Türk İzi: Son Osmanlılar

Avrupa liglerine yer alıp Türklerden izler taşıyan üç takımın kuruluş hikayeleri, rivayetleri…

Kimilerine göre Osmanlı’nın işi, kimilerine göre ise normal insanların kurup yönettiği takımlar onlar. Şu anda İngiltere 3. ligi olan EFL League One’da bulunan Portsmouth, İrlanda 2. Lig’in de bulunan Drogheda United ve İspanya 2. Lig’in de bulunan Deportivo La Coruna takımlarının Osmanlı Devleti yani Türk milleti ile ilgili olduğu söylenir. Bu takımların kuruluş hikayelerine tek tek bakalım şimdi;

Portsmouth: Bazı kaynaklarda 2 Mayıs 1194’te şehre berat verilirken İngiltere Kralı Richard’ın şansölyesi William de Longchamp’ın armasından kopya edildiği söyleniyor. III. Haçlı Seferi sırasında 1191’de Kıbrıs adasından geçen Kral burada bir ay ve sekiz yıldızdan müteşekkil armayı görüp beğenmiş. 1686’da da resmen tescil edilmiş. Burayla irtibatımız 1850’lere uzanıyor. Dünyanın en güçlü deniz gücüne sahip bu ülkesine Sultan Mecid seyir ve topçuluk tahsili maksadıyla denizciler gönderdi. Mir’at-ı Zafer ve Çerağ-ı Bahri fırkateyni Portsmouth limanına demirledi. Lacivert ceket, mavi pantolon, kemer ve kılıçlı üniformalarıyla Osmanlı gemicileri şehirde büyük sükse yaptı. Takımın renklerinin de bu hikayeden geldiği söylenir. Gemileri gezmek isteyenlere de nâzik davrandılar. O esnada Portsmouth’da “kolera” salgını çıktı. Limanda hastalık çığ gibi büyüdü. Gemi mürettebatından bazısı hastalık kaptı, 26’sı hayatını kaybetti. Bunlar Portsmouth’un hemen karşısına düşen Gosport şehrindeki Haslar Askeri Hastanesi mezarlığında hususi bir yere gömüldüler. 1902’de Zymotic Hastanesi inşaatı sebebiyle kabirler, Alver Gölü kıyısındaki Clayhall Bahriye Mezarlığı’na nakledildi. Bugün burada vefat eden Osmanlı gemicilerinin ay-yıldızlı mezar taşları hadiseye şahitlik ediyor. Şehitlik 1985’te Türkiye tarafından restore edilmiştir. Hadise hem İngiliz, hem de Türk kaynaklarında geçer. Mir’at-ı Zafer’in kumandanı Mustafa Bey, 16 sayfalık raporunda bunları anlatmaktadır. Portsmouth amblemindeki ay-yıldız hakkında başka bir rivayet daha var. Buna göre 1898 tarihli kulübü, Sultan II. Abdülhamid istihbarat maksadıyla kurdurmuş. Londra göz önünde bir şehir olduğu için, onun yerine böyle İngilizlere hiç de sıcak bakmayan İrlandalıların aktif olduğu bir şehir seçilmiş.

 

Drogheda United: 1847’de İrlanda’da kıtlık baş göstermiş, bir milyon kişi hayatını kaybetmişti. Cömert ve müşfik padişah Sultan Mecid’in gönderdiği erzak dolu 3 gemi Drogheda limanına yanaştı. Padişah ayrıca 10 bin pound göndermişti. Bu, Osmanlılara dünya çapında itibar kazandıran büyük bir jestti. İngiltere Kraliçesi Victoria bile İrlandalı tebaasına Sultan’dan daha cömert davranmamış; sadece 2 bin pound verebilmişti. Bu sebeple Osmanlı hükumetinden yardımın bin pound’a indirilmesi istendi. İrlandalılar, bu iyiliği unutmadılar. Şehrin ve 1919’da kurulan Drogheda Futbol Kulübü’nün amblemine ay-yıldız koydular. Bir müddet evvel Türkiye’yi ziyaret eden İrlanda reisicumhuru Mary McAleese hadiseyi hatırlatarak, “İrlanda halkı bu eşine az rastlanır cömertliği asla unutmadı. Bayrağınızdaki sembolleri, bu güzel yıldız ve hilâli, şehrin sembolü hâline getirdi. Hatta futbol takımının formalarının üzerinde de bu güzel Türk sembollerini görüyoruz” dedi. Şu anda Drogheda United takımı Trabzonspor ile kardeş takımlardır.

İrlandalıların teşekkür mektubu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deportivo La Coruna: İspanya’nın Portekiz sınırındaki Deportivo şehri takımının da ay yıldızlı bir amblemi var. Rakiplerinin “Türkler” diye andığı Deportivo La Coruna taraftarları da maçlarda Türk bayrağı açıyor. Rivayete göre, yiğitliğiyle meşhur Galicia beldesinin gençleri, vaktiyle Portekizlilerle mücadelesinde Barbaros Hayreddin Paşa’ya destek vermişler. Bunu sindiremeyen komşu Vigo şehri, bunlara “Türkler” adını takmış. Bu rekabet, futbolda da varlığını devam ettirmiş.

türk


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Türkmen Şehrinin Takımı: Diyarbakırspor

King Power’da Facia: Srivaddhanaprabha’nın Helikopter Kazası

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More