Verstappen Hanedanlığı: Jos ve Max Verstappen

Her spor dalında bir tane de olsa “babasının oğlu” hikayesiyle karşılaşmışızdır. Kimileri babasının isminin hakkını vererek üst seviyelere çıkabilir, kimileri ise babasının başardıklarına ulaşamaz. Bu yazımızda ise Formula 1 tarihinin iki pilotu olan emekli Jos Verstappen ve oğlu bulunduğumuz Formula 1 sezonunun yıldızlarından olan Max Verstappen’e değineceğiz.

Jos Verstappen ve Formula 1

İlk olarak babadan başlayalım. Jos Verstappen’in kariyeri Formula 1 bazında ele alacak olursak,  şampiyonluklarla dolu geçen bir kariyer olmadı fakat baba Verstappen’in diğer motor sporları klasmanlarında oldukça etkileyici performansları olduğunu söyleyebiliriz. 1994-2003 tarihleri arasında aktif Formula 1 kariyeri olan Jos, bu tarihlerde bir çok F1 takımının koltuğuna oturdu. İlk test sürüşlerinde iyi performans sergileyen Jos’un talipleri de elbette fazla oldu. 1994  yılında ilk sözleşmesini dönemim önemli takımlarından Benetton ile imzaladı ve istediği zaferlere hiçbir zaman ulaşamadı. Jos Verstappen, yaptığı kazalar ve başına gelen talihsizlikler ile akıllara kazındı.

Kariyerinin başlarında, 1994 yılı Hockenheim yarışında Jos’un yaşadığı olay Formula 1 tarihinin de en ilginç olaylarından biridir. Benetton aracı ile Ferrari’yi kovaladığı dakikalarda pit yoluna giren Jos, o dönem kullanılan yakıt aktarımını bekliyordu. Yakıt aktarımını yapan mekaniker, dolum bitti sanıp hortumu arabadan uzaklaştırınca ortaya korkunç bir görüntü çıktı. Henüz bitmemiş olan aktarımdan fırlayan benzinler tüm aracın üstüne yayıldı ve motorun sıcaklığı ile beraber araç bir anda alev aldı. Jos alevler içerisindeki araçtan sadece burun çevresinde oluşan yanıklar ile kurtulmayı başardı.

Jos Verstappen Benetton
Jos Verstappen’in aracının yanış anı

O dakikaları buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Jos Verstappen’in F1 kariyerinin şampiyonluklarla geçmediğini söylemiştim. 2003 yılında Formula 1’i bıraktıktan sonra A1 GP ve Le Mans serisine katılan Jos, bu iki kulvarda ise şampiyonluk coşkusunu tatmayı başardı.

Oğul Verstappen’e geçmeden önce ise şu olayla geçiş yapmak harika olur: 2001 Brezilya GP’sinde Arrows takımının koltuğunda olan Jos 8. sıradayken, BMW takımının pilotu, yarışı lider götüren Montoya’ya arkadan çarpma anı. Montoya önde götürdüğü yarışta, 8. sırada bulunan Jos’a tur bindirirken hiçbir sorun yaşamadı. Jos, Montoya’ya yolu verdikten hemen sonra viraja girerken çok acemice bir hareket ile lider Montoya’ya arkadan çarparak yarış dışı kalmasına neden oldu. Bundan tam 17 yıl sonra yine Brezilya’da koşulan yarışta, Jos Verstappen’in oğlu Max Verstappen yarışı lider götürürken ondan çok geride olan, o zaman ismi Force İndia olan takımın pilotu Esteban Ocon tarafından temas alıp, liderliği kaybetmişti. Adeta tarih tersinden tekerrür etmişti bu olayla.

Jos-Montoya kazası için buraya, Max-Ocon kazası için buraya tıklayabilirsiniz.

Babasını aşan çocuk, Max Verstappen

Max Verstappen ise babasının aksine en başından beri çok üst düzey bir pilot olacağını gösterdi bizlere. Henüz 22 yaşında olan pilot şimdiden tarihin en iyisi olabilmek için Aston Martin RedBull Racing koltuğuna oturmuş durumda.

2015 yılında adım attığı Formula 1 macerasına Toro Rosso ile başlayan oğul Vertappen, çnce test pilotu ardından genç pilot olarak bir sezon boyunca Toro Rosso bünyesinde yarıştı. 2016 yılına gelindiğinde ise RedBull koltuğu onun için hazırdı. Henüz 19 yaşındayken RedBull gibi bir takımın pilotu olan Max, 2016 İspanya GP’sini kazanarak, hem ilk zaferini kazanmış hem de tarihin en genç yarış kazanan pilotu unvanını kapmış oldu. Max ilk sezonunda toplam 204 puanla 5. olmayı başardı.

Max Verstappen
Max Verstappen

2017 yılında ise 2 galibiyet yaşamasına rağmen çok fazla diskalifiye yaşayan Max Vertappen, agresif sürüşü sebepiyle 2017 sezonunu diskalifiyelerle hatırlanarak tamamladı. Ama aynı zamanda 2017 yılı, onun daha olgunlaşmasını sağlayan bir yıl olmuştu. Daha sonraki sezonlarda üstüne koyarak devam etti ve çoğumuzun bildiği gibi geçen sezonu 278 puanla, iki Ferrari pilotunu altına alarak tamamladı.

Babasına göre çok daha potansiyelli olduğu düşünülüyor ve gözler daha fazla onun üzerinde. Hamilton ve Mercedes hanedanlığını bitirebilecek pilotların başını çeken pilot olarak gözüküyor.

Onun dışında yarıştığı birçok rakibi de onun gibi genç ve geleceğin önemli pilotları olma potansiyeline sahipler. Özellikle Leclerc ile ilerleyen yıllarda ortaya koyacakları rekabet en büyük merak konusu. Geçtiğimiz sezon bunun sinyallerini vermeye başlamışlardı zaten. Koltuk savaşlarının da baş gösterdiği bu dönemde, Leclerc’in Ferrari ile olan sözleşmesinden sonra Max için Ferrari koltuğu kapandı gibi. Hamilton sonrasında Mercedes’in durağı Max olabilir. Ancak Mercedes koltuğu içinde Russell ciddi bir aday olarak duruyor.

Yeni sezon bu haftasonu başladı. Max Verstappen’in bu yıl hedefi en az bir Mercedes pilotunu altına almak olacaktır. Kim bilir belki de bu zorlu dönemler ve karmaşık şampiyona düzeninde 6 senenin ardından farklı bir şampiyon çıkabilir.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Formula 1 Panaroma

Alex Zanardi: Yarış Dünyasının En İlham Verici Karakteri

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More