Süleyman Hurma: Türk Futbolunun Monchi’si!

Şu günlerde Karagümrükspor'un başkanlığı yapan Süleyman Hurma ve Türk futbol kazandırdığı yıldızlar.

Süleyman Hurma, 1964 Erzincan Refahiye doğumlu genel menajer. Daha önce Trabzonspor, Samsunspor ve Kayserispor takımlarında menajerlik yaptı ve şu an Karagümrük takımının başkanı olarak görev yapmaktadır. Menajerlik kariyerine Trabzonspor da başlamış, daha sonra Samsunspor ve uzunca bir süre Kayserispor da menajerlik yaptıktan sonra tekrar Trabzonspor’a dönerek menajerlik kariyerine son vermiştir. 26 Haziran 2018 de ise Karagümrük takımının başkanı olmuş ve takımın hedefleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Süleyman Hurma Modeli

Kayserispor’da göreve geldiği dönemden görevi bıraktığı döneme kadar ligimizde sık sık istifa eden ve ya görevine son verilen teknik direktörleri göz önüne aldığımızda, kendisinin teknik direktör tercihlerinde başarılı olduğunu söyleyebiliriz. 10 sezon görev aldığı Kayserispor’da Ertuğrul Sağlam, Tolunay Kafkas, Şota Arveladze ve Prosinecki ile çalıştı. Prosinecki ile takım alt lige düştüğünde ise takım Mutlu Topçu’ya emanet edilmişti. Mutlu Topçu 1.Lig’de oynadığı 4 maçta 1 galibiyet, 1 yenilgi ve 2 beraberlikle 5 puan toplayarak sarı kırmızılı yöneticilerle yaptığı görüşmeden sonra görevini bıraktı. Ardından takımın başına Cüneyt Dumlupınar geldi ve takım düşmesinin ardından Süper Lig’e fazla hasret kalmadan tekrar yükseldi. Kayserispor’da yönetimin Süleyman Hurma’ya güveni ve takımın 2013-2014 sezonuna kadar Süper Lig’de istikrarlı bir şekilde mücadelesini sürdürmesi, Hurma’nın taraftarlar tarafından da sevilmesini sağladı. Kayserispor’un istikrarlı gidişinin arkasında doğru oyuncu ve teknik adam tercihleri yatıyordu. Bunda da hiç şüphesiz Süleyman Hurma’nın payı büyüktü. Özellikle 2010-2011 senesinden sonra takıma katılan isimlerin uygun maliyetle alınıp yüksek bonservislerle satılması, Hurma’nın işinde ne kadar başarılı olduğunu gözler önüne seriyordu. Süleyman Hurma ile Kayserispor’un yaptığı bazı rekor satışlara bir göz atalım.

OYUNCU GELDİĞİ ÜCRET (€) GİTTİĞİ ÜCRET (€)
GÖKHAN ÜNAL 5.000 6.200.000
MEHMET TOPUZ BEDELSİZ 9.000.000
SERDAR KESİMAL BEDELSİZ 4.750.000
NORDİN AMRABAT 1.100.000 8.600.000
H.ALİ KALDIRIM 100.000 3.750.000
SALİH DURSUN 200.000 2.750.000

 

2013-2014 sezonunda takım alt lige düştüğü zamanda sarı kırmızılı takım için gerekli transferleri yapıp, takımda kalması gereken isimleri takımda tutmuş ve Kayserispor’un tekrar Süper Lig’e çıkmasında büyük rol oynamıştı. Bu dönemde takım zaman zaman maddi sıkıntılar yaşasa da bir şekilde kaynak yaratıp 1.Lig’de bitime 3 hafta kala takımı Süper Lig’e çıkmıştı. Sürekli pozitif olan ve takımın Süper Lig’e çıkacağına canı gönülden inanan ve bunun için sürekli çalışan Hurma, sözünde durmayı başarmıştı. Kadir Has’ta, sokakta her yerde taraftarların Hurma’ya sevgi gösterisinde bulunması, takımın Süper Lig’e yükseldiği zamanda ise taraftarların onu otelde ziyarete gitmesi duygusal anlar yaşamasına neden olmuştu.

Kayserispor’dan ayrıldıktan sonra Trabzonspor’a dönen Hurma basın toplantısında; Bir yerde 10 yıl çalıştıktan sonra ayrılmak zor. Bu ayrılığı kolaylaştıran şey yuvama dönmek oldu. Trabzonspor benim yuvam diyerek kollarını sıvadı. İlk iş olarak takımdaki oyuncu sayısının fazla olmasından dolayı bir çok oyuncu ile yollarını ayıran(kiralık-satılık) Trabzonspor’da sıradaki iş takıma katılacak oyunculara gelmişti. Gelecek sezon üst sıralara oynamak için kadro kuran Hurma, takıma Douglas Franco, Marin, Esteban, N’Doye, Okay ve Özer gibi bir çok oyuncuyu transfer etti. Bu oyuncuların bonservis ve yıllık maliyetleri takım için büyük bir yük olmuştu. Takım başarılı olamazsa Trabzonspor’un ilerleyen dönemde UEFA kıskacına girmesi kaçınılmaz olacaktı. Fakat Hurma, sezon sonun göremeden takımdan ayrılmak zorunda kaldı. Aralık ayında kongrede seçimi kazanan Muharrem Usta döneminin ilk işlerinden biri Hurma ile yolları ayırmak oldu. Süleyman Hurma ile yönetim arasında yapılan görüşme sonucunda Hurma, Trabzonspor defterin resmi olarak kapattığını açıkladı.

TATLI SERT BİR KİŞİLİK:

MEHMET TOPUZ-SÜLEYMAN HURMA KONUŞMASI
Kayserispor’da sürekli Mehmet Topuz ve Gökhan Ünal’ı satmak istemediğini dile getiren Hurma daha sonra Mehmet Topuz’un daha fazla para istemesine üzerine Topuz ile yaptığı konuşmayı şöyle anlatıyor : Mehmet Topuz, bizden biraz daha fazla para istedi ama veremeyeceğimizi söyledim. Televizyonu bir açtım, Beşiktaş formasıyla, Beşiktaş’ta oynamak istediğini açıkladı. Sonrasında Mehmet Topuz’a böyle açıklamalar yapma, seni Fenerbahçe’ye verdik dedim. 9 milyon euro ve üstüne bir oyuncu alacağız, bu şartlarla anlaştık diyerek Topuz’u Fenerbahçe’ye gönderdi.

ONUR KIVRAK-SÜLEYMAN HURMA OLAYI
Onur Kıvrak ile kampta tartışma yaşayan Hurma, Onur’un sakatlığı olmamasına rağmen idmana çıkmaması üzerine önce Onur izinli diyerek geçiştirmeye çalışsada daha sonra tesislerden ayrılırken basın mensuplarının ısrarına dayanamayıp “Onur’un morali bozuk, düzelirse döner düzelmezse de kendi bilir” diyerek tesislerden ayrılmıştı. Onur Kıvrak olayı Hurma’nın Trabzon’da sonunu hazırlayan olaylardan birisiydi.

Tatlı sert bir kişiliği olan ve çalıştığı takımlarda başarılı sayılabilecek performanslar gösteren Hurma’ya Karagümrük takımının başkanlık görevinde başarılar dileriz.


Juventus Forma Tarihi: Fino Alla Fine

Nicolas Anelka: Beklentiler Sadece Üzer

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More