Vedat Muriç: Lazio Yolu

İnsanın yaşadığı çocukluk gelecekte onda izler bırakır. Rahatlığa alışmış, her dediği olan bir çocukluk gören birisi ileride de yaşadığı en ufak bir sıkıntıda hep destek bekler. Ya da kötü bir çocukluk geçirmiş, her düştüğünde kendisi kalkmış bir çocuk, ilerde pes etmeyen, inatçı ve ayaklarının üzerinde kalabilen birisi olur. Vedat Muriç Lazio yolunda tam da bu örneğe uyan bir çocukluk geçirdi.

24 Nisan 1994’de Kosova’nın -o zaman ki adıyla Yugoslavya- Prizren şehrinde savaşın içine doğan Vedat Muriç hayattan ilk tokadını bu şekilde alıyordu. Yugoslavya’da 1990’lı yıllarda etnik grupların çatışması ile o bölgeyi bir savaş hâli aldı. Vedat Muriç ve ailesi bu kötü durumdan nasibini aldı. Sırplar tarafından yoğun bir baskı altında tutulan Kosovalılar, o dönemi kan, şiddet, bomba ve kurşun gölgelerinde geçirdiler. Savaş hâli ile zor günler geçiren Muriç ailesi oradan oraya göç ediyor, açlık ve kıtlık çekiyordu. Vedat Muriç o dönemi şu şekilde anlatıyor “Biz, 50 kişilik bir aile olarak bir odada kalıyorduk, günlük yiyecek limitiniz 2 litre süt -50 kişiye- karnım acıktığı zaman annemden yemek isterdim fakat o da yiyecek sıkıntımız olduğundan her seferinde ağlardı.” 

1998 yılında Kosova özerklik kazanmış, savaş hâli son bulmuştu. Eski bir futbolcu olan babası Orhan Muriç tekrar sahalara dönmüştü ama bu dönüş Muriç ailesi için bir kayıp oldu. Vedat Muriç, babasını futbol sahasında kaybetti. Babasının yolundan gitmeyi hedefleyen Vedat Muriç, küçük amcasının desteği ile futbola KF Liria takımının altyapısında başladı ve aynı takımda 2011 yılında ilk defa profesyonel oldu.

2013 yılı geldiğinde Arnavutluk’un, Teuta Durrës takımına transfer oldu. Burada 1 sezon oynayan Vedat Muriç, yine Arnavutluk’un başka bir takımı olan KS Besa takımına kiralık olarak gitti. Burada top oynarken bir gün telefonu çaldı ve Eskişehirspor deneme antrenmanlarına çağırıldı. Apar topar küçük valizini toplayıp Eskişehir’in yolunu tuttu. Otele verecek parası dâhi olmayan Vedat, o kış döneminde Eskişehir tesislerinde kalıyor kaloriferleri yanmayan odada 1 kışını geçiriyordu.

Transferin gözdesi Vedat MuriçEskişehir denemelerini başarılı bir şekilde geçiren Vedat, Eskişehirspor’da 1 dakika süre bile almadan Giresunspor’a bedelsiz olarak gönderildi. Giresun’da kariyerinin ilk çıkışını yapan Vedat çıktığı 69 maçta 23 gol atarak, Gençlerbirliği başkanı rahmetli İlhan Cavcav’ın dikkatini çekti. 2016 yazında Gençlerbirliği’ne transfer olan Vedat geçirdiği 2 sezonda etkisiz bir performans sergiledi. 2017-2018 sezonuna girerken Rizespor’a transfer olan Vedat ilk sezonunda takımını Süper Lig’e taşıdı. Artık çıtayı bir üst seviyeye koyan Vedat’ın hedefi büyüktü. Sezonun ilk yarısını durağan geçiren Vedat 2. yarı Okan Buruk’un Rizespor’un başına gelmesiyle, öyle büyük bir performans sergiledi ki Fenerbahçe ve Galatasaray’ı yaz transfer döneminde büyük bir yarışa soktu. Sezon sonu lig biter bitmez tüm futbolseverler Fenerbahçe ve Galatasaray’ın Vedat Muriç yarışını büyük bir heyecanla izliyordu. İlk başta Galatasaray ile anlaşıldığı söylendi ama daha resmi bir anlaşma ortada yoktu. Fenerbahçe de bu transfer için büyük çabalar sarf ediyordu. Hatta Rizespor’un Vedat Muriç’e Fenerbahçe’ye gitmezsen kadro dışı kalacağını söylediğinden bahsediliyordu. Bu söylentiler üzerine Galatasaray taraftar grubu ultrAslan “Rize’de bir aslan var” başlığı ile bir yazı yayımlıyordu. Büyük bir transfer çekişmesine gebe olan bu yarışı Fenerbahçe kazanıyordu.

Fenerbahçe ile anlaşan Vedat antrenmanlara başlamıştı. Ama taraftarın bir bölümünde şu sorular soruluyordu Vedat Muriç, bu takımın birinci forveti olabilecek kapasitede miydi? Mutlak şampiyon parolası ile girilmiş sezonda hem Fenerbahçe hem de Vedat lige iyi bir giriş yaptı. Sadece skor katkısıyla değil, sahadaki mücadelesiyle de oldukça dikkat çekti. Ama bu iyi performans sezonun 2. yarısı devam etmeyince hem takım hem de Vedat’a eleştiriler geldi. Buna karşılık Kosova milli takımı ile etkili bir performans ortaya koyan Vedat Muriç, Avrupalı takımların dikkatini üzerine çekti. İlk olarak İngiliz takımlarından teklifler geldi ancak Fenerbahçe bu teklifleri yetersiz görünce 18.5 milyon avroya Vedat Muriç’i Lazio‘ ya sattı.

Vedat Muriç

2020-21 sezonuna Lazio’da başlayan Vedat Muriç burada Türkiye’de yaptığı performansı bulamadı ve taraftarların eleştiri odağı oldu. Devre arası tekrar Türkiye’ye geleceği söylenen Vedat, Lazio’da kaldı zaten kariyeri hep inişli çıkışlı olan Vedat Lazio’dan ayrılır mı, ayrılırsa nereye gider şimdilik meçhul. Ancak geçmişinde her seferinde tek başına ayağa kalkmayı bilen bir çocuk olarak, düşüşte olan kariyerine ayağa kaldırmak da ona çok yakışacaktır.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Mesut Özil Fenerbahçe’de: Yıllardır Beklenen An

Alayına İsyan, İnadına Göztepe

Vedat Muriç Transfermarkt

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More