Türk Futbolunun Kaderini Değiştiren Gol!

1984 yılında İspanyol bir oyuncunun Almanya kalesine attığı gol, büyük teknik adam Jupp Derwall’in Türkiye bileti olmuştu.

1984 yılında Paris’te atılan bir golün Galatasaray ve Türk futbolu için bir dönüm noktası olacağını kim bilebilirdi ki…

1984 Avrupa Futbol Şampiyonası 2. Grubu son maçında Almanya ile İspanya, Parc des Princes’da karşı karşıya geldi. Brehmeli, Matthauslu, Völlerli, Rummenigeli ve Littbarskili Almanya; grubun son maçında, 90. dakikada İspanyol oyuncu Antonio Macedo’nun attığı golle İspanya’ya 1-0 mağlup olarak Avrupa Futbol Şampiyonası’na veda etti. Bu neticenin ardından Almanya Milli Takımı ile teknik adam Jupp Derwall’in yolları ayrıldı. Bu ayrılık Galatasaray ve Türk futbolu açısından bir dönüm noktası oldu.

İlginç transfer görüşmesi

O dönem Galatasaray’da yönetici olan Alp Yalman ve Faruk Süren, Derwall ile transfer görüşmesi yapmak isterler ancak Derwall’in kafasında bir süre dinlenmek belki de hocalığı bırakmak vardır. Alp Yalman ve Faruk Süren ”biz yine de bir kez görüşelim” diyerek o kadar ısrarcı olurlar ki sonunda Derwall İsviçre’ye tatile gittiğini, eğer gelebilirlerse yol üzerinde bir yemek yiyebileceklerini iletir. Alp Yalman’ın anlatımına göre yemek sırasında transfer konuşulmaz. İki ülkenin arasındaki kültürel benzerliklerden ve farklılıklardan bahsedilir. Yemeğin sonunda Derwall’in, biraz yürüyelim teklifinin ardından bu üçlü restorandan dışarı çıkar ve o yürüyüş sırasında Alp Yalman, Derwall’in teklifi kabul edeceğini anladığını belirtir. Öyle de olur sonrasında ve Almanların bu büyük teknik adamı Galatasaray’a gelmeyi kabul eder. Ancak Derwall Florya’ya gelip de toprak sahayı gördüğünde vazgeçer ve yeni bir ikna süreci başlar. Faruk Süren’in anlatımına göre Derwall’e mutlaka çim saha yapılacağı sözü verilir ve gerçekten de toprak sahalar çime çevrilir. Hatta dönemin başkanı Ali Uras’ın çimlere bir zarar gelmemesi için nöbet tuttuğu anlatılır.*

Derwall Galatasaray’da!

Jupp Derwall’in Galatasaray’ın başına geçmesiyle birlikte yaptığı yenilikler Türk futbolunda da yeni bir çağ başlattı. İlk hamlelerinden biri antrenman sahalarını çim sahalara çevirmek oldu.

Derwall, sadece top sürmek üzerine programlanmış olan Türk oyuncularının kafasına pas kavramını oturttu.

Avrupa’nın modern antrenman teknikleri ve yenilikçi taktikleri Türk futboluna Derwall ile girdi. Derwall’in katkıları sadece kendi yaptığı yenilikler ile sınırlı değil; gelecek yıllarda Türk futboluna birçok başarı kazandıracak olan Fatih Terim ve Mustafa Denizli, Türkiye’de bulunduğu süre içerisinde Derwall’in tedirastından geçti.

Derwall devriminden 'şerefli' 5-0'lara!..

14 yıl sonra gelen şampiyonluk

Galatasaray, Gümüş Saçlı Şef lakaplı Derwall yönetiminde şampiyon olarak 14 yıllık şanssızlığa son vermişti. 1987 yılında Galatasaray’daki görevinden ayrılan Derwall emekli olarak teknik adamlık kariyerini noktaladı.

26 Haziran 2007 yılında Derwall geçirdiği kalp krizi sonucunda yaşama veda etti. Alman efsane futbol adamının cenaze törenine Galatasaray da bir uçak kaldırdı.

Taraflı tarafsız Türkiye’de futbolun içindeki herkesi bir şekilde fikirleriyle etkileyen Alman teknik adamın cenaze töreninde birçok Türk’ün de yer alması onun Türk futboluna kattıklarının adeta bir resmiydi.

Derwall ebedi yolculuğuna uğurlandı

 

*Kaynak; 100 Yıllık Sevda belgeseli


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Azurri’nin Hikayesi: Gök Mavili Forma

Kalede Bir Filozof: Albert Camus

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More