Enzo Crivelli: Zirve Yürüyüşü

Başakşehir'in yükselen yıldızı Enzo Crivelli

6 Şubat 1995 Rouen doğumlu Crivelli, Futbola Bordeux’un altyapı kategorilerinde başladı. İlk ciddi deneyimlerini Bordeux altyapı takımlarında oynarken yaşayan Crivelli, ilk sıçrayışını 1 Temmuz 2014 yılında, yani 19 yaşının ortalarında Bordeux takımına geçerek  yaşadı. Bordeux takımında o sezon takımın başında Patrick Battiston yer alıyordu ve Crivelli’nin takımında olması için oldukça yoğun bir çaba sarf etti. O yıllarda Crivelli, 19 yaşındaki bir forvet için oldukça iyi bir fiziğe ve oyun zekasına sahipti. Ortalama bir boya sahip olan Crivelli hem hava toplarında oldukça etkili hem de sırtı dönük oyunlarda iyiydi. Tek forvet ile hücum eden takımlar için oldukça büyük kazanç olarak görünüyordu. 14/15 sezonunda 38 haftanın 14’ünde kadro da kendine yer bulan ve bu maçların 11’inde sahada yer alan Crivelli için o yaşta bu performans hiç de fena değildi. Gelişimi açısından iyi bir sezon oldu.

15/16 sezonunda Bordeux ile tam 41 maça çıktı Crivelli ve henüz yaşı 20 olan bir futbolcuydu. Sadece ligde değil UEFA Avrupa Ligi’nde de forma şansı bulmuştu kendisine. Bu sezonda 41 maçta 6 gol atıp 5 de asist yapmıştı ama en dikkat çeken istatistik görmüş olduğu 13 sarı karttı. Bir santrafor için oldukça yüksek olan bu sayı aslında Crivelli’nin ne kadar hırslı bir futbolcu olduğunun da kanıtıydı.  Bu sezon ayrıca Fransa U20 takımı ile 7 maçta 4 gol atma başarısı gösterdi.

16/17 sezonunda ilk transferini gerçekleştirdi ve Bastia’ya kiralık gitti. Bastia’da kendisinden beklenenden daha fazla bir performans vererek 24 maçta 10 gol sayısına ulaştı ve kendisine güvenen hocasını yanıltmadı. Ama orada yine bir sorun vardı; toplam 8 sarı kart gördü ve bunlardan 2’si aynı maça denk geldi. Yani toplam 6 sarı 1 kırmızı kart ile oynadı.

17/18 sezonunda 4 milyon euro bedel ile Angers’e transfer oldu. Angers’de beklenen performansından çok uzak kaldı. Ardından Caen’e kiralık gönderildi ama orada da istenilen performansı gösteremedi. Yine de Caen büyük bir risk alarak 3 milyon euro karşılığında Crivelli’yi transfer etti. 18/19 sezonu sonuna kadar Caen’de forma giydikten sonra Türkiye’de Başakşehir macerası başlamış oldu.

29 Temmuz 2019’da Başakşehir’e katıldı ve 2022 sezonu sonuna kadar Başakşehir ile sözleşme imzaladı. Sezona da iyi bir başlangıç yaptı Crivelli. Bugüne kadar oynadığı hiçbir maçta 2 gol birden atamayan Crivelli, Türkiye’de bunu 2 kez gerçekleştirdi. 11. haftadaki Ankaragücü maçında topu direkten dönen Crivelli’nin ilk hat-trick yapma şansı da bu sayede kaçmış oldu. Toplam 21 maçta forma giyen Crivelli 10 gol 2 asistlik performansı ile eski günlerine geri dönüş sinyalleri vermeye başladı.

Okan Buruk’un 4-2-1-3 Sisteminde merkez santraforda oldukça iyi işler yapan Crivelli hem sırtı dönük oyunu çok iyi oynayabiliyor hem de bitiricilik konusunda oldukça etkili bir isim. Crivelli’nin bu performansında en büyük etkenlerden birisi de Edin Visca ve İrfan Can. Visca’nın ve İrfan Can’ın getirdiği ve araya attığı toplar ile oldukça etkili bir silah haline dönüşüyor Crivelli. Bu sezon Başakşehir sezona kötü başlasa da yeniden geçmiş performansına dönmeye başardı. Burada başrollerden birisi de Crivelli. Elbette sezon sonuna kadar bu skorer kimliğini devam ettirebilir mi bilinmez ama Okan Buruk sayesinde eski günlerine kıyasla çok daha yüksek gol rakamlarına ulaşacak gibi görünüyor.

 

KULÜP MAÇ SAYISI GOL ASİST SARI KART KIRMIZI KART DAKİKA
BORDEUX 56 7 6 15 1 2529
CAEN 49 8 3 11 3295
BASTİA 24 10 1 6 1 2084
BAŞAKŞEHİR 21 10 2 7 1664
ANGERS 17 1 1 6 1 1114
TOPLAM 163 35 13 44 3 10372
 

 

Gerçi gol sayısı ne olursa olsun belli ki Okan Buruk bu inatçı Fransız’dan sezon boyu vazgeçmeyecek. Çünkü bir forvet bazen öyle bir oynar ki, kaç gol attığının pek de önemi olmaz. Crivelli’nin istatistik kağıdına bakarsanız belki de onu 1. forvet olarak takımınıza katmazsınız; ama onu sahaya çıkartırsanız, bu inatçı adamın sahadaki mücadelesinin tek bir anını bile kaçırmamak için istatistik kağıtlarını elinizden bırakmak zorunda kalırsınız.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Deni Milosevic

Galatasaray Futbol Takımı Genel Taktiksel Analizi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More