Trapattoni ve Unutulmaz Basın Toplantısı

''Ich habe fertig'' *

1939 yılında Milano bölgesinde doğan Trapattoni, altmışlı ve yetmişli yıllarda Milan forması ile oldukça başarılı bir futbolculuk kariyeri vardı. Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi teknik direktörleri arasında olmasının dışında, futbolculuk kariyerinde Milan formasıyla, İtalya şampiyonlukları, Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası, Avrupa Kupa Galipleri Kupasını kazandı. 1960 Olimpiyat, 1962 Dünya Kupasında İtalya milli takımının vazgeçilmez defansı olarak görev yaptı. Aktif futbol kariyerini sonlandırdıktan sonra efsanesi olduğu Milan’da teknik direktörlük kariyerine başladı. Sırasıyla Juventus, İnter’de de görev yaptı. İtalya’da sağladığı başarılar onu Almanya’nın en büyük kulübü olarak lanse edilen Bayern Münih’e taşıdı. İlk defa yurt dışında çalışacak olan Trapattoni’nin Almanya kariyeri beklendiği gibi gitmeyecek sadece bir sezon kaldıktan sonra ülkesi İtalya’ya geri dönecekti. İtalya’da Cagliari ile anlaşılan Trapattoni, Almanya kariyerine benzer bir şekilde burada da bir sezon kaldıktan sonra kariyerinde ilk kez kovulacaktı. Kendini gösteremediği Bayern Munih, ikinci bir şans verip takımı tekrardan ona emanet edecekti. Böylece Almanya kariyeri ikinci defa ve ilk tecrübesine göre biraz daha uzun süreli olarak başlayacaktı. Burada Almanya şampiyonu, Almanya kupası ve Almanya süper kupayı kazanıp üç yaptı.

İtalyanlar neden bu aptal oyuncuların bonservisini almıyor biliyor musunuz? Çünkü oynamaktan çok ağlıyorlar bu nedenle İtalya’nın şampiyon kulüplerine layık değiller.

Giovanni Trapattoini

Yıllar sonra Trapattoni’nin Almanya kariyeri, kazandığı şampiyonluklarla değil, Schalke 04’e bir sıfır kaybettikten sonra hafta içi düzenlenen bir antrenman sonrası yaptığı basın toplantısıyla hatırlanacaktı. Akdeniz iklimi insanların ortak özellikleri gereği gayet babacan, sıcakkanlı ve çok duygusal bir insandı Trapattoni. O basın toplantısında tarihe geçmiş, ki bugün bile hatırlanacağı üzere, o toplantıda futbolcularına ağır eleştirilerde bulunmuştu. Almanya’da İtalyan bir hoca olarak, Alman futbolcuları kendi topraklarında bozuk Alman lehçesiyle aşağılıyordu. Bu eleştirilere, hakaretlere rağmen basın toplantısı bittiğinde Alman gazeteciler alkışlayacaktı. Peki, bu basın toplantısında Trapattoni’nin hakaretleri kimler içindi?

Thomas Strunz, Almanya formasıyla EURO 96’yı kazanmasına rağmen o basın toplantısıyla hatırlanacaktı. Trapattoni, o basın toplantısında Strunz’u sürekli sakat olmakla suçluyordu. Strunz yıllar sonra o basın toplantısı için şunları söyleyecekti: ‘’Aradan yıllar geçmesine rağmen insanlar beni o basın toplantısıyla hatırlıyor. EURO 96’yı kazanan arkadaşlarımdan farklı bir muamele görüyorum. Çok zor bir andı elbette ancak şunu söylemem gerekir ki, kişisel gelişimimde Trapattoni’nin o sözlerinin büyük katkısı oldu.’’

O basın toplantısında Trapattoni’nin gazabına uğrayan tek isim Strunz değildi. Mehmet Scholl ve Mario Basler’de bu toplantıda öfkeli hocadan hakaretler işitecekti. Trapattoni bu oyuncular için ‘’Boş bir şişe gibi işe yaramazlar!’’ diyecekti. Sadece futbolcular değil, ülkesinin ve Almanya’nın futbol kültürlerini de kıyaslayarak şunları söyleyecekti: ”İtalyanlar neden bu aptal oyuncuların bonservisini almıyor biliyor musunuz? Çünkü oynamaktan çok ağlıyorlar bu nedenle İtalya’nın şampiyon kulüplerine layık değiller.”

Bu tarihe geçen basın toplantısında sonra ülkesine dönen Trapattoni, Fiorentina ardından İtalya milli takımını çalıştıracak ve bekleneni veremeyecekti. 2004-2005 yılında Portekiz’de Benfica’yı çalıştıran Trapattoni, orada şampiyonluğu tadacak amao sonraki süreçte kariyeri büyük bir düşüşe sahne olacaktı. Büyük başarılar elde etmiş, tarihin en iyi teknik direktörleri arasında gösterilmesinin yanında; Almanya kariyeri, memnun olmadığı, performansını beğenmediği futbolcuları eleştirdiği, hatta onlara hakaretler ettiği o basın toplantısıyla hatırlanacaktı. Almanya futbol tarihine geçen basın toplantısı, biz futbolseverlerin teknik direktör-futbolcu kavgaları dendiğinde aklımıza ilk gelen hoş(!) bir anı olarak kalacaktı.

Futbolcu olarak, teknik direktör olarak başardıklarının yanında, o basın toplantısı için de teşekkürler Sinyor.

İşte o konuşmanın İngilizce altyazılı hali

 

*Ich habe fertig: Trapattoni’nin tarihe geçen basın toplantısının son cümlesi. Belki Almancasının çok iyi olmaması belki de o anki öfkesi sebebiyle kurduğu hatalı bir cümledir. Trapattoni İch bin fertig(Bitirdim anlamına gelen cümle hazırım anlamında da kullanılırmış.) demek istemiştir ama ortaya çıkan şey anlamsızdır. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Carlo Ancelotti: The Godfather

Arsene Wenger Dönemleri: Adım Adım Düşüş


 

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More