Volkan Demirel: 1 Volkan’dır Fenerbahçe

Bazı futbolcular elde edilen büyük başarılardaki imzalarıyla o kulübün efsanesi olarak anılırlar. Bazı oyuncular ise bir kulübün iyi gününde de kötü gününde de hep oradadır, hep en önde yer alır. Onlar kulübün evlatlarıdır. Volkan Demirel bu ikisini aynı anda başarabilmiş ender oyunculardan. Şampiyonluk kupası kaldırırken de takım otobüsü kurşunlandığında da o hep en öndeydi.

27 Ekim 1981’de İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Ailesi koyu bir Fenerbahçeli olan Volkan, Fenerbahçe sevgisini küçük yaşlarda aldı. Futbola ilk adımlarını ortaokul yıllarında atan Volkan, okul takımının kaleciliğini yapıyordu. Daha sonra okul arkadaşları ile Kartalspor’da oynamaya başladı. Kartalspor ile 2000 yılında ilk resmi maçına çıkan Volkan 2 yıl Kartalspor kalesini koruduktan sonra 2002 yılında iki büyük kulüpten teklif aldı. Bu takımlar; Fenerbahçe ve Gençlerbirliği’ydi. Menajeri, Volkan’a teklifleri şu sözlerle açıkladı: ”Eğer Gençlerbirliği’ne gidersen forman hazır ama Fenerbahçe’ye gidersen Rüştü abinin arkasında forma bekleyeceksin.” Volkan Demirel ise “Ben Fenerbahçe’liyim, Fenerbahçe’de forma giymek istiyorum.” dedi ve efsanesi olacağı Fenerbahçe’ye imza attı.

Fenerbahçe ile ilk maçına Nisan 2003’te Samsunspor karşısında çıktı. Ertesi sezon Rüştü Reçber’in Barcelona’ya gitmesiyle takıma kiralık gelen rahmetli Enke’ye verildi kaleci kazağı; fakat ilk maçında 3 gol yiyen Enke, kiralık sözleşmesi feshedilerek Barcelona’ya geri gönderildi. Enke’nin gitmesiyle birlikte takımın kalesi iki genç kaleci olan Recep Biler ve Volkan Demirel’e kaldı. Recep Biler’den 7 maç daha fazla kaleyi koruyan Volkan Fenerbahçe çatısı altında ilk şampiyonluğunu yaşadı. 2004-05 sezonu Rüştü’nün tekrar Fenerbahçe’ye gelişi ile yedek kaleci olan Volkan, 2005-06 sezonunda eldivenleri Rüştü’nün elinden aldı ve 13 sezon boyunca da kimseye vermedi. Volkan Demirel, özellikle Fenerbahçe kariyerinin başlarında ciddi hatalar yapıyor, herkese acaba dedirtiyordu ama aynı Volkan bazen öyle bir performans gösteriyordu ki Fenerbahçe kalecisinin o olması gerektiği konusunda herkesi hemfikir kılıyordu. Kariyeri boyunca zaman zaman yaşadığı bu iniş çıkışların özeti niteliğinde olan maç ise sanıyorum ki Sevilla maçıdır. Bir maçta hem maçı mahvedip hemde maçın oyuncusu seçilen başka bir isim var mıdır bilmiyorum. Sevilla maçının ilk 10 dakikasında amatör bir kalecinin yapacağı hatalar yapıp 2 gol yiyen Volkan, penaltılarda ise 3 penaltıyı kurtararak takımının ve o turun kahramanı olmuştur.

Volkan Demirel Sevilla maçı

Volkan saha içinde agresif bir karakterdi. Çoğu maçta rakip futbolculara ve rakip taraftarlarla dalaşır, bazen bu hareketleri kartlık sonuçlar doğururdu. Yaptığı bu hareketler yüzünden kariyerinde birçok kırılma anı yaşamıştır. Euro 2008’de, Çek Cumhuriyeti maçında Koller’i itmesi belki de onun en büyük pişmanlığıdır. Çünkü o dönem birçok Avrupa kulübü ile görüşen Volkan bu maçta aldığı kırmızı kart ile hem çeyrek finali hem de yarı finali kaçırdı. Yaptığı bu hata ona Avrupa kapısını kapattı. Ancak bu sayede, İlerleyen yıllarda Fenerbahçe başkanı cezaevine girdiği zaman bu camiaya liderlik eden isimlerden biri olacaktı Volkan Demirel. 2010/11 sezonundan sonra Fenerbahçe camiasının yaşadığı sıkıntılı günlerde Aykut Kocaman ve Emre Belözoğlu ile takıma liderlik yaptı. 2011/12 ve 2012/13 sezonlarında 2 Türkiye Kupası kazanan Volkan Demirel, kariyerinin en büyük başarılarından birini yaşayarak UEFA Avrupa Ligi’nde yarı final oynadı. 2013/14 sezonunda Volkan Demirel Fenerbahçe formasıyla son kupalarını kaldırdı. Ersun Yanal ile lig şampiyonluğu, İsmail Kartal ile Süper Kupa kazandı.

Volkan Demirel'in vukuatları | Goal.com

2018/19 sezonuna kadar inişli çıkışlı bir performans sergileyen Volkan Demirel, o sezon camianın kabuk değişimi ile, formasını Bursaspor’dan gelen Harun Tekin’e kaptırdı. 2018/19 sezonu Volkan’ın hafızasından silmek istediği tek sezon olabilir. Çünkü camianın en zor günlerinde liderlik etmiş camianın evladı Volkan Demirel, Dirar ve Aatıf ile birlikte kadro dışı bırakıldı. Sezon ortasında Ersun Yanal’ın gelişine kadar kadro dışı kalan Volkan Demirel, Ersun Hoca geldikten sonra diğer oyuncularla birlikte affedildi. Aatıf ve Dirar hiçbir şey olmamış gibi antrenmanlara başladı ama yönetim Volkan’dan bir özür istedi. Volkan’da bu teklifi çok sevdiği Fenerbahçe için kabul etti ama bu karar Ali Koç yönetimin en kötü icraatlarından biriydi. Volkan Demirel o basın toplantısında bir karar vermek zorundaydı; ya özür dileyip takıma geri dönecekti ya da futbolu hayatından çıkaracaktı. Basın toplantısına bir gün kala ailesine şöyle demişti “Ben futbolu hayatımdan çıkartıyorum, artık futbolun hiçbir alanında olmayacağım.” Sabah evden çıktı arabasına bindi, tesislere doğru yola koyuldu. Tesislere geldiğinde bir odaya alındı, plastik bir sandalyeye oturtuldu. O sandalyeye oturduğu an dün gece ailesine söylediği şeyden vazgeçti ve içinden ne geldiyse o şekilde konuştu. Yönetimde de özür dileyen Volkan Demirel basın toplantısını şu sözlerle bitirdi:

Ben Fenerbahçe için var oldum, Fenerbahçe için var olmaya devam edeceğim.

Sezon sonu futbolu bırakan Volkan, teknik direktörlük eğitimi almaya başladı. 1 yıl süren bu eğitimin ardından UEFA B lisansı aldı ve 2020-21 sezonunda yedek kulübesinde oturma hakkı kazandı. İlerde teknik direktör olmak isteyen Volkan Demirel, futbolcuyken çalıştığı her hocadan not aldığını, evinde 1000 sayfaya yakın arşivinin olduğunu söyledi. Ayrıca sanatla da ilgilenen Volkan Demirel, ileride bir kitap çıkarmak ve resim sergisi açmak istiyor. Camianın en zor günlerinde liderlik eden, kulübün hem efsanesi olan hem de evladı Volkan Demirel, futbolcuyken 1. kaleci olduğu ilk sezon şampiyon olmuştu, bakalım antrenör olduğu ilk sezon şampiyonluk yaşayabilecek mi…


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Diego Lugano: Cesur Yürek

Atatürk’ün Güneş’i

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More