Vlaovic’i düşürmemesi oldu. O dönem Alpay, Vlaovic’i düşürmediği için eleştirilse de bu hareketi sebebiyle UEFA tarafında Fair Play ödülüne layık görüldü. Grubu Portekiz ve Hırvatistan ilk 2 sırada bitirerek çeyrek finale adım attı.

Çeyrek finallerin ilk maçında İspanya ile İngiltere Wembley’de karşı karşıya geldi. Normal süre ve uzatmalarda gol sesi çıkmadı ve seri penaltı atışlarına geçildi. İspanya’da Hierro ve Nadal penaltıları kaçırırken, İngilizler hata yapmadı ve tüm penaltıları gole çevirerek yarı finale yükseldi.

Aynı gün diğer çeyrek finalde Fransa ve Hollanda Anfield Road’da karşılaştı. Bu maçta da gol sesi çıkmadı ve penaltılara geçildi. Penaltılarda Clarence Seedorf’un penaltıyı gole çevirememesi Fransa’nın yarı finale çıkmasını sağladı. Fransa maçı öncesi Guus Hiddink’i eleştiren, bu sebeple kadro dışı bırakılan Edgar Davids’in yokluğunda Hollanda’nın elenmesi de sürpriz sayılmasa gerek. Buna rağmen Surinam asıllı Seedorf’un penaltıyı kaçırması, turnuva boyu ırkçılık suçlamalarına konu olan Hollanda Milli Takımı için oldukça ironikti. Bu suçlamaların çıkış noktası ise milli takımın kampta yediği yemekte beyaz tenlilerin ayrı, siyah tenlilerin ayrı masada oturmasıydı.

3. yarı finalisti belirlenmesi için Almanya ve Hırvatistan ile Manchester’da karşılaştı. Almanlar, Jürgen Klinsmann’ın penaltısıyla ilk yarıyı önde tamamladı. İkinci yarıda Hırvatlar golcüsü Davor Suker ile skoru eşitlese de, Matthias Sammer 59’da attığı golle Almanya’yı yarı finale taşıdı. Suker her ne kadar milli takımla en fazla çeyrek finale kadar ilerleyebilse de, Sevilla’da gösterdiği performansın üstüne Avrupa Şampiyonası’ndaki başarılı oyununu eklemesiyle Real Madrid’e transfer yaptı.

Son yarı finalist ise Çek Cumhuriyeti oldu. Portekiz’le karşılaşan Çekler, 53’te Poborsky’nin golüyle yarı finalde Fransa’nın rakibi oldu.

Fransa-Çek Cumhuriyeti yarı finali, yine 120 dakikası gol özlemiyle geçen bir maçtı. İki takım kullandıkları 5 penaltının 5’ini de gole çevirdi. Fransa da 6. penaltı için topun başına geçen Reynald Pedros’un şutunu Çeklerin kalecisi Petr Kouba çıkardı. Çek Cumhuriyeti’nin finale çıkması için tek yapması gereken Miroslav Kadlec’in penaltıyı gole çevirmesiydi. Kadlec de hata yapmadı ve Çek Cumhuriyeti’ni finale taşıdı.

Çek Cumhuriyeti’nin finaldeki rakibini belirleyecek olan yarı finalde Almanya ve İngiltere Wembley’de karşılaştı. 3. dakikada Alan Shearer’ın golüyle öne geçen İngilizlere, Almanlar 16. dakikada o dönem Beşiktaş’ta forma giyen Stefan Kuntz ile cevap verdi. Maçın kalan dakikalarında ve uzatmalarda gol olmayınca turnuvada 4.kez seri penaltı atışlarına geçildi. Günümüzde İngiltere’nin teknik direktörlüğünü yapan Gareth Southgate penaltıyı kaçırınca, ev sahibi İngilizler şampiyon olmayı hayal ettikleri turnuvaya yarı finalde veda etmiş oldu.

Gareth Southgate looks to lay ghost of Euro 96 penalty shootout to rest | England | The Guardian

Wembley’de 73.611 seyircinin takip ettiği Almanya ve Çek Cumhuriyeti finalinin 90 dakikası Berger ve Bierhoff’un karşılıklı golleriyle 1-1 berabere bitti. Turnuva boyu uzayan maçların hiçbirinde gol olmamış ve ilk defa uygulanan altın gol ile hiçbir maç tamamlanmamıştı ta ki final maçında uzatmaların 95. dakikasında Bierhoff’un attığı gole dek. Bu golle Almanya, tarihinde 3. kez Avrupa Futbol Şampiyonası’nda zafere ulaşırken, daha 3 yıl önce kurulan genç Çek Cumhuriyeti ise ilk kez katıldığı şampiyonada finale kadar yükselerek harika bir performans göstermişti.

News :: DFB - Deutscher Fußball-Bund e.V.

Turnuvanın gol kralı 5 golle Alan Shearer olurken, turnuvanın oyuncusu ödülü Almanya’dan Matthias Sammer’e gitti.

2000 – BELÇİKA & HOLLANDA

UEFA Euro 2000 - Wikipedia

Yugoslavya dağılırken Yugoslavya’dan ayrılmak istemeyen Sırbistan ve Karadağ, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’ni kurdular. Bu ülke 1996’daki elemelere katılmazken, 2000 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri’ne katıldı. Andorra ve Bosna Hersek’in de katılımıyla elemelerde mücadele eden takım sayısı 49’a yükseldi.

Şampiyonanın ev sahipliği Belçika ve Hollanda’ya verildi. Bu yönüyle Euro 2000, 2 ülkenin ortaklaşa düzenlediği ilk Avrupa Futbol Şampiyonası olma özelliğini taşımaktadır.

Elemelerde 49 ülke 9 grupta Euro 2000’e katılmak için mücadele verdi. Gruplarını 1. bitirenler ve en iyi grup ikincisi doğrudan finallere katılım hakkı elde etti. Finallerde mücadele edecek son 4 takım, geriye kalan 8 grup ikincisi arasında oynanan karşılaşmalarla belirlendi.

7. grupta Popescu, Hagi ve Moldovan gibi tanıdık yüzlerin yer aldığı Romanya grubu lider bitirirken, Portekiz 10 maçta topladığı 23 puanla en iyi grup ikincisi olarak şampiyona biletini kaptı.

Efsane kaleci Dino Zoff’un teknik direktörlüğünü yaptığı İtalya, 1. grubu Danimarka’nın önünde lider tamamlayarak turnuvaya adım attı. Danimarka ise play-off’ta İsrail’e 2 maçta toplam 8 gol atarak üst üste 5. kez Avrupa Futbol Şampiyonası’na gidiş biletini almış oldu.

Manchester United’ın yıldızı Ole Gunnar Solskjaer’in yer aldığı Norveç, 2.grupta 8 galibiyet, 1 beraberlik, 1 mağlubiyet ve topladığı 25 puanla tarihinde ilk kez Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılım hakkı elde etti. İlk kez elemelerde mücadele eden Slovenya ise play-off’ta Ukrayna’yı geçerek Avrupa Futbol Şampiyonası biletini aldı.

2. torbadan elemelere katılan Türkiye, Finlandiya, Moldova, Kuzey İrlanda ve Almanya ile 3. grupta mücadele verdi. Milliler grupta oynadığı ilk maçta Oktay Derelioğlu (2) ve Tayfur Havutçu’nun golleriyle Kuzey İrlanda’yı 3-0 mağlup etti. 2. maçta ise Bursa Atatürk Stadyumu’nda Almanya’yı 1-0 yenen Türkiye, grupta oynadığı 8 karşılaşmada 17 puan topladı ve grubu Almanya’nın 2 puan gerisinde 2. olarak tamamladı. Euro 2000’e gidebilmek için Play-off oynayan Milliler, İrlanda ile eşleşti. Dublin’de oynanan ilk maçta Robbie Keane ve Tayfur Havutçu’nun karşılıklı golleriyle 1-1 tamamlandı. İkinci maçta Bursa’da karşılaşan iki takımın mücadelesinde gol sesi çıkmayınca, Türkiye deplasman golü avantajıyla tarihinde 2. kez Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

98’in Dünya Kupası şampiyonu yıldızlar topluluğu Fransa, 4. grubu lider olarak sürprize izin vermedi. 5. grupta ise Owen ve Shearer’lı İngilizlerin önünde grubu 1. bitiren İsveç önemli bir başarıya imza attı. İngiltere ise play-off’ta İskoçya ile eşleşti. İngilizler deplasmanda oynadığı ilk maçta Scholes’un golleriyle maçı 2-0 önde tamamladı. Rövanşta İskoçlar 1-0 galip gelse de, bu sonuç İngiltere’nin Euro 2000’e katılımı anlamına geliyordu.

6. grupta ise İspanya adeta her maç rakiplerine gol yağdırarak Euro 2000 biletini aldı. İspanyollar 8 maçta toplam 42 gol attı. Sürpriz Kıbrıs Cumhuriyeti mağlubiyeti hariç grupta oynadığı tüm maçları kazandı. Bu maçlarda 11 gol atan Raul, elemelerin en golcü futbolcusu oldu.

8. gruptan Yugoslavya SFC çıkarken, 9. grupta son Avrupa Şampiyonası’nın finalisti Çek Cumhuriyeti (Çekya) fantastik bir performans sergiledi ve 10’da 10 yaparak namağlup şekilde Euro 2000’ye katılmayı başardı.

Şampiyona 10 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında Belçika ve Hollanda tarafından ortaklaşa düzenlendi.

EURO 2020... Avrupa Şampiyonası hikayeleri... Türkiye-İtalya... Okan'dan tarihi gol

Turnuvanın açılış maçında ev sahiplerinden Belçika, İsveç’i Goor ve Mpenza’nın golleriyle 2-1 mağlup ederek turnuvaya galibiyetle başladı. Grupta yer alan diğer takımlar İtalya ve Türkiye’ydi. Bu 2 ülke 11 Haziran’da karşı karşıya geldi. Kadrosunda Inzaghi, Totti, Del Piero gibi yıldızları bulunan İtalya’ya karşı Milliler, ilk yarıda kalesini gole kapattı fakat ikinci yarının 52. dakikasında Antonio Conte’nin röveşatasına engel olamadı. 10 dakika sonra kazanılan serbest vuruşta topun başına geçen Sergen Yalçın ceza alanı içine güzel bir orta kesti, bu güzel ortayı boş çevirmeyen Okan Buruk topu ağlara göndererek, Türkiye Milli Futbol Takımı’nın Avrupa Futbol Şampiyonası tarihindeki ilk golünü atmış oldu. 70. dakikasında Ogün Temizkanoğlu’nun müdahalesiyle Inzaghi yerde kaldı ve bu pozisyonda hakem Hugh Dallas penaltı noktasını gösterdi. Penaltıda topu başına geçen Filippo Inzaghi takımını öne geçirdi ve maç 2-1’lik skorla noktalandı. Grupta oynanan 2. maçlarda İtalya, ev sahibi Belçika’yı 2-0’la üzerken, Türkiye İsveç’le golsüz berabere kaldı. Grubun son maçlarında İtalya, İsveç’i de yenerek 3’de 3 yaparken, gruptan çıkanı belirleyecek karar maçında Türkiye, Belçika’yı 2-0 mağlup ederek, 2. kez mücadele Avrupa Futbol Şampiyonası’nda hem ilk galibiyetini aldı hem de ilk kez çeyrek finale yükseldi.

A grubunda Portekiz, Almanya, İngiltere ve Romanya çeyrek final için mücadele etti. Son Avrupa Şampiyonu Almanya grupta 1 puanla sonuncu olarak en büyük sürprize imza attı. Önceki turnuvalara nazaran daha zayıf bir kadroyla şampiyonaya katılan Almanya, İngiltere ve Portekiz’e yenilirken sadece Romanya’dan 1 puan alabildi. İngilizler için de hiç iyi bir turnuva olmadı. Portekiz ve Romanya’ya 3-2’lik skorlarla kaybeden İngilizler, Almanlarla beraber evlerine döndü. İngilizler kötü geçen turnuvasının üstüne İngiliz holiganların çıkardığı olaylar sebebiyle Euro 2000’yi en çok unutmak isteyecekleri turnuvalardan biriydi. Portekiz ve Romanya çeyrek finale yükseldi.

İspanya, Yugoslavya SFC (Sırbistan-Karadağ), Norveç ve Slovenya’nın yer aldığı diğer gruplara göre nispeten daha kolay C grubunu 6 puanla lider tamamlayarak çeyrek finale yükselirken, Yugoslavya SFC grubu ikinci tamamlayarak çeyrek finale çıkan bir diğer takım oldu.

D grubu ise adeta bir ölüm grubuydu. Grupta yer alanlar, kadrosunda Patrick Kluivert, Marc Overmans, Dennis Bergkamp, Seedorf gibi yıldızlar bulunan ev sahibi Hollanda, son Dünya Şampiyonu Fransa, son Avrupa Şampiyonası’nın finalisti elemelerde 10’da 10 yapan Çek Cumhuriyeti ve bu takımların arasına düşen şanssız Danimarka’ydı. Grubun ilk maçında Fransa Danimarka’yı Laurent Blanc, Henry ve Wiltord’un golleriyle 3-0’luk net bir skorla mağlup ederken grupta oynanan diğer maçta Hollanda, 89’da Frank De Boer’un attığı penaltı golüyle Çekleri mağlup etti. Çekler sonraki maçta Fransızlarla karşılaştı. Henry’nin 7. dakikadaki golüyle 1-0 geriye düşen Çekler Poborsky’nin penaltısıyla skoru eşitledi. 2. yarının başında Petit’in yerine giren Djorkaeff’in golüne engel olamayınca, son şampiyonanın finalisti Çek Cumhuriyeti, diğer karşılaşmada Hollanda’nın Danimarka’yı 3-0 kazanmasıyla turnuvaya erken veda etti. Hollanda, yedek kadroyla maça çıkan Fransa’yı 3-2 mağlup ederek grubu lider tamamladı, Fransa ise 2. olarak çeyrek finale yükseldi.

Çeyrek finalde Türkiye, Nuno Gomes, Rui Costa gibi yıldızlara sahip Portekiz’le karşılaştı. 30. dakikada hava topu mücadelesi sonrası sinirlenen Alpay Özalan, Couto’ya yumruk atınca Hollandalı hakem kırmızı kartını çıkardı ve Milliler 10 kişi kaldı. 44’te ceza sahası içinde Nuno Gomes yaptığı şık kafa vuruşuyla Portekiz’i 1-0 öne geçirdi. Hemen sonrasında Türkiye penaltı kazansa da, Portekiz kalecisi Vitor Baia penaltı vuruşunu kurtardı. Maçın 2. yarısında Nuno Gomes’le 1 gol daha bulan Portekiz maçı 2-0 kazanarak yarı finale yükseldi.

İtalya, Romanya’yı Inzaghi ve Totti’nin golleriyle 2-0 geçip yarı finale çıkarken, ev sahibi Hollanda da Yugoslavya SFC’yi 6-1 mağlup ederek İtalya’nın yarı finaldeki rakibi oldu.

Son çeyrek final mücadelesinde İspanya ile Fransa karşı karşıya geldi. Zidane 32’te frikikten attığı golle Fransızları 1-0 öne geçirdi. 38’de Lilian Thuram’ın Munitis’i düşürmesiyle İspanyollar penaltı kazandı. Penaltıyı gole çeviren Mendieta skoru eşitledi. 44. dakikada, Çek Cumhuriyeti maçında olduğu gibi sahneye çıkan Djorkaeff Fransa’yı yarı finale taşıdı.

İlk yarı final mücadelesinde Portekiz ile Fransa Brüksel’de final için sahaya çıktı. 19’da Nuno Gomes’in ceza sahası dışından attığı harika golle Portekiz öne geçti. 51’de Thierry Henry’nin golüyle Fransa maçı uzatmalara taşıdı. 117’de topun Abel Xavier’in eline çarpmasıyla penaltı kazanan Fransa’da, Zidane bu fırsatı kaçırmadı ve attığı altın golle Fransızların finale çıkmasını sağladı.

Diğer yarı finalde İtalya ve Hollanda 120 dakikada çerçeveyi bulmayı başaramayınca seri penaltı atışlarına geçildi. Penaltılarda Portakallar tam anlamıyla çuvalladı. Kullandıkları 4 penaltının 3’ünü kaçırdılar. Sadece Kluivert penaltıda topu ağlarla buluşturmayı başarırken, Frank De Boer, Stam ve Bosvelt penaltı atışlarından yararlanamadı. İtalya ise kullandığı 4 penaltının 3’ünü gole çevirdi ve finale yükseldi.

Amsterdam Arena’da oynanan finalde İtalya ile Fransa, 2. kez Avrupa Şampiyonu olabilmek için karşı karşıya geldi. İlk yarı gol sesi çıkmadı. 55’te Totti’nin topuk pasıyla sağ kanatta topla buluşan Pessotto, adrese teslim bir orta kesti, ceza sahası içinde pozisyonunu alan Delvecchio ise sol üst köşeye yaptığı tek vuruşla topu ağlara gönderdi ve Gök Mavilileri şampiyonluğa yaklaştırdı. Maçta artık 90 dakika bitmiş uzatma dakikaları oynanırken Wiltord İtalyanların kupa hayalini elinden aldı ve maçı uzatmalara taşıyan golü attı. Uzatmalara büyük bir moralle başlayan Fransa, 103’te Pires’in içeriye kestiği topta Trezeguet‘in tavana astığı enfes golle şampiyonluğa ulaştı. Euro 96’nın ardından Euro 2000’de de şampiyonu belirleyen altın gol olmuştu. 98 Dünya Kupası’nın ardından 2000 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı da kazanarak duble yapmış oldu.

Zidane, Deschamps and France's functional Euro 2000 winners

Turnuvanın oyuncusu Zinedine Zidane seçilirken, gol krallığını ise 5 gol atan Patrick Kluivert ve Savo Milosevic paylaştı.

2004 – PORTEKİZ

2004 UEFA European Football Championship (TV Series 2004– ) - IMDb

Euro 2004’ün ev sahipliği Portekiz’e verildi. 2004 Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılabilmek için 50 ülke 10 grupta mücadele verdi.

Son Avrupa Şampiyonu Fransa 1. grupta 8’de 8 yaparak şampiyona biletini alırken, 2. grupta 2 Kuzey ülkesi Danimarka ve Norveç liderlik için kıyasıya çekişti. Bu rekabeti kazanan Danimarka turnuvaya giderken, 2. olan Norveç’in turnuva hayaline play-off’ta karşılaştığı İspanya son verdi.

3. grupta Çek Cumhuriyeti 1. olarak doğrudan şampiyonaya katılırken, Hollanda play-off’ta İskoçya’yı eleyerek turnuva biletini aldı.

4. grupta Ljungberg, Henrik Larsson ve Ibrahimovic’li İsveç grubu lider tamamlarken, 5. grupta 2002 Dünya Kupası’nın finalisti Almanya 5 galibiyet, 3 beraberlik ve 18 puanla Portekiz’e rezervasyonunu yaptırdı.

Oynadığı savunma futboluyla İspanya’nın önünde 6. grubu lider bitiren Yunanistan, eleme grubunda oynadığı 8 maçta 8 gol atarak 6 galibiyet aldı ve 18 puan onları 1980 Avrupa Futbol Şampiyonası’ndan sonra ilk kez Avrupa Futbol Şampiyonası’na taşıdı.

8. grupta ise Hırvatistan ve Belçika’yı ekarte eden Bulgaristan Euro 2004’e katılım sağlarken, son şampiyonanın finalisti İtalya 9. grubu lider olarak bitirdi. 10. gruptan çıkmayı başaran ise 15 puan toplayan İsviçre oldu.

2000 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda çeyrek final oynayan ve 2002 Dünya Kupası’nda 3. olan Türkiye grup kuralarına 1. torbadan katıldı. Fakat Türkiye’nin grubuna 2. torbadan o güne kadar gol dahi atamadığı İngiltere’nin düşmesi, Milliler’in şampiyonaya katılamamasına sebep olacaktı. Grupta İngiltere hariç tüm maçlarını kazanan milli takım, İngilizlere deplasmanda 2-0 mağlup oldu, Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanan maç ise golsüz berabere bitti. Grupta tüm maçlar tamamlandığında Türkiye, İngiltere’nin sadece 1 puan gerisindeydi. Türkiye’nin Euro 2004’e gitmesi için yapması gereken Play-off’ta oynayacağı rakibe iki maç sonunda üstünlük sağlamaktı. O günlerde grup ikincileri arasında Letonya’yı güçsüz gören bir gazete “Çek bi Letonya” başlığını attı. Hakikaten de kurada Türkiye, Letonya ile eşleşti. Buna karşın maçlar sonunda, karşındaki rakibi küçümsemenin nelere sebebiyet vereceğini hep birlikte görmüş olduk. Çünkü Riga’da oynanan ilk maçta galip gelen 1-0’lık skorla Letonya oldu. İnönü Stadı’nda oynanan rövanşta her ne kadar 2-0 öne geçsek de skoru koruyamadık ve maç 2-2’lik beraberlikle tamamlandı. Bu sonuçla Letonya Euro 2004’e giderken, Milli Takım 1. torbadan katıldığı elemelerde, şampiyona biletini alamamış oldu.

Play-off’un kalan maçlarında Hırvatistan Slovenya’yı, Rusya ise Galler’i saf dışı bırakarak Euro 2004’ün son biletlerini aldı.

Son 2 Avrupa Şampiyonası’nda şampiyonu belirleyen altın gol uygulaması, bu turnuvada uygulanmadı ve sonrasında tarihe karıştı. Euro 2004’te altın golün yerine gümüş gol kuralı uygulandı. Gümüş golde uzatmaya giden maçlarda ilk uzatma devresi olan 15 dakikada eğer eşitlik bozulursa 105. dakika sonunda galip olan taraf maçı kazanmış olur, ikinci uzatma devresine geçilmezdi.

12 Haziran-4 Temmuz tarihleri arasında 8 şehir ve 10 statta oynanan Euro 2004’te A grubunda ev sahibi Portekiz’in yanı sıra Yunanistan, Rusya ve İspanya yer aldı. Turnuvanın açılış maçında Portekiz ve Yunanistan kozlarını paylaştı. İtalyan Collina’nın düdük çaldığı müsabakayı Yunanistan, Karagounis ve Basinas’ın golleriyle 2-1 kazandı. Portekiz’in tek golü, ilk şampiyonasına katılan ve ilk maçına çıkan Cristiano Ronaldo’dan geldi. Ev sahibi Portekiz grupta oynadığı diğer karşılaşmalarda hata yapmadı ve 6 puanla grubu lider tamamlayarak çeyrek finale yükseldi. Yunanistan ise Portekiz maçı sonrası İspanya ile 1-1 berabere kaldı, Rusya’ya ise kaybetti. İspanya da Yunanistan ile eşit puana sahip olsa da daha fazla gol atan Yunanistan çeyrek finale adım attı.

B grubunda ise İsviçre, Hırvatistan, Fransa ve İngiltere ilk 2’ye girebilmek için mücadele verdi. Grubun ilk maçında İsviçre ve Hırvatistan sessizce 1 puana razı olurken 13 Haziran akşamı oynanan diğer maçta ise İngiltere ve Fransa Estadio Da Luz’da karşılaştı. İlk yarıyı Lampard’ın kafa vuruşuyla İngilizler önde kapattı. 2. yarıda Beckham’ın penaltısını kurtaran Barthez Fransızları maçta tuttu. Maçın uzatma dakikaları geldiğinde ise Zizou sahneye çıktı. 90+1’de attığı frikikle durumu dengeledi. Uzatmanın kalan dakikalarında ise Gerrard’ın hatalı geri pasında araya giren Thierry Henry’yi kaleci David James’in düşürmesiyle Fransızlar penaltı kazandı. Topun başına geçen Zinedine Zidane bu ikramı geri çevirmedi ve galibiyet golünü attı. İngilizler kalan 2 maçta İsviçre’yi 3-0, Hırvatistan’ı ise 4-2 mağlup ederek, Fransa mağlubiyetinin acısını onlardan çıkarmış oldu, topladığı 6 puanla gruptan çıktı. Fransa ise Hırvatistan beraberliği ve İsviçre galibiyetiyle grubu lider bitirerek çeyrek finale yükseldi.

C grubunda ise Bulgaristan 0 çekerken diğer üç takım İtalya, İsveç ve Danimarka grup maçları sonunda 5’er puan topladı. 3 ülke de Bulgaristan’ı yenip diğer maçlarında berabere kaldı. Bu üçlüden öne çıkan, Bulgaristan’a 5 gol atan İsveç oldu. İsveç grubu lider tamamlarken Bulgarları 2-0 yenen Danimarka da grup ikincisi oldu. Son şampiyonanın finalisti İtalya turnuvaya grup aşamasında sürpriz şekilde veda etmiş oldu.

D grubunda ise Milan Baros fırtınası vardı. Grupta çıktığı 3 maçta da ağları havalandırmayı başardı. Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Almanya ve Letonya’nın yer aldığı grupta 3 rakibini de mağlup ederek çeyrek finale yükseldi. Hollanda da Ruud Van Nistelrooy attığı 3 golle Hollanda’nın gruptan çıkmasındaki ana aktör olmayı başardı. Almanya ise Euro 2000’in ardından Euro 2004’te de grup aşamasında şampiyonaya veda etti.

İlk çeyrek final mücadelesinde ev sahibi Portekiz ile İngiltere Lizbon’da karşılaştı. 3. dakikada Portekiz savunmasının hatasını iyi değerlendiren Michael Owen İngilizleri öne geçirdi. 83’te Simao’nun asistinde Helder Postiga yaptığı kafa vuruşuyla maçı uzatmalara taşıdı. Uzatmalarda dakikalar 110’u gösterdiğinde Portekiz, Rui Costa’nın füzesiyle durumu 2-1’e getirse de sevinci sadece 5 dakika sürdü. 115’te Beckham’ın kullandığı kornerde topa yükselen John Terry kafasıyla topu Lampard’a indirdi, Lampard da dönerek yaptığı vuruşta kaleci Ricardo’yu mağlup ederek skoru dengeledi. Seri penaltı atışlarında ise Euro 96’da Southgate’in yaşattığını bu sefer Darius Vassell yaşattı İngilizlere. 5 penaltı tamamlandığında skorda 4-4 eşitlik vardı. 6. penaltı için topun başına Vassell’in penaltısını eldiven kullanmadan çıkaran Ricardo, sonrasında Portekiz’de penaltı için topun başına geçti. Düzgün bir vuruşla David James’i mağlup eden Ricardo maçın kader adamı olarak Portekiz’i yarı finale taşıdı.

1 gün sonra diğer yarı finalde Yunanistan, 65. dakikada Zagorakis’in ortasında Charisteas’ın kafa golüyle Fransa’yı mağlup edince tüm Avrupa ve hatta dünya şok oldu. Otto Rehagel’in öğrencileri yarı finaldeydi.

Pin on 2004 European Championship
Charisteas’ın Kafa Golü

Hollanda ise İsveç’i penaltılar sonunda saf dışı bırakarak yarı finalde Portekiz’in rakibi oldu. Son çeyrek finalde ise Çek Cumhuriyeti, Milan Baros’un 2 golle yıldızlaştığı maçta Danimarka’yı 3-0 mağlup ederek yarı finale yükseldi.

İlk yarı finalde Portekiz ile Hollanda karşılaştı. Maçın ilk yarısında Ronaldo, kornerde Deco’nun açtığı ortada topa iyi yükselerek net bir kafa vuruşuyla takımının üstünlük sayısını getirdi. Maniche ise ikinci yarıda harikulade bir gol atarak farkı 2’ye çıkardı. 63’te Andrade’nin kendi kalesine attığı golle skorda durum 2-1’e geldi, kalan dakikalarda maçta başka gol olmayınca ev sahibi Portekiz, tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonası’nda finale çıkma başarısı gösterdi.

Portekiz’in finaldeki rakibini belirleyecek yarı finalde Yunanistan ile Çek Cumhuriyeti karşılaştı. 90 dakikasında gol sesi çıkmayan maçta kilidi açan ilk uzatmaların sonunda sahneye çıkan Dellas oldu. 105’te attığı golle Yunanistan’ı finale taşıdı.

4 Temmuz’da oynanan finalde Portekiz, Yunanistan savunmasını aşamazken, Yunanlar yarı finalde olduğu gibi finalde de kornerden açılan ortada yapılan kafa vuruşuyla rakibini devirdi. Bu sefer galibiyeti, aynı zamanda Avrupa Şampiyonluğunu getiren kafa vuruşunu yapan isim Charisteas’tı. Portekiz-Yunanistan karşılaşmasıyla başlayan turnuva yine Yunanistan-Portekiz maçıyla noktalandı.

Otto Rehagel’in oynattığı savunma futboluyla gelen Avrupa Şampiyonluğu, herkesi şaşırttı. Euro 2004 oyun olarak sınıfta kalan, seyir zevki düşük bir turnuva olarak hafızalara kazındı.

Turnuvanın oyuncusu Charisteas seçilirken, gol kralı Çek Cumhuriyeti’nden 5 gol atan Milan Baros oldu.

Avrupa Futbol Şampiyonası 2008-İSVİÇRE & AVUSTURYA

UEFA Euro 2008 - Wikipedia

Euro 2008’in ev sahipliği için Macaristan, İskoçya & İrlanda, Türkiye & Yunanistan, Rusya, Hırvatistan & Bosna Hersek, Norveç & İsveç & Finlandiya & Danimarka ve İsviçre & Avusturya ortaklığı teklif verdi.  Son ikiye Avusturya & İsviçre’yle beraber Macaristan kaldı. Yapılan oylamada 1. olan Avusturya ve İsviçre, Euro 2008’i birlikte düzenlemeye hak kazandı.

Elemelerde 50 ülke 7 grupta mücadele verdi. Gruplarını ilk 2 sırada bitiren takımlar doğrudan Euro 2008’e katılım hakkı elde etti.

A grubunda Polonya ve Portekiz, B grubunda ise İtalya ve Fransa şampiyona biletini aldı.

C grubunda yer alan Türkiye ise Malta, Macaristan, Yunanistan, Norveç, Moldova ve Bosna Hersek ile ilk 2’ye girebilmek için mücadele etti. Malta, Macaristan ve Moldova galibiyetleriyle 3’te 3’le elemelere başlayan Milliler, 4. maçta son Avrupa Şampiyonu Yunanistan ile Pire’de karşı karşıya geldi. 5. dakikada Yunanistan Krygiakos’un golüyle 1-0 öne geçse de, Türkiye Tuncay, Gökhan Ünal, Tümer Metin ve Gökdeniz Karadeniz’le karşılık verdi ve maçı 4-1 kazanarak 4’te 4 yaptı. 5. maçta grubun bir diğer zorlu rakibi Norveç’le oynayan Milli  Takım 2-2’lik skorla ilk puan kaybını yaşadı. Ardından Bosna Hersek’e 3-2 kaybeden Türkiye, deplasmanda aldığı Malta ve Moldova beraberlikleriyle işini zora soksa da, final niteliğindeki maçta Norveç’i Emre Belözoğlu ve Nihat Kahveci’nin golleriyle 2-1 mağlup ederek Euro 2008’in kapısını araladı. Son maçta Bosna Hersek’i Nihat’ın golüyle deviren Türkiye Milli Futbol Takımı tarihinde 3. kez Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılım hakkı elde etti.

Son Avrupa Şampiyonası’nın yarı finalisti Çek Cumhuriyeti yıldızı Rosicky ve golcüleri Baros ve Koller’in önderliğinde Almanya’nın önünde D grubunu lider tamamladı. Çeklerin 2 puan gerisinde 27 puanla 2. olan Almanya’nın grubun güçsüz takımı San Marino’ya karşı 13-0’lık galibiyeti, Euro 2008 elemelerinde alınan en farklı galibiyet oldu.

E grubunda ise büyük sürpriz yaşandı. Grupta Rusya, Hırvatistan ve İngiltere ilk 2 için kıyasıya bir çekişme yaşadı. 21 Kasım 2007’de oynanan son grup maçları öncesinde Hırvatistan gruptan çıkmayı garantilemişti. İngiltere 23 puanla 2., Rusya ise 21 puanla 3. sıradaydı. Son maçta, Rusya Andorra’yı yense dahi İngilizlere Hırvatlar önünde alacağı beraberlik dahi onları Euro 2008’e taşıyacaktı. Wembley’de oynanan karşılaşmada Hırvatlar maça fırtına gibi başladı. İlk 14 dakikada durumu 2-0’a getirdiler. İkinci yarıda İngilizler, Lampard ve Crouch ile skoru dengelese de 77. dakikada sahneye çıkan Mladen Petric attığı golle maç 3-2’lik Hırvatistan üstünlüğüyle noktalandı. Rusya’nın Andorra’yı yenmesiyle İngiltere, 84 Avrupa Şampiyonası’ndan bu yana ilk kez elemelerde elenmiş oldu.

F grubunda İspanya ve İsveç Euro 2008 bileti alırken, grubu 3. tamamlayan Kuzey İrlanda’da David Healy attığı 13 golle Euro 2008 elemelerinin en golcü futbolcusu oldu. G grubunda ise Romanya 29, Hollanda 26 puan toplayarak ilk iki sırayı aldı ve şampiyonaya katılım hakkı elde etti.

2008 Avrupa Futbol Şampiyonası için yeni bir şampiyonluk kupası tasarlandı. Üzerinde önceki Avrupa şampiyonlarının isimleri ve kazandığı yıllar yazan kupa önceki versiyonu gibi gümüş renkteydi.

Euro 2008 promotion day -- china.org.cn

Alman eski futbolcu Bernard Dietz’in kura çekimini yaptığı A Grubu’na düşen Türkiye’nin rakipleri Portekiz, İsviçre ve Çek Cumhuriyeti’ydi. İlk maçta Cenevre’de Portekiz’le karşılaşan Milliler, oyun olarak sınıfta kaldı. Portekiz maçı, sonraki yıllarda ülkemizde de forma giyecek olan Pepe ve Raul Meireles’in golleriyle 2-0 kazandı. İsviçre maçına takım kaptanı Emre Belözoğlu’ndan yoksun çıkan Türkiye, ilk yarıda Hakan Yakın’ın golüne engel olamayınca 1-0 geriye düştü. Fakat ikinci yarıda önce Semih, sonrasında 90+2’de Arda’nın golüyle 3 puanı aldı. Türkiye son maçta, kendisi gibi İsviçre’yi yenen, Portekiz’e yenilen Çek Cumhuriyeti ile karşılaştı. Maç öncesi iki takım da 2 gol atıp 3 gol yemiş ve -1 averaja sahipti. Maçın berabere bitmesi durumunda tarihte ilk kez bir grup maçı uzatmalara gidecekti. İlk yarıda Grygera’nın açtığı ortada 2,02’lik kule Jan Koller yaptığı kafa vuruşuyla Çekleri 1-0 öne geçirdi. 62’de Plasil’le Çekler farkı 2’ye çıkardığında birçokları için maç bitmişti. Buna karşın o turnuvaya geri dönüşleriyle damga vuracak olan Türkiye için daha maç yeni başlıyordu. 75’te Arda Turan’ın golüyle farkı 1’e indiren Çılgın Türkler, 87. dakikada, döneminin en iyi kalecilerinden Petr Cech’in yaptığı hatayı Nihat’ın iyi değerlendirmesiyle skora dengeyi getirdi. Maç böyle bitecek derken 89’da Hamit’in pasıyla topla Nihat bir kez daha sahneye çıktı ve attığı enfes golle Türkiye, Portekiz’le beraber çeyrek finale yükseldi

Avrupa Futbol ŞampiyonasıTurnuvanın ev sahiplerinden Avusturya’nın yer aldığı B grubunda 3 maçını da kazanan Hırvatistan çeyrek finale yükselirken, Polonya’yı Podolski, Avusturya’yı ise Ballack ile yıkan Almanya da üst tura yükselen 2. ekip oldu.

C grubunda ise, Ruud Van Nistelrooy gibi bir tecrübe, Sneijder gibi bir 10 numara, Van Persie ve Huntelaar gibi süper golcülere sahip Hollanda, gruptaki güçlü rakipleri İtalya’ya 3, Fransa’ya 4 gol atarak çeyrek finale çıkarken, gruptan çıkan 2. takımı belirleyecek karşılaşmada İtalyanlar Fransızları Pirlo ve De Rossi’nin golleriyle 2-0 mağlup ederek üst tura yükseldi.

D grubunda ise İspanya, İsveç, Rusya ve Yunanistan ilk iki için mücadele etti. Son Avrupa Şampiyonu Yunanistan’ın 0 çekerek erkenden evine döndüğü grupta, İspanya 3 maçını da kazanarak rahat şekilde çeyrek finale yükseldi. Rusya ise son maçta Ibrahimoviç’li İsveç’i 2-0 mağlup ederek grubu 2. tamamlamayı başardı.

İlk çeyrek finalde seyirciler 5 gol izledi. Portekiz ve Almanya Basel’de karşılaştı. Maç sonunda 3-2’lik skorla gülen taraf Almanlar oldu.

İkinci çeyrek final Ernst Happel’de Hırvatistan ile Türkiye arasında oynandı. 90 dakika boyunca eşitlik bozulmayınca uzatmalara geçildi. 119’da Klasnic Hırvatları 1-0 öne geçirdi. Hırvatlar yarı finaldeyim derken Semih Şentürk onlara dur dedi ve 120+2’de attığı golle maçı penaltılara taşıdı. Penaltılarda Modric, Srna ve Petric topu ağlarla buluşturamazken, Türkiye cephesinde Arda, Semih ve Hamit hata yapmadı ve maçı kazanan Türkiye tarihinde ilk kez Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yarı finale yükseldi.

21 Haziran’da Hollanda’yı 3 golle deviren Rusya yarı finale çıkarken rakibi, penaltılarda İtalyanları eleyen İspanyollar oldu.

25 Haziran’da St. Jakob Park’ta oynanan ilk yarı finalde Almanya, Portekiz gibi Türkiye’yi de 3-2 yenerek finale yükseldi. Diğer yarı finalde İspanya, Xavi, Güiza ve David Silva’nın golleriyle Rusya’yı 3-0’la turnuvanın dışına iterek finalde Almanya’nın rakibi oldu.

84’ten bu yana ilk kez finale yükselen ve 44 yıldır Avrupa Futbol Şampiyonası’nı kazanamayan İspanya ve 4. şampiyonluğunun peşinde olan Almanya, 29 Haziran’da Viyana’da şampiyon olmak için karşı karşıya geldi. Roberto Rosetti’nin yönettiği finalin 33. dakikasında Xavi’nin pasında Philipp Lahm’ı ekarte eden Fernando Torres, Lehmann’ın üzerinde aşırtma yaparak topu ağlara gönderdi. Bu golle İspanya finali 1-0 kazandı ve 44 yıllık şampiyonluk özlemine son verdi. Bu şampiyonluk, İspanya’nın üst üste gelecek şampiyonluklarının ilk halkasıydı.

Turnuvanın gol kralı 4 golle David Villa olurken, turnuvanın en iyi oyuncusu Xavi seçildi.

2012-POLONYA & UKRAYNA

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası - Vikipedi

Euro 2012’ye ev sahipliği yapmak için İtalya, Türkiye, Yunanistan, Hırvatistan & Macaristan ve Polonya & Ukrayna ortaklığı başvuruda bulundu. İlk olarak Türkiye ve Yunanistan elendi ve aday sayısı 3’e indirildi. 2. turda kalan 3 aday arasından Polonya & Ukrayna ortaklığı Euro 2012’nin ev sahipliğine seçildi.

Toplam 9 grupta 51 milli takım şampiyonaya katılabilmek için mücadele verdi. Gruplarını ilk sırada bitiren 9 takım ve en iyi  grup ikincisi şampiyonaya direkt katılım sağlarken, kalan 8 grup ikincisi şampiyona bileti için play-off’ta karşılaştı.

Elemelere 2. torbadan katılan Türkiye; Almanya, Belçika, Avusturya, Azerbaycan ve Kazakistan’la beraber A grubunda yer aldı. İlk maçta Astana’da Milliler Kazakistan’ı 3-0 mağlup ederken, Hamit’in attığı 2. gol Puskas Ödülü’ne layık görüldü. 2. maçta Belçika’yı 3-2 yenen milli takım, sonraki maçta Berlin’de Almanlara 3-0 kaybetti. Türkiye grupta oynadığı 10 maçta 17 puan toplayarak Almanya’nın arkasında 2. oldu. Play-off’ta Hırvatistan ile eşleşen Guus Hiddink’in öğrencileri, ilk maçta rakibine 3-0 mağlup oldu. Deplasmandaki maçta ise gol olmayınca Hırvatistan Euro 2012 biletini almış oldu.

B grubunda son Avrupa Şampiyonası’nın yarı finalisti Rusya ilk sırayı alırken, 2. olan İrlanda, play-off’ta Estonya’yı devre dışı bırakarak tarihinde 2. kez Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılım hakkı elde etti.

İtalyanlar ise C grubunda sadece 2 gol yediği elemeleri 26 puanla lider tamamladı. D grubunda ise Fransa ile son maça kadar liderlik mücadelesi veren Bosna Hersek, Fransızların 1 puan gerisinde kalarak grubu 2. sırada tamamladı. Edin Dzeko, Pjanic gibi yıldızlara sahip Bosna, play-off’ta Ronaldo’lu Portekiz’le eşleşince Euro 2012’ye gitme hayalleri onlar için son buldu.

E grubunda Hollanda 27 puanla ilk sırayı alırken, 24 puan toplayan İsveç, en iyi grup ikincisi olarak doğrudan şampiyonaya katılım sağladı.

Son turnuvada 0 çeken Yunanistan, F grubunu lider bitirirken, Euro 2008’e gidemeyen İngilizler G grubunda ilk sırayı aldı ve bu sefer hata yapmadı.

Yıldızlar topluluğu Portekiz’den daha fazla toplayan Danimarka, H grubunda 1. olarak, döneminin belki de tarihin en iyi Milli Takımlarından olan İspanya ise I grubunda 8’de 8 yaparak şampiyona biletini aldı. I grubunun ikincisi Çek Cumhuriyeti ise Play-off’ta Karadağ’ı 2 maçta da mağlup ederek Euro 2012’nin katılımcılarından biri olmayı başardı.

16 takımla düzenlenen son Avrupa Futbol Şampiyonası olma özelliği taşıyan Euro 2012, 8 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında düzenlendi. A ve C grubu maçları Polonya’da oynanırken, B ve D grubu karşılaşmaları Ukrayna’da oynandı. Her iki ülkeden 4’er stadın ev sahipliği yaptığı Euro 2012’nin turnuva şarkısı ise Oceana’ın seslendirdiği Endless Summer oldu.

Turnuvanın sloganı “Tarihi Birlikte Yazalım” olarak belirlendi.

Varşova’da oynanan turnuvanın açılış maçında Polonya ile Yunanistan, Lewandowski ve Salpigidis’in karşılıklı golleriyle 1-1 berabere kaldı.

Avrupa Futbol Şampiyonası

Ev sahipleri Polonya ve Ukrayna gruplarında sonuncu olarak turnuvaya erken veda ederken, yerel kahraman Andriy Shevschenko’nun golleriyle İsveç’i 2-1 yenen Ukrayna, turnuva tarihindeki ilk galibiyetini aldı. Kiev Olimpiyat Stadyumu’nda oynanan müsabakanın hakemi ise Cüneyt Çakır’dı. Cüneyt Çakır, Hilmi Ok ve Ahmet Çakar’dan sonra Avrupa Futbol Şampiyonası’nda düdük çalan 3. Türk hakem oldu.

Diğer gruplara nazaran popülaritesi daha düşük takımların yer aldığı A grubunda Çek Cumhuriyeti ve Yunanistan ilk iki sırayı alarak üst tura yükseldi.

Sneijder, Robben, Van Persie gibi üst klas futbolculara sahip Hollanda, B grubunda 0 çekerek turnuvanın hayal kırıklığı performansına imza attı. Son Avrupa Şampiyonası’nın finalisti, 2010’da ise Dünya Kupası’nda 3. olan Almanya, 3’te 3 yaparak grubu lider bitirirken, 2. sırayı Portekiz aldı.

C grubunda ise İspanya ve İtalya el ele çeyrek finale yükseldi. Finalde tekrar kozlarını paylaşacak olan iki takımın grupta oynadıkları maçta kazanan çıkmadı. Müsabaka, Antonio Di Natale ve Cesc Fabregas’ın karşılıklı golleriyle 1-1 bitti.

D grubunda ise İngiltere, Fransa, İsveç ve Ukrayna ilk iki sıra için mücadele verdi. Grubun ilk maçında İngiltere ve Fransa karşılaştı. Maçta kazanan çıkmazken, ikinci maçlarda Fransızlar Ukrayna’yı 2-0’la geçerken, İngiltere İsveç’i 2-1 geriye düştüğü mücadelede 3-2 mağlup etti. Son maçlarda İngilizler Rooney’nin golüyle Ukrayna’yı üzerken İsveç, Ibrahimovic ve Larsson’un golleriyle Fransa’yı liderlikten etti. İsveç kendi elenirken aslında Fransa’nın da sonunu getirmişti. Çünkü grupta 2. olan Fransa, çeyrek finalde İspanya ile eşleşti.

Son Avrupa ve Dünya Şampiyonu karşısında Fransızlar çaresizdi. Xabi Alonso’nun 2 golüyle İspanyollar yarı finale çıkarken, Fransızlar Paris’in yolunu tuttu.

Portekiz, Çekleri 79’da Cristiano Ronaldo’nun attığı kafa golüyle devirerek yarı finalde İspanya’nın rakibi oldu.

Gollü geçen çeyrek finalde Almanlar, Yunanistan’ı 4-2 ile geçerken Almanya’nın rakibini belirleyecek olan İngiltere-İtalya maçının 120 dakikası golsüz geçildi. Seri penaltılara geçildiğinde İngiltere, Euro 96 ve 2004’te olduğu gibi yine çuvalladı. Ashley Young ve Ashley Cole penaltıları kaçırınca, İngiltere çeyrek finalde turnuvaya veda etti.

27 Haziran’da Donbass Arena’da oynanan ve Cüneyt Çakır’ın düdük çaldığı yarı finalde İspanya ile Portekiz, topu ağlarla buluşturmayı başaramayınca finale çıkacak takımı penaltı atışları belirledi. İlk penaltılarda Xabi Alonso ve Moutinho kalecileri geçemezken, kalan penaltılarda hata yapmayan İspanya finale yükseldi.

Diğer yarı finalde İtalya, Almanya karşısında 20. dakikada Balotelli’nin kafa golüyle 1-0 öne geçti. 36’da Montolivo’nun uzun pasında topla buluşan Mario Balotelli, Neuer’i bir daha mağlup etti ve hafızalara kazınan o gol sevincini yaptı. Almanya, maçın uzatma dakikalarında Mesut’un penaltısıyla farklı 1’e indirse de sonuç değişmedi, İtalya finaldeydi.

Avrupa Futbol Şampiyonası

Vicente Del Bosque’nin çalıştırdığı İspanya, 2012 yazında Tiki-Taka’nın zirvesindeydi. Yenilmez armada finalde İtalya’ya da şans tanımadı. Forvetsiz bir düzenle, önde David Silva, Iniesta ve arkalarında Fabregas’la sahaya çıkan İspanya, İtalyanları 4-0 mağlup ederek kupaya uzandı. 4-0’lık skor şampiyona tarihinde oynanan finaller içinde alınan en farklı skordu. Ek olarak İspanya, finalde 4 gol atan ilk takım da olmayı başardı.

İspanya, 2008’in ardından 2012’de de mutlu sona ulaşarak bu turnuvayı üst üste kazanan ilk takım olmayı başardı. Ayrıyeten 2010 Dünya Kupası’nı da kazanan İspanya, üç büyük turnuvayı da üst üste kazanarak dünyada bu alanda bir ilki başarmış oldu.

İspanya Avrupa Şampiyonu | SPOR | DW | 02.07.2012

Turnuvanın en iyi oyuncusu Andres Iniesta seçilirken, 3 gol atan 6 futbolcu gol krallığını paylaştı.

2016-FRANSA

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası - Vikipedi

Euro 2016 ile birlikte finallerde mücadele edecek takım sayısı 16’dan 24’e çıkartıldı. 9 grupta yapılan elemelerde grubunda ilk 2 sırayı alan takımlar ve en iyi grup üçüncüsü doğrudan Avrupa Şampiyonası’na katılım hakkı elde etti. Kalan 4 koltuk için 8 grup üçüncüsü play-off’ta karşılaştı, kazananlar Euro 2016 biletini kaptı.

Euro 2016’nın ev sahipliği için İtalya, Türkiye ve Fransa yarıştı. 1. turda en az oyu alan İtalya elenirken, 2 .turda Türkiye’den bir oy fazla alan Fransa, 3. kez Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapma fırsatına sahip oldu.

53 ülkenin mücadele ettiği elemelerde Cebelitarık ilk kez boy gösterdi. 7 Eylül 2014’te başlayan eleme müsabakaları 17 Kasım 2015’te oynanan play-off maçlarıyla sona erdi.

3. torbadan elemelere katılan Türkiye, Çekya, İzlanda, Kazakistan, Hollanda ve Letonya ile A Grubu’nda mücadele etti. Elemelere İzlanda ve Çekya mağlubiyetleriyle başlayan Milliler, 3. maçında da Letonya ile berabere kalarak kötü bir başlangıç yaptı. Sonrasında Kazakistan’ı 3 golle geçen Türkiye, Amsterdam’da Hollanda ile 1-1 berabere kaldı. Kalan 5 maçta Letonya beraberliği hariç kalan 4 maçını da kazanan Türkiye, birden çok ihtimalin gerçekleşmesiyle en iyi grup üçüncüsü olarak Euro 2016’ya katılmayı başardı. Grubu 4. tamamlayan Hollanda, bu sonuçla 84’ten bu yana ilk kez Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılamadı.

1'e 83 veren 7 mucize! - Son Dakika Spor Haberleri

B Grubu’nda güçlü kadrosuyla Belçika lider olurken, Gareth Bale’ın önderliğindeki Galler 21 puanla grupta 2. olarak, tarihinde ilk kez Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılım hakkı elde etti.

C Grubu’nda sadece Slovakya’ya yenilen, onun haricindeki 9 maçı da kazanan son Avrupa Şampiyonu İspanya 27 puanla 1. olurken, İspanya’nın 5 puan gerisinde 2. olan Slovakya, bu sonuçla Çekoslavakya’dan ayrıldıktan sonra ilk kez Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılacaktı.  Grup üçüncüsü Ukrayna ise play-off’ta Slovenya’yı devirerek şampiyona biletini aldı.

Son Dünya Şampiyonu Almanya ise D Grubu’nda 1. olsa da, Polonya ve İrlanda mağlubiyetleri akıllarda soru işareti yarattı. Polonya grupta 2. olurken, 3. olan İrlanda Cumhuriyeti play-off’ta Bosna Hersek’i eleyerek Euro 2016’ya katılım sağladı.

Son şampiyonanın penaltı mağduru İngiltere, eleme maçlarında D Grubu’ndaki rakiplerine hiç şans tanımadı. 10’da 10 yapan İngilizler, 2. olan İsviçre ile beraber Fransa rezervasyonunu yaptırdı.

Kuzey İrlanda'nın Euro 2016 kadrosu açıklandı | Goal.com

Elemelerin en büyük sürprizi F Grubu’nda yaşandı. 5. torbadan katıldığı elemelerde 21 puan toplayan Kuzey İrlanda tarihinde ilk kez Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı. Kuzey İrlanda’nın 1 puan gerisinde grubu 2. tamamlayan Romanya ve play-off’larda Norveç’i eleyen Macaristan, Kuzey İrlanda’yı Fransa yolculuğunda yalnız bırakmadı. Grupta Faroe Adaları’nın dahi gerisinde kalarak sonuncu olan Yunanistan için ise bu sonuç tam bir çöküş anlamına geliyordu.

G Grubu’nda Avusturya ve Rusya ilk iki sırayı alırken, Ibrahimovic’in attığı 8 gol, İsveç’i ilk ikiye taşımaya yetmedi. Ama İsveç play-off’larda Danimarka’yı devirerek şampiyona biletini alırken yine atılan 4 golün üçünde Ibrahimovic’in imzası vardı.

H Grubu’nda İtalya ve Hırvatistan çıkarken, I grubunda Portekiz’in arkasında 2. olan Arnavutluk tarihinde ilk kez Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılma başarısı gösterdi.

Elemelerin en golcü futbolcusu 13 golle Robert Lewandowski oldu.

Euro 2016, 10 Haziran-10 Temmuz tarihlerinde 10 şehirde 10 farklı stadyumda oynandı. 6 grupta 24 takımın mücadele ettiği Euro 2016, gruplarını ilk iki sırada bitirenlerin yanı sıra en iyi 4 grup üçüncüsü son 16’ya yükseldi.

Turnuvanın açılış maçında ev sahibi Fransa, Romanya’yı Olivier Giroud ve Dimitri Payet’in golleriyle 2-1 mağlup ederek şampiyonaya galibiyetle başladı. Fransızlar taraftarlar sonraki Arnavutluk maçında gol izleyebilmek için 90 dakika beklemek durumunda kaldı. Kilidi 90’da Griezmann’ın kafa golüyle Fransa, Payet’in 90+6’da gelen golüyle de maçı 2-0’lık üstünlükle noktaladı. Gruptaki son maçında İsviçre ile berabere kalan ev sahibi, 7 puan topladığı A Grubu’nu lider tamamlayarak son 16’ya yükseldi. İsviçre ise 5 puanla grubu 2. tamamlayarak üst tura çıktı.

İlk kez Avrupa Şampiyonası’nda mücadele eden Galler, İngilizlerin önünde B Grubu’nu lider bitirirken, 2. sırayı alan İngiltere ve en iyi grup üçüncüleri arasına giren Slovakya, bu gruptan üst tura yükselen ülkeler oldu.

C Grubu’nda 7’şer puan toplayan Almanya ve Polonya rahat şekilde ilk iki sırayı alırken, grupta Ukrayna’yı 2-0 mağlup eden Kuzey İrlanda, en iyi grup üçüncülerinden olmayı başararak son 16’ya kaldı.

4. torbadan kura çekimine katılan Türkiye, İspanya, Hırvatistan ve Çekya’nın bulunduğu D Grubu’na düştü. İlk maçında Hırvatistan’a 1-0 kaybeden Milliler, ikinci maçında İspanyollara 3-0 yenildi. Maçta Türk taraftarlar Arda Turan’ı ıslıklarken, İspanyolların alkışlarla Arda’ya destek vermesi ise hayli ilginç bir andı. Türkiye, son maçta Çekya’yı Burak Yılmaz ve Ozan Tufan’ın golleriyle 2-0 mağlup etse de en iyi üçüncüler arasına girmeyi başaramadı ve turnuvaya veda etti. Milli takım için turnuvadan elenmekten daha fazla konuşulan ise prim tartışmaları oldu. Grupta Hırvatistan 1., İspanya ise 2. olarak gruptan çıkmayı başardı.

Herkes Arda Turan'ı konuşuyor

E Grubu’nun favori 2 takımı İtalya ve Belçika 1 ve 2 olurken, İsveç’le berabere kalan, İtalya’yı ise Robbie Brady’nin golüyle 1-0 mağlup eden İrlanda, topladığı 4 puanla en iyi grup üçüncüleri arasına girerek son 16’ya yükseldi. İsveç’i devre dışı bırakan İrlanda, bu başarısıyla Euro 2012’de 0 çekmesini unutturmuş oldu.

F Grubu’nda ise maçların çoğunun berabere bittiği maçlar oynandı. Oynanan 6 müsabakanın 4’ü berabere bitti. Avusturya’yı yenen Macaristan ve İzlanda ilk iki sırayı alırken, Portekiz’in oynadığı 3 maç da beraberlikle sonuçlandı. Hatta son maçta Macaristan karşısında 3-2 geriye düşen Portekiz, 62’de Ronaldo ile eşitliği sağlamasa elenecekti.

Son 16 turunda Polonya, İsviçre’yi penaltılarda elerken, Galler Kuzey İrlanda’yı 1-0’la geçerek çeyrek finale yükseldi. Portekiz Hırvatları Quaresma ile devirirken, Almanya Slovakya’yı 3 golle turnuvanın dışına itti. Fransa, 1-0 geriye düştüğü karşılaşmada Griezmann’ın 2 golüyle İrlanda’yı elerken,  Belçika gol şov yaptığı maçta Macaristan’ı 4-0 yenerek çeyrek finale çıktı.

Cüneyt Çakır’ın yönettiği son 16 karşılaşmasında son Avrupa Şampiyonası’nın finalistleri İtalya ile İspanya çeyrek finale yükselebilmek için Stade de France çimlerine ayak bastılar. Maçı Chiellini ve Graziano Pelle’nin golleriyle 2-0 kazanan İtalya, Euro 2012’nin rövanşını alarak çeyrek finale yükseldi. İzlanda ise İngilizler karşısında 2-1’lik üstünlük sağlayarak son 8’e kaldı. Bu sonuçla, İngiltere için hayal kırıklıklarıyla geçen turnuvalar listesine Euro 2016 da dahil olmuş oldu.

Çeyrek finale penaltılarla gelen Polonya, Portekiz’e penaltılarda kaybederek Euro 2016’ya veda etti. Çeyrek finallerin en büyük sürprizine Galler imza attı. Turnuvanın favorileri arasında gösterilen Belçika’yı 3 golle evine gönderen Galler yarı finalde Portekiz’in rakibi oldu.

Almanya penaltılarla İtalyanları devirerek yarı finale çıkarken, Fransızlar İzlanda karşısında 5 golle galip gelerek Almanların yarı finaldeki rakibi olmayı başardı.

İlk yarı finalde Portekiz ile Galler Lyon’da kozlarını paylaştı. 55.679 futbolseverin takip ettiği mücadelenin ilk yarısı golsüz eşitlikle geçildi. 50. dakikada Portekiz’de kaptan Ronaldo sahneyi çıktı ve kafa vuruşundan attığı golle Portekiz’i 1-0 öne geçirdi. Bu gol aynı zamanda Ronaldo’yu, turnuva tarihinin en golcü futbolcusu olan Platini’ye ortak etti. 3 dakika sonra Nani ile 1 gol daha bulan Portekiz, Euro 2004’ten sonra ikinci kez şampiyonada finale yükseldi.

Portugal 2 Wales 0: Cristiano Ronaldo inspires Portugal to Euro 2016 final and ends Welsh dream

Almanya-Fransa yarı finalinde turnuvanın en formda oyuncularından Griezmann attığı 2 golle Fransa’yı finale taşıdı.

Final, 10 Temmuz tarihinde Stade de France’de oynandı. 75.868 futbolseverin takip ettiği maçın hakemi ise Mark Clattenburg’du. Euro 2004’te finale kadar yürüyen ama finalde Yunanistan’a kaybeden Portekiz kadrosunun kalan son üyesi, takım kaptanı Ronaldo, maçın 25. dakikasında sakatlığı sebebiyle gözyaşları içinde sedyeyle oyundan çıktı.

Avrupa Futbol Şampiyonası

90 dakika 0-0’lık eşitlikle noktalandı. Uzatmalarda, maçın 79. dakikasında Renato Sanches’in yerine oyuna giren Eder, dakikalar 109’u gösterdiğinde ceza sahası dışından yaptığı düzgün vuruşla Hugo Lloris’i mağlup etti ve Portekiz’e özlemini duyduğu Avrupa Şampiyonluğu’nu getirdi.

6 golle turnuvanın gol kralı olan Antoine Griezmann, aynı zamanda turnuvanın oyuncusu seçildi. Turnuvanın genç oyuncusu ise Renato Sanches oldu.

Portugal win Euro 2016: Fernando Santos's men are worthy winners | Football News | Sky Sports


Bu da ilginizi çekebilir;

Avrupa Futbol Şampiyonası Şarkıları

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More